Βρυξέλλες-Εβδομάδα Προσευχής για τη Χριστιανική Ενότητα και στις 21/01/2011 διοργανώθηκε οικουμενι(στι)κή συμπροσευχή στον Ρωμαιοκαθολικό ναό των Μιχαήλ και Gudula των Βρυξελλών.
Συμμετείχαν, Ορθόδοξοι , Ρωμαιοκαθολικοί, Αγγλικανοί, ιέρειες, ο πρόεδρος της Συνόδου των Ηνωμένων Προτεσταντών του Βελγίου, ο πρόεδρος της Συνόδου των Ευαγγελικών, Μονοφυσίτες και το κίνημα Ορθόδοξης νεολαίας «Σύνδεσμος».
Το Οικουμενικό Πατριαρχείο αντιπροσώπευσαν ο Μητροπολίτης Βελγίου Παντελεήμων και ο βοηθός επίσκοπος Σινώπης Αθηναγόρας.
Δείτε περισσότερες φωτογραφίες.
Ακτίνες
http://aktines.blogspot.com/