«Ελληνες, ξεσκουριάστε και απαντήστε τους μολών λαβέ!» Είναι αγανακτισμένος με αυτούς που έφεραν την Ελλάδα και τους Ελληνες στη χειρότερη κατάσταση της Ιστορίας τους. Χαρακτηρίζει τις Σκουριές «σύγχρονες Θερμοπύλες» και δηλώνει ότι αν για τους Σπαρτιάτες ίσχυε το «ή ταν ή επί τας», στην περίπτωση της σύγκρουσης της περιοχής με το πολιτικό διεφθαρμένο σύστημα ισχύει το «ή ταν ή… ταν». Εξηγεί ότι σε καμία περίπτωση δεν είναι εχθροί οι κάτοικοι «που δουλεύουν στα λαγούμια των μεταλλείων εις βάρος της υγείας τους και για ένα κομμάτι ψωμί». Ο Αρχιμανδρίτης, πατέρας Χριστόδουλος Αγγελόγλου, πνευματικός και εφημέριος του Ι.Γ. Ησυχαστηρίου «Παναγία, η Φοβερά Προστασία», ο ιερωμένος που πρωτοστατεί στις αντιδράσεις κατά της επένδυσης της Ελληνικός Χρυσός στη Χαλκιδική, τα λέει έξω από τα δόντια σε μια συνέντευξη-ποταμό στην «κυριακάτικη δημοκρατία». Πιστεύει ότι ο αγώνας όλων όσοι αντιδρούν στην επένδυση θα σταματήσει όταν μπουν φυλακή αυτοί που ξεπούλησαν τη δημόσια περιουσία, χωρίς να ζητήσουν έστω ένα πινάκιο φακής για το Δημόσιο, θεωρεί πως η πολιτική βούληση της κυβέρνησης στις μέρες μας είναι «πάρ’ τα όλα», «λεηλατήστε ό,τι απέμεινε και στη φύση» και στέλνει μήνυμα στον Αντώνη Σαμαρά ότι αν συνεχίσει έτσι, θα τροφοδοτήσει ο ίδιος τη φωτιά που έχει ανάψει στην περιοχή.