Re: Χειραγώγηση μεσω λεξεων

19
Εικόνα
Αυγερινός
twitter @avgerinosx
facebook avgerinosx
''...δεν είναι η πάλη ημών εναντίον εις αίμα και σάρκα, αλλ' εναντίον εις τας αρχάς, εναντίον εις τας εξουσίας, εναντίον εις τους κοσμοκράτορας του σκότους του αιώνος τούτου, εναντίον εις τα πνεύματα της πονηρίας εν τοις επουρανίοις''\n[/align]

Re: Χειραγώγηση μεσω λεξεων

20
Spartan έγραψε: 24 Μάιος 2013, 18:24
dominique έγραψε:
Και για να σας δώσω ενα παράδειγμα και οποιος θέλει ας απαντήσει... τι σημαίνει υπάρχω;
Ας απαντήσει το Βικιλεξικό τότε!

υπάρχω

έχω υπόσταση, συνιστώ μια οντότητα
ζω
υφίσταμαι
βρίσκομαι κάπου
διατελώ
έχω αξία, είμαι κάτι σημαντικό


Πιστεύω οτι όλοι θα δίναμε μια απο τις παραπάνω ερμηνείες,αλλα το υπάρχω ουσιαστικά σημαίνει κάτι άλλο,πέρα απο αυτό που έχουμε μάθει.

ΥΠΑΡΧΩ = ΥΠΟ + ΑΡΧΩ,ΑΡΧΩ ΣΗΜΑΊΝΕΙ ΚΥΒΕΡΝΩ

αρα υπάρχω σημαινει βρίσκομαι υπο μιας αρχής ή κυβερνώ υπο μιας αρχής.
Ποιας αρχής;
Προφανώς θα εννοεί της αρχής που διέπει και ενώνει τα πάντα αρμονικά,δίνοντας στον καθένα τον ρόλο του.
Την οποία ονομάζω Θεό.

οπως και το υποσταση και το υφισταμαι που αναφέρει ως ερμηνείες... προέρχονται απο το υπο + ιστημι =στεκομαι ,αρα στεκομαι κάτω απο....μιας αρχης θα συμπληρώσω

Άρα από αυτό που παραθέτεις συμπεραίνουμε ότι εκφραζόμαστε λάθος όταν λέμε ότι " Υπάρχει Θεός"
Ο Θεός δεν υπ-άρχει, ο Θεός Άρχει.
«Εγώ ειμί ο Ων». Το βλέπετε γραμμένο στην εικόνα του Χριστού; Τι θα πει «Εγώ ειμί ο Ων»; «Εγώ είμαι Αυτός που είναι». Αυτό προσδιορίζει τον Θεό: Είναι! Τι θα πει υπάρχω; «Άρχω κάτω από κάποιον άλλον». Ε λοιπόν, ο Θεός δεν υπάρχει, ο Θεός είναι! Δεν είναι σχήμα λόγου, είναι μια τρομακτική αλήθεια αυτή. Επειδή ο Θεός είναι, γιʼαυτό εγώ μπορώ να υπάρχω. Αν ο Θεός «δεν είναι» τότε κι εγώ είμαι ένα «μη ον» ή αν θέλετε- έστω και αν σοκάρει- ένα σκουπίδι. Γιατί εγώ δεν μπορώ να «είμαι»; Γιατί υπάρχει ο θάνατος. Ποιό είναι το μέλλον του ανθρώπου χωρίς τον Θεό; Θα μεταβληθεί σε ένα ψόφιο κουφάρι· κι αυτοί που τον αγαπάμε ακόμα, θα τρέξουμε να τον θάψουμε γρήγορα γιατί θα βρωμάει. Άρα το μέλλον χωρίς τον Θεό είναι η σκουπιδοποίηση μας. Αυτή είναι η αξία μας. Κι εκείνοι που αρνούνται τον Χριστό, δεν κατάλαβαν ότι αρνούνται τον ίδιο τον εαυτό τους»
(† Μακαριστός Μητροπολίτης Σισανίου και Σιατίστης Παύλος)
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Βιομηχανία υποταγής συνειδήσεων”

cron