«Η Φραγκοκρατία και η Τουρκοκρατία ήσαν υποδούλωσις του σώματος. Ο Γραικισμός και Νεογραικισμός είναι υποδούλωσις του πνεύματος»
(π. Ιωάννης Ρωμανίδης)
Στην ίδια Εκκλησία που ο Καντιώτης μεγαλούργησε στηρίζοντας τον καθημαγμένο λαό από την κατοχή των Γερμανών, τώρα στη νέα κατοχή οι ιερείς εντός αυτής το ρίχνουν στα …ορατόρια, αποδεχόμενοι άκριτα την ξένη κουλτούρα!!! Ενδιαφέρουσα κι η κλασσική μουσική για όσους τους αρέσει, αλλά γιατί έπρεπε να γίνει μέσα στην Εκκλησία;
Δεν φτάσαμε από την μια ημέρα στην άλλη στα μνημόνια…
Πρώτα υποταχθήκαμε πολιτισμικά…
Ας θυμηθούμε τον π. Ιωάννη Ρωμανίδη τι έλεγε:
Πηγή