«Ο Άγιος Δημήτριος δεν θέλει να ανοίξουμε την λάρνακα του…»
Όπως κάθε χρόνο, μια εβδομάδα περίπου από την γιορτή του Αγ.Δημητρίου, γίνεται στον Ι.Ν.Αγ.Δημητρίου Θεσσαλονίκης η τελετή καθαγιασμού του Μύρου του Αγ.Δημητρίου. Γίνεται στην αρχή η παράκληση προς τον Άγιο και μετά ανοίγουν την λάρνακα του Αγίου για να πάρουν με βαμβάκια το Άγιο Μύρο του Αγ.Δημητρίου.
Φέτος στις 4/11/2012 πήγαμε με την γυναίκα μου να παρακολουθήσουμε την τελετή και να προσκυνήσουμε τα λείψανα του Αγ.Δημητρίου. Όταν φτάνει στο σημείο η τελετή να ανοίξει η λάρνακα, οι ιερείς μαζί με τον Μητροπολίτη κ.Άνθιμο προσπαθούν επί αρκετή ώρα να την ανοίξουν και ως προς έκπληξη όλων η λάρνακα ΔΕΝ ανοίγει…Πάγωσαν όλοι…
Ο κόσμος που βρισκόταν στον Ναό στεναχωρήθηκε και φοβήθηκε…!!! Ανοίχτηκε μόνο η πάνω πλευρά (2 μικρά σημεία) και δεν μπορούσαν να ανοίξουν την μπροστινή που είναι και η πιο μεγάλη όπου φαίνονται τα λείψανα του Αγίου.
Ο Μητροπολίτης λέει στο μικρόφωνο : “Ο Άγιος Δημήτριος δεν θέλει να ανοίξουμε την λάρνακα του…!!!”
Φύγαμε στεναχωρημένοι και φοβισμένοι κάπως γιατί δεν ξέραμε τι μπορεί να σημαίνει αυτό….Μάλλον η αμαρτία έχει φτάσει στο απροχώρητο…
Παλιές φωτογραφίες από την τελετή καθαγιασμού…. http://www.inad.gr/index.php?option=com … Itemid=125
Σχόλιο “ΗΓΓΙΚΕΝ” : Μήπως θύμωσε ο Άγιος που μπήκε ο κόσμος χωρίς προσκλήσεις;
Την παρακάτω μαρτυρία την λάβαμε από τον κ. Κ.Σ, η οποία επιβεβαιώνεται από πνευματικό μου αδελφό
Αναδημοσίευση από hggiken.pblogs.gr