Του Νίκου Χιδίρογλου
Ο θιασώτης της ολοκληρωτικής παγκόσμιας διακυβέρνησης Γιώργος Παπανδρέου, δεν «καίγεται» να κερδίσει το Δήμο Αθηναίων ο Γιώργος Καμίνης, όπως δεν «καιγόταν» να κερδίσει η Γκιούλ Καραχασάν την υπερνομαρχία Ανατολικής Μακεδονίας-Θράκης. Ξέρει ο πρωθυπουργός ότι ο Συνήγορος του Πολίτη, δεν έχει πολλές πιθανότητες απέναντι στον Νικήτα Κακλαμάνη. Κι όμως τον κατεβάζει. Γιατί;
«Επενδύει» πολιτικά με μακροπρόθεσμο ορίζοντα ο Γιώργος Παπανδρέου, ποντάροντας στο ότι οι αντιστάσεις του μέσου πολίτη κάμπτονται, οι αξίες και αντιλήψεις του υπόκεινται σε φθορά, ότι οι συμβάσεις της διαβίωσης σε ένα εξαιρετικά απαιτητικό και εξαιρετικά σύνθετο πλέον όσο και νεωτεριστικό αστικό περιβάλλον, θα μεταλλάξουν σε επίπεδο αξιών αργά ή γρήγορα, τον πληθυσμό αρχικά των πόλεων.
Όμως, με την ομοσπονδοποίηση της χώρας, την απομάκρυνση από το πρότυπο της κοινότητας και την ενθάρρυνση έτσι της δημιουργίας μεγάλων αστικών κέντρων, σε μια δήθεν αποκέντρωση, που στόχο έχει την αστικοποίηση, τη δημιουργία δηλαδή στην περίπτωσή μας μιας «δεύτερης γενιάς» αστικών κέντρων σε περιφερειακό επίπεδο, η «προσκόλληση» σε παραδοσιακές αρχές & αξίες θα αμβλυνθεί, όπως θεωρεί ο Γιώργος Παπανδρέου. Η μπάλα θα πάρει έτσι και τον πληθυσμό των ημιαστικών & αγροτικών περιοχών.
Κοινωνική μηχανική λοιπόν από το ΠΑΣΟΚ (και τις «δημοκρατικές δυνάμεις») και μάλιστα απροκάλυπτα. Αγοραίος νεοφιλελευθερισμός, κοσμοπολιτισμός, με σοσιαλδημοκρατική «εσάνς», εθνομηδενισμός, κοινωνικός μηδενισμός, ηθικός σχετικισμός, μνημόνια, είναι η συνταγή της παγκόσμιας διακυβέρνησης για τον τόπο μας. Είναι πολύ σημαντικό για να αναστρέψουμε αυτή τη διαδικασία, να «μαυριστούν» υποψήφιοι σαν τον Γιώργο Καμίνη με «φωταδιστικές» & εκσυγχρονιστικές αντιλήψεις. Είναι απόλυτη προτεραιότητα αυτή τη στιγμή η προστασία του τρόπου ζωής μας, η υπεράσπιση της ελληνικότητάς μας. Η απάντησή μας πρέπει να είναι ένα ηχηρό ΟΧΙ στην κάλπη σε όλους αυτούς που επιβουλεύονται τις αρχές και τις αξίες μας.