O Άγιος Κυπριανός και Ιουστίνη

1
phpBB [video]
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: O Άγιος Κυπριανός και Ιουστίνη

2
Τι ακριβώς λέει στο 40.00 για τον μάγο στον άλλο θάλαμο το οποίο έχουν κόψει ;

Επίσης, η ιατροί που ακολουθούν τον Ασκληπιό, δηλαδή τον θεό Ασκληπιό - όπως ο Ιπποκράτης που ήταν απόγονος του , στον οποίο ορκίζονται , είναι μάγοι ;

Στο 56.00 περίπου λέει ότι η μπλε χάντρα είναι μαγικά. Εγώ όσες φορές έχω πάρει σταυρουδάκι από μοναστήρι έχει πάνω μπλε χάντρα. Ακόμα και τώρα τέτοιο φοράω. Τι να κάνω να το βγάλω ;
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: O Άγιος Κυπριανός και Ιουστίνη

3
LAPTONAS έγραψε:Τι ακριβώς λέει στο 40.00 για τον μάγο στον άλλο θάλαμο το οποίο έχουν κόψει ;

Επίσης, η ιατροί που ακολουθούν τον Ασκληπιό, δηλαδή τον θεό Ασκληπιό - όπως ο Ιπποκράτης που ήταν απόγονος του , στον οποίο ορκίζονται , είναι μάγοι ;

Στο 56.00 περίπου λέει ότι η μπλε χάντρα είναι μαγικά. Εγώ όσες φορές έχω πάρει σταυρουδάκι από μοναστήρι έχει πάνω μπλε χάντρα. Ακόμα και τώρα τέτοιο φοράω. Τι να κάνω να το βγάλω ;

Νομίζω οτι δεν κόβεται αλλα κολάει.
Λέει οτι αυτό πήγε την θεία κοινωνια σε εναν ασθενή και ο μάγος μαγγάνευε δίπλα.

Για την μπλε χάντρα νομίζω οτι μιλάει για το λεγόμενο ματάκι,δεν νομίζω οτι οποιαδηποτε μπλε χάντρα είναι κακό,εκτός αν κάποιος την χρησιμοποιεί πιστεύοντας οτι διώχνει ...το μάτι

Λες κατι σαν αυτό;Ναι τέτοιου είδους υπάρχουν πολλά και σε κομποσχοίνι.Φαντάζομαι δεν το βάζουν για να διώξουν το κακό μάτι.
Εικόνα
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: O Άγιος Κυπριανός και Ιουστίνη

4
ακριβώς, αυτές οι μπλε χάντρες είναι που διώχνουν το μάτι υποτίθεται. Άρα γιατί τις βάζουν - αφού είναι μαγικά. Διακοσμητικό ρόλο πάντως δεν έχουν γιατί δεν κυκλοφορούν σταυροί με κίτρινες, κόκκινες κτλ χάντρες , μόνο με μπλε όπως αυτές που είναι για το μάτι.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: O Άγιος Κυπριανός και Ιουστίνη

5
Κυκλοφορούν και με άλλα χρώματα,όπως και τα κομποσχοίνια,υπάρχουν και με μαύρη και με άσπρη και με κόκκινη χάντρα.αν η μπλε χάντρα σου θυμίζει το μάτι επιλέγεις άλλα χρώματα.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: O Άγιος Κυπριανός και Ιουστίνη

6
dominique έγραψε:Κυκλοφορούν και με άλλα χρώματα,όπως και τα κομποσχοίνια,υπάρχουν και με μαύρη και με άσπρη και με κόκκινη χάντρα.αν η μπλε χάντρα σου θυμίζει το μάτι επιλέγεις άλλα χρώματα.
Μπορεί αν και εγώ δεν έχω πάρει ποτέ από μοναστήρι σταυρό με χάντρα άλλου χρώματος. Εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί αυτό, απλά θέλω να ξέρω αν αυτή η χάντρα/οι χάντρες που λέει ο ιερέας στο βίντεο θεωρούνται μαγεία ή όχι. Πως γίνεται να λέει ότι είναι μαγεία από τη στιγμή που στα μοναστήρια δίνουν σταυρούς με χάντρες ; Δεν είναι παράλογο ;
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: O Άγιος Κυπριανός και Ιουστίνη

7
Η μπλε χάντρα απο μόνη της δεν είναι κακό,κακή είναι η χρήση της,αν την φοράει κάποιος για το μάτι,ναι είναι κακό.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: O Άγιος Κυπριανός και Ιουστίνη

8
δε νομίζω ότι είναι κακό αν τη φοράει για το μάτι (ποιος δεν θέλει προστασία;), όπως δεν είναι κακό αν φοράει σταυρό , μεταλαμβάνει και εξομολογείται για να είναι προστατευμένος και από το μάτι, και από κάθε τι. Κακό είναι μάλλον αν την φοράει ξεχωριστά, χωρίς σταυρό, ως "φυλαχτό", ειδικά αν είναι άγνωστης προέλευσης , και "διαβασμένη" από κανένα περίεργο μέντιουμ. Αλλά και πάλι δημιουργείται το ερώτημα ....γιατί τα σταυρουδάκια έχουν πάνω χάντρες ;
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν
Απάντηση

Επιστροφή στο “Βίοι Αγίων”