Το ΚΚΕ ιδρύθηκε από Εβραίους και κρυπτοεβραίους της Θεσσαλονίκης που τήρησαν Ανθελληνική στάση και τελικά «καπέλωσαν» τους πατριώτες Έλληνες Σοσιαλιστές και έτρεξαν να προσαρτηθούν στους ΕβραιοΣιωνιστές Μπολσεβίκους της Μόσχας … Η εισροή των Ελλήνων προσφύγων της Μ.Ασίας ( η γενοκτονία των οποίων οργανώθηκε από Κρυπτοεβραίους Νεότουρκους της Θεσσαλονίκης – Κεμάλ – Τζαβίντ – Carasso, κλπ.) ενόχλησε πολύ τους Ισραηλίτες της Θεσσαλονίκης: Οι πρόσφυγες, τους εκτόπισαν από το εμπόριο, και τους χάλασαν τις μπίζνες…. Αντιδρώντας, εναντιώθηκαν εκλογικά στο Βενιζέλο (γιατί «βοήθησε» τους πρόσφυγες να εγκατασταθούν στη Β.Ελλάδα), παρόλο που εκείνος «φρόντιζε για τα ζητήματά τους»! Ποιά η στάση του Βενιζέλου;
Λίγοι γνωρίζουν σήμερα, ότι οι Εβραίοι της Θεσσαλονίκης έπαιξαν πρωτεύοντα ρόλο στην ίδρυση του ΚΚΕ το οποίο, τουλάχιστον στα πρώτα χρόνια της πορείας του, επηρεάστηκε έντονα από τον Εβραϊκό εθνικισμό.
Το ξεκίνημα γίνεται με την περίφημη
Θα πρέπει να θυμίσουμε ότι οι Εβραίοι σεφαρδίτες, ή Ισπανοεβραίοι, έφτασαν στην Οθωμανική αυτοκρατορία στα τέλη του 15ου αιώνα και αρχές του 16ου. Εγκταστάθηκαν κυρίως στην Κωνσταντινούπολη και τη Θεσσαλονίκη, και πολλοί απ’ αυτούς κατέλαβαν υψηλά αξιώματα του Οθωμανικού κράτους. Μέλη της Ισραηλιτικής κοινότητας πήραν μέρος στα κινήματα πού σημειώθηκαν στην Οθωμανική αυτοκρατορία από τον 19ον αιώνα. Σ’ αυτό,έπαιξε ρόλο η στενή επαφή μεταξύ οθωμανικού και ευρωπαϊκού εβραϊσμού.
Την ελληνική έκδοση του «Εργάτη» διηύθυνε στην Αθήνα ο Νικόλαος Γιαννιός και ο Στ.Παπαδόπουλος. Στις 25 Μαΐου του 1911, δεκαπέντε «καθαροί σοσιαλιστές», όπως αυτοαποκαλούνταν, συγκεντρώθηκαν και αποφάσισαν την ίδρυση του «Σοσιαλιστικού Κέντρου» στην Αθήνα. Οι Βαλκανικοί πόλεμοι όμως έγιναν αιτία να διαλυθούν οι σοσιαλιστικές ομάδες της χώρας, επειδή τα περισσότερα μέλη στρατεύτηκαν και έτσι το κέντρο βάρους της σοσιαλιστικής κίνησης μεταφέρθηκε στην πολυεθνική Θεσσαλονίκη, όπου ο ελληνικός πληθυσμός αποτελούσε μειοψηφία. Ο ίδιος ο Γιαννιός πήρε μέρος στις μάχες που έγιναν στο Μπιζάνι, στο Σαραντάπορο, στο Κιλκίς και αλλού, και μάλιστα παρασημοφορήθηκε για τη δράση του. Το 1915, με το τέλος των Πολέμων, οι σοσιαλιστές άρχισαν να αναδιοργανώνονται.
Η επιστολή του Γιαννιού
Ο Νικ. Γιαννιός, σε μεγάλη ηλικία και στο κλίμα του Ψυχρού Πολέμου, το 1953, με μια επιστολή του προς την εφημερίδα Έθνος, αναφερόταν στο ξεκίνημα του ΚΚΕ και υπογράμμιζε τα ακόλουθα: «Ιδρυταί του ΚΚΕ, τόσον εις τας Αθήνας όσον και εις την Θεσσαλονίκην, ήσαν Ισραηλίται ή κρυπτοεβραίοι Έλληνες,
το δε κίνημά των, παρ’όλα τα σοσιαλιστικά φαινόμενα ή προσχήματα, ήτο εβραϊκόν εθνικιστικόν. Τούτο αποδεικνύεται και από την εκλογικήν σύμπραξιν με τους Γούδα-Γούναρην και την αντίθεσίν του προς τον Βενιζελισμόν, ενώ ως γνωστόν, οι σοσιαλισταί πρέπει να συνεργάζονται με τα πλέον προοδευτικά αστικά κόμματα εναντίον των παλαιοκομματικών και οπισθοδρομικών. Το υπό την ηγεσίαν μου τότε Σοσιαλιστικόν Κέντρον Αθηνών (έτος Ιδρύσεως 1911) ουδέν μέρος έλαβεν εις την ίδρυσιν του ΚΚΕ. Τουναντίον, προσεπαθήσαμεν, μεταβάντες εις τα γραφεία του,οδός Ευριπίδου, ν’ αποτρέψωμεν τους νεοφώτιστους κομμουνιστές από του να προσχωρήσουν εις την Μόσχαν, προβλέψαντες ποία κρίσις και ποία δεινά επερίμεναν τον σοσιαλισμόν της Ελλάδος και την Ελλάδα από την σοβιετικήν παρερμηνείαν του Μαρξισμού. Δυστυχώς, τα σοσιαλιστικά μας επιχειρήματα δεν εισηκούσθησαν, εφόσον η εβραϊκή ηγεσία είχε τους ιδικούς της ανθελληνικούς σκοπούς, οι δε γύρω αυτής Έλληνες προλετάριοι ήσαν αγράμματοι και αφελείς. Προσήλθαμεν εν τούτοις, ως μειοψηφία, εις το πρώτον Σοσιαλιστικόν Συνέδριον (1918), ηγωνίσθημεν και πάλιν, αλλ’απεχωρήσαμεν εν τέλει δια να μη γίνωμεν όργανα της κομμουνιζούσης εβραϊκής πλειοψηφίας. Έκτοτε, οι παλαιοί σοσιαλισταί, επολεμήσαμεν και πολεμούμεν φανερά και τίμια τον Μπολσεβικισμόν, καθώς και τους κατοπινούς διφορούμενους“συναγωνι
Βενιζέλος και Ισραηλιτική κοινότητα της Θεσσαλονίκης
Το θέμα των Ισραηλιτών της Θεσσαλονίκης υπήρξε μια πολιτική εμπειρία δυσάρεστη για τον Βενιζέλο. Ενώ είχε φροντίσει για ζητήματα που τους αφορούσαν, ο εκλογικός σύλλογος των Ισραηλιτών υποστήριζε τους αντιπάλους του.
To 1934, η Ισραηλιτική κοινότητα της Θεσσαλονίκης αποτελούσε ακόμα υπολογίσιμη αριθμητική δύναμη (9.000 ψήφοι). Η Θεσσαλονίκη είχε καταστεί πνευματική εστία της παγκόσμιας εβραϊκής διασποράς. Η εικόνα δεν άλλαξε, ούτε όταν απωθήθηκαν οι Τούρκοι από τους Έλληνες. Αλλά η ισραηλιτική κοινότητα αντέδρασε έντονα, ενάντια στις προς τις ελληνικές αρχές και στράφηκε εναντίον των ελληνικών δυνάμεων υποστηρίζοντας ότι η ελληνική πλευρά «απειλούσε τα συμφέροντά της»… Ποιά ήταν αυτά τα συμφέροντα; Η αντίληψη ότι οι πρόσφυγες, που είχαν εισρεύσει ομαδικά, είχαν εκτοπίσει τους Ισραηλίτες από τα επιχειρηματικά οχυρά του εμπορίου….
Έτσι, οι Ισραηλίτες, στην πολύ μεγάλη πλειοψηφία τους, πήραν τη θέση τους στον αντιβενιζελισμό, και επηρέασαν και το νεαρό ΚΚΕ, με το οποίο είχαν ισχυρούς δεσμούς. Η ψήφος σχεδόν δέκα χιλιάδων ψηφοφόρων στις κάλπες κατέληγε να δίνει ένα είδος «βέτο», για την τελική εκλογική ετυμηγορία της Θεσσαλονίκης, στους Εβραίους της πόλης.
Σε ανοιχτή επιστολή του προς το Ελεύθερο Βήμα στις 22 Σεπτεμβρίου 1934, ο Βενιζέλος τόνιζε:
«Έκαμα ό,τι ήτο δυνατόν κατά τα μακρά έτη της διοικήσεώς μου δια να ανταποκριθώ εις κάθε νόμιμον αίτημα των Ισραηλιτών Θεσσαλονίκης, αμέριστον δε τους παρέσχον την υποστήριξίν μου και εις την Κοινωνίαν των Εθνών. Πλην των άλλων αρετών των,είναι και ευφυέστατοι. Το σφάλμα των εις την παρούσαν περίστασιν είναι ότι θέλουν να δείχνουν υπερβολικά ευφυείς,και επίστευσαν ότι, αποτελούντες όχι απλώς θρησκευτικήν αλλά και εθνικήν μειονότητα, ημπορούν, ανερχόμενοι εις 60μόνον χιλιάδας, να γίνουν διαιτηταί της τύχης ενός έθνους 7 εκατομμυρίων. Ο κίνδυνος είναι να γίνουν μισητοί εις ένα μεγάλο τμήμα της χώρας……. Πολλοί εκ των Ιουδαίων των εγκατεστημένων εις διαφόρους ευρωπαϊκάς χώρας έχουν αφομοιωθεί εθνικώς με τους λαούς… Και δια τούτο όταν η σιωνιστική κίνησις ήρχισε να επιτείνεται, ετάχθησαν αντιμέτωποι προς αυτήν. Αλλά το μέγα πλήθος των Ισραηλιτών ετάχθη με τον σιωνισμόν…….»
«Αλλά ας είναι λογικοί οι συμπολίται μας Ισραηλίται της Θεσσαλονίκης. Εφόσον αποτελούν μειονότητα, όχι απλώς θρησκευτικήν αλλά και εθνικήν, ας αρκεστούν εις την αντιπροσώπευσιν που τους ασφαλίζει εις τα νομοθετικά σώματα η αριθμητική των δύναμις. ΑΣ ΜΗ ΕΠΙΔΙΩΚΟΥΝ ΝΑ ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ ΤΑΣ ΤΥΧΑΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ, περισσότερον από ό,τι τους δίδει δικαίωμα η αριθμητική των δύναμις. Θα ήτο κρίμα να έλθουν βοηθοί των ολίγων εκείνων που ζητούν να δημιουργήσουν και εις την Ελλάδα οξύν αντισημιτισμόν…….» Όλο το εξαιρετικό άρθρο εδώ.
Aelius Maximus