Re: ΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΜΥΘΟΙ ΤΗΣ ΑΝΑΛΑΜΠΗΣ

19
Ποια η γνώμη σου για τα παρακάτω εδάφια;

✝ Ζαχαρίας 14:12

"Και αυτη θελει εισθαι η πληγη, με την οποιαν ο Κυριος θελει πληγωσει παντας τους λαους τους στρατευσαντας κατα της Ιερουσαλημ· η σαρξ αυτων θελει τηκεσθαι ενω ιστανται επι τους ποδας αυτων, και οι οφθαλμοι αυτων θελουσι διαλυθη εν ταις οπαις αυτων, και η γλωσσα αυτων θελει διαλυθη εν τω στοματι αυτων

✝ Ησαϊας 24
Ἰδοὺ Κύριος καταφθείρει τὴν οἰκουμένην καὶ ἐρημώσει αὐτὴν καὶ ἀνακαλύψει τὸ πρόσωπον αὐτῆς καὶ διασπερεῖ τοὺς ἐνοικοῦντας ἐν αὐτῇ. 2 καὶ ἔσται ὁ λαὸς ὡς ὁ ἱερεὺς καὶ ὁ παῖς ὡς ὁ κύριος καὶ ἡ θεράπαινα ὡς ἡ κυρία· ἔσται ὁ ἀγοράζων ὡς ὁ πωλῶν, ὁ δανείζων ὡς ὁ δανειζόμενος καὶ ὁ ὀφείλων ὡς ᾧ ὀφείλει. 3 φθορᾷ φθαρήσεται ἡ γῆ, καὶ προνομῇ προνομευθήσεται ἡ γῆ· τὸ γὰρ στόμα Κυρίου ἐλάλησε ταῦτα. 4 ἐπένθησεν ἡ γῆ, καὶ ἐφθάρη ἡ οἰκουμένη, ἐπένθησαν οἱ ὑψηλοὶ τῆς γῆς. 5 ἡ δὲ γῆ ἠνόμησε διὰ τοὺς κατοικοῦντας αὐτήν, διότι παρήλθοσαν τὸν νόμον καὶ ἤλλαξαν τὰ προστάγματα, διαθήκην αἰώνιον. 6 διὰ τοῦτο ἀρὰ ἔδεται τὴν γῆν, ὅτι ἡμάρτοσαν οἱ κατοικοῦντες αὐτήν· διὰ τοῦτο πτωχοὶ ἔσονται οἱ ἐνοικοῦντες ἐν τῇ γῇ, καὶ καταλειφθήσονται ἄνθρωποι ὀλίγοι. 7 πενθήσει οἶνος, πενθήσει ἄμπελος, στενάξουσι πάντες οἱ εὐφραινόμενοι τὴν ψυχήν. 8 πέπαυται εὐφροσύνη τυμπάνων, πέπαυται αὐθαδεία καὶ πλοῦτος ἀσεβῶν, πέπαυται φωνὴ κιθάρας. 9 ἠσχύνθησαν οὐκ ἔπιον οἶνον, πικρὸν ἐγένετο τὸ σίκερα τοῖς πίνουσιν. 10 ἠρημώθη πᾶσα πόλις, κλείσει οἰκίαν τοῦ μὴ εἰσελθεῖν. 11 ὀλολύζεται περὶ τοῦ οἴνου πανταχῆ· πέπαυται πᾶσα εὐφροσύνη τῆς γῆς, ἀπῆλθε πᾶσα εὐφροσύνη τῆς γῆς. 12 καὶ καταλειφθήσονται πόλεις ἔρημοι, καὶ οἶκοι ἐγκαταλελειμμένοι ἀπολοῦνται. 13 ταῦτα πάντα ἔσται ἐν τῇ γῆ ἐν μέσῳ τῶν ἐθνῶν, ὃν τρόπον ἐάν τις καλαμήσηται ἐλαίαν, οὕτως καλαμήσονται αὐτούς, καὶ ἐὰν παύσηται ὁ τρύγητος. 14 οὗτοι φωνῇ βοήσονται, οἱ δὲ καταλειφθέντες ἐπὶ τῆς γῆς εὐφρανθήσονται ἅμα τῇ δόξῃ Κυρίου. ταραχθήσεται τὸ ὕδωρ τῆς θαλάσσης· 15 διὰ τοῦτο ἡ δόξα Κυρίου ἐν ταῖς νήσοις ἔσται τῆς θαλάσσης, τὸ ὄνομα Κυρίου ἔνδοξον ἔσται, Κύριε ὁ Θεὸς Ἰσραήλ. 16 ἀπὸ τῶν πτερύγων τῆς γῆς τέρατα ἠκούσαμεν, ἐλπὶς τῷ εὐσεβεῖ. καὶ ἐροῦσιν· οὐαὶ τοῖς ἀθετοῦσιν, οἱ ἀθετοῦντες τὸν νόμον. 17 φόβος καὶ βόθυνος καὶ παγὶς ἐφ᾿ ὑμᾶς τοὺς ἐνοικοῦντας ἐπὶ τῆς γῆς. 18 καὶ ἔσται ὁ φεύγων τὸν φόβον ἐμπεσεῖται εἰς τὸν βόθυνον, ὁ δὲ ἐκβαίνων ἐκ τοῦ βοθύνου ἁλώσεται ὑπὸ τῆς παγίδος, ὅτι θυρίδες ἐκ τοῦ οὐρανοῦ ἠνεῴχθησαν, καὶ σεισθήσεται τὰ θεμέλια τῆς γῆς. 19 ταραχῇ ταραχθήσεται ἡ γῆ, καὶ ἀπορίᾳ ἀπορηθήσεται ἡ γῆ· 20 ἔκλινεν ὡς ὁ μεθύων καὶ κραιπαλῶν, καὶ σεισθήσεται ὡς ὀπωροφυλάκιον ἡ γῆ, καὶ πεσεῖται καὶ οὐ μὴ δύνηται ἀναστῆναι, κατίσχυσε γὰρ ἐπ᾿ αὐτῆς ἡ ἀνομία. 21 καὶ ἐπάξει ὁ Θεὸς ἐπὶ τὸν κόσμον τοῦ οὐρανοῦ τὴν χεῖρα καὶ ἐπὶ τοὺς βασιλεῖς τῆς γῆς· 22 καὶ συνάξουσι καὶ ἀποκλείσουσιν εἰς ὀχύρωμα καὶ εἰς δεσμωτήριον, διὰ πολλῶν γενεῶν ἐπισκοπὴ ἔσται αὐτῶν. 23 καὶ τακήσεται ἡ πλίνθος, καὶ πεσεῖται τὸ τεῖχος, ὅτι βασιλεύσει Κύριος ἐν Σιὼν καὶ ἐν Ἱερουσαλήμ, καὶ ἐνώπιον τῶν πρεσβυτέρων δοξασθήσεται.

 

Re: ΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΜΥΘΟΙ ΤΗΣ ΑΝΑΛΑΜΠΗΣ

20
ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΘΕΟΛΟΓΟΣ, ΜΗ ΜΕ ΒΑΖΕΤΕ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΕ ΔΥΣΚΟΛΑ ΘΕΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΣΗΣ ΜΟΥ, ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΠΕΡΙΣΥ ΜΕ ΠΡΟΣΧΗΜΑ ΤΗΣ ΚΡΙΣΗ-ΑΠΑΤΗ ΤΟΥ ΚΟΡΟΝΟΪΟΥ (ΜΗΔΕΝΙΚΗΣ ΘΝΗΣΙΜΟΤΗΤΑΣ) ΟΙ ΑΘΕΟΦΟΒΟΙ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΣΤΕΣ ΝΕΩΤΕΡΙΣΤΕΣ ΜΙΣΘΩΤΟΙ ΠΑΠΑΔΕΣ ΤΟΛΜΗΣΑΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑΠΑΤΗΣΑΝ ΤΟ "ΣΥΜΒΟΛΟ ΤΗΣ ΠΙΣΤΕΩΣ" (ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΑΣΤΗΘΗΚΕ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΑΣ ΓΡΑΦΑΣ) ΚΑΙ ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΣΤΙΣ 9 Η ΩΡΑ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ !!!! ΤΟΤΕ ΑΚΟΥΣΤΗΚΑΝ ΠΟΛΛΑ ΒΕΓΓΑΛΙΚΑ ΣΤΙΣ 9 ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΠΑΛΙΑ ΩΡΑ ΣΤΑ ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ ΑΚΟΥΣΤΗΚΑΝ ΛΙΓΑ ΒΕΓΓΑΛΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΛΙΓΟΥΣ ΑΚΟΜΑ ΑΝΤΙΣΤΕΚΟΜΕΝΟΥΣ ΣΤΗ ΝΕΑ ΤΑΞΗ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ, ΠΟΥ ΡΙΣΚΑΡΗΣΑΝ ΝΑ ΣΥΛΗΦΘΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΕΟΤΑΞΙΚΗ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ. ΠΑΝΤΑ ΛΙΓΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΑΝΤΙΣΤΕΚΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΣΑΠΙΟ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ. ΑΛΛΑ ΝΟΣΗΡΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΠΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΗΘΗΚΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΜΠΑΙΝΕ ΣΤΙΣ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ ΦΟΡΩΝΤΑΣ ΜΑΣΚΕΣ-ΥΠΟΤΑΓΗΣ ΚΑΙ ΚΡΑΤΩΝΤΑΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΝΕΟΤΑΞΙΚΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΤΟΥ ΜΠΙΛ ΓΚΕΙΤΣ ΚΑΙ ΤΟΥ Π.Ο.Υ. ΕΝΩ ΟΙ ΝΕΟΚΟΡΟΙ ΕΒΑΖΑΝ ΑΝΤΙΣΥΠΤΙΚΑ ΣΤΙΣ ΕΙΚΟΝΕΣ !!! ΤΑΧΑ ΔΗΛΑΔΗ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΝΑ ΚΟΛΗΣΕΙ ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΦΙΛΩΝΤΑΣ ΤΙΣ ΑΓΙΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ ΚΑΙ ΜΠΑΙΝΩΝΤΑΣ ΣΤΟ ΝΑΟ, ΤΡΟΜΕΡΗ ΒΛΑΣΦΗΜΙΑ ΚΑΙ ΟΛΙΓΟΠΙΣΤΙΑ ΚΑΙ ΑΠΙΣΤΙΑ ΑΝΑΛΟΓΗ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΤΑΧΑ ΚΟΛΛΑΣ ΑΡΡΩΣΤΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΥΤΑΛΑΚΙ ΤΗΣ ΜΕΤΑΛΑΒΙΑΣ !!! ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΦΑΝΕΣ ΟΤΙ ΤΕΤΟΙΟΙ ΝΕΟΕΠΟΧΗΤΙΚΟΙ ΝΕΟΗΜΕΡΟΛΟΓΙΤΙΚΟΙ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΣΤΙΚΟΙ ΝΑΟΙ ΕΧΟΥΝ ΧΑΣΕΙ ΠΛΕΟΝ ΤΗ ΧΑΡΗ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΝΤΟΥΒΑΡΙΑ...

Re: ΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΜΥΘΟΙ ΤΗΣ ΑΝΑΛΑΜΠΗΣ

21
P.Sarotos έγραψε: 08 Σεπ 2022, 22:23 Καλησπέρα σας κύριοι.

Είπα να πω ένα γειά σε όλους μετά από τόσα χρόνια. Την ευλογία του Χριστού κ καλό αγώνα για τα δύσκολα χρόνια που ειναι πλέον μπροστά μας. 
Προσωπικά , όσοι και αν θυμούνται μετά από τόσα χρόνια , έκανα μεγάλο πόλεμο εναντίων της αναλαμπης, όμως πλέον , ακόμα και αν δεν μπορεί να το κατανοήσει ο εγκέφαλος μου, αφήνω περιθώριο εκπλήρωσης, όχι λόγω των ψευδοπροφητειων Μεθοδίου , λέοντος σοφού, Αγαθαγγέλου κλπ, αλλά των σύγχρονων αγίων. Έχω πολλά ερωτήματα , αλλά δεν μπορώ να παραβλέψω τα λόγια του Αγίου Παϊσίου που ήδη εκπληρώθηκαν εν μέρη και τείνουν προς τελεία εκπλήρωση. Παρόλα αυτά, έχω πολλά αναπάντητα ερωτήματα δυστυχώς.
 
 
Καλησπέρα και καλώς επέστρεψες Sarote.

Πολύ θετικό θεωρώ το ότι δεν αποκλείεις κάτι που παλαιότερα θεωρούσες αδύνατο να συμβεί. Γιατί, ειδικά στην πίστη το να είμαστε απόλυτοι είναι κακός οιωνός. 
Ωστόσο, η "Αναλαμπή" είναι μεγάλη πλάνη όπως αποδείχτηκε και από τις τόσες συζητήσεις που έχουν γίνει εδώ και πρέπει να μας γίνονται μαθήματα. "Αναλαμπή" θά έχουν πολλοί μεμονωμένοι άνθρωποι αλλά όχι η πλειοψηφία, ένα μικρό ποίμνιο. 
Τα πράγματα δυστυχώς πηγαίνουν προς το χειρότερο σε σημείο που ο μεγαλύτερος αντίπαλος του πιστού πλέον είναι η ίδια η Εκκλησία. 
Αυτά από θεολογικής άποψης, γιατί από κοσμικής πάμε μια χαρά και αυτό μας παρασύρει δυστυχώς να μην μπορούμε να ξεχωρίσουμε το ένα από το άλλο λόγω της έλκσης του κοσμικού πνεύματος που υφίσταται.

Καλή δύναμη

Re: ΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΜΥΘΟΙ ΤΗΣ ΑΝΑΛΑΜΠΗΣ

22
"1. Δηλαδή θα πάρουμε την πόλη αλλά ταυτόχρονα θα έχουμε και τον αντίχριστο;;
Τι να το κάνουμε τότε και για ποιο έλεος μιλάμε;"

Γιατί σου φένεται παράξενο; δηλαδή όταν την είχαμε τόσους αιώνες την Πόλη δεν είχαμε αντιχρίστους; Όταν για παράδειγμα επί 100 χρόνια  είχαν απαγορευτεί οι εικόνες δεν κυβερνούσε αντίχριστος;

Re: ΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΜΥΘΟΙ ΤΗΣ ΑΝΑΛΑΜΠΗΣ

23
ΦΙΛΕ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΙ ΠΟΛΛΟΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ (ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΑΡΝΗΣΗ ΧΡΙΣΤΟΥ) ΑΛΛΑ ΟΜΩΣ Ο ΤΕΛΙΚΟΣ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΦΕΡΕΙ ΤΟΝ ΑΡΜΑΓΕΔΔΩΝΑ (ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ Η ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ) ΟΠΟΤΕ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ "ΒΔΕΛΥΓΜΑ ΤΗΣ ΕΡΗΜΩΣΕΩΣ" ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΕΡΗΜΩΣΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΤΟΥ, ΔΕΝ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΕ ΟΡΘΙΟ, ΚΑΙ ΑΠΕΡΑΝΤΗ ΘΛΙΨΗ ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...ΑΛΛΟ ΔΗΛΑΔΗ ΟΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΙ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ, ΚΑΙ ΑΛΛΟ Ο ΤΕΛΙΚΟΣ ΑΡΧΙ-ΤΥΡΡΑΝΟΣ ΚΑΙ ΑΡΧΙ-ΤΣΟΓΛΑΝΟΣ ΤΗΣ ΜΑΣΩΝΙΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΡΑΝΣΕΞΟΥΑΛ...

Re: ΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΜΥΘΟΙ ΤΗΣ ΑΝΑΛΑΜΠΗΣ

24
"ΦΙΛΕ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΙ ΠΟΛΛΟΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ (ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΑΡΝΗΣΗ ΧΡΙΣΤΟΥ) ΑΛΛΑ ΟΜΩΣ Ο ΤΕΛΙΚΟΣ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΦΕΡΕΙ ΤΟΝ ΑΡΜΑΓΕΔΔΩΝΑ"

Αν απευθύνεσαι σε μένα αυτό που εννοούσα είναι πως είναι άτοπο να περιμένουμε να εκλείψουν οι αντίχριστοι στον κόσμο...

Re: ΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΜΥΘΟΙ ΤΗΣ ΑΝΑΛΑΜΠΗΣ

25
Aγαπητέ Sarotos,το θέμα είναι νομίζω πολύ πιο πολύπλοκο  απο αυτα που θες να διελευκάνεις και συγκεκριμένα.

Όπως τα καταλαβαίνω, γιατί δεν έχουμε την φώτιση

Αν ο Γ' Παγκόσμιος είναι ο Αρμαγγεδών και δεν υπάρχουν 2 διαφορετικοί, τότε πριν πρέπει  να έρθουμε σε αδιέξοδο για να αναζητάμε σωτήρα, να έρθει ως σωτήρας, να έρθει ο ψευδοπροφήτης, να επιβληθεί το χάραγμα, να έρθουν οι 2 μάρτυρες, οι Εβραίοι(όχι όλοι) να καταλάβουν οτι τελικά δεν είναι αυτός ο Μεσσίας τους, να επιστρέψουν στον Χριστό,  να γίνουν όλα τα άλλα δεινά και εντέλλει να γίνει ο Αρμαγγεδών.

Το ευαγγέλιο όμως πότε θα κυρηχθεί; Τώρα πριν γίνουν όλα αυτα;
Τι είναι όμως αυτό που θα οδηγήσει ώστε να κηρυχθεί το ευαγγέλιο;

Να κηρυχθεί, οχι να πιστευθεί.

Οπότε όλα αυτά δεν μου ταιριάζουν με τις προφητείες για τον ελληνοτουρκικό και μετα παγκόσμιο, με μεγάλη πιθανότητα βέβαια να λογιζόμαστε λανθασμένα.

Εγώ είμαι της γνώμης οτι ο πόλεμος αυτός θα φέρει τον κόσμο σε μεγάλο αδιέξοδο, θα γίνει κάτι που θα οδηγήσει στο να κηρυχθεί το ευαγγέλιο ορθόδοξα, για να γνωρίσουν και όσοι δεν ξέρουνε,(ίσως εδώ μπερδεύονται κάποιοι με την αναλαμπή, να δούμε τι λένε οι άγιοι εκτός Ελλάδος για την διάδοση του ευαγγελίου) δεν θα πιστευθεί απ' όλους, τα προβλήματα δεν θα λυθούν, δεν θα εξαφανιστούν οι υπηρέτες του Αντιχρίστου, θα συνεχίσουν το έργο τους παραλληλα.

Και τότε θα φανερωθεί, δεν νομίζω οτι θα ναι δεκαετίες όπως λες, τα πράγματα θα ναι πολύ δύσκολα, δεν θα επιβιώσουν πολλοί, πείνα και κακουχίες και αναρχία, για αυτό θα παρουσιαστεί ως σωτήρας, γιατί οι άνθρωποι θα αποζητάνε έναν σωτήρα.

Εντέλλει οι προφητείες δόθηκαν για μετάνοια,ας την έχουμε και να είμαστε κοντά στον Θεό, Αυτός θα μας ελεήσει, είτε θα μας πάρει, ελπίζω να είμαστε έτοιμοι, είτε θα μας αφήσει να ζήσουμε, εμπιστοσύνη να έχουμε στο θέλημα Του και ας γίνει οτι θέλει Εκείνος.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: ΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΜΥΘΟΙ ΤΗΣ ΑΝΑΛΑΜΠΗΣ

26
P.Sarotos έγραψε: 08 Σεπ 2022, 22:23 Καλησπέρα σας κύριοι.

Είπα να πω ένα γειά σε όλους μετά από τόσα χρόνια. Την ευλογία του Χριστού κ καλό αγώνα για τα δύσκολα χρόνια που ειναι πλέον μπροστά μας. 
Προσωπικά , όσοι και αν θυμούνται μετά από τόσα χρόνια , έκανα μεγάλο πόλεμο εναντίων της αναλαμπης, όμως πλέον , ακόμα και αν δεν μπορεί να το κατανοήσει ο εγκέφαλος μου, αφήνω περιθώριο εκπλήρωσης, όχι λόγω των ψευδοπροφητειων Μεθοδίου , λέοντος σοφού, Αγαθαγγέλου κλπ, αλλά των σύγχρονων αγίων. Έχω πολλά ερωτήματα , αλλά δεν μπορώ να παραβλέψω τα λόγια του Αγίου Παϊσίου που ήδη εκπληρώθηκαν εν μέρη και τείνουν προς τελεία εκπλήρωση. Παρόλα αυτά, έχω πολλά αναπάντητα ερωτήματα δυστυχώς.
 
 
 
 
Καλώς ήρθες και πάλι sarotos, γεια σου. Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια εκ μέρους όλων. Πράγματι, θυμάμαι πόσο πολύ συμμετείχες κι εσύ τότε που προσπαθούσαμε όλοι να βρούμε μια άκρη στο συγκεκριμένο θέμα. Ρίξε μια ματιά εδώ :

viewtopic.php?f=18&t=17019&p=59751&hili ... %AE#p59751

Περιθώριο να συμβεί, υπάρχει, και πρέπει να αφήνουμε διότι εμείς δεν καθορίζουμε αν θα γίνει ή όχι, εμείς απλά προσπαθούμε να κατανοήσουμε το κόσμο γύρω μας.

Πράγματι, πολλά από όσα συνέβησαν γύρω μας, είναι τοποθετημένα στους λόγους σύγχρονων αγίων όπως του Αγ. Παϊσίου (π.χ. αυτό σχετικά με τα εμβόλια).

Ωστόσο, λες ότι έχεις πολλά ερωτηματικά, τα οποία ίσως εξηγούν το λόγο που επέστρεψες κι εσύ μετά από καιρό, ευτυχώς.
 
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: ΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΜΥΘΟΙ ΤΗΣ ΑΝΑΛΑΜΠΗΣ

27
aetos64 έγραψε: 10 Σεπ 2022, 19:25 "1. Δηλαδή θα πάρουμε την πόλη αλλά ταυτόχρονα θα έχουμε και τον αντίχριστο;;
Τι να το κάνουμε τότε και για ποιο έλεος μιλάμε;"

Γιατί σου φένεται παράξενο; δηλαδή όταν την είχαμε τόσους αιώνες την Πόλη δεν είχαμε αντιχρίστους; Όταν για παράδειγμα επί 100 χρόνια  είχαν απαγορευτεί οι εικόνες δεν κυβερνούσε αντίχριστος;
Αδερφέ, δεν μου φαίνεται παράξενο, ανούσιο μου φαίνεται. Γιατί τόσος ντόρος και τόση προφητεία ότι θα πάρουμε την πόλη εάν υποθέσουμε ότι έρχεται ο αντίχριστος και η συντέλεια; 
Δεν έχει λογική....
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά θέματα”