Οι Αγιορείτες Πατέρες σπάνε τη σιωπή τους για την Ι.Μ. Εσφιγμένου

1
Εικόνα
Από
Pentapostagma Enimerosis





Επιστολή Αγιορειτών Πατέρων: «Οι Εσφιγμενίτες μάχονται «υπέρ πίστεως» ενώ οι κατσουλιέρηδες μάχονται για τα χρήματα του ΕΣΠΑ.»
Η παρακάτω επιστολή συντάχθηκε στο Άγιο Όρος στις 6 Αυγούστου 2013 από έναν μεγάλο αριθμό Αγιορειτών Πατέρων και μας εστάλει με email. Η επιστολή αναφέρεται στα τελευταία γεγονότα που έλαβαν χώρα στο κονάκι της Ι. Μ. Εσφιγμένου.
Μια άλλη άποψη για τα γεγονότα του κονακίου της Ι.Μ. Εσφιγμένου.
Ακούμε από πολλούς δυσμενή σχόλια για τους Εσφιγμενίτες που υπερασπίστηκαν το κονάκι τους με μολότοφ και απορούμε, γιατί εθελοτυφλούν και δεν βλέπουν ποιος δημιουργεί το πρόβλημα; Αυτός που πηγαίνει να σπάσει την πόρτα, την μια με βαριά, την άλλη με λοστό και τώρα με κλάρκ; Ή αυτός πού κάθεται στο κελλί του ήσυχα και δεν ενοχλεί κανέναν;
Τουλάχιστον οι Εσφιγμενίτες μάχονται «υπέρ πίστεως» και «υπέρ βωμών και εστιών», ενώ οι κατσουλιέρηδες μάχονται για τα χρήματα του ΕΣΠΑ.
Επιτέλους η Ιερά Κοινότης ας περιορίσει αυτή την χούφτα των ταραχοποιών πατέρων στο κελλί που έκαναν με τα χρήματα της Εσφιγμένου, χωρίς να έχουν αξιώσεις στην Ι.Μ.Εσφιγμένου, ειδάλλως ας τους απελάσει εξ’ Αγίου Όρους για να ειρηνεύσουμε και να μη επωμιστεί, ως άμεσα υπεύθυνη, το βάρος των θυμάτων που αναπόφευκτα θα προκληθούν.
Εξάλλου, η αδελφότητα της Μονής, είτε μας αρέσει, είτε όχι, εκπροσωπεί εκατομμύρια παλαιοημερολογητών ορθοδόξων χριστιανών, ενώ η νέα αδελφότητα εκπροσωπεί μόνο τον Πατριάρχη πού μας σκανδαλίζει με τις ανορθόδοξες ενέργειές του με τους αιρετικούς.
Εμείς δεν είμαστε ζηλωτές, ούτε Εσφιγμενίτες, αλλά συγχαίρουμε τους ζηλωτές Πατέρες , που έχουν «πιστεύω» και «αξίες» πιο πάνω από τους κοσμικούς νόμους και αντιστέκονται όπως οι μάρτυρες και οι ομολογητές Αγιορείτες Πατέρες.


Αγιορείτες Πατέρες
Δείτε εδώ το χειρόγραφο της επιστολής

http://www.pentapostagma.gr/2013/08/epi ... 0-54780973
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Οι Αγιορείτες Πατέρες σπάνε τη σιωπή τους για την Ι.Μ. Εσφιγμένου

3
Εγώ νομίζω ότι όλο αυτό γίνεται για να διασύρεται η Ορθοδοξία .....όταν μαλώνουν 2 κερδίζει ο "τρίτος" ...
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Οι Αγιορείτες Πατέρες σπάνε τη σιωπή τους για την Ι.Μ. Εσφιγμένου

5
emman έγραψε:Ποιοι είναι οι δυο και ποιος ο τρίτος :blue
Οι δύο είναι αυτοί που πάνε με το παλιόπου τσακώνονται με τους νέους , ή στη περίπτωση της μονής , οι Εσφιγμένου με τους Κατσουλιέρηδες. Ασχέτως ποιος έχει δίκιο ή άδικο -> κερδίζουν οι "νεοταξίτες" ή οι εχθροί τις ορθοδοξίας γενικότερα...
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Οι Αγιορείτες Πατέρες σπάνε τη σιωπή τους για την Ι.Μ. Εσφιγμένου

6
Oι Παλαιοημερολογίτες που διαχωρίζονται απο τους νεοημερολογίτες είναι ελάχιστοι.

Το θέμα είναι ότι οι υψηλά ιστάμενοι ιερείς και αρχιερείς είναι νεοταξίτες και κατ επέκταση εχθροί της Ορθοδοξίας.


Αν λοιπόν δεν κόψουμε και πετάξουμε πάνω απο την εκκλησία αυτην την γάγγραινα,τότε σε λίγο καιρό δεν θα υπάρχει Ορθοδοξία..... για να διασυρθεί!!!!!
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Οι Αγιορείτες Πατέρες σπάνε τη σιωπή τους για την Ι.Μ. Εσφιγμένου

7
emman έγραψε:Oι Παλαιοημερολογίτες που διαχωρίζονται απο τους νεοημερολογίτες είναι ελάχιστοι.

Το θέμα είναι ότι οι υψηλά ιστάμενοι ιερείς και αρχιερείς είναι νεοταξίτες και κατ επέκταση εχθροί της Ορθοδοξίας.

Αν λοιπόν δεν κόψουμε και πετάξουμε πάνω απο την εκκλησία αυτην την γάγγραινα,τότε σε λίγο καιρό δεν θα υπάρχει Ορθοδοξία..... για να διασυρθεί!!!!!
τότε σε αυτή τη περίπτωση όταν τσακώνονται οι "πάνω" με τους "κάτω" κερδίζουν οι "δίπλα".

Η λύση δεν είναι να "πετάξουμε τη γάγγραινα" ... αλλά να γίνει πρώτα σαφές το πρόβλημα σε όλους (ενημέρωση) και αφού συμφωνήσουν όλοι ότι υπάρχει πρόβλημα (κοινή αποδοχή του προβλήματος) τότε να προχωρήσουν σε επίλυση του προβλήματος που σημαίνει καθόλου βία, καθόλου βαριοπούλες, αλλά επικοινωνία με κατανόηση. Εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω ποια είναι η διάρθρωση της ιεραρχίας της εκκλησίας , αλλά αν ξέρεις εσύ πες μου πως ακριβώς εκλέχτηκαν στον ανώτερο βαθμό άνθρωποι οι οποίοι δεν είναι σύμφωνοι με τη γνώμη του λαού ;
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Οι Αγιορείτες Πατέρες σπάνε τη σιωπή τους για την Ι.Μ. Εσφιγμένου

8
Η λύση δεν είναι να "πετάξουμε τη γάγγραινα" ... αλλά να γίνει πρώτα σαφές το πρόβλημα σε όλους (ενημέρωση) και αφού συμφωνήσουν όλοι ότι υπάρχει πρόβλημα (κοινή αποδοχή του προβλήματος) τότε να προχωρήσουν σε επίλυση του προβλήματος που σημαίνει καθόλου βία, καθόλου βαριοπούλες, αλλά επικοινωνία με κατανόηση. Εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω ποια είναι η διάρθρωση της ιεραρχίας της εκκλησίας , αλλά αν ξέρεις εσύ πες μου πως ακριβώς εκλέχτηκαν στον ανώτερο βαθμό άνθρωποι οι οποίοι δεν είναι σύμφωνοι με τη γνώμη του λαού ;

Tι σχέση έχει η γνώμη του λαού με την εκλογή των αρχιερέων?

Αυτοί εκλέγονται αναμεταξύ τους.

Οταν λοιπόν τα υψηλά πρόσωπα εξυπηρετούν άλλα συμφέροντα τότε ποιος θα ενημερώσει?

Και όταν μιλάμε για ενημερωση εννοείς προφανώς τους ηλικιωμένους διότι το μεγαλύτερο ποσοστό των νέων πλέον γνωρίζουν.
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Οι Αγιορείτες Πατέρες σπάνε τη σιωπή τους για την Ι.Μ. Εσφιγμένου

9
emman έγραψε: Tι σχέση έχει η γνώμη του λαού με την εκλογή των αρχιερέων?
Εσύ πες μου, κανονικά δεν θα έπρεπε να εκλέγονται άνθρωποι οι οποίοι αντιπροσωπεύουν την γνώμη του κόσμου ; Ή μήπως και στην εκκλησία βγαίνουν με αυτό που ονομάζουμε "αντιδημοκρατικές" διαδικασίες...;
emman έγραψε: Αυτοί εκλέγονται αναμεταξύ τους.
Δηλαδή ; π.χ. στην πολιτική έχουμε εκλογές... στην εκκλησία πως διαβαθμίζετε η ιεραρχία ;
emman έγραψε: Οταν λοιπόν τα υψηλά πρόσωπα εξυπηρετούν άλλα συμφέροντα τότε ποιος θα ενημερώσει?
Σίγουρα. Όμως κανονικά έτσι έπρεπε να ήταν ; Έτσι ήταν από παλιά ; Οι απόστολοι έτσι λειτουργούσαν την εκκλησία της εποχής ;
emman έγραψε: Και όταν μιλάμε για ενημερωση εννοείς προφανώς τους ηλικιωμένους διότι το μεγαλύτερο ποσοστό των νέων πλέον γνωρίζουν.
Το μεγαλύτερο ποσοστό όσων γνωρίζουν ναι είναι νέοι, όμως όχι ότι το μεγαλύτερο ποσοστό τον νέων γνωρίζουν....διότι αν πάμε μία βόλτα στις καφετέριες και ρωτήσουμε 100 νέους πόσοι πιστεύεις θα γνωρίζουν τι παίζει ; πάνω από το 51% ή κάτω;

Εγώ νομίζω οι περισσότεροι δεν ξέρουν, μακάρι να κάνω λάθος βέβαια...
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα”

cron