Σχετικά με την Ομοφυλοφιλία - Κιναιδισμός

1
Ομοφυλοφιλία είναι η ερωτική έλξη, η σεξουαλική έλξη ή η σεξουαλική συμπεριφορά μεταξύ ατόμων του ίδιου φύλου. Κιναιδισμός είναι το να συνουσιάζεται άνδρας με άλλον άνδρα έχοντας τον ρόλο του θηλυκού. Η ομοφοβία, ομοφυλοφοβία ή ομοερωτοφοβία, είναι η αποστροφή ή οι διακρίσεις με αφετηρία τον σεξουαλικό προσανατολισμό, κυρίως σε άτομα που είναι ομοφυλόφιλα. Σε αυτό το θέμα θα συγκεντρωθούν στοιχεία σχετικά με το συγκεκριμένο θέμα με σκοπό να εξεταστούν οι παγκόσμιες τάσεις, όπως επίσης και τι συμβαίνει στην Ελλάδα. 
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Σχετικά με την Ομοφυλοφιλία - Κιναιδισμός

2
Προσωπικά, διαφωνώ με το 2ο συνθετικό -φοβία...αυτός που θεωρεί την ομοφυλοφιλία, παρά φύσιν.. δεν έχει κάποια φοβία, αλίμονο, δεν φοβάται τους ομοφυλόφιλους, διαφωνεί με την πράξη απο κάθε άποψη, βιολογίας, ανθρωπολογίας, ορθοδοξίας. Άλλο το διαφωνώ  και άλλο το φοβάμαι.

Άλλο ένα χαρακτηριστικο παράδειγμα τις διαστρέβλωσης των λέξεων και της χειραγώγησης μέσω αυτών.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Σχετικά με την Ομοφυλοφιλία - Κιναιδισμός

3
dominique έγραψε: 09 Νοέμ 2022, 22:08 Προσωπικά, διαφωνώ με το 2ο συνθετικό -φοβία...αυτός που θεωρεί την ομοφυλοφιλία, παρά φύσιν.. δεν έχει κάποια φοβία, αλίμονο, δεν φοβάται τους ομοφυλόφιλους, διαφωνεί με την πράξη απο κάθε άποψη, βιολογίας, ανθρωπολογίας, ορθοδοξίας. Άλλο το διαφωνώ  και άλλο το φοβάμαι.

Άλλο ένα χαρακτηριστικο παράδειγμα τις διαστρέβλωσης των λέξεων και της χειραγώγησης μέσω αυτών.
 
 
Εμείς, ως Χριστιανοί Ορθόδοξοι, διαφωνούμε με την ομοφυλοφιλία γιατί είναι παρά-φύση έκφραση της σεξουαλικότητας, δεν φοβόμαστε, εννοείται,  δεν θα πρέπει να μας χαρακτηρίζει μία παθολογική κατάσταση αισθήματος φόβου. Ωστόσο, η -φοβία δεν σημαίνει πάντα το άλλο πρόσωπο, δηλαδή λέγοντας ομοφοβικός, μπορεί να εννοούμε έναν gay ο οποίος φοβάται να εκφράσει την αρέσκεια του στο ίδιο φύλο από φόβο μήπως του κάνουν bulling. Επομένως αν και ομοφυλόφιλος, πάσχει από ομοφοβία. Κάποιοι άνθρωποι επίσης, νιώθουν πραγματικά φοβία κοντά σε έναν ομοφυλόφιλο, διότι φοβούνται μη στιγματιστούν, σε αυτή τη περίπτωση πραγματικά υπάρχει παθολογική φοβία. Υπό αυτοί την έννοια, όντως η λέξη ομοφοβία δηλώνει μία κατάσταση φόβου.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Σχετικά με την Ομοφυλοφιλία - Κιναιδισμός

5
Εσωτερικευμένη Ομοφοβία
Η εσωτερικευμένη ομοφοβία είναι ένα σύνολο αρνητικών συναισθημάτων που αισθάνεται ένας άνθρωπος, ακριβώς  επειδή είναι ομοφυλόφιλος. Πιο συγκεκριμένα, είναι η άρνηση της σεξουαλικής ταυτότητας του ατόμου από τον ίδιο τον ομοφυλόφιλο και η καταπίεση αυτής. Η εσωτερικευμένη ομοφοβία έχει να αντιμετωπίσει τη μάχη ανάμεσα στις βαθιές θρησκευτικές και κοινωνικές αντιλήψεις που μπορεί να έχει ένας ομοφυλόφιλος με τις ερωτικές του επιθυμίες, τις οποίες αισθάνεται άσχημα να εξωτερικεύσει. Με λίγα λόγια, πρόκειται για την πάλη ανάμεσα στο συναίσθημα και τη λογική. Πολλές φορές η εσωτερίκευση της σεξουαλικής ταυτότητας, οδηγεί κυρίως τους εφήβους σε κλινική κατάθλιψη. Στατιστικά περίπου το 30% των εφήβων με ομοφυλόφιλο σεξουαλικό προσανατολισμό έχουν αυτοκτονικές τάσεις ή καταφεύγουν όντως στην αυτοκτονία.

Κοινωνική Ομοφοβία
Μία ακόμη μορφή της ομοφοβίας, μπορεί να θεωρηθεί και η κοινωνική. Η μορφή αυτή μπορεί να προκληθεί από το ίδιο άτομο, του ανδρικού κυρίως φύλου, ο οποίος έχει ανασφάλειες για τον ανδρισμό του, και κατά συνέπεια, φοβάται μην θεωρηθεί ομοφυλόφιλος από τον κοινωνικό του περίγυρο. Με κοινωνική παράμετρο, σε αυτού του είδους τη νοοτροπία, μεγάλο ποσοστό ευθύνης καταλαμβάνει η κουλτούρα του αθλητισμού που σαφέστατα έχει κατηγοριοποιήσει τα αθλήματα με τα φύλα. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι το ποδόσφαιρο, το οποίο εκφράζει με βάση τα στερεότυπα το τί είναι ο ανδρισμός. Μια προέκταση αυτού είναι η κοινωνικά προσδιορισμένη παρατήρηση του ότι είναι περισσότερο κοινωνικά αποδεκτό να ασχολείται με το άθλημα αυτό ο άνδρας παρά η γυναίκα. Από ψυχολογικής άποψης, τα άτομα που αισθάνονται ανασφάλειες για την αρρενωπή τους ταυτότητα και κατ’ επέκταση εκφράζουν ομοφοβικές αντιλήψεις, το κάνουν όχι μόνο για να αποστασιοποιηθούν από την γενικότερη ομοφυλοφιλία αλλά και γιατί με αυτόν τον τρόπο υπενθυμίζουν την ανδρική τους ταυτότητα, ξανά αποκτώντας ασφάλεια.
Πηγή: https://www.maxmag.gr/afieromata/omofov ... i-mastiga/
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Σχετικά με την Ομοφυλοφιλία - Κιναιδισμός

7
Το σοφό εκείνο το οποίο λέει ο Μόρφου και μου τράβηξε την προσοχή είναι ότι όπως υπάρχουν οργανωμένες ομάδες ομοφυλόφιλων, έτσι υπάρχουν και μη οργανωμένοι ομοφυλόφιλοι οι οποίοι καταλαβαίνουν το πάθος τους, μετανοούν και εξομολογούνται εν τέλη στον πνευματικό τους όταν διαπιστώνουν ότι κάνουν κάτι λάθος. Συνεπώς, είναι λάθος να σχηματίζουμε άποψη σχετικά με τους ομοφυλόφιλους βάσει όσων βλέπουμε στη τηλεόραση και στα ΜΜΕ γιατί δεν είναι το αντιπροσωπευτικό σύνολο. Δεδομένου μάλιστα, ότι το 99% των οργανωμένων ομάδων που εμφανίζονται στην τηλεόραση υποκινούνται δεν θα ήταν παράλογο να πούμε ότι και οι ομάδες ομοφυλόφιλων που εμφανίζονται στα ΜΜΕ μάλλον υποκινούνται με σκοπό να προκαλέσουν συγκεκριμένες εντυπώσεις, ή έχοντας κάποιο συμφέρον από πίσω, που μπορεί να μην έχει στην τελική ουδεμία σχέση με την ομοφυλοφιλία καθεαυτή. 

Ας δουμε για παράδειγμα, τον τρόπο με τον οποίο παρουσιάζουν τα ΜΜΕ την στάση του Ζελένσκι απέναντι στην κοινότητα ΛΟΑΤ+ σε σχέση με τον Πούτιν  , θεωρώ ότι εργαλειοποιείται αρκετά η κοινότητα, όπως συμβαίνει και στην Ελλάδα άλλωστε, όπου δημιουργείται πόλωση με την εκκλησία... όλα αυτά γιατί ; για να κερδηθεί η μάχη των εντυπώσεων...για να κερδίσουν ψήφους κάποια κόμματα....
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Σχετικά με την Ομοφυλοφιλία - Κιναιδισμός

8
Γενικά πάντως, στην κοινωνία μας έχει επικρατήσει η εννοια οτι όποιος είναι αντίθετος στην ομοφυλοφιλία και εκφράζει αυτήν την αντίθεση του είναι ομοφοβικός, χαρρακτηριστικό παράδειγμα το πρόστιμο και φυλάκιση του Βασίλη Τσιάρτα για....ομοφοβικές δηλώσεις στα social media......και η επίμαχη δήλωση:

«Σχετικά με κάποιους που μου στέλνουν μηνύματα στο inbox μου χωρίς να είναι φίλοι μου και μου λένε τι πρόβλημα έχω με τους gay κ τα ομόφυλα ζευγάρια έχω να τους πω το εξής: Ο καθένας μπορεί να έχει τις προτιμήσεις του είτε άντρας είτε γυναίκα και το σέβομαι απόλυτα. Για μένα ομως ζευγάρι είναι μόνο ένας άντρας και μια γυναίκα, οι υπόλοιποι είναι ΑΠΛΑ ΜΑΖΙ. Όσους γάμους όσες παρελάσεις και οτιδήποτε άλλο κάνουν δε πρόκειται να το δεχθώ ως φυσιολογικό. Με ξεπερνάει βέβαια το ό,τι θέλουν να έχουν και παιδιά όπως επίσης και το να βγαίνουν δημόσια να το επιδεικνύουν. Στο σπίτι του ο καθένας μπορεί να κάνει ό,τι θέλει. Και αυτά τα ότι όποιος δε συμφωνεί ειναι ρατσιστής και διάφορες τέτοιες αηδίες να πάνε να τα πούνε αλλού.Υπάρχει πέρα απ’ την αισθητική του κάθε ανθρώπου και η αξιοπρέπεια. Ο θεός έπλασε τον Αδάμ κ την Εύα. Τα υπόλοιπα κατασκευάστηκαν για κατανάλωση».


Φυσικά, υπάρχουν αυτοί που το πολεμάνε, γιατί είναι σαρκική αμαρτία, δεν καταδικάζουμε τους ανθρώπους, αλίμονο, η πράξη ειναι καταδικαστέα απο την Ορθοδοξία, ως αμαρτία που απομακρύνει τον άνθρωπο απο τον Θεό και την θέωση, γι αυτό και προωθείται τόσο πολύ
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Σχετικά με την Ομοφυλοφιλία - Κιναιδισμός

9
dominique έγραψε: 13 Νοέμ 2022, 23:14 Γενικά πάντως, στην κοινωνία μας έχει επικρατήσει η εννοια οτι όποιος είναι αντίθετος στην ομοφυλοφιλία και εκφράζει αυτήν την αντίθεση του είναι ομοφοβικός, χαρρακτηριστικό παράδειγμα το πρόστιμο και φυλάκιση του Βασίλη Τσιάρτα για....ομοφοβικές δηλώσεις στα social media......και η επίμαχη δήλωση:

«Σχετικά με κάποιους που μου στέλνουν μηνύματα στο inbox μου χωρίς να είναι φίλοι μου και μου λένε τι πρόβλημα έχω με τους gay κ τα ομόφυλα ζευγάρια έχω να τους πω το εξής: Ο καθένας μπορεί να έχει τις προτιμήσεις του είτε άντρας είτε γυναίκα και το σέβομαι απόλυτα. Για μένα ομως ζευγάρι είναι μόνο ένας άντρας και μια γυναίκα, οι υπόλοιποι είναι ΑΠΛΑ ΜΑΖΙ. Όσους γάμους όσες παρελάσεις και οτιδήποτε άλλο κάνουν δε πρόκειται να το δεχθώ ως φυσιολογικό. Με ξεπερνάει βέβαια το ό,τι θέλουν να έχουν και παιδιά όπως επίσης και το να βγαίνουν δημόσια να το επιδεικνύουν. Στο σπίτι του ο καθένας μπορεί να κάνει ό,τι θέλει. Και αυτά τα ότι όποιος δε συμφωνεί ειναι ρατσιστής και διάφορες τέτοιες αηδίες να πάνε να τα πούνε αλλού.Υπάρχει πέρα απ’ την αισθητική του κάθε ανθρώπου και η αξιοπρέπεια. Ο θεός έπλασε τον Αδάμ κ την Εύα. Τα υπόλοιπα κατασκευάστηκαν για κατανάλωση».

Φυσικά, υπάρχουν αυτοί που το πολεμάνε, γιατί είναι σαρκική αμαρτία, δεν καταδικάζουμε τους ανθρώπους, αλίμονο, η πράξη ειναι καταδικαστέα απο την Ορθοδοξία, ως αμαρτία που απομακρύνει τον άνθρωπο απο τον Θεό και την θέωση, γι αυτό και προωθείται τόσο πολύ
Dominique, πλέον θεωρείται "δημοκρατία" να εκφράζεται ελεύθερα η σεξουαλική προτίμηση των ομοφυλόφιλων και παράλληλα δεν δίνεται το δικαίωμα να εκφράζεται η άποψη των ετεροφυλόφιλων (straight) για το θέμα. Συνεπώς, δίνονται ελευθερίες σε μία ομάδα (κυρίως για τις ψήφους θεωρώ) και περιορίζονται οι ελευθερίες σε μία άλλη ομάδα = έτσι το βλέπω εγώ προσωπικά. 

Ο Τσιάρτας τώρα, είναι όντως ειλικρινής ή τον βάλανε για να προκαλέσει; Λειτουργεί σαν παράδειγμα προς αποφυγήν αυτό, με την έννοια ότι όλοι εμείς που μεγαλώσαμε με τον Τσιάρτα τον βλέπουμε τώρα να τιμωρείται, επομένως για να μην πάθουμε τα ίδια, παύουμε να μιλάμε, κάτι σαν ψυχολογική χειραγώγηση. 

Προωθείται στην Δυτική κοινωνία, διαπιστώνω, στην οποία βρίσκεται και η εκκλησία της Ελλάδος. Και η εκκλησία μας δεν ξέρω πόσο θα αντέξει ακόμα μέχρι να καμφθεί εντελώς, όπως συμβαίνει στις δήθεν προοδευτικές χώρες...παράλληλα βέβαια ότι η Ρώσικη εκκλησία στέκεται βράχος....
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαφορες συζητήσεις και θέματα.”