Re: ΦΑΣΙΣΤΙΚΗΣ ΝΕΟΝΑΖΙΣΤΙΚΗΣ ΠΡΟΕΛΕΥΣΕΩΣ ΤΟ ΕΜΒΛΗΜΑ ΤΟΥ ΛΑ.Ο.Σ.

19
Δεν ήθελαν ακριβώς κοσμική ελευθερία από τον Μεσσία τους. Δεν έχεις καταλάβει τους σιωνιστές. Ήθελαν κοσμική ελευθερία από τους Ρωμαίους και ταυτόχρονα να συντρίψουν τους Ρωμαίους και να γίνουν αυτοί Κοσμοκράτορες στη θέση τους! Κατάλαβες τώρα?
Έχει τεράστια διαφορά από αυτό που έκανε ο Γκάντι στην Ινδία, εκτός και αν θεωρείς άχρηστη και άσκοπη την επανάσταση εναντίον της Τουρκοκρατίας όσον αφορά εμάς τους έλληνες και για οποιοδήποτε άλλο σκλαβωμένο και καταπιεσμένο λαό, οπότε πολύ φοβάμαι ότι θα δικαιολογήσεις αυτούς που ισχυρίζονται ότι ορισμένοι χριστιανοί παρερμηνεύοντας τα λόγια του ευαγγελίου κατάντησαν να ήταν αποχαυνωτικά ήπιοι έως φίλικά προσκείμενοι προς τον Τουρκικό ζυγό με τελικό προϊον ακόμα και τον αφορισμό της επανάστασης.

Re: ΦΑΣΙΣΤΙΚΗΣ ΝΕΟΝΑΖΙΣΤΙΚΗΣ ΠΡΟΕΛΕΥΣΕΩΣ ΤΟ ΕΜΒΛΗΜΑ ΤΟΥ ΛΑ.Ο.Σ.

20
Ο Yermak έγραψε

EΡEYNA:
ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ Μ.Μ.Ε. ΜΕ ΑΔΕΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΧΡΗΣΗΣ ΚΑΙ ΑΝΑΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗΣ

Σας μεταφέρω την έρευνα μου για την προέλευση του συμβόλου του κόμματος ΛΑ.Ο.Σ. το οποίο σύμφωνα με όλες τις ενδείξεις είναι φασιστικής/νεοναζιστικής προελεύσεως και αποχρώσεως.
Η συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου δεν το γνωρίζει αυτό καθώς πρόκειται για ελάχιστα γνωστό φασιστικό σύμβολο Ουγγρικής προέλευσης σε αντίθεση για παράδειγμα με την ευρύτερα γνωστή και δαιμονοποιημένη κυρτή αριστερόστροφη σβάστικα που χρησιμοποίησε ο Χίτλερ για το κόμμα του.

(κλικ πάνω στους συνδέσμους για να δεις τις εικόνες και τα εμβλήματα των οργανώσεων)


Το συγκεκριμένο έμβλημα που επιλέχτηκε από τον Καρατζαφέρη για το ΛΑ.Ο.Σ. εμπεριέχει μέσα του τον επεκτεινόμενο με τέσσερα βέλη σταυρό, ένα σύμβολο φασισμού και νεοναζισμού, ένα σύμβολο που χρησιμοποιήθηκε από φασιστικό κόμμα στην Ουγγαρία κατά την διάρκεια του μεσοπολέμου (Arrow Cross Party, το σύμβολο είναι απαγορευμένο σήμερα στην Ουγγαρία) αλλά και σε νεοναζιστικές οργανώσεις στην Αγγλία όπως η Λίγκα του Αγ.Γεωργίου και άλλες ακραίες ρατσιστικές (υπέρ της υπεροχής της λευκής φυλής) οργανώσεις στην Αμερική (Nationalists movement). Χρησιμοποιήθηκε επίσης ακόμα και από την "δική μας" Χρυσή Αυγή! Εκπληκτικό και απίστευτο ίσως ακούγεται;;; Συνεχίστε να διαβάζετε και θα δείτε..

Αποδεικνύοντας τα παραπάνω (περιγραφή του εμβλήματος του ΛΑ.Ο.Σ. από το καταστατικό του κόμματος, αναφέρεται σαφώς σε τέσσερα βέλη τα οποία όπως φαίνεται και από το ίδιο το έμβλημα σχηματίζουν ένα νοητό σταυρό)

Από το καταστατικό του κόμματος:
"ΕΜΒΛΗΜΑ - ΤΙΤΛΟΣ"

"Άρθρον 4ον: Το εν λόγω Κόμμα φέρει τον τίτλο «ΛΑΪΚΟΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ» και εν συντμήσει «ΛΑ.Ο.Σ.», έχει δε ως έμβλημα το χρησιμοποιηθέν στις Εθνικές Εκλογές της 7ης Μαρτίου 2004 και στις Ευρωεκλογές της 13ης Ιουνίου 2004. Το έμβλημα του Κόμματος αποτελείται από ΤΕΣΣΕΡΑ ΛΕΥΚΑ ΒΕΛΗ, εις το νοητόν σημείον συμπτώσεως των οποίων ευρίσκεται πράσινος κότινος. Τα βέλη και ο κότινος είναι εγγεγραμμένα εντός γαλανού τετραγώνου, ενώ το όλον σύμπλεγμα περιβάλλεται υπό πορφυρού κύκλου."


Αυτός είναι ο ορισμός, του "Arrow Cross symbol", o ίδιος ο Καρατζαφέρης είχε μιλήσει για επεκτεινόμενο προς τα έξω σταυρό όταν αναφέρθηκε αρχικά στο έμβλημα του κόμματος.

Ας δούμε λίγα λόγια για την φασιστική ιστορία του συμβόλου του επεκτεινόμενου με τέσσερα βέλη σταυρού:

http://en.wikipedia.org/wiki/Arrow_Cross

Λίγα λόγια για το ρατσιστικό white suprimacist Nationalist Movement των ΗΠΑ φέρει το ίδιο σύμβολο:
http://en.wikipedia.org/wiki/Nationalist_Movement
σύμβολο Nationalists Movement:


Τα επεκτεινόμενα βέλη επίσης στο σύμβολο της νεοναζιστικής οργάνωσης Λίγκα του Αγίου Γεωργίου στην Αγγλία της δεκαετίας του '80 (League of St.George, ακολουθεί εικόνα από περιοδικό της οργάνωσης ονόματι "League Review", σύμβολο οργάνωσης πάνω-δεξιά)
(Εκπληκτική ομοιότητα εμβλήματος νεοναζιστικής οργάνωσης League of St.George με έμβλημα ΛΑ.Ο.Σ. περιέχει και το ένα και το άλλο τον εσωτερικό ρόμβο και τα 4 βέλη μέσα σε κύκλο!)
(κάτω δεξιά το σύμβολο της ΚΚΚ, επίσης παρουσιάζει μερικές ομοιότητες)


Λίγα λόγια για αυτή την νεοναζιστική οργάνωση στην Αγγλία (προσέξτε την ομοιότητα του εμβλήματος):
http://en.wikipedia.org/wiki/League_of_Saint_George

βλέπε και τα επεκτεινόμενα 4 βέλη (επεκτεινόμενος σταυρός) στο περιοδικό της γνωστής Χρυσής Αυγής (1o τεύχος 1980) σε συνδιασμό με τη σβάστικα της Θούλης:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/e ... 1cover.jpg

Λίγα λόγια για τη Χρυσή Αυγή:
http://en.wikipedia.org/wiki/Hrisi_Avgi

ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΖΕΝΙΘ Νο 13 (ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ - ΜΑΡΤΙΟΣ 2007)
ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗΣ: «Δεν είμαι εθνικιστής. Βάλε με με τον Περόν!» - Συνέντευξη
στους Κρις Μουίμπουα και Γιώργο Στάμκο.

Αποσπασμα απ την συνεντευξη του Καρατζαφερη στο περιοδικο Ζενιθ:

ΖΕΝΙΘ:Το λογοτυπο του κομματος σας μοιαζει εκπληκτικα με αυτο της Κου Κλουξ Κλαν.Γιατι συμβαινει αυτο?
Καρατζαφερης:Εχετε δικα σας ματια που βλεπουνε ετσι,τα δικα μου δε βλεπουν ετσι...

ΖΕΝΙΘ:Να σας δειξω
Καρατζαφέρεις:Βεβαιως να μου δειξεις!

ΖΕΝΙΘ:Οριστε(του δειχνει και τα δυο λογοτυπα)
Καρατζαφέρης:Τι σχεση εχει το ενα με το αλλο?

ΖΕΝΙΘ:Ο κυκλος,ο σταυρος,το χρωμα...
Καρατζαφέρης:Ουτε το ξερω,πρωτη φορα το βλεπω,εδω ειναι η αρχαια Ελλαδα(δειχνοντας το στεφανι απο δαφνες),το πορφυρο ειναι το Βυζαντιο, (<-- υπέρ του θεοκρατικού βυζαντίου)

(ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΤΩΡΑ! ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΕΠΕΚΤΕΙΝΟΜΕΝΟ ΣΤΑΥΡΟ)

Καρατζαφέρης: εδω ειναι οτι θελουμε να μεγαλωσει η Ελλαδα με τεσσερα βελη:ανατολη δυση,βορας νοτος...

ΖΕΝΙΘ:Να το πορφυρο,το ασπρο που απλωνει,το μπλε μαζεμενο...Συμφωνειται οτι μοιαζουν;
Καρατζαφέρης:Και ας μοιαζουν τι εγινε!Και τι να κανουμε!Μαυρο δεν εχω βαλει εγω πουθενα...Σημερα το πρωτοβλεπω!

-----------------------------

Tο καταστατικό του κόμματος αναφέρεται σαφώς σε 4 βέλη και εδώ βλέπουμε και ο ίδιος ο Καρατζαφέρης να αναφέρεται στη συνέντευξη σε 4 βέλη που υποδηλώνουν επέκταση της ελλάδας στα 4 σημεία του ορίζοντα.
Σταυρός που προεκτείνεται με τέσσερα βέλη είναι ο ορισμός του επεκτεινόμενου σταυρού

Tι έχει να απαντήσει σε αυτό ο κ.Καρατζαφέρης; Ποιος τον καθοδήγησε να χρησιμοποιήσει τον επεκτεινόμενο με 4 βέλη σταυρό;

THE ARROW CROSS
the root meaning of the arrow cross is expansion in all
directions, thus it is a symbol denoting expansion.

(μτφρ. η πραγματική σημασία του συμβόλου του επεκτεινόμενου σταυρού είναι επέκταση προς όλες τις κατευθύνσεις, είναι ένα σύμβολο που δηλώνει επέκταση)

in this it is synonymous with all the christian crosses
used to represent world evangelization, the effort to
spread the doctrines of the christian faith in all directions.
(the arrow cross was a symbol of the hungarian fascist
"arrow cross party", which originated in the 1940s).
the sign is also used in cartography. on some maps it
signifies monuments or towers.

Ο επεκτεινόμενος σταυρός μέχρι στιγμής έχω βρει ότι χρησιμοποιήθηκε κατά χρονολογική σειρά από τις εξής οργανώσεις-κόμματα:

1) Arrow Cross Party (1935-1945) φασιστικό κόμμα της Ουγγαρίας στα πρότυπα του Ναζιστικού κόμματος της Γερμανίας. Ο αρχηγός του καταδικάσθηκε για εγκλήματα πολέμου. Ο επεκτεινόμενος σταυρός μαζί με τη σβάστικα σήμερα είναι απαγορευμένα σύμβολα στην Ουγγαρία

2) Λίγκα του Αγ. Γεωργίου (1974) Νεοναζιστική οργάνωση της Μεγάλης Βρετανίας. Φέρει 90% όμοιο έμβλημα με το ΛΑ.Ο.Σ. Η μόνη διαφορά μεταξύ των δύο εμβλημάτων είναι ότι λείπουν οι δάφνες και έχουν διαφορετικά χρώματα.

3) Χρυσή Αυγή (1980) Χουντο-νεοναζιστική οργάνωση της Ελλάδος. Ο επεκτεινόμενος σταυρός χρησιμοποιήθηκε ως το αρχικό τους σύμβολο στο εξώφυλο του πρώτου τεύχους του περιοδικού τους μαζί με τη σβάστικα της μυστικής εταιρείας της Θούλης, προθάλαμος του ναζιστικού κόμματος. Από τότε έχουν αλλάξει διάφορα σύμβολα (παραλλαγές κέλτικου σταυρού κλπ) μέχρι που κατέληξαν σε μια παραλλαγή του μέανδρου προσπαθώντας να αποκρύψουν τις ναζιστικές τους καταβολές και δείχνωντας προς τα έξω ένα (παραπλανητικό) ελληνοκεντρικό προφίλ.

4) Νationalist Movement (1987) Aκραιο-ρατσιστική οργάνωση στην Αμερική. Υπέρ της υπεροχής της Λευκής φυλής, εναντίον μαύρων και εβραίων δίχως διακρίσεις. (WASP: white anglosaxons protestants)

5) ΛΑ.Ο.Σ. (2000) Kόμμα της ελλάδος με ενίοτε ακροδεξιές ή φιλοβασιλικές τάσεις.

6) Γαλάζια Στρατιά (2000+ ) Οργάνωση παρακλάδι της Χρυσής Αυγής. Νεοναζιστές με στολή φιλάθλου. Εκμεταλεύεται την αγάπη των νεολαίων για τις εθνικές ομάδες για να στρατολογήσει νέα μέλη σε νεοναζιστικές οργανώσεις.
http://clubs.pathfinder.gr/logo.php?clu ... IA_STRATIA

Χρησιμοποιούν παράφραση του γνωστού συνθήματος της εποχής της ναζιστικής Γερμανίας .. Deutchland uber alles!

Επίσης θα είχε πολύ ενδιαφέρον να μας πει ο κ.Καρατζαφέρης με τι τρόπο πρόκειται να συμβεί αυτή η "επέκταση της ελλάδος στα 4 σημεία του ορίζοντα", σε συνδιασμό με τα περί "κόκκινης μηλιάς στα βάθη της Ασίας" που κραύγαζε συνθηματικά στις πρώτες ανοιχτές συγκεντρώσεις του κόμματος του μετά το 2000.

Τέλος, δείτε λίγες φωτογραφίες από τo πρώτο κόμμα που ιστορικά χρησιμοποίησε αυτό το έμβλημα, το φασιστικό κόμμα του επεκτεινόμενου σταυρού στην Ουγγαρία. (1935-1945)

O επεκτεινόμενος σταυρός εντός ισοσκελούς ρόμβου (ίδιος μοτίβο με ΛΑ.Ο.Σ.)


Nαζιστικός χαιρετισμός:

H σημαία του κόμματος. Ο επεκτεινόμενος σταυρός και το γράμμα H(Η=Hungary, Hungarista Mozgalom) στο κέντρο, συμβολίζοντας την επέκταση της Ουγγαρίας στα 4 σημεία του ορίζοντα, αντίστοιχα με την οραματιζόμενη από Καρατζαφέρη επέκταση της ελλάδας στα 4 σημεία του ορίζοντα.


Η εφημερίδα του κόμματος, γεμάτη αντιεβραικά συνθήματα (zsido=εβραίοι):


O επεκτεινόμενος σταυρός σε γκράφιτι στους τοίχους: (zsidot = εβραίος)

Συμπέρασμα: Το κόμμα ΛΑ.Ο.Σ. έχει τον επεκτεινόμενο σταυρό μέσα στο έμβλημα του. Ο ίδιος ο ιδρυτής του παραδέχεται ότι περιέχει τα 4 βέλη που δηλώνουν επέκταση = επεκτεινόμενος σταυρός.
Ουκ αρνησόμεθά σε φίλη Ορθοδοξία,\nου ψευσόμεθά σε πατροπαραδοτον σέβας,\nεν σοι εγεννήθημεν, εν σοι ζώμεν, εν σοι κοιμηθησόμεθα.\nΕι δε και καλέσει καιρός,\nκαι μυριάκις υπερ σου τεθνηξόμεθα.\n ΙΩΣΗΦ ΒΡΥΕΝΙΟΣ

Re: ΦΑΣΙΣΤΙΚΗΣ ΝΕΟΝΑΖΙΣΤΙΚΗΣ ΠΡΟΕΛΕΥΣΕΩΣ ΤΟ ΕΜΒΛΗΜΑ ΤΟΥ ΛΑ.Ο.Σ.

21
Μπλε:

Τελευταία κυκλοφορεί στο διαδίκτυο, αυτή η εικόνα, σχετικά με το παλιότερο σήμα του σταθμού Τηλεάστυ.



Να σημειωθεί πως εδώ και αρκετά χρόνια το Λα.Ο.Σ. συνεργάζεται με το σούπερ-εθνικιστικό κόμμα του Ισραήλ, το περίφημο Λικούντ.
Ουκ αρνησόμεθά σε φίλη Ορθοδοξία,\nου ψευσόμεθά σε πατροπαραδοτον σέβας,\nεν σοι εγεννήθημεν, εν σοι ζώμεν, εν σοι κοιμηθησόμεθα.\nΕι δε και καλέσει καιρός,\nκαι μυριάκις υπερ σου τεθνηξόμεθα.\n ΙΩΣΗΦ ΒΡΥΕΝΙΟΣ

Re: ΦΑΣΙΣΤΙΚΗΣ ΝΕΟΝΑΖΙΣΤΙΚΗΣ ΠΡΟΕΛΕΥΣΕΩΣ ΤΟ ΕΜΒΛΗΜΑ ΤΟΥ ΛΑ.Ο.Σ.

22
Stagona:

Αγαπητοι Μαρια και yermak,

Υπαρχουν αποδειξεις για συνεργασια του Καρατζαφερη με το Ισραηλ? Μου φαινεται υπερβολικο, αφου ολοι γνωριζουμε τις θεσεις του ΛΑΟΣ για το θεμα του Ισραηλ.

και να πω και το αλλο, κι ας με κραξετε:

Ο κομμουνισμος δεν εχει διαπραξει περισσοτερα εγκληματα απο τον φασισμο? Ποσοι και ποσοι Χριστιανοι (και πολιτικοι αντιπαλοι) μαρτυρησαν, πεθαναν στην εξορια και βασανιστηκαν απο τους κομμουνιστες της Ρωσσιας? Ποσες εκκλησιες καταστραφηκαν? Ποσα αγια λειψανα γελοιοποιηθηκαν και καταστραφηκαν απο τους μπολσεβικους?

Γιατι τα "αριστερα" κομματα χρησιμοποιουν ακομα τα κομμουνιστικα συμβολα και ονομαζονται και κομμουνιστες, απο την στιγμη που ο φασισμος απαγορευεται? Δε θα επρεπε να ισχυει και το ιδιο για τα αριστερα κομματα?
Εχει καταδικασει ο κομμουνισμος της Ελλαδας τον κομμουνισμο του θανατου?

Πιστευω οτι και ο κομμουνισμος ειναι ενα δηθεν δικαιο κατασκευασμα μασονικο για την επιτευξη των σκοπων τους.
Οπως και ο φασισμος του Χιτλερ.

Το συμβολο του ΛΑΟΣ δειχνει εναν σταυρο.
Αλλοιμονο αν θα απαγορευσουμε τον σταυρο στα εμβληματα και και θεωρουμε καθε φορα οτι προκειται για "επεκτεινόμενο με τέσσερα βέλη σταυρο" απο την στιγμη μαλιστα που δεν υπαρχουν τα βελη ?

Συγχωρεστε με, απλω λεω την δικη μου αποψη... οπως σεβομαι και την δικη σας!
Ουκ αρνησόμεθά σε φίλη Ορθοδοξία,\nου ψευσόμεθά σε πατροπαραδοτον σέβας,\nεν σοι εγεννήθημεν, εν σοι ζώμεν, εν σοι κοιμηθησόμεθα.\nΕι δε και καλέσει καιρός,\nκαι μυριάκις υπερ σου τεθνηξόμεθα.\n ΙΩΣΗΦ ΒΡΥΕΝΙΟΣ

Re: ΦΑΣΙΣΤΙΚΗΣ ΝΕΟΝΑΖΙΣΤΙΚΗΣ ΠΡΟΕΛΕΥΣΕΩΣ ΤΟ ΕΜΒΛΗΜΑ ΤΟΥ ΛΑ.Ο.Σ.

23
Μπλε:

Χμμμμ... (που λέει και κάποια ψυχή)
Το θέμα δεν είναι πως σκέφτεσαι εσύ ή ο yermak ή εγώ.
Το θέμα είναι πως σκέφτονται αυτοί που έχουν εθιστεί στις πρακτικές των διάφορων οργανώσεων.

Αν θες την δική μου γνώμη, ναι βρίσκω βαρετές, ηλίθιες κι ανούσιες όλες αυτές τις περίπλοκες και περίτεχνες ιστορίες με τα σύμβολα. Ομως για να καταλάβω τι λέει ο Κινέζος μάλλον πρέπει να μάθω Κινέζικα. Δεν γίνεται να αρνούμαι πως υπάρχει Κινέζικη γλώσσα και να ισχυρίζομαι πως αυτός ο σχιστομάτης απλώς παραμιλάει και λέει ασυναρτησίες.
"Να κάτι τσεν-τσιν-τσαν λέει, τίποτα που να βγάζει νόημα!"

Οι των οργανώσεων, επειδή συνήθως δρουν παρασκηνιακά και με πλαστό προσωπείο, εκφράζονται κι επικοινωνούν με τα σύμβολα κι είναι μια ολόκληρη γλώσσα, που στο τέλος καταλήγει να γίνει τρόπος ζωής και δεύτερη φύση τους.
Το ήξερες πως η δάδα (ΝΔ) είναι μασονικό σύμβολο;
Ο ανατέλων ήλιος (ΠαΣοΚ) επίσης;
Νόμιζες πως το "ζουν ανάμεσά μας" ήταν θεωρητικό;
Ουκ αρνησόμεθά σε φίλη Ορθοδοξία,\nου ψευσόμεθά σε πατροπαραδοτον σέβας,\nεν σοι εγεννήθημεν, εν σοι ζώμεν, εν σοι κοιμηθησόμεθα.\nΕι δε και καλέσει καιρός,\nκαι μυριάκις υπερ σου τεθνηξόμεθα.\n ΙΩΣΗΦ ΒΡΥΕΝΙΟΣ

Re: ΦΑΣΙΣΤΙΚΗΣ ΝΕΟΝΑΖΙΣΤΙΚΗΣ ΠΡΟΕΛΕΥΣΕΩΣ ΤΟ ΕΜΒΛΗΜΑ ΤΟΥ ΛΑ.Ο.Σ.

24
Μπλε:

stagona έγραψε:

Υπαρχουν αποδειξεις για συνεργασια του Καρατζαφερη με το Ισραηλ?

Βεβαίως και υπάρχουν, δεν είναι μυστικό.
Το Λικούντ, ως γνωστόν είναι ακροδεξιό, σιωνιστικό και ρατσιστικό κόμμα, υπεύθυνο για μεγάλες σφαγές αμάχων στην Παλαιστίνη και τον Λίβανο.
Το ΛαΟΣ και το Λικούντ ανήκουν στην ίδια ένωση κομμάτων στην ΕΕ.
Μάλιστα πριν από 5-6 χρόνια ο Καρατζαφέρης πήγε στο Ισραήλ, ως προσκεκλημένος του Λυκούντ για να συσφίξουν τις σχέσεις και την συνεργασία τους.
Και μαλιστα τότε αποχώρησε ο Λιακόπουλος απ΄το κόμμα και τους έκραζε για μήνες, από τηλεοράσεως, λέγοντας "ε, όχι και με τους σφαγείς του Λικούντ!"

stagona έγραψε:

Μου φαινεται υπερβολικο, αφου ολοι γνωριζουμε τις θεσεις του ΛΑΟΣ για το θεμα του Ισραηλ.

Αυτό ανέκδοτο είναι;
Από πότε τα κόμματα λένε αυτό που εννοούν και εννοούν αυτό που λένε;
Τι ακριβώς κάνει ο Χριστόφιας αυτή τη στιγμή στην Κύπρο, το ξέρεις;
Το ότι ο Καρατζαφέρης κατέβηκε προ ημερών για να τον στηρίξει, το ξέρεις;
Το ότι έκανε δηλώσεις υπέρ των συνομιλιών Χριστόφια-Ταλάτ και τον κάλυψε πολιτικά το ξέρεις;
Είναι αυτό σύμφωνο με τις μέχρι τώρα εκπεφρασμένες θέσεις του ΛαΟΣ για το Κυπριακό;
Θα ήταν καλλίτερα νομίζω να παρατηρείς περισσότερο τις πράξεις, παρά τα λόγια των ανθρώπων, ιδίως των πολιτικών.

stagona έγραψε:
Ο κομμουνισμος δεν εχει διαπραξει περισσοτερα εγκληματα απο τον φασισμο?

Το τι ακριβώς έγινε με τη Ρωσική Επανάσταση, τι ρόλο έπαιξαν οι οργανώσεις ώστε να επικρατήσουν οι Μπολσεβίκοι, γιατί έγιναν όλες αυτές οι σφαγές και ποιοι τις δρομολόγησαν, είναι μια πολύυυυυ πονεμένη ιστορία, που χρειάζεται βαθιές γνώσεις ιστορίας για να γίνει κατανοητή κι εγώ δεν σκοπεύω να γράψω διατριβή.
Το ίδιο ισχύει για το Ναζιστικό κίνημα και τον Β΄ Παγκόσμιο.
Πάντως, αν αυτό σε παρηγορεί, στην ΕΕ έχουν απαγορευθεί τα Κομμουνιστικά κόμματα.
Αλλα και η ίδια η ΕΕ δεν είναι δα και κανένας δημοκρατικός θεσμός.


stagona έγραψε:
Αλλοιμονο αν θα απαγορευσουμε τον σταυρο στα εμβληματα και και θεωρουμε καθε φορα οτι προκειται για "επεκτεινόμενο με τέσσερα βέλη σταυρο" απο την στιγμη μαλιστα που δεν υπαρχουν τα βελη ?

Μαλλον δεν διαβάζεις προσεκτικά πριν διατυπώσεις την ένστασή σου.
Το καταστατικό του κόμματος και οι δηλώσεις του ιδρυτή του το λένε, όχι εμείς.

Παράθεση:
Συγχωρεστε με, απλω λεω την δικη μου αποψη... οπως σεβομαι και την δικη σας!

Ούτε ο yermak, ούτε κι εγώ διατυπώσαμε κάποια άποψη.
Αναφέραμε απλώς κάποια γεγονότα.
Ο μόνος που διατύπωσε άποψη είσαι συ και μάλιστα τελείως αυθαίρετη αφού, όπως φαίνεται, δεν στηρίζεται σε κάποια στοιχεία αλλά σε αοριστίες.
Καλό είναι, πριν καν αρχίσουμε να σχηματίζουμε κάποια άποψη για ένα θέμα, να έχουμε πρώτα εντρυφήσει αρκετό καιρό στα στοιχεία και τα γεγονότα του θέματος και πριν διατυπώσουμε την άποψή μας δημόσια να την έχουμε ξανατσεκάρει τουλάχιστον 5-6 φορές.
Αλλιώς μιλάμε απλώς για να μιλάμε και σπαταλάμε τον χρόνο μας.
Ουκ αρνησόμεθά σε φίλη Ορθοδοξία,\nου ψευσόμεθά σε πατροπαραδοτον σέβας,\nεν σοι εγεννήθημεν, εν σοι ζώμεν, εν σοι κοιμηθησόμεθα.\nΕι δε και καλέσει καιρός,\nκαι μυριάκις υπερ σου τεθνηξόμεθα.\n ΙΩΣΗΦ ΒΡΥΕΝΙΟΣ

Re: ΦΑΣΙΣΤΙΚΗΣ ΝΕΟΝΑΖΙΣΤΙΚΗΣ ΠΡΟΕΛΕΥΣΕΩΣ ΤΟ ΕΜΒΛΗΜΑ ΤΟΥ ΛΑ.Ο.Σ.

25
ultimate:

Παράθεση:Το συμβολο του ΛΑΟΣ δειχνει εναν σταυρο.
Αλλοιμονο
αν θα απαγορευσουμε τον σταυρο στα εμβληματα και και θεωρουμε καθε φορα
οτι προκειται για "επεκτεινόμενο με τέσσερα βέλη σταυρο" απο την στιγμη
μαλιστα που δεν υπαρχουν τα βελη ?

Ίσως όμως καλή μου, δεν πρόσεξες πως στην περιπτωση του ΛΑΟΣ, αυτός ο σταυρός ειναι "εγκλωβισμένος" και μάλιστα δυο φορες (τετραγωνο και κυκλος).
Σημειολογικά, μιας και "αποσυμβολίζουμε" επισημαινω, πως ο "εγκλωβισμένος" σταυρός σημαινει πως ειναι "φυλακισμένος" και "ανενεργός".
Και σαφως κατι που δεν θα πρεπει να ξεχναμε είναι πως ο "ισοσκελής" σταυρός (ακόμα κι αν δεν ηταν επεκτεινόμενος), ειναι αρχαιότατο ελληνικό συμβολο. Η Τετρακτύς αποτελούσε ιερό σύμβολο των Πυθαγόρειων και η
αποκρυπτογράφηση του απέδιδε τα τέσσερα βασικά στοιχεία της φύσης
(αέρας,φωτιά,νερό,γη). Οι Πυθαγόρειοι ορκίζονταν σε αυτόν καθώς είχε
άμεση σχέση με την την βασική θεωρία τους περί της αρμονίας των αριθμών
η οποία και αντικατόπτριζε την αρμονία του σύμπαντος. Στις μέρες μας χρησιμοποιείται κατα κόρον από αποκρυφιστικές ομάδες....και φυσικά ουδεμία σχέση έχει με τον Σταυρό του Κυρίου μας.
"Κυκλωμένο" θα τον βρεις σε αρχαιες παραδόσεις σχεδόν όλων των λαών.
Δες εδω:
Κώδικας:http://www.symbols.com/encyclopedia/29/291.html
Ουκ αρνησόμεθά σε φίλη Ορθοδοξία,\nου ψευσόμεθά σε πατροπαραδοτον σέβας,\nεν σοι εγεννήθημεν, εν σοι ζώμεν, εν σοι κοιμηθησόμεθα.\nΕι δε και καλέσει καιρός,\nκαι μυριάκις υπερ σου τεθνηξόμεθα.\n ΙΩΣΗΦ ΒΡΥΕΝΙΟΣ

Re: ΦΑΣΙΣΤΙΚΗΣ ΝΕΟΝΑΖΙΣΤΙΚΗΣ ΠΡΟΕΛΕΥΣΕΩΣ ΤΟ ΕΜΒΛΗΜΑ ΤΟΥ ΛΑ.Ο.Σ.

26
Stagona:

Αγαπητη Μαρια,

εγω εθεσα μονο ερωτηματα, τιποτα αλλο. Επετρεψε μου να εχω κανει κι εγω τις ερευνες μου και να εχω βγαλει τα συμπερασματα μου.

Δε θελω να στηριξω καποιο κομμα, αφου θα πρεπει ο καθενας πρωτα να αποδειξει την αξια του. Εξαλλου, τα κομματα γενικοτερα που προκαλουν .. ανατριχιλα!
ομως δεν βλεπω καπου να υποστηριζει το κομμα τον φασισμο ουτε οτι το συμβολο τους ειναι φασιστικης προελευσεως.....

Το οτι εχουν απαγορευτει τα κομμουνιστικα κομματα, εσυ που το στηριζεις? Αφου σε καθε χωρα υπαρχει τουλαχιστων ενα κομμουνιστικο κομμα! Και μαλιστα χρησιμοποιουνται ολα αυτα τα συμβολα, τα αποκρουστικα, οπως τα χρησιμοποιουσαν και οι μπολσεβικοι.

Βεβαια, εδω δε μιλαμε ακριβως για τον κομμουνισμο, και θα βγαιναμε εκτος θεματος.

Με πειραζει ομως που βλεπω συχνα να δαιμονοποιουνται τα δεξια κομματα και να παρουσιαζονται τα αριστερα κομματα ως "σωτηρες" του κοσμου και ειρηνοποιοι.... καθε αλλο!

Αγαπητη Μαρια, εδω συζηταμε. Αν δε θελεις να μιλησεις μαζι μου, λυπαμαι, μα πρεπει να σεβομαστε και την αποψη του συνομιλητη μου. Εγω παντως την δικη σου την σεβομαι απολυτα και πρεπει να πω οτι σε συμπαθω ιδιαιτερα

Μπορεις να με διορθωσεις, αν εντοπισεις καποιο λαθος.

Μπορει να εχω και αδικο, ultimate, μα δεν βλεπω κατι το μεμπτο.


Αλεξια
Ουκ αρνησόμεθά σε φίλη Ορθοδοξία,\nου ψευσόμεθά σε πατροπαραδοτον σέβας,\nεν σοι εγεννήθημεν, εν σοι ζώμεν, εν σοι κοιμηθησόμεθα.\nΕι δε και καλέσει καιρός,\nκαι μυριάκις υπερ σου τεθνηξόμεθα.\n ΙΩΣΗΦ ΒΡΥΕΝΙΟΣ

Re: ΦΑΣΙΣΤΙΚΗΣ ΝΕΟΝΑΖΙΣΤΙΚΗΣ ΠΡΟΕΛΕΥΣΕΩΣ ΤΟ ΕΜΒΛΗΜΑ ΤΟΥ ΛΑ.Ο.Σ.

27
Yermak:

Παράθεση:Αλλοιμονο αν θα απαγορευσουμε τον σταυρο στα εμβληματα και και θεωρουμε καθε φορα οτι προκειται για "επεκτεινόμενο με τέσσερα βέλη σταυρο" απο την στιγμη μαλιστα που δεν υπαρχουν τα βελη ?
Αγαπητή Σταγόνα.
Ο ίδιος ο Καρατζαφέρης ανάφερε ότι υπάρχουν τα βέλη.
Το καταστατικό του κόμματος αναφέρει ότι υπάρχουν τα βέλη.
Πως εσύ δεν βλέπεις τα βέλη; Μήπως βλέπεις απλά ότι σε βολεύει;
Δεν θέλω να γίνω εριστικός αλλά κάποια πράγματα είναι τελείως εξόφθαλμα για να εθελοτυφλούν κάποιοι.
Και μην ανυσηχείς δεν είμαι κομμουνιστής αλλά ούτε φυσικά και εθνικοσοσιαλιστής διότι αυτές οι ουτοπικές ιδεολογίες κατέστρεψαν κυριολεκτικά την χώρα μου με τον διχασμό και η εθνικοσοσιαλιστική Γερμανία εισέβαλε στη Χώρα μου και βίασε και σκότωσε και έκαψε χωριά και καταδίκασε εκατομμύρια ελληνόπουλα σε αργό βασανιστικό θάνατο με στέρηση τροφίμων. Και αυτό ως Έλληνας δεν πρόκειται να τους το συγχωρέσω ποτέ.
Ποτέ δεν πίστεψα στη ζωή μου σε ουτοπικές ιδεολογίες. Δίοτι αυτό που κάνουν είναι ότι πάντα υπόσχονται τον επίγειο παράδεισο αλλά αυτό που πετυχαίνουν στο τέλος πάντα είναι να κάνουν τον κόσμο μας χειρότερο και να αφήσουν πίσω τους εκατομμύρια αθώα θύματα.
Για μελέτησε το φιλόσοφο Έγκελς που ανέφερα και σε άλλη δημοσίευση. Η θέση και αντίθεση παράγουν πάντα την σύνθεση αυτών των δύο. Ο νόμος του σύμπαντος είναι η εξέλιξη γι'αυτό και οι επαναστάσεις συνήθως οδηγούν σε αυτή την πορεία σύνθεσης θέσης και αντίθεσης δίχως να επικρατεί εξολοκλήρου η μία ή η άλλη. Και γι'αυτό στην ουσία είναι καταδικασμένες να αποτυχαίνουν.
Ουκ αρνησόμεθά σε φίλη Ορθοδοξία,\nου ψευσόμεθά σε πατροπαραδοτον σέβας,\nεν σοι εγεννήθημεν, εν σοι ζώμεν, εν σοι κοιμηθησόμεθα.\nΕι δε και καλέσει καιρός,\nκαι μυριάκις υπερ σου τεθνηξόμεθα.\n ΙΩΣΗΦ ΒΡΥΕΝΙΟΣ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Σύμβολα και αποσυμβολισμοί”