Πρώτον και κυριότερων, πέρα από κάποια θετικά στοιχεία που μπορεί να δώσει μια τέτοια άσκηση, επι το πλείστον προδίδει κάθε αμυντική ενέργεια από θερμό επεισόδιο μέχρι κανονικό πόλεμο και εμπλοκή ελληνικών πολεμικών αεροσκαφών με εχθρικά. Οι εποχές μπορεί να άλλαξαν και να εκσυγχρονίστηκαν αρκετές συνθήκες, αλλά μην ξεχνάτε ότι η μυστικότητα των μεθόδων ενός στρατού δεν πρέπει να παραχωρείται και σίγουρα ήταν και θα είναι η ποιο καλή συνταγή στον πόλεμο από την εποχή των Σπαρτιατών. Ηταν ανίκητοι οι Σπαρτιάτες και ακόμα δοξασμένοι, από την στρατιωτική πειθαρχία και τους μοναδικούς μυστικούς κώδικες που είχαν την στιγμή της μάχης!
Σε ότι αφορά την άσκηση ΜΙΝΩΑΣ 2010, η εμπλοκή σε διάφορα σενάρια των ελληνικών F-16 με τα ισραηλινά F-15 αποτελούν ένα από τα πιό ενδιαφέροντα σημεία.