Γράφει ο Ιάκωβος Ποθητός Γεμάτη χρυσές σελίδες με κατορθώματα ηρώων είναι η Ελληνική Ιστορία. Ήρωες που έδωσαν την ζωής τους πολεμώντας για μεγάλα ιδανικά, για την ελευθερία, για την δημοκρατία, για την πατρίδα τους. Ποιος όμως σκότωσε αυτούς τους μεγάλους ήρωες; Μήπως οι φονικές σφαίρες του εχθρού; Μήπως τα εκτελεστικά αποσπάσματα των κατακτητών; Όχι! Τους Έλληνες ήρωες, αυτούς που θαύμασαν και θαυμάζουν όλοι οι ξένοι, τους Έλληνες ήρωες για τους οποίους ο Ουίστον Τσώρτσιλ είχε πει «από δω και πέρα δεν θα λέμε πως οι Έλληνες πολεμούν σαν ήρωες, αλλά οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες» τους σκοτώσαμε εμείς, οι σύγχρονοι Έλληνες, οι απόγονοί τους. ΑΛΛΑΞΑΜΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ Με μεθοδευμένες ενέργειες, με εντολή ή ανοχή των πολιτικών μας, οι έννοιες, πατρίδα, έθνος, ελευθερία, ευτελίστηκαν ή εξωστρακίσθηκαν από τα σχολικά συγγράμματα. Ταυτόχρονα, μέσα από τα Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης, ψευτοδιανοούμενοι, άτομα που διαφέρουν από εκείνους που έχουν αρετή κι ανδρεία γιατί αυτοί είναι θρασύδειλοι και ψυχικά αδύναμοι να θυσιαστούν για μεγάλα ιδανικά, προσπάθησαν και πέτυχαν, να περάσουν στους νέους αλλά και σε μεγαλύτερους που δεν είχαν μελετήσει την Ιστορία, τις δικές τους επικίνδυνες και διεστραμμένες απόψεις.
Σχόλιο:Tις εθνικές επετείους πρέπει να τις εορτάζουμε,ανεξαρτήτως αν το μεγαλύτερο ποσοστό των Ελλήνων δεν γνωρίζει καν τι έγινε το 1940 ή όπως λέει ο κ.Ποθητός αμφισβητούμε με τα καθημερινά μας λάθη τους αγώνες τους.
Οι υπόλοποι όμως που γνωρίζουν και προσπαθούν να τους μιμηθούν ,έχουν καθήκον να δίνουν το παράδειγμα και στους υπόλοιπους,όσο εορτάζονται οι επέτειοι υπάρχει ελπίδα,γιατί υπάρχει το παράδειγμα,στο χέρι μας είναι να το μιμηθούμε ή οχι.Αν καταργηθούν ομως με την οποιοδήποτε δικαιολογία,θα εκλείψει και το παράδειγμα και τότε θα είμαστε 100 φορές περισσότερο υπόλογοι απέναντι τους.