Re: Eρχεται η κάρτα πολίτη.

46
Galis έγραψε:Ας δουμε και αυτους τους τριτους . Πραγματι ειναι τρια προσωπα.

1) Πατηρ Αθανασιος Σιμωνοπετριτης , υμνογραφος της Μεγαλης του Χριστου Εκκλησιας

2)Πατηρ Ακακιος Καυσοκαλυβιτης, πνευματικο τεκνο του αγιου Πορφυριου

3) Πατηρ Γεωργιος καυσοκαλυβιτης, πνευματικο τεκνο του αγιου Πορφυριου

phpBB [video]


Απο το 1:02:00 εως 1:04:30 επεισης 1:09 :50 εως 1:23:00
phpBB [video]


Στο 20:00
phpBB [video]



Στο 1:14 :00
phpBB [video]

Όσιος γέροντας Πορφύριος: Μην ασχολείστε με τα έσχατα, τον αντίχριστο και το 666!
Gali, θεωρώ πως ζούμε τα χρόνια Αντιχρίστου καί γι' αυτό πρέπει να προσέχουμε ακόμα και τους εκλεκτούς σε αυτά τα θέματα, αλλά να σου εξομολογηθώ πως αυτά τα πρόσωπα που επικαλείσαι δεν μπορώ να τα δω ούτε σαν χρισιανούς καν....

Re: Eρχεται η κάρτα πολίτη.

47
Gali, θεωρώ πως ζούμε τα χρόνια Αντιχρίστου καί γι' αυτό πρέπει να προσέχουμε ακόμα και τους εκλεκτούς σε αυτά τα θέματα, αλλά να σου εξομολογηθώ πως αυτά τα πρόσωπα που επικαλείσαι δεν μπορώ να τα δω ούτε σαν χρισιανούς καν....
Απο τις πιο απιστευτες δημοσιευσεις που εχω διαβασει ποτε σε φορουμ . Κυριολεκτικα μνημιωδης, οι οποια βοηθα να ερμηνευτουν πολλα πραγματα που συμβαινουν σε φορουμς.

Re: Eρχεται η κάρτα πολίτη.

48
Gali, θεωρώ πως ζούμε τα χρόνια Αντιχρίστου καί γι' αυτό πρέπει να προσέχουμε ακόμα και τους εκλεκτούς σε αυτά τα θέματα, αλλά να σου εξομολογηθώ πως αυτά τα πρόσωπα που επικαλείσαι δεν μπορώ να τα δω ούτε σαν χρισιανούς καν...
Αν μου επιτρέπεις, θα συμφωνήσω με τον Galis,δεν νομίζω οτι είναι σωστό να το λες αυτό και προσωπικά εμένα δεν με νοιάζει για αυτά που συμβαίνουν στα φόρουμς.

Δεν έχει σημασία αν το είπες σε κάποιο φόρουμ, αλλά το οτι έχεις αυτήν την άποψη.
Ο άνθρωπος μετράει ,οχι το τι συμβαίνει στα φορουμ.

Το οτι διαφωνείς με την άποψη αυτών των προσώπων δεν σημαίνει οτι παύουν να ειναι και Χριστιανοί,έτσι δεν είναι;
Ακόμα και λάθος να είναι, παύουν να είναι Χριστιανοί;
Για να μην τους βλέπεις ως Χριστιανούς σημαίνει ένα πράγμα,οτι έχουν πέσει σε αίρεση ή δογματική πλάνη;

Συμβαίνει κάτι τέτοιο;
Φαντάζομαι πως οχι.

Αρα δεν σου φαίνεται πως είναι λάθος να λες οτι δεν τους βλέπεις ως Χριστιανούς επειδή διαφωνείς με την άποψη τους;
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Eρχεται η κάρτα πολίτη.

49
dominique έγραψε:
Gali, θεωρώ πως ζούμε τα χρόνια Αντιχρίστου καί γι' αυτό πρέπει να προσέχουμε ακόμα και τους εκλεκτούς σε αυτά τα θέματα, αλλά να σου εξομολογηθώ πως αυτά τα πρόσωπα που επικαλείσαι δεν μπορώ να τα δω ούτε σαν χρισιανούς καν...
Αν μου επιτρέπεις, θα συμφωνήσω με τον Galis,δεν νομίζω οτι είναι σωστό να το λες αυτό και προσωπικά εμένα δεν με νοιάζει για αυτά που συμβαίνουν στα φόρουμς.

Δεν έχει σημασία αν το είπες σε κάποιο φόρουμ, αλλά το οτι έχεις αυτήν την άποψη.
Ο άνθρωπος μετράει ,οχι το τι συμβαίνει στα φορουμ.

Το οτι διαφωνείς με την άποψη αυτών των προσώπων δεν σημαίνει οτι παύουν να ειναι και Χριστιανοί,έτσι δεν είναι;
Ακόμα και λάθος να είναι, παύουν να είναι Χριστιανοί;
Για να μην τους βλέπεις ως Χριστιανούς σημαίνει ένα πράγμα,οτι έχουν πέσει σε αίρεση ή δογματική πλάνη;

Συμβαίνει κάτι τέτοιο;
Φαντάζομαι πως οχι.

Αρα δεν σου φαίνεται πως είναι λάθος να λες οτι δεν τους βλέπεις ως Χριστιανούς επειδή διαφωνείς με την άποψη τους;
Το πρόβλημα dominique δεν είναι η διαφωνία μου προσωπικά, δεν είναι άν έχουν πέσει σε πλάνη η αίρεση, αυτά συγχωρούντε, εδώ πρόκειται περί βλασφημίας του Αγίου Πνεύματος!

Είναι ότι γίνεται αναμφισβήτητα συγκροτημένη και εσκεμμένη προσπάθεια διαστροφής των εσχατολογικών θεμάτων σε μέτρα που αυτοί επιθυμούν ώστε να αναπαύσουν την ασυμβίβαστη συνείδησή τους με την πραγματικότητα! Που αυτό σημαίνει άρνηση της Αληθείας, άρνηση του Χριστού!

Άν είναι δυνατον! Να αρνηθούμε τον Χριστό υπό την φοβέρα του Αντιχρίστου...!!!!
Αν είναι δυνατόν! Να υποκύψουμε στον Αντίχριστο αγνοώντας τον για να ...σωθούμε!!!!
Διαβολικότατα πράγματα!!!!

Δεν δυστάζουν ακόμα καί τον Άγιο της εποχής αυτών των εκπληρωμένων πλέον προφητειών, τον Άγιο Παίσιο, να απαξιώνουν ως αγράμματο σε αυτά τα θέματα αλλά καί να τον ενοχοποιούν πως το χειρόγραφο που μας άφησε παρακαταθήκη αποτελεί κείμενο κακοπροαίρετων που απλά του πλασαρίστηκε να το αντιγράψει με τον χειρογραφικό του χαρακτήρα ώστε να εγκυροποιηθεί απο το κύρος του Αγίου!
Ενώ αντίθετα σε ότι τους συμφέρει από τους λόγους του Αγίου, κατά το δοκούν, του δίνουν περισσότερη αξία από ότι πρέπει, το παίρνουν ''À la carte'' και το κάνουν σημαία τους!!

Άν παραδείγματι, υποθετικά, παρουσίαζε κάποιος την μητέρα μας διαφορετική από ότι αυτή πράγματι υπήρξε, αυτό δίκαια δεν θα το συγχωρούσαμε, πόσο μάλλον αυτό πρέπει να κάνουμε για τους Αγίους ή για τον ίδιο τον Χριστό....!!!!

Re: Περι διαστρεβλώσεων λόγων σύγχρονων αγίων.

50
dominique, να σου εκφράσω την διαμαρτυρία μου για την αποκοπή της ανωτέρω ανάρτησής μου από το θέμα ''έρχεται η κάρτα του πολίτη'' που αποτελούσε απάντηση στη διαστρέβλωση επί του θέματος σε όσα ελέχθησαν απο τον π. Βασίλειο Βολουδάκη σε βίντεο καί ενοχοποιούν, απαξιώνουν καί εναντιόνοντε τον Άγιο Παίσιο!

Φαίνεται λοιπόν καθαρά πως η εμπάθειά σας δεν έχει όρια, αντί να απαντήσετε σε όσα τίθωνται, τα αποκόβετε και συνεχίζετε το ''βιολί'' σας σε άλλο topik!!!

Δεν έχει νόημα λοιπόν η συζήτηση, δεν θέλετε συζήτηση, δεν δέχεστε διάλογο αλλά λόγια επαναπαύσεως των θέσεών σας και σταματάω την συζήτηση με τους συμμετέχοντες.

Re: Περι διαστρεβλώσεων λόγων σύγχρονων αγίων.

51
Αν έκανες τον κόπο να πας μια σελίδα πίσω θα έβλεπες οτι τα βίντεο με τον π.Βολουδάκη είναι στο παρόν τόπικ, όλα τα ποστ σχετικά με την επιστολή του αγίου Παισίου έχουν μεταφερθεί εδώ, μιας και ήδη είχε ηδη γίνει παρόμοια συζήτηση.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Περι διαστρεβλώσεων λόγων σύγχρονων αγίων.

52
dominique έγραψε:Αν έκανες τον κόπο να πας μια σελίδα πίσω θα έβλεπες οτι τα βίντεο με τον π.Βολουδάκη είναι στο παρόν τόπικ, όλα τα ποστ σχετικά με την επιστολή του αγίου Παισίου έχουν μεταφερθεί εδώ, μιας και ήδη είχε ηδη γίνει παρόμοια συζήτηση.
Τις είδα όλες τις αναρτήσεις που μεταφέρθηκαν, αυτό που με πείραξε όμως είναι πως άλλο ήταν το θέμα μου απο αυτό στο οποίο μεταφέρθηκαν!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά θέματα”