«Οτιδήποτε ζητάτε στην προσευχή σας, με πίστη, θα το λάβετε» (Ματθαίου 21:22)

1
«Πριν καλέσουν, θα απαντήσω, και πριν να μιλήσουν, θα ακούσω» (Ησαΐας 65:24.)«Θα ζητάτε αυτό που θέλετε, και θα γίνεται σε σας» (Ιωάννη 15:7.)«Αιτείτε, και θα σας δοθεί, ζητείστε και θα βρείτε, χτυπήστε και θα σας ανοίξουν» (Ματθαίου 7:7.)«Οτιδήποτε ζητάτε στην προσευχή σας, με πίστη, θα το λάβετε» (Ματθαίου 21:22.)«Ζητάτε, και θα λάβετε, για να είναι πλήρης η χαρά σας» (Ιωάννη 16:24.)«Ας γίνονται γνωστά τα αιτήματά σας στο Θεό» (Φιλιππησίους 4:6.)«Αν ζητήσετε κάτι στο όνομά Μου, Εγώ θα το κάνω» (Ιωάννη 14:14.)«Να ευαρεστείσαι να κάνεις το θέλημα του Κυρίου, και θα σου δώσει τις επιθυμίες της καρδιάς σου» (Ψαλμός 37:4.)«Τώρα αυτή είναι η σιγουριά που έχουμε μέσα σ’ Αυτόν, ότι αν ζητάμε κάτι σύμφωνα με το θέλημά Του, μας ακούει. Και αν γνωρίζουμε ότι μας ακούει, οτιδήποτε ζητάμε, γνωρίζουμε ότι έχουμε τα αιτήματα που ζητήσαμε από Αυτόν» (Α΄ Ιωάννη 5:14-15.)«Κάλεσέ Με, και θα σου απαντήσω, και θα σου δείξω μεγάλα και φοβερά πράγματα, που δεν γνωρίζεις» (Ιερεμίας 33:3.)«Θα είναι ευσπλαχνικός στον ήχο της φωνής σου, όταν τον ακούσει θα σου απαντήσει» (Ησαΐας 30:19.)«Θα ακούσεις έναν λόγο πίσω σου, να σου λέει, ‘αυτός είναι ο δρόμος, προχώρα σ’ αυτόν,’ πότε να γυρίζεις στα δεξιά σου και πότε να γυρίζεις στα αριστερά σου» (Ησαΐας 30:21.)«Όταν Αυτός, το Πνεύμα της αλήθειας, έρθει, θα σας οδηγήσει σε όλη την αλήθεια, επειδή δε θα μιλήσει από τον εαυτό του, αλλά ότι ακούσει αυτό θα σας πει, και θα σας δείξει τα μελλοντικά» (Ιωάννη 16:13.)«Και θα συμβεί στις έσχατες Ημέρες, λέει ο Θεός, θα χύνω το Πνεύμα Μου σε κάθε άνθρωπο. Οι γιοι σας και οι θυγατέρες σας θα προφητεύουν, οι νέοι σας θα βλέπουν οράματα, οι γέροι σας θα βλέπουν όνειρα» (Πράξεις 2:17.)«Τη μέρα που φώναξα, Εσύ μου απάντησες» (Ψαλμός 138:3.)
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλοβοήθεια”

cron