Το παρακάτω κείμενο που διαβάσαμε εδώ μας περιγράφει τι θα μπορούσε να κάνει η ελληνική κυβέρνηση προκειμένου να αποφύγουμε τις σημερινές συνέπειες.Σαν “Κλασσικοπερίπτωση” αν και διαφωνούμε με την θεωρία της “κακής διαπραγμάτευσης”, μιας και η διαπραγμάτευση σε έναν “πόλεμο” ήδη σηματοδοτεί την ήττα ,και στον ηττημένο οι όποιες διαπραγματεύσεις αποτελούν απλώς την τελευταία επιθυμία ενός καταδικασμένου σε θάνατο, ωστόσο το αναδημοσιεύουμε μόνο και μόνο για να καταδείξουμε αυτό που λέει ο τίτλος της αναδημοσίευσης ( Ο πρωτότυπος τίτλος του κειμένου είναι :
Μονόδρομος ή διαπραγμάτευση; Τι δεν κατάλαβε η κυβέρνηση. )