ΝΕΑ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΗΦΟΡΟΥ ΤΟΥ ΛΕΠΡΟΥ - ΦΑΝΕΡΩΣΕ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΡΩΝΟΪΟ!

1
Η πρόσφατη εμφάνιση του Αγίου Νικηφόρου του Λεπρού (+4 Ιανουαρίου 1964 μ.Χ.) στην Ελλάδα (δείτε εδώ) δεν ήταν η μόνη.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=N5zK0AZOUHQ[/youtube]

https://www.youtube.com/watch?v=N5zK0AZOUHQ

Ακολούθησε εμφάνισή του στην Βουλγαρία, σε μια ευσεβή γυναίκα στην περιοχή της Φιλιππούπολης, η οποία έμαθε για τον Άγιο από έναν νεαρό ευσεβή δημοσιογράφο, παρουσιαστή ειδήσεων και συγγραφέα, τον Angel Bonchev, που ετοίμαζε μάλιστα την έκδοση στα Βουλγαρικά ενός βιβλίου για την μαρτυρική ζωή του Αγίου Νικηφόρου, που έχει συγγράψει ο πατήρ Σίμων Αγιορείτης!

ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΤΟΥ ΚΟΡΩΝΟΪΟΥ

Στην εμφάνισή του αυτή ο Άγιος Νικηφόρος ο Λεπρός αναφέρει ρητά και ονομαστικά ποιο είναι το ακριβές φάρμακο για τον Κορωνοϊό (που κανείς γιατρός δεν βρήκε ως τώρα) και δίνει κατά γράμμα σχετικές οδηγίες στους πιστούς!

Το θαύμα έχει καταγραφεί στο υπό έκδοση βιβλίο του Μπόντσεφ, όπου θα αναφερθεί το όνομά της γυναίκας και ο ακριβής τόπος διαμονής της. Το προδημοσιεύει πάντως μια βουλγαρική, ορθόδοξη, ειδησεογραφική σελίδα, μετά από άδεια του συγγραφέα (εδώ) και έχει ως εξής:

ΓΥΝΑΙΚΑ: "...Έμαθα από το διαδίκτυο ότι ο Δημοσιογράφος Άνγκελ Μπόντσεφ ετοίμαζε ένα βιβλίο για το άγνωστο για εμάς τον Άγιο Νικηφόρο Λεπρό, σε μια κρίσιμη στιγμή όταν ο κόσμος ήταν καλυμμένος από κορωνοϊό και χιλιάδες πέθαναν, αποδεκατίστηκαν από αυτήν την "νέα πανούκλα".
Εικόνα
Του τηλεφώνησα και μου είπε εν συντομία για τη δυστυχισμένη ζωή του και για το βαρύ σταυρό που είχε δοθεί στον Άγιο.

Ήμουν πολύ ανήσυχη και ενοχλημένη τις προηγούμενες εβδομάδες από όλα όσα ακούστηκαν στα μέσα μαζικής ενημέρωσης, αλλά εκείνη τη στιγμή ένιωσα παρηγοριά, ειδικά όταν έμαθα ότι ο Άγιος Νικόφορος είχε εμφανιστεί σε έναν άνθρωπο στην Ελλάδα για να εμπνεύσει το θάρρος και την προθυμία να βοηθήσει τους ανθρώπους ενάντια σε αυτό το κακό.

Δεδομένου ότι μέχρι τότε δεν είχα πολλές πληροφορίες για τη ζωή του, την παράκληση, τις προσευχές του, βρήκα παρηγοριά στα λίγα που ήδη ήξερα και είπα ότι ο Άγιος θα βοηθούσε, πίστευα ότι θα ήταν μαζί μας, τον αισθάνθηκα κοντά μου.

Έκλαιγα όλη τη νύχτα, προσευχήθηκα σε αυτόν, σκεπτόμενη τι συνέβαινε στον κόσμο και τις περιπτώσεις των μολυσμένων ανθρώπων που αυξάνονταν καθημερινά στη Βουλγαρία.

Στις 4.00 εκείνο το βράδυ κοιμήθηκα εξαντλημένη. Στο όνειρό μου με επισκέφθηκε ο Άγιος Νικηφόρος Λεπρός. Τον αναγνώρισα αμέσως. Τον είδα με μαύρο ράσο, να στέκεται όρθιος, κρατώντας ένα χρυσό σταυρό στο δεξί του χέρι. Μου απευθύνθηκε με τις λέξεις:

"Προειδοποιήστε όλους τους χριστιανούς να προσεύχονται σε μένα, αλλά κατ΄ επανάληψη. Ας διαβάζουν επίσης και τον 90ο Ψαλμό. Υπάρχει μία θεραπεία και αυτή είναι η Θεία Κοινωνία. Υπάρχει επίσης ένα βότανο για να πίνετε, είναι το θυμάρι, που σκοτώνει τους ιούς. Και σε κάθε περίπτωση, μην ξεχάσετε να επισκεφθείτε τον οίκο του Θεού σε αυτή τη δύσκολη στιγμή, επειδή δεν υπάρχει καμία μόλυνση και κανείς δεν μπορεί να μολυνθεί"!

Ήταν η πρώτη νύχτα.

Την επόμενη νύχτα ήρθε και πάλι και είπε αυτή τη φορά ότι πολλοί Χριστιανοί είχαν προσευχηθεί σε εκείνον, επειδή είχε επίσης μαθευτεί μέσω κοινωνικών δικτύων η εμφάνισή του στην Ελλάδα. Εκτός από τους χριστιανούς, μου είπε επίσης να προσευχηθεί ο γιος μου, αλλά όχι μόνο μία φορά, όπως κάποτε, γιατί αυτό δεν αρκεί. "Πολλές φορές", επανέλαβε ο Άγιος.

Την επόμενη μέρα ρώτησα το παιδί μου: "Πόσες φορές προσευχήθηκες στον Άγιο Νικηφόρο"; Και απάντησε ότι μόνο μια φορά το πρωί. Του εξήγησα ότι δεν ήταν αρκετό.

Την τρίτη νύχτα τον είδα πάλι. Αλλά αυτή τη φορά, το πιο σημαντικό πράγμα που κατάλαβα ήταν ότι η Βουλγαρία θα προστατευόταν από τον ιό. Του έκανα την ερώτηση:

"Θα σωθεί ολόκληρη η Βουλγαρία;"

Μου είπε: "Ναι!"

Εκείνη τη στιγμή είδα τη χώρα μας ως χάρτη και βρισκόταν πάνω της, πάνω από τη νότια Βουλγαρία και πιο συγκεκριμένα κάπου πάνω από το Πλόβντιβ (Φιλιππούπολη). Και είπε:

"Οι καμπάνες ακούγονται, οι καμπάνες ακούγονται, οι καμπάνες ακούγονται!"

Ρώτησα: "Υπάρχουν καμπάνες στη Επισκοπή του Πλόβντιβ (Φιλιππούπολης);"

"Ναι!" Είπε πολύ σύντομα και καταφατικά.

Τότε ανέβηκε στον ουρανό και με τον χρυσό σταυρό του στο χέρι του, ευλόγησε από πάνω. Από τον ίδιο σταυρό ένα φως κατέβηκε και φώτισε ολόκληρη την χώρα.

Το τελευταίο πράγμα που είπε ήταν:

"Θα περάσει!""...


ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

Από όλα τα παραπάνω θαυμαστά προκύπτουν ερωτήματα αλλά και απαντήσεις. Διότι βλέπουμε τον Άγιο που πέρασε επί ολόκληρες δεκαετίες καρτερικά και μαρτυρικά το φοβερό μαρτύριο της Λέπρας, ένα εξαιρετικά λοιμώδες νόσημα, να έρχεται βοηθός τώρα στον νέο "λοιμό" και να ζητά προσευχές πιστών, για να έχει με την σειρά του "αποδείξεις" μετανοίας και παράκλησης να παρουσιάσει στον Θεό, για το γρηγορότερο σταμάτημα της δοκιμασίας, που δεν απειλεί μόνο ζωές, αλλά και ολόκληρες χώρες και οικονομίες με καθολική κατάρρευση, φτωχοποίηση και έναν νέο ατέλειωτο κύκλο τραγωδίας.

Παράλληλα, βλέπουμε μια ιδιαίτερη προστασία για την Βουλγαρία! Και η απάντηση είναι καταπέλτης για τους πολιτικούς της Ελλάδας! Διότι ο Βούλγαρος Πρωθυπουργός Μπόικο Μπορίσοφ αρνήθηκε να διατάξει το κλείσιμο των Εκκλησιών! Και είπε συγκεκριμένα και ας το διαβάσουν όλοι οι "φωστήρες" της χώρας μας:

"Ξέρω ότι πολλοί άθεοι λένε: κλείστε τις Εκκλησίες. Για όλα τα άλλα, έχω τη θέληση, έχω το θάρρος, αλλά δεν μπορώ να το κάνω αυτό"! Και τόνισε:

"Μόνο ο Κύριος μπορεί να μας βγάλει από αυτή την κρίση"!

Να γιατί λοιπόν ο Άγιος Νικηφόρος ο Λεπρός ζήτησε από τους Ορθόδοξους Βουλγάρους και να πηγαίνουν στις Εκκλησίες και κυρίως να Κοινωνούν Σώμα και Αίμα Χριστού!

Ο Άγιος επίσης διαβεβαιώσε ότι οι Εκκλησίες ΔΕΝ είναι μολυσμένες και δεν μπορεί κανείς να μολυνθεί εκεί!

Εδώ όμως, στην Ελλάδα της κατάντιας και απιστίας, που πρόσφατα "πούλησε" το όνομα της Μακεδονίας και τώρα την Χριστιανοσύνη όλη, τον Ευαγγελισμό, την Εθνική της Εορτή και το Πάσχα, την ίδια την Ανάστασή της, οι Ναοί είναι κλειστοί και έτσι δεν μας αφήνουν να λάβουμε το φάρμακο του Κορωνοϊού και κάθε ιού, τον ίδιο τον Υιό, δηλαδή την Θεία Κοινωνία! Καθόλου τυχαία φυσικά...

Και οι Αρχιερείς μας πιεσμένοι και τρομοκρατημένοι από τα "εισαγγελικά" ΜΜΕ και την χειραγωγούμενη "κοινή γνώμη"! Αλλά το μήνυμα του Αγίου Νικηφόρου πρέπει να τους δώσει πλέον θάρρος και να αποφασίσουν όλοι μαζί το μαζικό άνοιγμα και Λειτουργία των Εκκλησιών με ανοιχτές θύρες! Όπως στην Βουλγαρία! Για να λάβουμε ΖΩΗ! Ανάσα, καρδιά, πνευμόνια, Πνεύμα Άγιον!

Έως τότε, θυμάρι... Γνωστό για τις αντισηπτικές και απολυμαντικές του ιδιότητες... Και φυσικά προσευχή.

ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ

https://www.noiazomai.gr/2020/03/Agios- ... noiou.html
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: ΝΕΑ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΗΦΟΡΟΥ ΤΟΥ ΛΕΠΡΟΥ - ΦΑΝΕΡΩΣΕ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΡΩΝΟΪΟ!

2
Παρακλητικός Κανόνας στον Άγιο Νικηφόρο τον Λεπρό

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=VwkSQxu78N8[/youtube]


και σε Pdf με τον βίο του εδώ


Περισσότερα για τον βίο του εδώ


Ο 90ος ΨΑΛΜΟΣ

"Ο κατοικών ἐν βοηθείᾳ τοῦ ῾Υψίστου, ἐν σκέπῃ τοῦ Θεοῦ τοῦ οὐρανοῦ αὐλισθήσεται. 2 ἐρεῖ τῷ Κυρίῳ· ἀντιλήπτωρ μου εἶ καὶ καταφυγή μου, ὁ Θεός μου, καὶ ἐλπιῶ ἐπ᾿ αὐτόν, 3 ὅτι αὐτὸς ρύσεταί σε ἐκ παγίδος θηρευτῶν καὶ ἀπὸ λόγου ταραχώδους. 4 ἐν τοῖς μεταφρένοις αὐτοῦ ἐπισκιάσει σοι, καὶ ὑπὸ τὰς πτέρυγας αὐτοῦ ἐλπιεῖς· ὅπλῳ κυκλώσει σε ἡ ἀλήθεια αὐτοῦ. 5 οὐ φοβηθήσῃ ἀπὸ φόβου νυκτερινοῦ, ἀπὸ βέλους πετομένου ἡμέρας, 6 ἀπὸ πράγματος ἐν σκότει διαπορευομένου, ἀπὸ συμπτώματος καὶ δαιμονίου μεσημβρινοῦ. 7 πεσεῖται ἐκ τοῦ κλίτους σου χιλιὰς καὶ μυριὰς ἐκ δεξιῶν σου, πρὸς σὲ δὲ οὐκ ἐγγιεῖ· 8 πλὴν τοῖς ὀφθαλμοῖς σου κατανοήσεις καὶ ἀνταπόδοσιν ἁμαρτωλῶν ὄψει. 9 ὅτι σύ, Κύριε, ἡ ἐλπίς μου· τὸν ῞Υψιστον ἔθου καταφυγήν σου. 10 οὐ προσελεύσεται πρὸς σὲ κακά, καὶ μάστιξ οὐκ ἐγγιεῖ ἐν τῷ σκηνώματί σου. 11 ὅτι τοῖς ἀγγέλοις αὐτοῦ ἐντελεῖται περὶ σοῦ τοῦ διαφυλάξαι σε ἐν πάσαις ταῖς ὁδοῖς σου· 12 ἐπὶ χειρῶν ἀροῦσί σε, μήποτε προσκόψῃς πρὸς λίθον τὸν πόδα σου· 13 ἐπὶ ἀσπίδα καὶ βασιλίσκον ἐπιβήσῃ καὶ καταπατήσεις λέοντα καὶ δράκοντα. 14 ὅτι ἐπ᾿ ἐμὲ ἤλπισε, καὶ ρύσομαι αὐτόν· σκεπάσω αὐτόν, ὅτι ἔγνω τὸ ὄνομά μου. 15 κεκράξεται πρός με, καὶ ἐπακούσομαι αὐτοῦ, μετ᾿ αὐτοῦ εἰμι ἐν θλίψει· ἐξελοῦμαι αὐτόν, καὶ δοξάσω αὐτόν. 16 μακρότητα ἡμερῶν ἐμπλήσω αὐτὸν καὶ δείξω αὐτῷ τὸ σωτήριόν μου".
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: ΝΕΑ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΗΦΟΡΟΥ ΤΟΥ ΛΕΠΡΟΥ - ΦΑΝΕΡΩΣΕ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΡΩΝΟΪΟ!

5
ένα εξαιρετικά λοιμώδες νόσημα, να έρχεται βοηθός τώρα στον νέο "λοιμό" και να ζητά προσευχές πιστών, για να έχει με την σειρά του "αποδείξεις" μετανοίας και παράκλησης να παρουσιάσει στον Θεό, για το γρηγορότερο σταμάτημα της δοκιμασίας


Η απόδειξη μετάνοιας είναι αναγκαία για τους Αγίους για να δείξουν στον Κύριο ότι ήμαστε άξιοι της ζωής. Συνεχής προσευχή στον Άγιο Νικηφόρο με ταπείνωση όταν πρόκειται για πανδημίες μας λέει το άρθρο.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: ΝΕΑ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΗΦΟΡΟΥ ΤΟΥ ΛΕΠΡΟΥ - ΦΑΝΕΡΩΣΕ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΡΩΝΟΪΟ!

6
LAPTONAS έγραψε:
ένα εξαιρετικά λοιμώδες νόσημα, να έρχεται βοηθός τώρα στον νέο "λοιμό" και να ζητά προσευχές πιστών, για να έχει με την σειρά του "αποδείξεις" μετανοίας και παράκλησης να παρουσιάσει στον Θεό, για το γρηγορότερο σταμάτημα της δοκιμασίας


Η απόδειξη μετάνοιας είναι αναγκαία για τους Αγίους για να δείξουν στον Κύριο ότι ήμαστε άξιοι της ζωής. Συνεχής προσευχή στον Άγιο Νικηφόρο με ταπείνωση όταν πρόκειται για πανδημίες μας λέει το άρθρο.
Δηλαδή η προσευχή στον Άγιο Νικηφόρο είναι το φάρμακο.
Ευxαριστώ LAPTONA.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά θέματα”

cron