Εκπλήσσει ο υπερβάλλων ζήλος των κυβερνώντων να υλοποιήσουν τα όσα προβλέπει το Μνημόνιο 3! Πριν προλάβει να στεγνώσει το μελάνι των 500 σελίδων του τρίτου Μνημονίου στην εφημερίδα της Κυβερνήσεως και ενώ ακόμη δεν έχει φθάσει ούτε μυρωδιά από τα χρήματα της δόσης, η κυβέρνηση σπεύδει να σπρώξει στον Καιάδα χιλιάδες δημοσίους υπαλλήλους. Πρώτοι στον χορό του Ζαλόγγου, οι διοικητικοί δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης εκτός ΑΣΕΠ, των οποίων οι θέσεις καταργούνται από 13 Νοεμβρίου (αποφράδα Τρίτη και 13)!.
Και μη διανοηθεί κανείς να θεωρήσει τις τύπου ελεημοσύνης πρωτοβουλίες (πάντα με την απαραίτητη δημοσιογραφική κάλυψη που εγγυάται τη δημοσιότητα) που κατά καιρούς αναλαμβάνονται, όχι για να αποτραπεί η κρίση, αλλά για να διαχειριστούν κάποιοι δυστυχία των άλλων. Τώρα που η διάλυση τους αγγίζει, ξύπνησαν!