Tου Κώστα Πικραμένου*
Η πρόσφατη έγγραφη καταγγελία του Ιμάμη Καρά Χαλήλ Μπιλάλ (έμμισθου του Ελληνικού Κράτους, ο οποίος ασκεί τα καθήκοντα του στο χωριό Σώστη του Νομού Ροδόπης) περί απειλών και εκφοβισμού από κύκλους του Τουρκικού Προξενείου της Κομοτηνής καταδεικνύει για πολλοστή φορά την απροκάλυπτα παραβατική δράση της Τουρκίας στις υποθέσεις της Μουσουλμανικής μειονότητας Δυτικής Θράκης. Πρόκειται ίσως για το πλέον τρανό παράδειγμα/απόδειξη περί Κοσοβοποίησης της περιοχής με την εγκληματική ανοχή της Αθήνας όπου το Υπουργείο Εξωτερικών κάνει τα γνωστά διαβήματα διαμαρτυρίας και εν συνεχεία τιμά με την παρουσία του τα 89 γενέθλια της Τουρκικής «Δημοκρατίας» στο Ζάππειο Μέγαρο…
Ιστορική Αναδρομή Οι Οθωμανοί θα καταλάβουν τη Δυτική Θράκη το 1364. Με εξαίρεση το διάστημα Μάρτιος – Ιούλιος 1878 (Ρωσο-Τουρκικός Πόλεμος) , η περιοχή θα παραμείνει υπό τον Οθωμανικό ζυγό για περισσότερους από 5 αιώνες. Το 1913, μετά τη λήξη του Β’ Βαλκανικού Πολέμου η Δυτική Θράκη βάσει της Συμφωνίας του Βουκουρεστίου (10/8/1913) αποδίδεται στους Βούλγαρους. Το 1919 και ενώ η Βουλγαρία βρίσκεται στην πλευρά των ηττημένων του 1ου ΠΠ, Γαλλικά στρατεύματα καταλαμβάνουν τη Δυτική Θράκη. Ένα χρόνο αργότερα (Μάιος 1920) και λίγο πριν την υπογραφή της Συνθήκης των Σεβρών, ο Ελληνικός Στρατός αντικαθιστά τους Γάλλους στα πλαίσια ένταξης της περιοχής στην Ελληνική Επικράτεια. Το διάστημα 1920-1923 Τούρκοι της Δυτικής Θράκης συμμετέχουν στον Απελευθερωτικό Αγώνα του Μουσταφά Κεμάλ Πασά καθώς η Δυτική Θράκη αποτελεί μία από τις 6 διεκδικήσεις του Εθνικού Συμφώνου. Οι Ελληνικές Αρχές θα συλλάβουν τους Τούρκους εθνικιστές και θα τους εξορίσουν στη Μήλο. Το 1922-1923 στα πλαίσια των διαπραγματεύσεων της Συνθήκης της Λωζάνης, οι εξόριστοι της Μήλου θα απελευθερωθούν και θα προωθηθούν στην Τουρκία.
![images](http://proxeneio-stop.org/wp-content/uploads/2013/01/images.jpg)
![ΠΡΟΞΕΝΕΙΟ](http://proxeneio-stop.org/wp-content/uploads/2013/01/%CE%A0%CE%A1%CE%9F%CE%9E%CE%95%CE%9D%CE%95%CE%99%CE%9F1.jpg)
![ΓΚΡΙΖΟΙ ΛΥΚΟΙ](http://proxeneio-stop.org/wp-content/uploads/2013/01/%CE%93%CE%9A%CE%A1%CE%99%CE%96%CE%9F%CE%99-%CE%9B%CE%A5%CE%9A%CE%9F%CE%991.jpg)
![_TIRES~1](http://proxeneio-stop.org/wp-content/uploads/2013/01/TIRES13.jpg)
![Γενικη Συνέλευση BTTDD της Κων.πολης(σημαίες τουρκίας-ανεξ.δυτ.θρακης-ατατουρκ)](http://proxeneio-stop.org/wp-content/uploads/2013/01/%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%B7-%CE%A3%CF%85%CE%BD%CE%AD%CE%BB%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-BTTDD-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%9A%CF%89%CE%BD.%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B7%CF%82%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%BA%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BE.%CE%B4%CF%85%CF%84.%CE%B8%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%BA.jpg)