«.. θέλω να ανακοινώσω ότι θα πάρω πρωτοβουλία με τους κοινωνικούς εταίρους, να καταρτίσουμε έναν Χάρτη Κοινωνικών Δικαιωμάτων, έναν Χάρτη που θα αλλάζει το τοπίο του προνοιακού μας συστήματος. Θα το εκσυγχρονίσει και θα εγγυάται την ισότητα των δικαιωμάτων για όλους και τα ελάχιστα κοινωνικά δικαιώματα, που θα επιτρέπουν και μια αξιοπρεπή ζωή, αλλά και μια δημιουργική συμμετοχή του πολίτη.
Αυτά τα δικαιώματα θα αποτυπώνονται στην Κάρτα Πολίτη. Δικαίωμα στη σύνταξη, δικαίωμα στην εκπαίδευση, δικαίωμα στην επανακατάρτιση, στο επίδομα αναπηρίας, στο βιβλιάριο υγείας. Όλα θα αποτυπώνονται στην Κάρτα Πολίτη. Σπάζοντας τη δαιδαλώδη γραφειοκρατία, αξιοποιώντας ορθολογικά τα χρήματα αυτά, που υπάρχουν – και ναι, όταν κάνει κανείς ορθολογική διαχείριση χρημάτων, βρίσκει χρήματα και γι’ αυτούς τους πολύ σημαντικούς στόχους – προχωράμε στην Κάρτα Πολίτη.»
(από την “Κλασσικοπερίπτωση”)
Σε λίγες ημέρες συμπληρώνονται δύο μήνες απο τότε που ο Π. Σαράντης Σαράντος συνέταξε επιστολή σχετική με αυτό το μείζον θέμα και την οποία απέστειλε στον Μακαριώτατο Αρχιεπίσκοπο Αθηνών και πάσης Ελλάδος ,στον πρόεδρο της Ι. Συνόδου ,και σε όλη την Ιεραρχία της Εκκλησίας της Ελλάδος.
Το κείμενο αυτής, απεστάλη σε πολλά μοναστήρια της Ελλάδος ,του Αγίου Όρους και του εξωτερικού,ενώ για το περιεχόμενο της επιστολής έλαβαν γνώση χιλιάδες πιστοί της Εκκλησίας μας.
Θυμίζουμε ότι αμέσως μετά, με τις ευλογίες του Π. Σαράντη και πολλών άλλων αξίων Ιερέων άρχισε η συλλογή υπογραφών εναντίον της “Κάρτας του Πολίτη” (μέχρι αυτή τη στιγμή έχουν υπογράψει περίπου 6.000 συμπολίτες μας).
Η “βάση” λοιπόν αυτής της “Πρωτοβουλίας των Αντιρρησιών Ορθόδοξης Συνείδησης”, ήταν και είναι οι θέσεις του Π. Σαράντη Σαράντου, όπως αυτές εκφράζονται στο κείμενο της επιστολής του και γι΄αυτό απο την αρχική της κιόλας αίτηση-διακήρυξη-έκκληση (εδώ ) αναφέρθηκε σε αυτήν (εδώ )
Πρωτοβουλία Ἀντιρρησιῶν Ὀρθόδοξης Συνείδησης
Υπογράφουμε και εκφράζουμε προς την Ιεραρχία και την Πολιτεία τις Ορθόδοξες αντιρρήσεις μας όπως διατυπώθηκαν στην επιστολή του Π. Σαράντη Σαράντου (βλέπε ΕΔΩ) καθώς και στο κείμενο της Πρωτοβουλίας Αντιρρησιών Ορθόδοξης Συνείδησης (βλέπε εδώ)
Πηγή
http://orthodox-watch.blogspot.com/2010/09/75-2010-2011-video.html