>Σε συνέχεια της ανάρτησής μας “Πάρε μέρος στην εκστρατεία για την εμπορία σπόρων” παραθέτουμε την ανοικτή επιστολή προς την κα Δαμανάκη την ελληνίδα επίτροπο στην Ε.Ε.
Η επικείμενη νομοθεσία αφορά επαγγελματίες και όχι ερασιτέχνες παραγωγούς (τι μπορεί ν’αλλάξει μελλοντικά σ’αυτόν τον τομέα δεν το γνωρίζουμε ακόμα). Οι παραδοσιακές ποικιλίες θα εγγράφονται σε κατάλογο βασιζόμενες σε ιστορικά στοιχεία και πρακτική εμπειρία. Φαίνεται ότι θα υπάρχουν εξαιρέσεις για μικρές επιχειρήσεις.
Το κύριο διακύβευμα για τις παραδοσιακές ποικιλίες είναι ότι αφενός θα πρέπει να εγγράφονται σε κατάλογο γεγονός που θα έχει κάποιο κόστος και αφεταίρου οι εξαιρέσεις θα υφίστανται μόνο για τις ποικιλίες που ήταν ήδη στην αγορά ως την ημέρα της νομοθεσίας. Παλιοί ντόπιοι σπόροι οι οποίοι δεν έχουν ακόμα αναγνωριστεί, δεν έχουν καταγραφεί ή είναι νέες σπάνιες ποικιλίες θα υπόκεινται στη νομοθεσία των βιομηχανικών ποικιλιών.
Εφόσον συμφωνείτε με την επιστολή μπορείτε μέχρι αύριο 26 Απριλίου να στείλετε το όνομά σας σημειώνοντας ότι συνυπογράφετε την επιστολή προς την κα Δαμανάκη στο seeds@peliti.gr .
Mας εστάλη μέσω email