Re: ΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΜΥΘΟΙ ΤΗΣ ΑΝΑΛΑΜΠΗΣ

10
antinwohellas έγραψε: 08 Σεπ 2022, 23:59 ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΑΓΑΠΗΤΗ ΔΟΜΙΝΙΚΗ, Ο ΠΑΤΕΡ ΠΑΪΣΙΟΣ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ "ΣΚΕΥΟΣ ΕΚΛΟΓΗΣ" ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΑΧΑ Η ΚΩΝ/ΠΟΛΗ ΘΑ ΜΑΣ ΔΩΘΕΙ ΩΣ ..."ΔΩΡΟ" ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΡΩΣΟΥΣ, ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΤΕ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ ΣΤΗΝ ΟΥΚΡΑΝΙΑ, ΟΠΩΣ ΑΝΕΛΥΣΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΑΝΩ... ΕΠΙΠΛΕΟΝ Η ΑΓΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΠΑΪΣΙΟΥ ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΕΡΟΝΤΑ ΜΕΘΟΔΙΟ ΤΗΣ ΜΟΝΗΣ ΕΣΦΙΓΜΕΝΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ ΑΠΟΤΕΙΧΙΣΜΕΝΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ ΙΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΛΑΪΚΟΥΣ (ΠΑΤΕΡ ΚΛΕΟΜΕΝΗΣ, ΙΩΑΝΝΗΣ ΛΑΖΑΚΗΣ, ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ) ΛΟΓΩ ΟΤΙ Ο ΠΑΤΕΡ ΠΑΪΣΙΟΣ ΑΠΟΚΑΛΕΣΕ ΤΟΝ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΣΤΗ ΒΑΡΘΟΛΟΜΑΙΟ ΩΣ ΤΟΝ "ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΗ" (!!!), ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙΟΛΑΣ ΚΑΙ ΒΙΝΤΕΟ ΑΠΟ ΤΟ 1992 ΠΟΥ Ο ΠΑΤΕΡ ΠΑΪΣΙΟΣ ΑΣΠΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣΚΥΝΑΕΙ ΤΟΝ ΒΑΡΘΟΛΟΜΑΙΟ, ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΡΤΥΡΙΑ ΤΟΥ ΕΣΦΙΓΜΕΝΙΤΗ ΓΕΡΟΝΤΑ ΜΕΘΟΔΙΟΥ, Ο ΑΛΛΟΣ ΝΕΩΤΕΡΙΣΤΗΣ ..."ΑΓΙΟΣ" ΠΟΡΦΥΡΙΟΣ, ΕΨΑΧΝΕ ΜΕ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΑΝΙΧΝΕΥΣΗΣ ΜΕΤΑΛΛΩΝ ΓΙΑ ΧΡΥΣΟ ΣΤΟ "ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ" !!! (ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΟΤΙ Η ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΟ ΧΡΥΣΑΦΙ)...Ο ΓΕΡΟΝΤΑΣ ΜΕΘΟΔΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΠΟΥ ΣΟΚΑΡΟΥΝ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΣΚΑΝΔΑΛΙΣΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΟΥΣ, ΑΠΕΦΥΓΕ ΝΑ ΕΠΕΚΤΑΘΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ...


 
Φίλε αντινεοταξίτη,

Είμαι με το πάτριο ημερολόγιο, ο Λαζακης που ανέφερες ήταν φίλος μου, ανήκαμε σε αδελφούς συλλόγους και ήμασταν σχεδόν καθημερινά μαζί. Τον πατέρα Κλεομένη επίσης τον ξέρω προσωπικά και στα πρώτα χρόνια της πορείας μου στο πάτριο ημερολόγιο αμφισβητούσα και εγώ την αγιότητα του γέροντος Παϊσίου και θα μπορούσα να πω ότι ήμουν και αγιομάχος καθώς έλεγα ότι δεν μπορεί να είναι άγιος γιατί μνημόνευε τον Βαρθολομαίο και άνηκε σε αίρεση. Όλα όσα γράφεις τα γνωρίζω. Ευτυχώς όμως είναι λάθος..
Ένα πράγμα που για κάποιο λόγο ενώ είναι τόσο εμφανές, η πλειονότητα των παλαιοημερολογιτών το παραβλέπει σκανδαλωδώς, είναι ο νόμος της πρώτο Δευτέρα συνόδου που ορίζει την έννοια και τον τρόπο της αποτειχισης. Το γεγονός αυτό, της παραβλέψης εκ των παλαιοημερολογιτών του ορισμού που δίνει η σύνοδος, με έχει προβληματίσει έντονα στο παρελθόν και το έχω συζητήσει με θεολογους, επισκόπους, αρχιεπίσκοπους. Βεβαίως μιλάω για το παλαιό πάντα. Ο νόμος λοιπόν αυτός, ορίζει ότι καλώς γίνεται η αποτείχιση, δεν καταδικάζει όμως τους μη αποτιχεισθέντες έως ότου γίνει πανορθόδοξη σύνοδος που να ορίσει το θέμα. Θα σε παρακαλούσα να μη μου παραθέσεις τα λόγια των Αγίων, όπως του Μάρκου του ευγενικού κλπ, καθώς τα γνωρίζω και καλώς τα είπε ο Άγιος, αυτό όμως δεν συνεπαγει την ακυρότητα των μυστηρίων. Εάν υφίστατο τέτοιο ζήτημα τότε αυτή τη στιγμή στην εκκλησία δεν θα είχαμε Αποστολική διαδοχή. Καθώς πολλοί ακόμα και εκ των Αγίων , μνημόνευαν αιρετικούς πατριάρχες και ουδέποτε η εκκλησία θεώρησε τα μυστήρια τους άκυρα, έως ότου το θέμα της αίρεσης διευθετήθει είτε από πανορθόδοξη είτε από οικουμενική σύνοδο. 
Συζητώντας λοιπόν το θέμα αυτό με τους ως άνω που σου είπα, διαπίστωσα ότι απάντηση από κανέναν δεν έλαβα στο γιατί εμμένουν στην ακυρότητα των μυστηρίων του νέου ενώ υπάρχει ξεκάθαρα αυτός ο νόμος. 
Αδερφέ μου, και τα μυστήρια του νέου και του παλαιού είναι έγκυρα. Του παλαιού είναι έγκυρα (στις κανονικές συνοδούς), γιατί ορθώς έγινε η αποτείχιση, και του νέου είναι έγκυρα γιατί ακόμα δεν έχει υπάρξει πανορθόδοξη σύνοδος πού να καταδικάσει την αίρεση ή να προσχωρήσει σε αυτήν.
Και για να προλάβω τις απαντήσεις σου, η σύνοδος της Κρήτης ναι ήταν αιρετική. Δεν ήταν όμως αποδεκτή από το πλήρωμα των υπολοίπων ορθοδόξων πατριαρχειων. Το μνημόσυνο από μόνο του Δεν καταργεί την εγκυρότητα των μυστηρίων. Δεν θα βρεις πουθενά τέτοιον κανόνα. 
Μη μου παραθέσεις τον νόμο ότι μετά από 70 χρόνια το σχίσμα γίνεται αίρεση, γιατί θα σου παραθέσω και εγώ το ίδιο για τα τόσα σχήματα που έχει το παλαιό.

Στο ερώτημα, πότε θεωρούνται τα μυστήρια άκυρα, η απάντηση είναι η εξής.

Όταν μία σύνοδος καταδικαστεί από πανορθόδοξη σύνοδο.

Οι λόγοι για την καταδίκη είναι η εξής
Α. Καινοφανής αίρεση
Β. Κεκριμενη αίρεση
Για όποια και από τις δύο χρειάζεται πανορθόδοξη σύνοδος να καταδικάσει ώστε να θεωρηθούν τα μυστήρια άκυρα.

Όπως ακριβώς σε έναν ιερέα ή σε έναν επίσκοπο. Μέχρι να τον καταδικάσει η σύνοδος τα μυστήρια του όσο αιρετικός και να είναι παραμένουμε έγκυρα.

Από κει και ύστερα είναι στην κρίση, και στο χρέος του καθενός, να μην πηγαίνει στον ιερέα ο οποίος αιρετίζει δημοσίως και να πιέσει τη σύνοδο για το συντομότερο της καθαίρεσης του. Το ίδιο πράγμα είναι και για τη σύνοδο αδερφέ.

Οι κανόνες της εκκλησίας είναι οι εξής

Ο ιερέας καθαιρείται από τη σύνοδο

Η σύνοδος καθαιρείται από πανορθόδοξη σύνοδο.

Στην περίπτωση που δεν βρεθεί η πανορθόδοξος σύνοδος για να καταδικάσει την αίρεση, τότε έχουμε αδερφέ μου φτάσει ήδη στα έσχατα των εσχάτων. Είναι η περίοδος όπου οι άνθρωποι θα πορεύονται χωρίς ποιμένα. Στον καιρό του αντίχριστου ούτε Νεο ούτε Παλαιό θα υπάρχει. 

Συγχώρεσέ με που δεν μπορώ να παραθέσω τον κανόνα , η οποιαδήποτε παράθεση , αλλά γράφω από κινητό.

Ως εκ τούτου, εφόσον δεν μπορούμε να μιλήσουμε για άκυρα μυστήρια στο νέο, και δεν μπορούμε σύμφωνα με τους κανόνες της εκκλησίας, τότε δεν μπορούμε να παραβλέψουμε τα αμέτρητα χαρίσματα του Αγίου πνεύματος στον Άγιο Παΐσιο όπου μαρτυρούνται από χιλιάδες ανθρώπους. 
Και πριν μου πεις ότι το θαύμα δεν είναι απόδειξη αγιότητας,  όπου βεβαίως έτσι είναι, θα σου πω ότι δεν μιλάμε για κάποια θαύματα τα οποία επιτέλεσε ο άγιος, αλλά η ζωή του ολόκληρη ήταν ένα θαύμα.

Από κει και ύστερα δεν θα ήθελα να μακρηγορήσω στο θέμα με ατελείωτες συζητήσεις, ο καθένας ας κρατήσει τη γνώμη του.

Re: ΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΜΥΘΟΙ ΤΗΣ ΑΝΑΛΑΜΠΗΣ

11
dominique έγραψε: 08 Σεπ 2022, 23:14
P.Sarotos έγραψε: 08 Σεπ 2022, 22:23 Καλησπέρα σας κύριοι.

Είπα να πω ένα γειά σε όλους μετά από τόσα χρόνια. Την ευλογία του Χριστού κ καλό αγώνα για τα δύσκολα χρόνια που ειναι πλέον μπροστά μας. 
Προσωπικά , όσοι και αν θυμούνται μετά από τόσα χρόνια , έκανα μεγάλο πόλεμο εναντίων της αναλαμπης, όμως πλέον , ακόμα και αν δεν μπορεί να το κατανοήσει ο εγκέφαλος μου, αφήνω περιθώριο εκπλήρωσης, όχι λόγω των ψευδοπροφητειων Μεθοδίου , λέοντος σοφού, Αγαθαγγέλου κλπ, αλλά των σύγχρονων αγίων. Έχω πολλά ερωτήματα , αλλά δεν μπορώ να παραβλέψω τα λόγια του Αγίου Παϊσίου που ήδη εκπληρώθηκαν εν μέρη και τείνουν προς τελεία εκπλήρωση. Παρόλα αυτά, έχω πολλά αναπάντητα ερωτήματα δυστυχώς.
 
Kαλως όρισες και...πάλι...μετά απο τόσα χρόνια!
Μίλησε ο άγιος Παίσιος για αναλαμπή;

Και πως την εννοούμε την αναλαμπή; Να τρώμε με χρυσά κουτάλια με μαρμαρωμένο βασιλιά;

Εγω το μόνο περιθώριο όπως τα καταλαβαίνω αφήνω στο να διαδοθεί το ευαγγέλιο, το να διαδοθεί όμως δεν σημαίνει οτι θα πιστευθεί απο όλους ή θα πιστευθεί ειλικρινά.
 
 
 
 
 
 
 
Γεια σου dominique!

Χαίρομαι που τα λέμε ξανά μετά από τόσα χρόνια.
Μετά από τόσα χρόνια έχουμε πολλά να πούμε... Και θα ήθελα πάρα πολύ να μιλήσω σε όλους τους παλιούς, αλλά άντε να τους βρεις.


Όσον αφορά για το θέμα της αναλαμπής και τον Άγιο Παΐσιο, δυστυχώς είναι το μεγαλύτερο μπέρδεμα που έχω. Φαίνεται, τουλάχιστον στα δικά μου μάτια και με κάποιους ανθρώπους που τα έχω συζήτησει, σαν κάποια σημεία των λόγων του να έχουν αντιφάσεις. Γεγονός που νε μπερδεύει και με δυσκολεύει πολύ. Σε καμία περίπτωση δεν αναφέρομαι στην αγιότητα του καθώς για μένα είναι αδιαμφισβήτητη. 

Τα σημεια που κατά τη γνώμη μου έχουν αντιφάσεις, η εγώ δεν μπορώ να τα κατανοήσω, είναι τα εξής.

Έχουμε ως σίγουρο γεγονός καθώς μαρτυρείται από πολλούς ότι ο άγιος έλεγε πώς θα πάρουμε την πόλη. Αυτό το γεγονός ο άγιος το χαρακτηρίζει ως το μεγάλο έλεος. Και ότι αυτό το γεγονός θα έρθει ως αποτέλεσμα του τρίτου Παγκοσμίου πολέμου. Μαζί με την πόλη που θα μας παραδοθεί θα πάρουμε και την Κύπρο αλλά και τη μικρά Ασία. 
Ο άγιος επίσης έχει πει ότι όταν δείτε τα φράγματα της Τουρκίας να κόβουν τον Ευφράτη, έχουμε μπει ήδη στην προετοιμασία του αρμαγεδώνος.
Το πρόβλημα είναι ότι ο αρμαγεδώνας γίνεται από τον ίδιο τον αντίχριστο. 
Ως εκ τούτου μου φαίνεται ότι ως αρμαγεδών αποκαλεί τον τρίτο παγκόσμιο πόλεμο.

1. Δηλαδή θα πάρουμε την πόλη αλλά ταυτόχρονα θα έχουμε και τον αντίχριστο;;
Τι να το κάνουμε τότε και για ποιο έλεος μιλάμε;

2. Ενώ έχουμε όλες αυτές τις προφητείες περί της πόλης από τον Άγιο, επίσης έχουμε τα χειρόγραφα του που λένε ξεκάθαρα ότι τώρα έρχεται ο Αντίχριστος. 

3. Όμως ενώ έχουμε τα χειρόγραφα του που λένε ότι τώρα έρχεται ο Αντίχριστος, από την άλλη έχουμε και μαρτυρίες ότι ο Άγιος είχε πει ότι μέχρι να βγουν οι ταυτότητες μπορεί να έχει έρθει και η οργή του Θεού. Αυτό εγώ τουλάχιστον το καταλαβαίνω ως ένα γεγονός ότι θα διακόψει αυτή την πορεία προς το χάραγμα.

4. Στην πραγματικότητα από τα λόγια του Αγίου φαίνεται ξεκάθαρα ότι την αναλαμπή, την διάδοση του Ευαγγελίου, την τοποθετεί ο άγιος μετά τον αντίχριστο και όχι πριν.


Ως εκ τούτου όλα τα παραπάνω μου δημιουργούν μία πολύ μεγάλη σύγχυση. Αυτό μπορεί να συμβαίνει γιατί κάποια από τα λόγια του Αγίου μπορεί να είναι μαρτυρίες οι οποίες δεν ισχύουν Ίσως ο άγιος γνωρίζοντας τη σύγχυση που θα δημιουργούνταν να άφησε και τα χειρόγραφα του. 

Δεν μπορούμε να παραβλέψουμε όμως τις προφητείες του γέροντα περί της πόλης, τις οποίες ήδη βλέπουμε να συμβαίνουν μπροστά στα μάτια μας.

​​​​​​1. Ο άγιος είχε πει ότι η Κύπρος Θα ελευθερωθεί όταν δημιουργηθεί ένα κράτος που θα λέγεται κουρδια. Το γεγονός αυτό με τους κούρδους το βλέπουμε να εκτυλίσσεται πλέον μπροστά στα μάτια μας. Θα μπορούσαμε να κάνουμε μία πολύ μεγάλη ανάλυση επί του θέματος αλλά νομίζω ότι είναι τελείως αχρείαστη. Είναι οφθαλμοφανές το τι συμβαίνει. Η Τουρκία πολύ απλά έχει ξεκινήσει έναν πόλεμο με τους κούρδους από Συρία και Ιράκ, όσο και στο εσωτερικό της. Οι Κούρδοι πλέον έχουν νατοϊκό εξοπλισμό κλπ .. 
Βλέπουμε λοιπόν ότι οδεύουμε προς την εκπλήρωση των λεγομένων του.. τουλάχιστον εμένα έτσι μου φαίνεται.

2. Ο άγιος είχε πει ότι ο λόγος που θα πιαστούμε με την Τουρκία θα είναι τα 6 ναυτικά μίλια της υφαλοκρηπίδας. Έτσι και συμβαίνει. Πάλι δεν νομίζω ότι χρειάζεται να κάνουμε κάποια ανάλυση. Είναι οφθαλμοφανές πλέον. Πάλι λοιπόν βλέπουμε κατά τη γνώμη μου την εκπλήρωση των λεγομένων του.


Βλέποντας την εκπλήρωση των λεγομένων του μου δημιουργείτε ακόμα μεγαλύτερη σύγχυση.
Και ο λόγος είναι γιατί όσον αφορά τα γεγονότα της πόλης βλέπω κατά τη δική μου εκτίμηση να πραγματοποιούνται. 
Ταυτοχρόνως βλέπω να πραγματοποιούνται και τα υπόλοιπα γεγονότα που αφορούν τον αντίχριστο.

Και μου δημιουργείται ένα μεγάλο ερωτηματικό.

Τα γεγονότα της πόλης θα είναι ταυτόχρονα του αντιχρίστου;
Αν όχι, σημαίνει θα έχουμε ένα μεσοδιάστημα διάδοσης του Ευαγγελίου και Ειρήνης στον κόσμο μετά τον πόλεμο.
Το πρόβλημα με αυτό είναι ότι ο Παΐσιος το γεγονός της διάδοσης του Ευαγγελίου το τοποθετεί μετά τον αντίχριστο.
Γεγονός το οποίο βεβαίως δεν υφίσταται. Ο αντίχριστος αναλώνεται κατά την Δευτέρα παρουσία του Χριστού.


Βλέπεις τους προβληματισμούς μου;

Re: ΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΜΥΘΟΙ ΤΗΣ ΑΝΑΛΑΜΠΗΣ

12
ΔΕΝ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΤΕ ΣΕ ΤΙΠΟΤΕ Ο ΠΑΪΣΙΟΣ, ΛΥΠΑΜΕ, ΤΑ 6 ΝΑΥΤΙΚΑ ΜΙΛΙΑ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΓΝΩΣΤΟ ΗΔΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ ΖΟΥΣΕ Ο ΠΑΪΣΙΟΣ, ΑΡΑ ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ...ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΤΩΡΑ ΚΟΝΤΕΥΟΥΜΕ ΝΑ ΧΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΛΙΓΑ ΕΔΑΦΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ (ΘΡΑΚΗ, ΝΗΣΙΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ, ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ) ΚΑΙ ΑΡΑ ΓΙΑ ΠΟΙΑ ΚΩΝ/ΠΟΛΗ ΜΙΛΑΜΕ? Η ΕΛΛΑΔΑ ΧΑΝΕΤΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΞΥΠΝΑΤΕ!!! ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΔΟΜΙΝΙΚΗ, Ο ΠΑΪΣΙΟΣ ΑΓΙΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΒΙΑΣΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΒΑΡΘΟΛΟΜΑΙΟ ΠΡΙΝ ΠΕΡΑΣΟΥΝ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ ΟΠΩΣ ΟΡΙΖΕΙ Η ΙΕΡΑ ΠΑΡΑΔΟΣΗ, ΕΠΙΠΛΕΟΝ Ο ΠΑΪΣΙΟΣ ΑΠΟΚΑΛΕΣΕ ΩΣ "ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΗ" ΤΟΝ ΒΑΡΘΟΛΟΜΑΙΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΝΗΜΟΝΕΥΕ, ΑΥΤΟ ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΙΩΚΟΜΕΝΟΥΣ ΕΣΦΙΓΜΕΝΙΤΗΣ, ΠΟΥ Ο ΓΕΡΟΝΤΑΣ ΜΕΘΟΔΙΟΣ ΕΦΑΓΕ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΦΥΛΑΚΗ (!!!) ΕΠΕΙΔΗ ΑΝΤΙΣΤΑΘΗΚΕ ΣΤΟΝ ΒΑΡΘΟΛΟΜΑΙΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΝΑΙΡΕΣΗ ΤΟΥ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΣΜΟΥ, ΣΤΗ ΛΑΤΡΕΙΑ ΤΗΣ ΓΑΙΑΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΑΙΡΕΣΗΣ ΠΟΥ ΠΡΩΘΗΣΕ Ο ΒΑΡΘΟΛΟΜΑΙΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΟΚΑΤΟΧΟΙ ΤΟΥ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΣΑΝ ΤΟ ΣΧΙΣΜΑ (ΑΘΗΝΑΓΟΡΑΣ, ΚΛΠ)...ΤΟΝ ΑΘΗΝΑΓΟΡΑ ΕΙΔΙΚΑ, ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ, ΤΟΝ ΕΞΥΜΝΟΥΝ ΟΙ ΜΑΣΩΝΟΙ, ΔΕΙΞΕ ΜΕ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΣΟΥ ΝΑ ΣΩ ΠΩ ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ...

Re: ΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΜΥΘΟΙ ΤΗΣ ΑΝΑΛΑΜΠΗΣ

13
antinwohellas έγραψε: 09 Σεπ 2022, 17:19 ΔΕΝ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΤΕ ΣΕ ΤΙΠΟΤΕ Ο ΠΑΪΣΙΟΣ, ΛΥΠΑΜΕ, ΤΑ 6 ΝΑΥΤΙΚΑ ΜΙΛΙΑ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΓΝΩΣΤΟ ΗΔΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ ΖΟΥΣΕ Ο ΠΑΪΣΙΟΣ, ΑΡΑ ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ...ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΤΩΡΑ ΚΟΝΤΕΥΟΥΜΕ ΝΑ ΧΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΛΙΓΑ ΕΔΑΦΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ (ΘΡΑΚΗ, ΝΗΣΙΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ, ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ) ΚΑΙ ΑΡΑ ΓΙΑ ΠΟΙΑ ΚΩΝ/ΠΟΛΗ ΜΙΛΑΜΕ? Η ΕΛΛΑΔΑ ΧΑΝΕΤΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΞΥΠΝΑΤΕ!!! ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΔΟΜΙΝΙΚΗ, Ο ΠΑΪΣΙΟΣ ΑΓΙΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΒΙΑΣΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΒΑΡΘΟΛΟΜΑΙΟ ΠΡΙΝ ΠΕΡΑΣΟΥΝ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ ΟΠΩΣ ΟΡΙΖΕΙ Η ΙΕΡΑ ΠΑΡΑΔΟΣΗ, ΕΠΙΠΛΕΟΝ Ο ΠΑΪΣΙΟΣ ΑΠΟΚΑΛΕΣΕ ΩΣ "ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΗ" ΤΟΝ ΒΑΡΘΟΛΟΜΑΙΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΝΗΜΟΝΕΥΕ, ΑΥΤΟ ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΙΩΚΟΜΕΝΟΥΣ ΕΣΦΙΓΜΕΝΙΤΗΣ, ΠΟΥ Ο ΓΕΡΟΝΤΑΣ ΜΕΘΟΔΙΟΣ ΕΦΑΓΕ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΦΥΛΑΚΗ (!!!) ΕΠΕΙΔΗ ΑΝΤΙΣΤΑΘΗΚΕ ΣΤΟΝ ΒΑΡΘΟΛΟΜΑΙΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΝΑΙΡΕΣΗ ΤΟΥ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΣΜΟΥ, ΣΤΗ ΛΑΤΡΕΙΑ ΤΗΣ ΓΑΙΑΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΑΙΡΕΣΗΣ ΠΟΥ ΠΡΩΘΗΣΕ Ο ΒΑΡΘΟΛΟΜΑΙΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΟΚΑΤΟΧΟΙ ΤΟΥ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΣΑΝ ΤΟ ΣΧΙΣΜΑ (ΑΘΗΝΑΓΟΡΑΣ, ΚΛΠ)...ΤΟΝ ΑΘΗΝΑΓΟΡΑ ΕΙΔΙΚΑ, ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ, ΤΟΝ ΕΞΥΜΝΟΥΝ ΟΙ ΜΑΣΩΝΟΙ, ΔΕΙΞΕ ΜΕ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΣΟΥ ΝΑ ΣΩ ΠΩ ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ...
Ο Sarotos σου απάντησε τέλεια! Καθόλου βιαστικά...και ο άγιος Νεκτάριος το 1920 εκοιμήθη και αγιοκατάχθηκε το 1961, 41 χρόνια μετά, οχι 100 και απο τον Αθηναγόρα μήπως παύει να είναι και αυτός άγιος;
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: ΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΜΥΘΟΙ ΤΗΣ ΑΝΑΛΑΜΠΗΣ

14
P.Sarotos έγραψε: 09 Σεπ 2022, 12:19 P.Sarotos
 
 
Γεια σου dominique!

Χαίρομαι που τα λέμε ξανά μετά από τόσα χρόνια.
Μετά από τόσα χρόνια έχουμε πολλά να πούμε... Και θα ήθελα πάρα πολύ να μιλήσω σε όλους τους παλιούς, αλλά άντε να τους βρεις.


Όσον αφορά για το θέμα της αναλαμπής και τον Άγιο Παΐσιο, δυστυχώς είναι το μεγαλύτερο μπέρδεμα που έχω. Φαίνεται, τουλάχιστον στα δικά μου μάτια και με κάποιους ανθρώπους που τα έχω συζήτησει, σαν κάποια σημεία των λόγων του να έχουν αντιφάσεις. Γεγονός που νε μπερδεύει και με δυσκολεύει πολύ. Σε καμία περίπτωση δεν αναφέρομαι στην αγιότητα του καθώς για μένα είναι αδιαμφισβήτητη. 

Τα σημεια που κατά τη γνώμη μου έχουν αντιφάσεις, η εγώ δεν μπορώ να τα κατανοήσω, είναι τα εξής.

Έχουμε ως σίγουρο γεγονός καθώς μαρτυρείται από πολλούς ότι ο άγιος έλεγε πώς θα πάρουμε την πόλη. Αυτό το γεγονός ο άγιος το χαρακτηρίζει ως το μεγάλο έλεος. Και ότι αυτό το γεγονός θα έρθει ως αποτέλεσμα του τρίτου Παγκοσμίου πολέμου. Μαζί με την πόλη που θα μας παραδοθεί θα πάρουμε και την Κύπρο αλλά και τη μικρά Ασία. 
Ο άγιος επίσης έχει πει ότι όταν δείτε τα φράγματα της Τουρκίας να κόβουν τον Ευφράτη, έχουμε μπει ήδη στην προετοιμασία του αρμαγεδώνος.
Το πρόβλημα είναι ότι ο αρμαγεδώνας γίνεται από τον ίδιο τον αντίχριστο. 
Ως εκ τούτου μου φαίνεται ότι ως αρμαγεδών αποκαλεί τον τρίτο παγκόσμιο πόλεμο.

1. Δηλαδή θα πάρουμε την πόλη αλλά ταυτόχρονα θα έχουμε και τον αντίχριστο;;
Τι να το κάνουμε τότε και για ποιο έλεος μιλάμε;

2. Ενώ έχουμε όλες αυτές τις προφητείες περί της πόλης από τον Άγιο, επίσης έχουμε τα χειρόγραφα του που λένε ξεκάθαρα ότι τώρα έρχεται ο Αντίχριστος. 

3. Όμως ενώ έχουμε τα χειρόγραφα του που λένε ότι τώρα έρχεται ο Αντίχριστος, από την άλλη έχουμε και μαρτυρίες ότι ο Άγιος είχε πει ότι μέχρι να βγουν οι ταυτότητες μπορεί να έχει έρθει και η οργή του Θεού. Αυτό εγώ τουλάχιστον το καταλαβαίνω ως ένα γεγονός ότι θα διακόψει αυτή την πορεία προς το χάραγμα.

4. Στην πραγματικότητα από τα λόγια του Αγίου φαίνεται ξεκάθαρα ότι την αναλαμπή, την διάδοση του Ευαγγελίου, την τοποθετεί ο άγιος μετά τον αντίχριστο και όχι πριν.


Ως εκ τούτου όλα τα παραπάνω μου δημιουργούν μία πολύ μεγάλη σύγχυση. Αυτό μπορεί να συμβαίνει γιατί κάποια από τα λόγια του Αγίου μπορεί να είναι μαρτυρίες οι οποίες δεν ισχύουν Ίσως ο άγιος γνωρίζοντας τη σύγχυση που θα δημιουργούνταν να άφησε και τα χειρόγραφα του. 

Δεν μπορούμε να παραβλέψουμε όμως τις προφητείες του γέροντα περί της πόλης, τις οποίες ήδη βλέπουμε να συμβαίνουν μπροστά στα μάτια μας.

​​​​​​1. Ο άγιος είχε πει ότι η Κύπρος Θα ελευθερωθεί όταν δημιουργηθεί ένα κράτος που θα λέγεται κουρδια. Το γεγονός αυτό με τους κούρδους το βλέπουμε να εκτυλίσσεται πλέον μπροστά στα μάτια μας. Θα μπορούσαμε να κάνουμε μία πολύ μεγάλη ανάλυση επί του θέματος αλλά νομίζω ότι είναι τελείως αχρείαστη. Είναι οφθαλμοφανές το τι συμβαίνει. Η Τουρκία πολύ απλά έχει ξεκινήσει έναν πόλεμο με τους κούρδους από Συρία και Ιράκ, όσο και στο εσωτερικό της. Οι Κούρδοι πλέον έχουν νατοϊκό εξοπλισμό κλπ .. 
Βλέπουμε λοιπόν ότι οδεύουμε προς την εκπλήρωση των λεγομένων του.. τουλάχιστον εμένα έτσι μου φαίνεται.

2. Ο άγιος είχε πει ότι ο λόγος που θα πιαστούμε με την Τουρκία θα είναι τα 6 ναυτικά μίλια της υφαλοκρηπίδας. Έτσι και συμβαίνει. Πάλι δεν νομίζω ότι χρειάζεται να κάνουμε κάποια ανάλυση. Είναι οφθαλμοφανές πλέον. Πάλι λοιπόν βλέπουμε κατά τη γνώμη μου την εκπλήρωση των λεγομένων του.


Βλέποντας την εκπλήρωση των λεγομένων του μου δημιουργείτε ακόμα μεγαλύτερη σύγχυση.
Και ο λόγος είναι γιατί όσον αφορά τα γεγονότα της πόλης βλέπω κατά τη δική μου εκτίμηση να πραγματοποιούνται. 
Ταυτοχρόνως βλέπω να πραγματοποιούνται και τα υπόλοιπα γεγονότα που αφορούν τον αντίχριστο.

Και μου δημιουργείται ένα μεγάλο ερωτηματικό.

Τα γεγονότα της πόλης θα είναι ταυτόχρονα του αντιχρίστου;
Αν όχι, σημαίνει θα έχουμε ένα μεσοδιάστημα διάδοσης του Ευαγγελίου και Ειρήνης στον κόσμο μετά τον πόλεμο.
Το πρόβλημα με αυτό είναι ότι ο Παΐσιος το γεγονός της διάδοσης του Ευαγγελίου το τοποθετεί μετά τον αντίχριστο.
Γεγονός το οποίο βεβαίως δεν υφίσταται. Ο αντίχριστος αναλώνεται κατά την Δευτέρα παρουσία του Χριστού.


Βλέπεις τους προβληματισμούς μου;
 
 
 
 

Να σου πω εγω όπως τα καταλαβαίνω, δεν τις θυμάμαι καλά όλες τις προφητείες αλλά στον πόλεμο που ομιλεί για οτι θα μας δώσουν την Πόλη, δεν αναφέρεται σε Αρμαγγεδών, δηλαδή ο πόλεμος που προφητεύετε οτι θα μας επιτεθούν οι Τούρκοι και θα πειράξουν 2-3 νησάκια και θα επιτεθούν οι Ρώσοι και θα μπλέξουν και οι υπόλοιποι και θα χυθεί πολύ αίμα και θα μας δώσουν την Πόλη, δεν νομίζω οτι έχει σχέση με τον Αρμαγγεδών...

Για να ήταν ο Αρμαγγεδών θα πρέπει να υπάρχουν τα δυο θηρία....

=largeΚαὶ εἶδον ἐκ τοῦ στόματος τοῦ δράκοντος καὶ ἐκ τοῦ στόματος τοῦ θηρίου καὶ ἐκ τοῦ στόματος τοῦ ψευδοπροφήτου πνεύματα τρία ἀκάθαρτα, ὡς βάτραχοι· εἰσὶ γὰρ πνεύματα δαιμονίων ποιοῦντα σημεῖα, ἃ -τα οποία- ἐκπορεύεται ἐπὶ τοὺς βασιλεῖς τῆς οἰκουμένης ὅλης, συναγαγεῖν αὐτοὺς εἰς τὸν πόλεμον τῆς ἡμέρας ἐκείνης τῆς μεγάλης τοῦ Θεοῦ τοῦ παντοκράτορος. Καὶ συνήγαγεν αὐτοὺς εἰς τὸν τόπον τὸν καλούμενον ῾Εβραϊστὶ ῾Αρμαγεδών».


Και μην ξεχνάς οτι πρέπει να επιστρέψουν και οι Εβραίοι στον Χριστό, που δεν γίνεται εαν δεν εμφανιστεί ο Αντίχριστος.....

Αρα όπως τα αντιλαμβάνομαι... ο πόλεμος αυτός δεν ειναι του Αρμαγγεδώνος

Τώρα το θέμα είναι το αναμεταξύ αυτών των δυο πολέμων, που εγω δεν πιστεύω οτι θα τρώμε με χρυσά κουτάλια, γιατί φαντάζομαι ένας τέτοιος πόλεμος θα καταστρέψει την παγκόσμια οικονομία, ίσως το τέλος του πολέμου και η διάδοση του ευαγγελίου μετέπειτα να συμπίπτει ή να ακολουθείται με τα 3,5 χρόνια που θα εμφανιστεί ως σωτήρας και καλός...ίσως λέω...γιατι υποτίθεται αν ήταν όλα καλά και ωραία..με χρυσά κουτάλια..οι άνθρωποι δεν θα είχαν ανάγκη και εναν σωτήρα να τους βγάλει απο το αδιέξοδο των συνεπειών π.χ. ενος καταστροφικού πολέμου και πείνας.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: ΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΜΥΘΟΙ ΤΗΣ ΑΝΑΛΑΜΠΗΣ

15
ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΓΙΑ ΤΑ 6 ΝΑΥΤΙΚΑ ΜΙΛΙΑ, ΕΔΩ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΡΟΜΕΡΗ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΗ, ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΟΥ ΠΑΪΣΙΟΥ, ΑΛΛΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΙΑ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΠΟΥ ΑΠΟΔΙΔΕΤΕ ΣΤΟΝ ΑΓΙΟ ΠΑΤΡΟΚΟΣΜΑ (ΠΡΙΝ 200 ΧΡΟΝΙΑ !!!) ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΘΑ ΦΤΑΣΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΕΞΑΜΙΛΙΑ, ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΔΙΩΞΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΚΟΚΚΙΝΗ ΜΗΛΙΑ (ΒΑΘΗ ΤΗΣ ΑΣΙΑΣ)...ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΑΥΤΗ Η ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΜΦΙΛΕΓΟΜΕΝΗ, ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΣΤΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΑΝ ΤΟ ΕΙΠΕ Ο ΠΑΤΡΟΚΟΣΜΑΣ ή ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΛΙΟ ΒΙΒΛΙΟ Ή ΠΑΠΥΡΟ, ΚΑΙ ΜΕΤΑΦΕΡΘΗΚΕ ΑΠΟ ΣΤΟΜΑ ΣΕ ΣΤΟΜΑ ΑΝΑ ΤΟΥΣ ΑΙΩΝΕΣ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΕΥΣΕΒΕΙΣ ΠΟΘΟΙ ΤΩΝ ΤΟΤΕ ΣΚΛΑΒΩΜΕΝΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ, ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΚΑΘΥΣΥΧΑΖΕ Ο ΠΑΤΡΟΚΟΣΜΑΣ, ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ, ΟΤΙ ΚΟΙΤΑΤΕ, Η ΤΟΥΡΚΙΑ ΘΑ ΔΙΑΛΥΘΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΤΙΜΩΡΗΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΕΟ, ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΠΙΣΩ ΤΑ ΧΑΜΕΝΑ ΕΔΑΦΗ (ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ Ο ΘΡΥΛΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΡΜΑΡΩΜΕΝΟ ΒΑΣΙΛΙΑ) ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΣΕΒΕΙΣ ΠΟΘΟΙ, ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΑΥΤΟ? ΟΜΩΣ ΣΗΜΕΡΑ, ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΑΝ ΠΑΡΟΥΜΕ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΤΗΝ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΟ 1/3 ΤΩΝ ΤΟΥΡΚΩΝ ΘΑ ΣΚΟΤΩΘΕΙ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΛΕΜΟ, ΣΗΜΕΡΑ Ο ΠΛΗΘΥΣΜΟΣ ΤΗΣ ΤΟΥΡΚΙΑΣ ΕΙΝΑΙ 80 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ, ΔΗΛΑΔΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΚΟΤΩΘΟΥΝ ΠΕΡΙΠΟΥ 30 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΤΟΥΡΚΟΙ, ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΑΠΩΛΕΙΕΣ ΕΠΙΠΕΔΟΥ Β' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ (!!!), ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΠΥΡΗΝΙΚΑ ΟΠΛΑ ΜΕΓΑΛΗΣ ΙΣΧΥΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΣΤΟΧΕΥΟΥΝ ΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΠΟΛΕΙΣ ΤΗΣ ΤΟΥΡΚΙΑΣ (ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΟΠΛΑ ΜΑΖΙΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ, ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΧΗΜΙΚΑ, ΚΛΠ) ΠΟΥ ΕΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΤΟΥΝ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ ΔΙΟΤΙ ΕΚΕΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΕΣ ΒΑΣΕΙΣ ΜΕ ΠΥΡΗΝΙΚΑ (ΙΝΤΣΙΡΛΙΚ, ΚΛΠ), ΘΑ ΚΛΙΜΑΚΩΘΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΘΕΡΜΟΠΥΡΗΝΙΚΟ ΠΟΛΕΜΟ ΚΑΙ ΑΚΑΡΙΑΙΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΜΕ ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΝΕΚΡΟΥΣ, ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΣΕΝΑΡΙΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ, ΒΛΕΠΕΤΕ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΣΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΟΛΕΜΟ ΤΗΣ ΟΥΚΡΑΝΙΑΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑΝΕ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΠΥΡΗΝΙΚΑ, ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΑΚΤΙΚΑ ΠΥΡΗΝΙΚΑ ΤΩΝ ΛΙΓΩΝ ΚΙΛΟΤΟΝΩΝ (ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΧΙΡΟΣΙΜΑΣ), ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΞΕΡΟΥΝ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΚΟ ΠΑΙΓΝΙΔΙ ΧΩΡΙΣ ΝΙΚΗΤΗ...ΜΗ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ Η ΟΥΚΡΑΝΙΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ 4 ΠΥΡΗΝΙΚΑ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑ (ΣΥΝ ΤΟ 1 ΚΑΤΕΣΤΡΑΜΕΝΟ ΤΟΥ ΤΣΕΡΝΟΜΠΙΛ) ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΚΤΕΤΑΜΕΝΗ ΔΙΑΡΡΟΗ ΡΑΔΙΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΘΑ ΣΚΟΤΩΣΕΙ ΔΕΚΑΔΕΣ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΕΥΡΩΠΑΙΟΥΣ... ΕΠΙΠΛΕΟΝ Ο ΠΑΤΡΟΚΟΣΜΑΣ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΕΞΑΜΙΛΙΑ, ΠΟΥ ΕΔΩ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΘΑΙΡΕΤΗ ΠΑΡΕΡΜΗΝΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΝΟΜΙΚΟ ΚΑΙ ΚΥΡΙΑΡΧΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ 6 ΝΑΥΤΙΚΑ ΜΙΛΙΑ (ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΕΠΕΚΤΙΝΟΥΝ ΣΤΑ 12), ΑΛΛΑ ΟΜΩΣ  Ο ΠΑΤΡΟΚΟΣΜΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΝΝΟΟΥΣΕ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΤΟΠΟ ή ΠΕΡΙΟΧΗ (ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΥ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΕΞΑΜΙΛΙΑ)...ΔΗΛΑΔΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΟΤΙ ΑΝ ΤΑ ΕΞΕΤΑΖΕΙΣ ΑΥΤΑ  ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΡΘΟΛΟΓΙΚΑ, ΑΠΟΔΥΚΝΕΙΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΕΝΑΡΙΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΕΥΣΕΒΕΙΣ ΠΟΘΟΙ ΚΑΠΟΙΩΝ ΠΑΤΡΙΩΤΩΝ ΑΛΛΑ ΑΦΕΛΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΓΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΣΥΓΧΡΟΝΑ ΟΠΛΑ ΜΑΖΙΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ (Π.Χ. Ο ΠΥΡΗΝΙΚΟΣ ΠΥΡΑΥΛΟΣ ΤΗΣ ΡΩΣΙΑΣ ΜΕ ΟΝΟΜΑ ΣΑΤΑΝΑΣ-2 ή ΣΑΡΜΑΤΗΣ-ΣΑΥΡΟΜΑΤΗΣ-ΕΡΠΕΤΟΕΙΔΕΣ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΣΚΟΝΗ ΜΙΑ ΧΩΡΑ ΣΑΝ ΤΗΝ ΓΑΛΛΙΑ ΜΕ ΜΙΑ ΜΟΝΟ ΒΟΛΗ ΜΕΣΑ ΣΕ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ 20 ΛΕΠΤΑ)...

Re: ΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΜΥΘΟΙ ΤΗΣ ΑΝΑΛΑΜΠΗΣ

16
Dominique,

Aπό ότι καταλαβαίνω, πιστεύεις ότι μάλλον θα υπάρξει και τέταρτος παγκόσμιος πόλεμος όπου σε αυτόν αναφέρεται ο άγιος ως αρμαγεδδών. Όμως εδώ δημιουργείται ένα πρόβλημα. πέραν των όλων άλλων προβλημάτων που δημιουργεί αυτή η οπτική, Δημιουργεί πρόβλημα και στην ίδια την προφητεία, καθώς μετά τον τρίτο παγκόσμιο πόλεμο που θα πάρουμε την πόλη η Τουρκία σύμφωνα με τον αγιο Παϊσιο θα αφανιστεί από τον χάρτη και οι Έλληνες θα πάρουν τα εδάφη τους οι Αρμένιοι τα δικά τους και οι Κούρδοι επίσης. Ως εκ τούτου δεν θα υπάρχει η Τουρκία για να κόψει τα νερά με φράγματα στον Ευφράτη στον τέταρτο παγκόσμιο πόλεμο δηλαδή στον αρμαγεδδών, έτσι όπως  τουλάχιστον το θέτει ο άγιος.

 Ο άλλος προβληματισμός που μου δημιουργείται, είναι ότι ο αντίχριστος θα πρέπει να έρθει ως ειρηνιστής. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να έρθει μέσα από έναν πολύ μεγάλο πόλεμο Και να καταφέρει να δώσει ειρήνη στον κόσμο. Όπως και να αντιμετωπίσει όλα τα υπόλοιπα προβλήματα που θα υπάρχουν. Εάν η ανθρωπότητα δεν φτάσει στο έσχατο σημείο διαβίωσης, ο αντίχριστος δεν έχει νόημα να έρθει. Θα πρέπει να υπάρχουν πάρα πολλά προβλήματα, έτσι ώστε να έρθει και να δώσει λύσεις σε αυτά.

 Στην παρούσα φάση, έχουμε τουλάχιστον 7 κρίσεις.
 1. Οικονομική
2. Πολιτική
3. Κλιματική
4. Υγειονομική
5. Ενεργειακή
6. Επισιτιστική
7. Γεωπολιτική

 Έτσι όπως το βλέπω και το νιώθω, Είναι η πιο κατάλληλη στιγμή, Όλες αυτές οι κρίσεις να φτάσουν στο απόγειο τους και να έρθει κάποιος να δώσει λύσεις σε όλες αυτές Ύστερα από αυτόν τον μεγάλο και τραγικό πόλεμο.
Αυτό λοιπόν που δεν καταλαβαίνω είναι το πώς είναι δυνατόν να πάνε πίσω όλες αυτές οι κρίσεις για περίπου 4 δεκαετίες και μετά να επανέλθουν;

 Από την άλλη βλέπουμε Το χάραγμα να προχωράει με γοργούς ρυθμούς. Βεβαίως εννοώ την τεχνολογία η οποία θα το προσφέρει.

 Ένα άλλο γεγονός το οποίο με προβληματίζει πολύ είναι οτι κανένας άγιος εκτος Ελλαδος δεν έχει μιλήσει για αυτή την αναλαμπή, αντιθέτως μάλιστα ορισμένοι αναφέρουν ότι ο αντίχριστος έχει ήδη γεννηθεί. Πάντως κανένας εκτός ελλάδος δεν αναφέρει την αναλαμπή αυτή. με προβληματίζει πολύ το γεγονός αυτό.

 Επίσης με προβληματίζει ότι τοποθετεί την αναλαμπή αυτή μετά τον αντίχριστο, ενώ ταυτόχρονα λέει ότι θα πάρουμε την πόλη.

 Από την άλλη όμως δεν μπορώ να παραβλέψω τα λόγια του αγίου παϊσίου που δεν λέει έτσι απλά ότι θα πάρουμε την πόλη, αλλά μιλάει με πολλές λεπτομέρειες για το γεγονός που μόνο ως προφητεία μπορούμε να το δούμε.  Και έτσι λοιπόν, αφού παρέθεσα και πιο πάνω ότι κατά τη γνώμη μου ήδη μέρος των λεγομένων του εκπληρώνονται ενώπιόν μας, φτάνω σε ένα αδιέξοδο.

 Όλα τα παραπάνω, και πολλά παραπάνω,  με προβληματίζουν εδώ και καιρό και ακόμη άκρη δεν έχω βγάλει. Ελπίζω στη βοήθειά σας….

Re: ΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΜΥΘΟΙ ΤΗΣ ΑΝΑΛΑΜΠΗΣ

18
ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΜΕΛΕΤΗΣΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ "ΠΥΡΗΝΙΚΗΣ ΕΠΟΧΗΣ" (ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΠΑΛΙΟ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ΝΤΟΚΥΜΑΝΤΕΡ ΤΗΣ ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ ΤΟΥ 1990 ΜΕ ΤΙΤΛΟ "ΠΥΡΗΝΙΚΗ ΕΠΟΧΗ") ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΛΕΠΤΗ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ ΤΡΟΜΟΥ. ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΤΩΝ ΠΥΡΑΥΛΩΝ ΤΗΣ ΚΟΥΒΑΣ ΤΟ 1962 ΦΤΑΣΑΜΕ ΣΕ DEFCON-2 ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΠΥΡΗΝΙΚΟ ΟΛΕΘΡΟ, ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΑΠΟΦΥΓΑΜΕ. ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΑ ΠΥΡΗΝΙΚΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΝΙΚΗΤΗΣ, ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΕΙΔΟΥΣ, ΑΥΤΟ ΟΙ ΕΞΟΥΣΙΑΣΤΕΣ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ ΠΛΕΟΝ, ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΤΗ "ΛΟΓΙΚΗ" ΤΩΝ ΜΟΝΤΕΡΝΩΝ ΠΟΛΕΜΩΝ....ΨΑΞΕ ΒΡΕΣ ΤΟ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ΚΕΙΜΕΝΟ "Ο ΔΕΚΑΛΟΓΟΣ ΤΟΥ Γ' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΕΞΕΛΙΞΗ" ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ, ΔΕΝ ΤΟ ΒΑΖΩ ΕΔΩ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΤΕ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΜΕ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά θέματα”