Κατ’αλλα είμαστε Ευρωπαίοι πολίτες και οι εταίροι μας θέλουν φυσικά το καλό μας,αλλά για το δικό τους καλό.Παρα τις συζητήσεις επι συζητήσεων που έγιναν για την επίσκεψη της κ.Μέρκελ,κανείς δεν έρχεται παρά για να προωθήσει τα συμφεροντά του και στην περίπτωση μας τα συμφέροντα του για την αμυντική βιομηχανία της Ελλάδας.Για το πως οι εξοπλιστικές δαπάνες έχουν επηρεάσει το χρέος μας ,πλουτίζοντας κάποιους άλλους δεν θα αναφερθώ,μπορείτε να τα δείτε αναλυτικά εδώ.
Φυσικά κανείς απο τους συμμάχους μας και τους εταίρους μας δεν θέλει να χάσει το μερίδιο του στον παράδεισο που λέγεται “Ελλάς”(Η Ελλάδα αγοράζει από τους Γερμανούς περισσότερα όπλα από οποιαδήποτε άλλη χώρα και οι ΗΠΑ είναι οι μεγαλύτεροι πωλητές στρατιωτικού εξοπλισμού στην Ελλάδα, με τους Ελληνες να αγοράζουν το 42% των όπλων και αρμάτων μάχης από την Αμερική, ενώ ακολουθούν Γερμανία και Γαλλία, με 22,7% και 12,5% αντίστοιχα.)και έτσι ο πολυχρόνιος πολεμος μεταξύ Γερμανίας και Αμερικής συνεχίζεται ακάθεκτα με τελευταίο επεισόδιο στο σήριαλ την επισκεψη της Μέρκελ.
Όπως αναφέρει και το Onalert
Η Μέρκελ δεν πρόκειται δημοσίως να κάνει οποιαδήποτε αναφορά σε εξοπλισμούς. Αυτό έλειπε. Ωστόσο δεν πρέπει να έχουμε καμία αυταπάτη. Όπως έχει συμβεί και σε άλλες περιόδους χρεοκοπίας της χώρας, η …”σωτηρία” προβλέπει πάντα και το “χώσιμο” της χώρας σε αγορές νέων εξοπλισμών. Μας έχουν στο πρόγραμμα,μόλις …μας σταθεροποιήσουν.
Η Μέρκελ θέλει να πουλήσει στην Ελλάδα και Eurofighter αυτό δεν είναι κρυφό. Και πιθανότατα να υπάρξουν και άλλες προτάσεις. Όλα αυτά για να “χωνευτούν” από την ελληνική κοινή γώμη θα συνδεθούν πιθανότατα με την “αξιοποίηση”, “ιδιωτικοποίηση” ή όπως άλλιως ονομαστεί ελληνικών αμυντικών βιομηχανιών.
Το γεγονός ότι η Γερμανία εξακολουθεί να ενδιαφέρεται για τους ελληνικούς εξοπλισμούς αποδεικνύεται και από τον “πάγο” που μπαίνει από την ελληνική κυβέρνηση σε οποιαδήποτε άλλη εναλλακτική λύση εξοπλισμών ,όπως για παράδειγμα των αμερικανικών αρμάτων μάχης Abrams. Υπόθεση που η ελληνική κυβέρνηση ούτε που συζητά το τελευταίο διάστημα.
Μιας και αναφερθήκαμε στην ελληνική αμυντική βιομηχανία απο το defencenet
Υψηλό είναι το ενδιαφέρον των γερμανικών εταιρειών για να ελέγξουν απόλυτα την ελληνική αμυντική βιομηχανία, θέμα το οποίο βρίσκεται ψηλά στην ατζέντα της γερμανικής «ομάδας κρούσης» που έχει αναλάβει πρακτικά και την επιτροπεία της χώρας (Φουχτελ, Ράιχενμπαχ).
Οι βασικοί τους στόχοι αφορούν την ΕΛΒΟ τα ΕΑΣ, ενώ ο έλεγχος της ΕΑΒ αποτελεί πάντα βασικό στόχο και επιδίωξη της EADS και αυτό προκειμένου να αποβάλλει τις ΗΠΑ οριστικά από το παιχνίδι ελέγχου της Ελληνικής Αεροναυπηγικής Βιομηχανίας.
Το θέμα της αποκρατικοποιήσεων γενικότερα αλλά και της ελληνικής αμυντικής βιομηχανίας ειδικότερα βρίσκεται στην κορυφή των ζητημάτων ολόκληρης της γερμανικής ομάδας και ξεκινά από την κορυφή της “πυραμίδας” δηλαδή την ίδια την Γερμανίδα Καγκελάριο Άνγκελα Μέρκελ και φτάνει μέχρι τον Γιοαχίμ Φούχτελ. Αυτή άλλωστε θα είναι και η «ανταμοιβή» τους για τη «βοήθεια» που προφέρουν στην Ελλάδα.
Στο επίκεντρο του ενδιαφέροντος βρίσκονται οι τρεις ανωτέρω βιομηχανίες οι οποίες συνολικά απασχολούν περί τους 2500 εργαζόμενους αλλά συγκεντρώνουν την αφρόκρεμα των Ελλήνων επιστημόνων και μηχανικών αλλά και το “know-how” τεχνολογιών που αν και δεν είναι ευρύτερα γνωστό εντούτοις αποτελούν την αιχμή της τεχνολογίας σε πολλά προγράμματα της αμυντικής βιομηχανίας, αλλά και της βιομηχανίας της χώρας γενικότερα.
Πιο συγκεκριμένα ενδιαφέρον για τα ΕΑΣ και την ΕΛΒΟ δείχνουν η Rheinmetall AG και η αμαρτωλή ΜΑΝ (έχει κατηγορηθεί για σκάνδαλα στη Γερμανία),. Η Rheinmetall AG με την αγορά των ΕΑΣ ελπίζει σε προγράμματα τα οποία αφορούν τα πυρομαχικά των 120 χλστ. των αρμάτων μάχης Leopard 2HEL/A4, αλλά και τα πυρομαχικά των αυτοκινούμενων συστημάτων πυροβολικού M-109 και πιο ειδικότερα των 223 Μ109 Α3GA2 που παρέλαβε ο ΕΣ από τα γερμανικά αποθέματα το 2010.
Παράλληλα η αγορά της ΕΛΒΟ –για την οποία η Rheinmetall AG έχει καταθέσει επίσημη πρόταση- έχει ως «ορίζοντα» το μεγάλο πρόγραμμα των ΤΟΜΑ το οποίο εκκρεμεί –μαζί με πολλά άλλα προγράμματα είναι η αλήθεια- και αφορά πιο συγκεκριμένα το πανάκριβο TOMA PUMA το οποίο παράγεται στη Γερμανία από κοινοπραξία μεταξύ των εταιρειών Krauss-Maffei Wegmann και Rheinmetall Landsysteme.
Ταυτόχρονα η ΜΑΝ αποσκοπεί στο πρόγραμμα αντικατάστασης των τροχοφόρων του ΕΣ το οποίο αριθμεί περί τα 11.000 οχήματα, αλλά και όλη η απαίτηση των ΕΔ να μην καλυφθεί , παραμένει ένα μεγάλο πρόγραμμα ακόμη και στην περίπτωση που καλυφθεί μόνο το 1/3 της αγοράς αυτής.
Τέλος αν και η ΕΑΒ είχε αρχικά εξαιρεθεί από το «μενού» των αποκρατικοποιήσεων το θέμα φαίνεται να επανέρχεται καθώς η EADS προσδοκά στην οριστική «έξωση» των αμερικανών από την εταιρεία και μέσω αυτής στην κατοχύρωση προγραμμάτων για την ΠΑ.
Καταλάβατε τι παίζετε;Νομίζατε οτι η Αμερική θα έμενε άπρακτη;Μια μέρα μετα την επίσκεψη της Μέρκελ,δείτε πως αντέδρασαν;
Τώρα εύλογα θα αναρωτηθεί κάποιος προς τι τόση γενναιοδωρία πια;Νομίζω οτι το καταλάβατε ηδη!
Η δήλωση του Έλληνα υπουργού Αμύνης μετά το πέρας της συνόδου του ΝΑΤΟ