Re: Μαθήματα ανθρωπιάς απο τα ζωα!!!

10
Διαφωνώ με τον "εξ-ανθρωπισμό" των ζώων,όπως π.χ. στην ταινία του Ζαν-Ζακ Ανό "Η αρκούδα" ή το σήριαλ "Λάση" (αυτά μου έρχονται προχείρως τώρα στο μυαλό).Επίσης θεωρώ ότι κάτι δε "πάει καλά" όταν το ένστικτο του θύτη δε "δουλεύει" απέναντι στο θύμα.Το ότι γινόμαστε μάρτυρες συμπεριφορών "διαφορετικών" από το αναμενόμενο εγώ τουλάχιστον δε μπορώ να το εξηγήσω.Αναφέρομαι φυσικά στ'άγρια ζώα,όπου εκεί είναι και το μυστήριο...(Αν λοιπόν αντικρύσετε σε κοντινή απόσταση δελφίνια να κολυμπούν,μη πάτε να τα συναντήσετε, πρόκειται για αγρίμια και...το Χόλυγουντ δε θα είναι εκεί μάλλον !!!...).
Από την άλλη, να σας προτείνω κι εγώ με τη σειρά μου κάποια αληθινά αλλά και αντι-χόλυγουντ θεματάκια:

Την ταινία "Never Cry Wolf".Έχει κυκλοφορίσει και στην Ελλάδα αλλά υπάρχει και το βιβλίο "Λύκοι, σας παρακαλώ μην κλαίτε" του Φάρλεϋ Μόατ (Farley Mowat) .
(Δύο λόγια: Ορδές αιμοβόρων λύκων κατασπαράζουνε τα Αρκτικά καριμπού, και η κυβέρνηση προσλαμβάνει τον φυσιοδίφη Φάρλεϋ Μόατ στην υπηρεσία της για να ερευνήσει το θέμα. Τον αφήνουν ολομόναχο πάνω στην παγωμένη τούντρα για να αρχίσει την αποστολή του και να ζήσει ανάμεσα στα ουρλιαχτά και στις αγέλες των λύκων. Ο Μόατ έρχεται γρήγορα σ' επαφή με τα ζώα αυτά και ανακαλύπτει μια φωλιά, κατοικημένη όχι από αιμοβόρους ληστές αλλά από μια θαρραλέα και ευγενικιά οικογένεια, όλο φροντίδα και στοργή για τα μικρά της, που αγωνίζεται να τα θρέψει και να τα προστατέψει. Όσο ο Μόατ πλησιάζει περισσότερο τον κόσμο των λύκων, τόσο αρχίζει να συμμερίζεται μαζί τους το φόβο που τους προξενούν οι διαρκείς επελάσεις των κυνηγών, που παίρνουνε κεφάλια για να εισπράξουν την κατά κεφαλή αμοιβή, και των κρατικών υπαλλήλων που στέλνει η Κυβέρνηση για να ξεπαστρέψουν το ευγενικό αυτό ζώο από την Αρκτική. Το ΛΥΚΟΙ, ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΗΝ ΚΛΑΙΤΕ! είναι μια από τις εξέχουσες αφηγήσεις για το μύθο και τη μαγεία του άγριου λύκου, και της θέσης του ανθρώπου ανάμεσα στα όντα της φύσης.

Από το οπισθόφυλλο του βιβλίου

«Κάπου πέρα από την ανατολή ούρλιαξε ένας λύκος, μακρόσυρτα, ερωτηματικά. Τη γνώρισα τη φωνή, γιατί την είχα ακούσει τόσο συχνά. Ήταν ο Τζωρτζ, που έψαχνε στην ερημιά τη μάνα με το κουτάβι. Μα για μένα ήταν μια φωνή που μου μιλούσε για έναν άλλο κόσμο, έναν κόσμο απ’ τον οποίο είχαμε πια αποξενωθεί εμείς οι άνθρωποι, έναν κόσμο που κάποτε ανήκε και σε μας προτού αποφασίσουμε να τον απαρνηθούμε, έναν κόσμο που εγώ τον είχα σχεδόν ξαναβρεί, μόνο και μόνο για να τον χάσω πάλι, εξαιτίας της δικής μου δυσπιστίας.»)
phpBB [video]




Επίσης να σας δείξω έναν λύκο που υιοθέτησε έναν... μοναχό....:
phpBB [video]

(Αυτό αποτελεί ευγενική χορηγία της Domούλας μας !!!)




Και ακόμη, μία υπέροχη αληθινή ιστορία που παρουσιάζεται στην ταινία "Hachi".
phpBB [video]

(Εδώ εξοικονομήστε 2 ωρίτσες για "πάρτυ σας" και πολλά χαρτομάντηλα και....καλή ψυχα-γωγία!!!).
ΙΔΙΑ ΦΥΛΛΑΤΤΕ-ΕΧΘΡΟΥΣ ΑΜΥΝΟΥ-ΘΝΗΣΚΕ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΙΔΟΣ\n\n-Δάσκαλε γιατί με διδάσκεις πολεμικές τέχνες και παράλληλα μου μιλάς για ειρήνη; \n-Γιατί καλύτερα να είσαι μαχητής σε κήπο παρά κηπουρός σε μάχη…

Re: Μαθήματα ανθρωπιάς απο τα ζωα!!!

11
Πάντως την ταινία, σας την προτείνω ανεπιφύλακτα.Ολο το μεγαλειο της σχέσης ενός σκύλου με τον άνθρωπο μέσα σε 2 ώρες.

Και όπως είπε και ο Τηλέμαχος..πολλά χαρτομάντηλα!
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Μαθήματα ανθρωπιάς απο τα ζωα!!!

16
phpBB [video]
<<ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΔΕΝ ΣΚΕΠΑΖΕΙ ΟΥΔΕΝ ΑΠΟ ΣΟΥ ΚΑΙ Η ΝΥΞ ΛΑΜΠΕΙ ΩΣ Η ΗΜΕΡΑ ΕΙΣ ΣΕ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΣ ΤΟ ΦΩΣ>>

Re: Μαθήματα ανθρωπιάς απο τα ζωα!!!

18
e-mail από Κων/νος Στρωματιάς

ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ "ΧΑΤΣΙΚΟ" ΣΤΗΝ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Εικόνα
Μια περίπτωση απόλυτης αφοσίωσης σκύλου στον πρώην ιδιοκτήτη του είναι αυτή ενός Γερμανικού Shepherd στην Αργεντινή.

Ο σκύλος ακούει στο όνομα Capitan και ήταν δώρο της κ. Guzman στον 13χρονο γιό της το 2005. Όμως τελικά δέθηκε περισσότερο με τον πατέρα του μικρού, ο οποίος, δυστυχώς μετά από ένα χρόνο πέθανε. Όταν μετά την κηδεία η οικογένεια γύρισε στο σπίτι και δεν βρήκε τον Capitan, πίστεψε ότι χάθηκε. Όμως λίγες μέρες μετά ...
όταν πήγαν στο νεκροταφείο για το μνημόσυνο βρήκαν τον σκύλο να γρυλλίζει σαν να κλαίει πάνω από τον τάφο του πρώην αφεντικού του. Το αξιοπερίεργο της ιστορίας είναι ότι ποτέ δεν τον είχε πάρει η οικογένεια μαζί της στο νεκροταφείο. Ο φύλακας του νεκροταφείου θυμάται πως τον είδε να μπαίνει και να ψάχνει. Όταν βρήκε τον τάφο του ιδιοκτήτη του, έμεινε εκεί. Και εκεί παραμένει εδώ και έξι ολόκληρα χρόνια, παρά τις προσπάθειες της οικογένειας να τον πάρουν πίσω στο σπίτι. Αυτός γυρνάει πάντα στο νεκροταφείο, μερικές φορές περιφέρεται ανάμεσα στους τάφους, αλλά κάθε απόγευμα στις έξι ακριβώς πάει και ξαπλώνει πάνω στον τάφο του πρώην αφεντικού του και κοιμάται εκεί όλη νύχτα.

NEA ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ "ΧΑΤΣΙΚΟ" ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ

Τον γύρο της Ιταλίας αλλά και όλου του κόσμου κάνει η είδηση πως ένας αφοσιωμένος σκύλος περιμένει καρτερικά την αφεντικίνα του στο ιερό της εκκλησίας όπου πήγαιναν μαζί, δύο μήνες μετά τον θάνατό της.
Το αφοσιωμένο τετράποδο ονομάζεται Τσίτσο και βρίσκεται στο Σαν Ντονάτσι της Ιταλίας. Η Μαρία, το αφεντικό του δεν ζει εδώ και δύο μήνες ωστόσο αυτό δεν έκανε τον σκύλο να την ξεχάσει. Αντ’ αυτού ο Τσίτσο πηγαίνει καθημερινά στην εκκλησία της Σαν Μαρία Ασούντα και κάθεται ακίνητος λίγα μέτρα μακρυά από το ιερό. Είναι το ακριβώς ίδιο σημείο όπου πήγαινε με την αφεντικίνα του.
Η αφοσίωσή του έχει συγκινήσει όλο το χωριό καθώς θυμίζει την περίπτωση του Χάτσικο στην Ιαπωνία όπου ένα ιαπωνικό Ακίτα περίμενε όλη του την ζωή στον σταθμό του τραίνου τον νεκρό του ιδιοκτήτη.


Μερικές φορές όταν διαβάζω τέτοιες ιστορίες λυπάμαι αυτούς που δεν αγαπούν τα ζώα. Λυπάμαι που δεν έχουν ποτέ την ευκαιρία να εισπράξουν μέσα από τα μάτια ενός ζώου την πιο άδολη μορφή αγάπης και αφοσίωσης.
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά θέματα”