Η Goldman Sachs, εκ των μεγαλύτερων αμερικανικών επενδυτικών οίκων στον πλανήτη και με μεγάλη επιρροή στις αγορές, βρέθηκε στην Ελλάδα και ο εκπρόσωπος της Χ. Ηλιάδης είχε πλήθος επαφών με τραπεζίτες, την κυβέρνηση και τον ΣΥΡΙΖΑ. Παρ΄ ότι οι επαφές με τον ΣΥΡΙΖΑ δεν έχουν επιβεβαιωθεί, ωστόσο οι συναντήσεις με τραπεζίτες και κυβέρνηση είναι επιβεβαιωμένες.
Πολλά και ενδιαφέροντα συμπεράσματα.
Ότι αυτό που συντελείται στην αγορά είναι στημένο κερδοσκοπικό παιχνίδι. Οι επενδυτές να εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες αλλά να ξέρουν και πότε να ρευστοποιήσουν ώστε να μην παγιδευτούν. Προφανώς υπάρχουν και άλλες παράμετροι της Goldman Sachs που δεν γνωρίζουμε ή άλλες που γνωρίζουμε και δεν πρέπει ακόμη να αποκαλύψουμε. Η ουσία παραμένει το πάρτι στο ΧΑ είναι κερδοσκοπικό και θέλει προσοχή. Τα κέρδη στο ΧΑ είναι καλοδεχούμενα αλλά και οι εγκλωβισμοί επικίνδυνοι.
bankingnews.gr
Ηδη το στημένο παιχνίσι ξεκίνησε