Αυτές οι τρεις εβδομάδες λέγονται Τριώδιο (Απόκριες) που προηγούνται της Μεγάλης Τεσσαρακοστής.
Κατά τις 3 αυτές εβδομάδες έχουμε μια ποικιλία διατάξεων, που είναι οι εξής:
– Την πρώτη εβδομάδα (από την Κυριακή του Τελώνου και Φαρισαίου μέχρι την Κυριακή του Ασώτου) έχουμε κατάλυση εις πάντα.
– Την δεύτερη εβδομάδα (από την Κυριακή του Ασώτου μέχρι την Κυριακή των Απόκρεω) τρώμε απ’ όλα, αλλά νηστεύουμε από την Τετάρτη και την Παρασκευή χωρίς λάδι.
– Την τρίτη εβδομάδα, της Τυρινής (από τη Δευτέρα των Απόκρεω μέχρι την Κυριακή της Τυροφάγου), τρώμε από όλα τα άλλα εκτός από κρέας, τρώμε και Τετάρτη και την Παρασκευή (δηλ.: κατάλυση σε ψάρια, γαλακτοκομικά και αυγά όλες τις ημέρες).