Όποιος ελέγχει τον όγκο των χρημάτων στη χώρα μας είναι ο απόλυτος άρχοντας όλης της βιομηχανίας και του εμπορίου .Και όταν συνειδητοποιείς ότι ολόκληρο το σύστημα ελέγχεται τόσο εύκολα, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, από λίγους ισχυρούς ανθρώπους στην κορυφή , δεν χρειάζεται να σου πει κάποιος που οφείλονται οι περίοδο πληθωρισμού και οικονομικής ύφεσης.”
James A.Garfield
Δολοφονημένος πρόεδρος των ΗΠΑ
αν δούμε τα παιχνίδια που παίζονται με φόντο τον χρυσό. Κινούνται δε με τόσο προβλέψιμο τρόπο, που μπορεί να αναρωτηθεί κανείς, αν είναι τόσο αδαείς, απλά δε δίνουν δεκάρα για το αν γίνονται αντιληπτοί , ή ποντάρουν ακόμη στην πλήρη αγνωσία του οικονομικού “κόλπου” που απέκρυψαν πλήρως (μέσω του σχολείου) από την κοινή γνώμη.
Στο βωμό έτσι της εξαφάνισης της ρευστότητας, πέρα από τα φορολογικά μέτρα, αποφάσισαν να παίξουν και το “χαρτί” του χρυσού, ως λύση νομισματικής αντιπροσώπευσης και δήθεν εξόδου από την κρίση.
Ξαφνικά ο Ρόθτσιλ , ο πράκτοράς του Σόρρος και άλλοι “θεσμικοί” επενδυτές, στράφηκαν σε κολοσσιαίες (δήθεν) αγορές χρυσού, παρασύροντας έτσι και τους αδήωτους (ακόμα) μικροεπενδυτές σε νέα παγίδα.
Στην πραγματικότητα δεν έγινε απολύτως τίποτα ! Στο σύστημα της απόλυτα ελεγχόμενης πλανητικής οικονομίας, όλα δουλεύουν με “φήμες”, βαρύγδουπες και ακαταλαβίστικες στον απλό κόσμο “οικονομικές αναλύσεις” ,σοβαροφανείς οίκους και θεσμούς και κοπανιστό αέρα για χρήμα. Πως έγινε η “αγορά” ;
Στο τσίρκο της εποχής μας, όλα λειτουργούν σαν ένα matrix που φοβάμαι ότι είναι πραγματικότητα. Πέντε άνθρωποι (ή όντα) κυβερνούν τον πλανήτη έχοντας εγκαταστήσει έναν δαιδαλώδη μηχανισμό, που όμως λειτουργεί με εξοργιστικά απλούστατο τρόπο. Αρχικά δημιούργησαν το υπερόπλο (λογιστικό χρήμα), πείθοντας τον κόσμο μέσω της αγνωσίας βασικών οικονομικών, την οποία προώθησαν στην παιδεία, ότι είναι προϊόν, που κάποιοι κατέχουν και κάποιοι όχι, δικαιολογώντας έτσι τον τόκο (!?).
Απίθανοι “οίκοι αξιολόγησης” με δύο μέτρα και δέκα σταθμά εμφανίστηκαν από το πουθενά και έγιναν αποδεκτά από την “μιλημένη” οικονομία και τις εξαγορασμένες ηγεσίες των κρατών, εκπονώντας απίθανες μελέτες αξιολόγησης των ψυχών όπως αυτές του Ισλανδικού “τίγρη” που σε τρείς μέρες μεταβλήθηκε σε ψόφιο αρουραίο χωρίς να υποστούν καμία συνέπεια.
Κανείς ! Απλά μας ανακοινώνουν τις τιμές και τις “εξελίξεις” και εμείς υπάκουα προσαρμοζόμαστε (!)
Πως είναι δυνατόν να μιλάμε για υγιή οικονομία ,για κράτος δικαίου και δημοκρατία, όταν κανένας δεν μπορεί να ελέγξει τις δραστηριότητες, τη νομιμότητα και τις προθέσεις αυτών των ανθρώπων, που στην πραγματικότητα δεν είναι τραπεζίτες, με την τεχνική σημασία του όρου, αλλά απλά χρησιμοποιούν ως οπλοστάσιο το τραπεζικό μηχανισμό και το χρήμα ;
Ο απλός πολίτης, ξεκομμένος καθώς είναι από την γνώση του πραγματικού οικονομικού χωροχρόνου και του τρόπου με τον οποίο λειτουργεί, είναι εύκολο θύμα του απλού αυτού τεχνάσματος. Στην πραγματικότητα, όχι μόνο δεν το κατανοεί, αλλά αναπτύσσει και αντιστάσεις σε κάθε “άγνωστο” που πάει να το αντικαταστήσει. Η προπετής απάντηση “και ποιος θα μας δώσει λεφτά αν φύγουμε από το ευρώ ” και μάλιστα από πλήρως αδαείς ακόμα και των βασικών οικονομικών, αποδεικνύει το βαθμό της πλάνης .
Άρθρο του καθηγητή οικονομικών Λιότσιου Σ.Βασίλη
Διαβάστε περισσότερα http://news.kozaninet.gr/?p=26418#ixzz28GSE7LCy