Συγκέντρωση μεγάλου αριθμού μονάδων του τουρκικού Ναυτικού σ

1
Συγκέντρωση μεγάλου αριθμού μονάδων του τουρκικού Ναυτικού στο Β.Αιγαίο





ΑΕΡΟΜΑΧΙΕΣ


Mεγάλος αριθμός μονάδων του τουρκικού Ναυτικού έχει συγκεντρωθεί από το πρωί στο κόλπο του Ξηρού στην Ανατολική Θράκη και ασκείται με πραγματικά πυρά. Οι κύριες μονάδες (φρεγάτες) των Τούρκων ανέρχονται στις...
έξι, αριθμός οπωσδήποτε μεγάλος για την έκταση αυτών των ασκήσεων.

Παρά τις προσπάθειες του πρωθυπουργού Γ.Παπανδρέου για την εφαρμογή ενός είδους "μορατόριουμ" για τον περιορισμό των εμπλοκών η Άγκυρα όχι απλώς δεν δείχνει να "πείθεται" αλλά σήμερα προχώρησε ένα βήμα πιο πέρα με αποτέλεσμα να ξεπεράσουν οι εμπλοκές τις παραβιάσεις!

Πιο συγκεκριμένα δύο σχηματισμοί με σύνολο 16 αεροσκάφη και ένα 1 ελικόπτερο σε ανεξάρτητη περίπτωση, προχώρησαν σε δύο παραβιάσεις του Εθνικού Εναέριου Χώρου και τρεις παραβάσεις του FIR Αθηνών «εκβιάζοντας» ταυτόχρονα και την πραγματοποίηση τριών εμπλοκών με τα ελληνικά μαχητικά η μία εκ των οποίων έγινε εκτός ΕΕΧ! Και αυτό γίνεται εξαιρετικά σπάνια!

Η δραστηριότητα εκδηλώθηκε στο βόρειο και κεντρικό Αιγαίο και από τα 16 αεροσκάφη τα οκτώ –κατά πάγια τακτική- έφεραν οπλισμό.

Τουλάχιστον τέσσερα, ίσως και πέντε, υποβρύχια του τουρκικού Ναυτικού έχουν αναπτυχθεί, επίσης στο Αιγαίο.

Την ίδια στιγμή δύο τετράδες τουρκικών μαχητικών (το γνωστό πακέτο 4 F-16 και 4 F-4 2020 Terminator) μπήκαν στο Αιγαίο το πρωί και προχώρησαν σε δύο παραβιάσεις του Εθνικού Εναέριου Χώρου και μία παράβαση των κανόνων του FIR.

Μέσα σε όλα αυτά είχαμε και την απειλή κατά του φινλανδικού αεροσκάφους της FRONTEX σήμερα τα ξημερώματα, όπως γράφουμε σε άλλο σημείο.

Στον αντίποδα, η άσκηση TASMO μεταξύ Καρπάθου και Τήλου των Τούρκων ουσιαστικά ματαιώθηκε λόγω κακοκαιρίας. Πάντως γύρω από την δεσμευμένη περιοχή είχαν αναπτυχθεί μονάδες του Π.Ν.


http://www.defencenet.gr/defence/index. ... &Itemid=83
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Συγκέντρωση μεγάλου αριθμού μονάδων του τουρκικού Ναυτικού σ

3
Εξ το πρόβλημα δεν είναι στην θητεία,ετσι και αλλιώς μετα απο κάποιους μήνες τους φαντάρους τους έχουν μόνο για αγγαρια.

Αλλου είναι τα προβλήματα..... :flag


10 εκ στρατό να έχεις άμα δεν έχεις ικανούς στρατιωτικούς και πολιτικούς και φυσικά στις μέρες μας και υπερ όπλα δεν κερδίζεις πόλεμο!!!!

Πάρε παράδειγμα την κύπρο που αλληλο πολεμούσαμε μεταξύ μας λόγω λάθων εντολών που ήταν όλα στημενα για να την δώσουν....
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Συγκέντρωση μεγάλου αριθμού μονάδων του τουρκικού Ναυτικού σ

4
παντου ειναι τα προβληματα.τυχαια μειωθηκε η θητεια???
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Συγκέντρωση μεγάλου αριθμού μονάδων του τουρκικού Ναυτικού σ

6
Η θετεία έχει πολλά λάθη πρώτον υπηρετούν μεταναστες πιος μου λέει ότι δεν καταγραφή για την χώρα του.
δευτερων η φανταρι πλεον ζουν οχι υπο εκπαιδευση αλλά υπο χασης
Δεν είμαστε όσα πιστεύουμε, αλλά όσα πράττουμε.

Re: Συγκέντρωση μεγάλου αριθμού μονάδων του τουρκικού Ναυτικού σ

7
emman έγραψε:Δεν ξέρω αν ήταν τυχαία ή όχι αλλά για μένα καλά έγινε και μειώθηκε...
Βέβαια, εσύ εναντίον όλων των θεσμών στηριγμάτων μας.

Μια η εκκλησία, μια ο στρατός, δεν θα αφήσεις τίποτα όρθιο, έ ? :χουχου


Και εγώ πιστεύω ότι τα σχεδόν 2 χρόνια που υπηρέτησα θα έπρεπε να είναι λιγότερα, 6-8 μήνες είναι αρκετοί, και να υπάρχει μια συνεχής επανεκπαίδευση για πολλά χρόνια μετά !
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: Συγκέντρωση μεγάλου αριθμού μονάδων του τουρκικού Ναυτικού σ

8
KostasL έγραψε:
emman έγραψε:Δεν ξέρω αν ήταν τυχαία ή όχι αλλά για μένα καλά έγινε και μειώθηκε...
Βέβαια, εσύ εναντίον όλων των θεσμών στηριγμάτων μας.

Μια η εκκλησία, μια ο στρατός, δεν θα αφήσεις τίποτα όρθιο, έ ? :χουχου


Και εγώ πιστεύω ότι τα σχεδόν 2 χρόνια που υπηρέτησα θα έπρεπε να είναι λιγότερα, 6-8 μήνες είναι αρκετοί, και να υπάρχει μια συνεχής επανεκπαίδευση για πολλά χρόνια μετά !


Αυτά δεν έχουνε μεινει όρθια..... :flag


Πάντος κατα βάθος πιστεύω πως συμφωνείς μαζί μου!!!! :cooll
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Συγκέντρωση μεγάλου αριθμού μονάδων του τουρκικού Ναυτικού σ

9
αν και εγω δεν εχω λογο,γιατι δεν περασα απο στρατο,αλλα και 8 μηνες που εγιναν ,αγγαρεια δεν γινεται..σαμπως μαθαινουν τιποτα???
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελληνοτουρκικά”