Re: Tι σημαίνει το να πλανήση ει δυνατόν και τους εκλεκτούς;

29
Galis έγραψε:Δεν καταλαβαινεις τι σου γραφω. Τελος παντων.
Αν μπορεις αυριο απαντησε το ερωτημα μου.
Δεν έχω να πω τίποτα περισσότερο, σου έχω απαντήσει ήδη σε όποια απορεία. Άν δεν καλύπτεσαι, δεν μπορώ να κάνω κάτι γι' αυτό!

Re: Tι σημαίνει το να πλανήση ει δυνατόν και τους εκλεκτούς;

30
Kαταρχάς για να απαντήσω στον Galis,προσωπικά εμένα μου φαίνεται βαριά κατηγορία προς ιερωμένο να λες οτι διαστρεβλώνει λόγους αγίων.
Λες για παράδειγμα οτι διαστρεβώνει τον άγιο Πορφύριο,επειδή αναφέρει προσωπικό του περιστατικό.

Δεν θα ήταν καλλίτερα εφόσον έχεις αίσθηση οτι διαστρεβλώνει να ρωτήσεις περαιτέρω τον ίδιο;

Ακολούθως βάζεις δυο βίντεο,το πρώτο βίντεο δεν καταλαβαίνω εγω τουλάχιστον να αντιβαίνει σε κάτι με το περιστατικό που λέει ο π.Νεκτάριος και στο δεύτερο βίντεο κρατάω αυτο που είπε ,οχι νοσηρή ενασχόληση στα του Αντιχρίστου,αλλα σωστή ενημέρωση.

Νομίζω το καλύτερο είναι η σωστή ενημέρωση όμως,οχι καθόλου και ανάλογα με την πνευματική κατάσταση του καθενός για να μην βγάζει ο καθένας τα δικά του συμπεράσματα.

Ως προς το ερώτημα που έθεσες που λέει ο Χριστός να προσέχουμε τα σημεία των καιρών,αν μου επιτρέπεις να κάνω και εγω μια ερώτηση.

Αν ο Χριστός δεν ήθελε να προσέχουμε τα σημεία ,για ποιο λόγο ανέφερε τα σημεία και έλεγε
βλέπετε μή τις ὑμᾶς πλανήσῃ
ή
ὁρᾶτε μὴ θροεῖσθε· δεῖ γὰρ πάντα γενέσθαι
ή
Ἰδοὺ προείρηκα ὑμῖν
ή
οὕτω καὶ ὑμεῖς ὅταν ἴδητε ταῦτα πάντα, γινώσκετε ὅτι ἐγγύς ἐστιν ἐπὶ θύραις
ή
ὑμεῖς δὲ βλέπετε· ἰδοὺ προείρηκα ὑμῖν ἅπαντα


Ακούστε αυτό το βίντεο

https://www.pemptousia.gr/video/mitropo ... ios-ta-si/
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Tι σημαίνει το να πλανήση ει δυνατόν και τους εκλεκτούς;

31
Kαταρχάς για να απαντήσω στον Galis,προσωπικά εμένα μου φαίνεται βαριά κατηγορία προς ιερωμένο να λες οτι διαστρεβλώνει λόγους αγίων.
Πολυ σωστα. Ειναι βαρια κατηγορια αλλα αληθινη. Δεν ειναι μονο δικη μου αποψη αλλα και του μητροπολιτου Μορφου


στο 1:02 :00
phpBB [video]


Ειναι και αποψη οποιου εχει στοιχειωδη γνωση των πραγματων και ακουσει τα ακολουθα.

phpBB [video]



Το προβλημα ειναι οτι καποιοι δεν κατανοουν τη διαστρεβλωση των λογων του αγιου και δεν διαμαρτυρωνται. Αν ομως αισθανθουν οτι διαστρεβλωνεται λογος πατερα της εκκλησιας ειναι ετοιμοι για μαχες. Νομιζω δικαιως εχω μιλησει για πατερολατρεια. Επειδη την διαστρεβλωση των λογων του αγιου την θεωρω προσβολη προς τον αγιο, δημοσια αναφερω πληρως το γεγονος ωστε να το εχουν υποψιν τους οσοι θελουν και να ειναι προσεκτικοι σε αυτα που θα ακουν.

Λες για παράδειγμα οτι διαστρεβώνει τον άγιο Πορφύριο,επειδή αναφέρει προσωπικό του περιστατικό.
Σε εχω παρακαλεσει κατ επαναληψη να μην διαστρεβλωνεις τα λογια μου. Ειναι καλυτερα να ρωτας τι εννοω, αν δεν καταλαβαινεις τι γραφω. Δεν ειπα ποτε οτι διαστρεβλωνει τον αγιο Πορφυριο επειδη αναφερει προσωπικο του περιστατικο. Το ειπα διοτι βαση του δικου του περιστατικου βγαζει προσωπικα συμπερασματα τα οποια τα γενικευει και τα παρουσιαζει ως αποψη του αγιου Πορφυριου. Και παραθετω τα ακολουθα ωστε να γιω κατανοητος.
Και συνεχίζοντας μου λέγει ο Γέροντας: «Πατέρα Νεκτάριε θέλω σε παρακαλώ να κάνεις ένα κήρυγμα με θέμα Οἱ δύο αντίχριστοι , και το έκανα αδελφοί μου. Όταν τον ρώτησα ποιοί είναι οι δύο αντίχριστοι και πως θέλετε ν᾽ αναπτύξω το θέμα; Ο Γέροντας Πορφύριος μου είπε ξεκάθαρα: «Έναν Αντίχριστο έχουμε μέσα μας. Διότι σε κάθε ψυχή υπάρχουν πάθη και πίσω από τα πάθη κρύπτεται ένας δαίμονας. Αυτό μας το τονίζουν όλοι οι Άγιοι. Εάν μέσα από την ψυχή μας δεν διώξουμε αυτά τα πάθη, δηλαδή τους δαίμονες, πως είναι δυνατόν ν᾽ αντισταθούμε και να πολεμήσουμε τον ερχόμενο δαίμονα που είναι ο Αντίχριστος;»

Αλλά, αδελφοί μου, πιστεύω ότι η ταπεινότης μου απευθύνεται σε ακροατήριο που ζει μυστηριακή ζωή, σε ένα ακροατήριο που δεν είναι απλώς ακροαταί του λόγου του Θεού, αλλά είναι και ποιηταί του λόγου του Θεού. Δηλαδή αγωνίζονται να πράττουν στη ζωή τους όσα κηρύσσει ο Χριστός στο Ευαγγέλιό Του. Πιστεύω ότι ακολουθείτε τον Χριστό, ότι αγωνίζεσθε, ότι εξομολογείσθε, ότι κοινωνάτε τακτικά των Αχράντων Μυστηρίων, ότι ήδη υπάρχει ο Χριστός μέσα σας. Δι᾽ αυτό και απευθύνω σε εσάς τον λόγο του Χριστού που λέγει: «προσέχετε μην παγιδευτείτε». Όσοι δεν έχουν τον Χριστό μέσα στην καρδιά τους, εννοείται ότι αυτοί θα παγιδευτούν και θα ακολουθήσουν τον Αντίχριστο και όλα τα όργανά του. Διότι όπως έλεγε και ο Γέροντας Πορφύριος οι δαίμονες που υπάρχουν μέσα στην ψυχή τους θα ενεργοποιηθούν τότε και θα κάνουν τον άνθρωπο να γονατίσει έμπροσθεν του ερχομένου Αντιχρίστου.

Πιστεύω αδελφοί μου να κατανοήσατε γιατί ο Γέροντας Πορφύριος έλεγε σε πολύ κόσμο, να ασχολούνται με τον Χριστό και όχι με τον Αντίχριστο, διότι έβλεπε τους δαίμονες που είχαν οι άνθρωποι αυτοί μέσα στην ψυχή τους και έπρεπε να φύγουν οι δαίμονες για να επικρατήσει ο Χριστός.
Μιάμιση ώρα είχαμε συνομιλία πάνω σ᾽ αυτό το θέμα με τον πατέρα και μακαριστό Γέροντα Πορφύριο.
Το να βγαζει κανεις προσωπικα συμπερασματα απο ενα προσωπικο γεγονος το οποιο το ερμηνευει κατα το δοκουν ειναι πολυ επικινδυνο πολλες φορες.

Η γνωμη του αγιου ηταν παρα πολυ σαφης και δεν μπορει να παρερμηνευτει. Η ακολουθη μαρτυρια ειναι απο τον υμνογραφο της μεγαλης του Χριστου εκκλησιας πατερα Αθανασιο Σιμωνοπετριτη
Όσιος γέροντας Πορφύριος: Μην ασχολείστε με τα έσχατα, τον αντίχριστο και το 666!


Με ρώτησε ο γέροντας Πορφύριος: «Για πες μου, παιδί μου, τί λέει ο γέροντας Αιμιλιανός (Σιμωνοπετρίτης) για το 666 και τον αντίχριστο;»
Του λέω: «Γέροντα, μας είπε σε μια σύναξη να μην ανησυχούμε. Εμείς να ενδιαφερόμαστε να έχουμε μια ζωντανή σχέση με τον Χριστό και του αντιχρίστου να μην του δίνουμε πολύ σημασία, γιατί εκείνος θα γίνει το κέντρο της ζωής μας και όχι ο Χριστός».
Αμέσως χτύπησε τα χεράκια του στο κρεβάτι και είπε: « Τί λες παιδί μου, τί λες παιδί μου, δόξα σοι ο Θεός που βρήκα κι ένα πνευματικό να συμφωνεί μαζί μου. Ρε παιδί μου, αυτοί οι πνευματικοί, εδώ στον κόσμο, τί έχουν κάνει! Έχουν αναστατώσει τις ψυχές, δημιούργησαν ένα σωρό προβλήματα, οικογενειακά και ψυχολογικά με το 666 και τα σχετικά. Δεν μπορεί ο κόσμος να κοιμηθεί και άρχισαν να παίρνουν ψυχοφάρμακα και υπνωτικά χαπάκια για να μπορούν να κοιμηθούν. Τί είναι αυτό το πράγμα; Δεν τα θέλει αυτά τα πράγματα ο Χριστός!
Για μας τους χριστιανούς, για μας όταν βιώνουμε το Χριστό δεν υπάρχει αντίχριστος.

Όταν έχουμε μέσα μας το Χριστό μας, μπορεί να έρθει και να μας φοβίσει ο αντίχριστος; Μπορεί να μπει καμία άλλη αντίθετη ύπαρξη μέσα στην ψυχή μας και να μας ταράξει; Όχι. Όμως γι’ αυτό σήμερα παιδί μου γίνεται αυτό. Δεν έχουμε το Χριστό μέσα μας και γι’ αυτό ανησυχούμε για τον αντίχριστο. Όταν βάλουμε το Χριστό μέσα μας, τα πάντα γίνονται Παράδεισος. Ο Χριστός είναι το παν κι έτσι πάντοτε παιδί μου να λες στους ανθρώπους, και τον αντίθετο δεν το φοβόμαστε.
Εάν ερχόταν τώρα ο ίδιος ο αντίχριστος με μία συσκευή με ακτίνες laser, και με σφράγιζε με το 666 με το ζόρι, εγώ δεν θα στεναχωριόμουνα. Θα μου πεις, μας δεν είναι το σημείο του αντιχρίστου; Ναι αλλά και χίλια 666 να μου έγραφε πάνω μου με τις ακτίνες laser, ανεξίτηλα, εγώ δεν θα στενοχωριόμουνα. Γιατί; Γιατί παιδί μου τους πρώτους μάρτυρες του είχαν βάλει στα θηρία και έκαναν τον σταυρό τους και τα θηρία γινόντουσαν αρνάκια, τους είχαν στην θάλασσα έκαναν τον σταυρό τους και η θάλασσα γινόταν γη και περπατούσαν, τους είχαν μέσα στην φωτιά, έκαναν το σταυρό τους και η φωτιά γινόταν δροσιά. Ευλογημένο μου παιδί, τι είμαστε σήμερα εμείς; Πιστεύουμε στον Χριστό; Το σταυρό μας τον κάνουμε; Μα γιατί κατέβηκε ο Χριστός; Δεν κατέβηκε για να δυναμώσει την ασθένειά μας; Έτσι παιδί μου να πεις στους ανθρώπους, να μην φοβούνται τον αντίχριστο. Είμαστε παιδιά του Χριστού, είμαι παιδιά της Εκκλησίας».
Αυτά τα λόγια μου έκαναν πολύ εντύπωση. Και μου πρόσθεσε: « Ο Πατριάρχης Δημήτριος, πως ήρθε στην Αθήνα; Με αεροπλάνο...και χρησιμοποίηση το διαβατήριό του. Τί διαβατήριο έχει; Τουρκικό, το οποίο έχει πάνω του την ημισέληνο. Και ξέρεις πως ονομάζεται η ημισέληνος από τους Πατέρες της Εκκλησίας μας, μετά που εμφανίστηκε ο Μωάμεθ; Η ημισέληνος είναι σημείο του αντιχρίστου! Εάν είναι σημείο του αντιχρίστου η ημισέληνος και ο Πατριάρχης μας έχει στο διαβατήριό του -το σημείο του αντιχρίστου-, πάει να πει ότι ο Πατριάρχης μας είναι αντίχριστος; Όχι ρε παιδί μου, όχι ρε παιδί μου! Μην περιορίζουμε τόσο πολύ το Ευαγγελικό μήνυμα! Δεν είναι ο Χριστός τόσο στενόμυαλος όσο είμαστε εμείς οι άνθρωποι που θέλουμε να υπερασπιζόμαστε τα δικαιώματα.
Έτσι να λες στους ανθρώπους: Να μην ασχολούνται με τον αντίχριστο! Ούτε να φοβούνται τον αντίχριστο και το 666.
Μην σας βασανίζουν τα έσχατα, ούτε τον αντίχριστο, ούτε τα σημάδια του. Γιατί να ξέρετε, αν εμείς έχουμε μέσα μας το Χριστό, δεν μπορεί σε τίποτα να μας πειράξει ο αντίχριστος, ούτε στο παραμικρό.
Ξέρω ότι θα έρθει ο αντίχριστος, ότι θα γίνει η Δευτέρα Παρουσία του Κυρίου, αλλά το πότε, δεν το ξέρω. Αύριο; Μετά χίλια χρόνια; Δεν ξέρω. όμως δεν ανησυχώ γι’αυτό. Διότι ξέρω, ότι η ώρα του θανάτου είναι για τον καθένα μας η Δευτέρα Παρουσία του Κυρίου. Και η ώρα αυτή είναι πολύ κοντά».

από το βιβλίο: Ανθολόγιο Σύμβουλών του Γέροντος Πορφυρίου
Ιερό Ησυχαστήριον Μεταμόρφωσις του Σωτήρος μετόχιον εν Μηλεσίω
Σε χθεσινή μου εξομολόγηση σε έναν σπουδαίο πνευματικό πατέρα που ήταν πνευματικοπαίδι του Αγίου Πορφυρίου του ανέφερα πλήθος θεμάτων που αφορούν την πατρίδα μας και τις προφητείες που όλοι γνωρίζουμε. Και αυτός μου απάντησε μέσα από τα λόγια και τα έργα του Αγίου. Τον ρώτησα: _Γέροντα είναι αλήθεια όσα λέγονται και όσα γράφονται για τον άγιο Πορφύριο; _Παιδί μου είναι ελάχιστα γιατί αυτός ο Άγιος έκανε τόσα που φαίνονται και άλλα τόσα που δεν φαίνονται κι ας υπάρχουν μέχρι τις μέρες μας άνθρωποι που αδίκως τον κατηγορούν. _Εγώ μου ανέφερε ο γέροντας, το πρώτο βιβλίο που είχα διαβάσει ήταν το γεροντικό και έλεγα από μέσα μου ε! δεν μπορεί κάπως υπερβάλουν οι πατέρες δεν μπορούν να γίνουν ανθρωπίνως όλα αυτά που γράφονται εκεί μέσα. Μόλις όμως γνώρισα και έζησα κοντά τον Άγιο Πορφύριο τότε κατάλαβα πως σε τίποτα δεν υπερέβαλε το γεροντικό μιας και είχα μπροστά μου έναν ζωντανό Άγιο των πρώτων χριστιανικών χρόνων που ζούσε μάλιστα στις μέρες μας. Τώρα όμως γέροντα του είπα δεν υπάρχουν πια Γεροντάδες άγιοι αυτού του βεληνεκούς μιας και χρόνια έχω ν΄ ακούσω για κάποιον από τότε που πέθαναν και οι τελευταίοι.¬ _ Όχι παιδί μου υπάρχουν, απλά ο θεός δεν μας τους αποκαλύπτει είτε γιατί είμαστε ανάξιοι είτε για να καταλάβουμε τι είχαμε πριν και τι χάσαμε. Υπάρχει κάποιος λόγος που δεν μας τους φανερώνει. Γέροντα έχω ακούσει κάποιες προφητείες του γέροντα Ιωσήφ του Βατοπαιδινού που αναφέρουν γεγονότα τα οποία γίνονται στις μέρες μας. Αναφέρει ο γέροντας περί πολιτειακής ανωμαλίας και πτώχευσης της Ελλάδας. _Πρέπει να δίνω σημασία; _Καμία απολύτως γιατί δεν ξέρουμε τον χρόνο πραγματοποίησης αυτών των προρρήσεων, αφού μόλις εκπληρωθούν γίνονται προφητείες. Αυτές οι προρρήσεις κάνουν το εξής κακό: μόλις ο άνθρωπος τις ακούσει αρχίζει και κάνει συνειρμούς άσχημους, αγχώνεται και ταλαιπωρείται χωρίς να είμαστε σίγουροι αν αυτός είναι ο συγκεκριμένος χρόνος εκπλήρωσής τους _ Θα σου αναφέρω ένα παράδειγμα. Πριν κάποια χρόνια είχαμε θερμό επεισόδιο με τους Τούρκους και τότε ρώτησα τον Άγιο Πορφύριο: Γέροντα θα γίνει πόλεμος; Τι έχουμε να πάθουμε; Θα γίνει μεγάλη καταστροφή; Και τότε αυτός νηφάλια μου απάντησε: _Παιδί μου τώρα φεύγοντας από δω μπορεί να βγεις έξω και να σε πατήσει ένα αυτοκίνητο τι απολογία θα έχεις να δώσεις στον Θεό; Είσαι έτοιμος; Αυτό να σε πειράζει και όχι για το αν θα γίνει πόλεμος η όχι με τους Τούρκους, γιατί αν πεθάνεις για σένα ο πόλεμος έγινε και μάλιστα έχει τελειώσει. Και είχε δίκιο γιατί τελικά ούτε πόλεμος έγινε ( αυτός βέβαια το προγνώριζε) ούτε έγιναν τα πράγματα όπως τα είχα βάλει εγώ στο φτωχό μυαλό μου. _ Θα σου αναφέρω και ένα δεύτερο παράδειγμα μου είπε:
Έναν καιρό διάβαζα συνέχεια για τα πρωτόκολλα της Σιών, για τους Ιλουμινάτι, για την λέσχη Μπίντελμπεργκ και άλλα παρόμοια βιβλία με συνωμοσιολογίες. Απελπισμένος και συνάμα απογοητευμένος με την όλη κατάσταση που πάει να εξελιχθεί παγκοσμίως πήγα στον Άγιο και τον ρώτησα γιατί αφήνει ο Θεός όλους αυτούς τους κακούς να αλωνίζουν. Τότε αυτός μου απάντησε: _Άκου παιδί μου όλα αυτά που διάβασες δεν ανταποκρίνονται στην αλήθεια είναι κάπως διαφορετικά τα πράγματα. Αλλά να ξέρεις κάτι για να μην έχεις ποτέ άγχος με τέτοια και παρόμοια θέματα, ο τί όλα αυτά τα επιτρέπει ο θεός γιατί είναι μέσα στο μυστικό σχέδιο Του . Το ακούς μου λέει, όλα εξυπηρετούν το σχέδιο του Θεού , οπότε ότι κι αν γίνει να ξέρεις ότι από πίσω βρίσκεται Αυτός και ενεργεί μυστικά για το καλό μας. _ Γέροντα τον ρώτησα πάλι εγώ τα πράγματα στην Ελλάδα βαίνουν διαρκώς επί τα χείρω και αυτό με φοβίζει. _Τώρα μου απάντησε η κατάσταση στην Χώρα μας είναι δύσκολη βλέπεις από την μία θέλουν να μας διώξουν από τη Ευρώπη από την άλλη όμως δεν τους συμφέρει βρίσκεται από πίσω και η Αμερική οπότε δεν τους είναι τόσο απλό. Αυτό που έχουμε να κάνουμε εμείς είναι να προσευχόμαστε καθημερινά για το έθνος μας και για τους ηγέτες μας να τους φωτίσει ο Θεός να πάνε οι διαπραγματεύσεις καλά. Από την άλλη δεν πρέπει να σε φοβίζει τίποτα αν είσαι πνευματικά τακτοποιημένος. Θα σου πω και κάτι άλλο που δεν το ξέρουν πολλοί._
Μια φορά είχα πάει στον Άγιο Πορφύριο και άκουσα ερωτήσεις σχετικά με τον Αντίχριστο που του υπέβαλαν κάποιοι προσκυνητές. Ο Άγιος τότε τους απάντησε ως εξής _:Παιδιά μου όλα αυτά που γράφουν οι γραφές θα γίνουν δεν συμφέρει όμως εσάς πνευματικά να μάθετε πότε και πώς. Για δε τις αναφορές του Πατρός Παισίου για τον αντίχριστο του είχε αποστείλει προσωπικά μια επιστολή που του εφιστούσε την προσοχή να μην μιλάει γι΄αυτά τα θέματα τόσο ανοικτά στον κόσμο αυτός ο μεγάλος μας Άγιος γιατί δεν ωφελεί τους ανθρώπους να τα ξέρουν όλα αυτά. Αυτά και άλλα πολλά είπαμε μέσα στον Ναό, πράγματα που μου έκαναν μεγάλη εντύπωση και που με ωφέλησαν πνευματικά μιας και πήγα με μεγάλο φορτίο στην πλάτη και που το αλάφρυνε με απαλό τρόπο ο πνευματικός μου.
http://kappa100.byethost14.com/viewtopi ... E%BF#p7243

Ακολούθως βάζεις δυο βίντεο,το πρώτο βίντεο δεν καταλαβαίνω εγω τουλάχιστον να αντιβαίνει σε κάτι με το περιστατικό που λέει ο π.Νεκτάριος και στο δεύτερο βίντεο κρατάω αυτο που είπε ,οχι νοσηρή ενασχόληση στα του Αντιχρίστου,αλλα σωστή ενημέρωση. - See more at: http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... 627#p81627

Δεν ξερω ποιο video εννοεις για να σου απαντησω,Πολυ καλα κανεις και κρατας τη φραση << σωστη ενημερωση >>. Αλλα η πραξη εχει δειξει οτι την σωστη ενημερωση ο καθενας την εννοει κατα το δοκουν. Και αυτα τα μελη http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... 3&start=18 αν τους ρωτησεις θα σου πουν οτι υπερ της σωστης ενημερωσης. Γνωριζουν πολλα ενδεχομενως περι θρησκειας αλλα δεν γνωριζουν τα βασικα. Αμα διαβασει κανεις το τι γραφεται απο το καθενα περι καρτας και των σημειων του αντι θα τρελαθει. Αλλος θα σου πει αυτο ηταν η τριτη σαλπιγγα, αυτο το δευτερο ουαι , αυτο το ταδε....Αλλοι επειδη εχουν βρει τα σημεια, εχουν φυγει και ζουν εδω και πολλα χρονια στα βουνα. Μαλιστα καπου αλλου ...αλλοι προτρεπουν τους αλλους, αν δεν εχουν ηδη φυγει να φυγουν το συντομοτερο απο τις πολεις και να πανε στα βουνα σε καταφυγια γιατι προκειται πολυ συντομα να μας σφαξουν οι λαθρομεταναστες.Αλλοι δεν εχουν παρει ΑΜΚΑ, αλλοι δεν εχουν παρει ΑΦΜ, αλλοι εχασαν τις δουλειες τους, αλλοι διελυσαν τις οικογενειες τους , επειδη μελετησαν και .......κατενοησαν τα σημεια. Οπως καταλαβαινεις ο καθε πλανεμενος γραφει οτι θελει.

Συνεπως οταν μιλουμε για σωστη ενημερωση μιλουμε για την ενημερωση της επισημου εκκλησιας και οχι να κανουμε εμεις τον αναλυτη των σημειων κατα τα μετρα μας.Ειναι πολυ επικινδυνο να μελετουμε και να βγαζουμε συμπερασματα για τα σημεια των καιρων διοτι παρα πολυ πολλοι εχουν πλανηθει απο αυτο. Το να παρακολουθουμε το τι λεει ο καθενας και το τι φανταζομαστε εμεις ως σημαδια μπορει να ειναι καταστροφικο. Ας μην ξεχναμε οτι και οι πλανεμενοι του 2018 απο καποια σημαδια εφθασαν στο 2018. Αλλος κατανοησε το σημαδι απο τη δεκαοχτουρα, αλλος εκανε προσθεσεις και εβγαλε τον Ουιλλιαμ, αλλος εκανε δικους του υπολογισμους και εβγαλε και την ακριβη ημερα της συντελειας. Ολα αυτα ειναι η νοσηρη ενασχοληση. Η σωστη ενημερωση ειναι η ενημερωση της επισημου εκκλησιας και των προσωπων που μιλησαν με τους μεγαλους συγχρονους αγιους της εκκλησιας αλλα και των κορυφαιων θεολογων της εκκλησιας .
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Galis την 24 Φεβ 2016, 16:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Re: Tι σημαίνει το να πλανήση ει δυνατόν και τους εκλεκτούς;

32
Δεν θα ήταν καλλίτερα εφόσον έχεις αίσθηση οτι διαστρεβλώνει να ρωτήσεις περαιτέρω τον ίδιο; - See more at: http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... 630#p81630
Προσωπικα δεν εχω καποιο λογο. Αν εσυ το κρινεις ευχαριστως μπορεις να τον καλεσεις να συζητησω μαζι του εδω .Διοτι εκεινη η συζητηση με τη δοκτορα μου εμοιαζε στημενη. Θα μπορεσουμε να συζητησουμε και τα υπολοιπα.

Re: Tι σημαίνει το να πλανήση ει δυνατόν και τους εκλεκτούς;

33
Kαταρχάς για να απαντήσω στον Galis,προσωπικά εμένα μου φαίνεται βαριά κατηγορία προς ιερωμένο να λες οτι διαστρεβλώνει λόγους αγίων. - See more at: http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... PrLvC.dpuf
Να κανω μια διορθωση ως προς αυτο διοτι δεν προλαβα το edit ανοιχτο.

Δεν ειναι βαρια κατηγορια. Ειναι απλα μια διαπιστωση. Ποσο βαρια ακριβως δεν ξερω. Βαρια κατηγορια θα ηταν αν ηξερα οτι οι διαστρεβλωσεις γινονται σκοπιμα, με δολο. Δηλαδη να γνωριζει ο π. Νεκταριος οτι ειναι διαστρεβλωσεις και παρολα αυτα να το πραττει. Τετοιο πραγμα δεν ειπα . Ουτε και πιστευω. Η γνωμη μου ειναι οτι μαλλον ειναι πολυ επηρεασμενος απο τις αποψεις που εκφραζει στο βιβλιο του και κατανοει καποια πραγματα με δικο του τροπο.


Τελος ως προς τα ακολουθα
Αν ο Χριστός δεν ήθελε να προσέχουμε τα σημεία ,για ποιο λόγο ανέφερε τα σημεία και έλεγε

Παράθεση:
βλέπετε μή τις ὑμᾶς πλανήσῃ
ή

Παράθεση:
ὁρᾶτε μὴ θροεῖσθε· δεῖ γὰρ πάντα γενέσθαι
ή

Παράθεση:
Ἰδοὺ προείρηκα ὑμῖν
ή

Παράθεση:
οὕτω καὶ ὑμεῖς ὅταν ἴδητε ταῦτα πάντα, γινώσκετε ὅτι ἐγγύς ἐστιν ἐπὶ θύραις
ή

Παράθεση:
ὑμεῖς δὲ βλέπετε· ἰδοὺ προείρηκα ὑμῖν ἅπαντα
Τα ανωτερω δεν εχουν σχεση με αυτα που θεωρει σημεια ο εν λογω πατερας. Ειναι οδηγιες του Κυριου προς τους χριστιανους και συνοψιζονται σε γενικες γραμμες στα εξης :

1) να μην φοθηθουν οι χριστιανοι απο πολεμους λιμους, λοιμους, και σεισμους διοτι δεν θα ειναι το τελος
2)θα ερθουν ψευδοχριστοι και ψευδοπροφητες τους οποιους δεν πρεπει να τους δεχτει κανεις
3)το τελος θα ελθει μονο οταν θα εχει κηρυχθει το ευαγγελιο της βασιλειας σε ολη την οικουμενη
4)οδηγιες προς τους Ιουδαιους για το βδελυγμα της ερημωσης οταν ελθει εν τοπω αγιω, σε περιοδο που θα γινει η μεγαλυτερη θλιψη του κοσμου
5) οι ψευδοχριστοι θα κανουν φοβερα θαυματα τα οποια θα τεινουν να πλανησουν ει δυνατον και τους εκλεκτους.
6) η φανερωση θαυματος στον ουρανο μετα τη μεγαλη θλιψη


Ολα αυτα δεν εχουν καμια απολυτως σχεση με αυτο που λεγει ο ιερευς και ασφαλως δεν ειναι σημαδια τα οποια θα μας βοηθησουν για να προφυλαχθουμε απο τον αντι.Τιποτε απο ολα αυτα στην εποχη μας δεν εχει πραγματοποιηθει ωστε να παρατηρησουμε τα σημαδια αυτα. Ο ιερευς τα σημαδια τα εννοει με αλλο τροπο οπως φαινεται στο βιβλιο που εχει γραψει. Εταιρια ταδε κυκλοφορησε το ταδε προιον στη τιμη των 666 δολλαριων, πληροφορια οτι εχουν παραγγελθει τοσοι τονοι λιθων για τον ιουδαικο ναο του αντι κτλ.

Ολα αυτα δεν εχουν καμια απολυτως σχεση με τις παραπομπες που εδωσες και ειναι συγκεκριμενες οδηγιες του Κυριου για τα εσχατα.

Για να προφυλαχθουμε απο τον αντι δεν υπαρχει κανενα σημειο στο 24 κεφαλαιο το οποιο ειναι σε εξελιξη ωστε να το παρακολουθησουμε τωρα ως προειδοποιητικο σημειο . Αντιθετα υπαρχει η οδηγια να ειμαστε παντα ετοιμοι.


Συνεπως το ακολουθο ειναι ακρως επικινδυνο. Να τονισω επισης οτι σε σε πολυ στενο πνευματικο του τεκνο ο αγιος Παισιος ειχε δωσει εντολη να μην ασχοληθει καθολου με τα εσχατολογικα. Και ασφαλως γνωριζω οτι ο ιερομοναχος αυτος δεν ανηκει στη κατηγορια που αναφερει ο πατηρ Νεκταριος, δηλαδη σε αυτους που δεν εχουν μυστηριακη ζωη. Αντιθετα ειναι παρα πολυ προχωρημενος πνευματικα και πολυ γνωστος σε ολη την Ελλαδα.
Απορώ ακούγοντας μερικούς μοναχούς, ιερείς και αρχιερείς που λέγουν στους πιστούς να μην ασχολούνται με τα σημεία των καιρών. Δεν διάβασαν ποτέ Γραφή και Πατέρες για να δουν ότι ο Ίδιος ο Χριστός μας προτρέπει να ασχολούμεθα με τα σημεία των καιρών; Απορώ, αδελφοί μου, και λυπούμαι για την πλάνη που υπάρχει σε αυτούς τους ανθρώπους και είναι καιρός να απομακρυνθούμε από αυτούς τους κληρικούς παντός βαθμού. Διότι δυστυχώς οι κληρικοί αυτοί αποδεικνύουν εμπράκτως ότι δεν υπακούουν στο Χριστό και στο Ευαγγέλιο, αφού κηρύσσουν τα εντελώς αντίθετα από όσα κήρυξε ο Χριστός μας και είναι γραμμένα μέσα στο Ευαγγέλιο. - See more at: http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... hGMrM.dpuf

Re: Tι σημαίνει το να πλανήση ει δυνατόν και τους εκλεκτούς;

34
Galis έγραψε: Συνεπως το ακολουθο ειναι ακρως επικινδυνο. Να τονισω επισης οτι σε σε πολυ στενο πνευματικο του τεκνο ο αγιος Παισιος ειχε δωσει εντολη να μην ασχοληθει καθολου με τα εσχατολογικα. Και ασφαλως γνωριζω οτι ο ιερομοναχος αυτος δεν ανηκει στη κατηγορια που αναφερει ο πατηρ Νεκταριος, δηλαδη σε αυτους που δεν εχουν μυστηριακη ζωη. Αντιθετα ειναι παρα πολυ προχωρημενος πνευματικα και πολυ γνωστος σε ολη την Ελλαδα.
Απορώ ακούγοντας μερικούς μοναχούς, ιερείς και αρχιερείς που λέγουν στους πιστούς να μην ασχολούνται με τα σημεία των καιρών. Δεν διάβασαν ποτέ Γραφή και Πατέρες για να δουν ότι ο Ίδιος ο Χριστός μας προτρέπει να ασχολούμεθα με τα σημεία των καιρών; Απορώ, αδελφοί μου, και λυπούμαι για την πλάνη που υπάρχει σε αυτούς τους ανθρώπους και είναι καιρός να απομακρυνθούμε από αυτούς τους κληρικούς παντός βαθμού. Διότι δυστυχώς οι κληρικοί αυτοί αποδεικνύουν εμπράκτως ότι δεν υπακούουν στο Χριστό και στο Ευαγγέλιο, αφού κηρύσσουν τα εντελώς αντίθετα από όσα κήρυξε ο Χριστός μας και είναι γραμμένα μέσα στο Ευαγγέλιο. - See more at: http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... hGMrM.dpuf
Gali, δυστυχώς, η εμπάθειά σου, έχει εφεύρει ένα μοναδικό τρόπο τεχνικής να ανακατεύει τα πράγματα καθε φορά που βρίσκεται σε λογικό αδιέξοδο, τόσο, ώστε να ανακυκλώνεται και να ξεκινά το ζήτημα ξανά καί ξανά απο την αρχή, καί να χάνεται κάθε δυνατότητα επίλυσης των ζητημάτων! Δυστυχώς!
Τα θέματα περί ζωής μετά του Αντιχρίστου, δέσιμο του Σατανά καί χιλιετούς βασιλείας, πράγματα τα οποία ΕΣΥ ΣΥΜΠΕΡΑΙΝΕΙΣ λόγω εμπάθειας καί προσωπικής επιθυμίας απο τα λεγόμενα καί του Μητροπολίτη, αλλά κυρίως των Αγιών Παισίου καί Πορφυρίου, στα μέτρα σου, βασιζόμενος καί σε άλλους ομοιδεάτες σου, ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΜΕΝΑ!!!

Έχουμε το χειρόγραφο του Αγίου Παισίου ''Τα Σημεία των Καιρών'' καί εσύ μας λές πως ο Άγιος ''είχε δώσει εντολή να μην δίνουμε σημασία σε αυτά!!! Εντολή σε κάποιο έμπιστο πρόσωπο! ΚΑΠΟΙΟ!!!

Πιό διεφθαρμένα δεν γίνεται!!!! ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!!!

Re: Tι σημαίνει το να πλανήση ει δυνατόν και τους εκλεκτούς;

35
aetos64 έγραψε: Τα θέματα περί ζωής μετά του Αντιχρίστου, δέσιμο του Σατανά καί χιλιετούς βασιλείας, πράγματα τα οποία ΕΣΥ ΣΥΜΠΕΡΑΙΝΕΙΣ λόγω εμπάθειας καί προσωπικής επιθυμίας απο τα λεγόμενα καί του Μητροπολίτη, αλλά κυρίως των Αγιών Παισίου καί Πορφυρίου, στα μέτρα σου, βασιζόμενος καί σε άλλους ομοιδεάτες σου, ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΜΕΝΑ!!!
Ορίστε, και άλλοι ομοϊδεάτες....

25.02.2016

Μόρφου Νεόφυτος για τις εμετικές δηλώσεις που έκανε ο Νεκτάριος Μουλατσιώτης κατά του Αγίου Παϊσίου

Παρακολουθήστε την εκπομπή όπου ο «κύριος» Νεκτάριος Μουλατσιώτης έκανε αυτές τις άθλιες δηλώσεις για τον Άγιος μας…
Καθώς και την «κυρία» Δημοσθένους, καλεσμένη της Ελίτας, η οποία και εκείνη με την σειρά της συμφωνούσε μαζί του…

https://www.youtube.com/watch?v=NJpk-...

Η Ελίτα μας, κάνει μια πολύ καλή και εξαιρετική προσπάθεια αφυπνισμού μέσα από την εκπομπή της χρόνια τώρα, προσκαλώντας αξιόλογους πρεσβευτές της ορθοδοξίας, αλλά αυτή την φορά φαίνετε πως οι καλεσμένοι της αποδείχτηκαν λύκοι. Χαρακτηριστική είναι η αμηχανία και η δυσανασχέτηση της Ελίτας κατά την διάρκεια της εκπομπής, διότι σίγουρα δεν περίμενε να ακουστούν τέτοιου είδους κουβέντες. Η ίδια με τον επαγγελματισμό που την διακρίνει, προσπάθησε να μην κάνει αισθητή την ενόχλησή της και άφησε τους καλεσμένους της να εκφράσουν ελεύθερα τις απόψεις τους.
Σίγουρα τα γεγονότα θα δικαιώσουν τον Άγιο μας, αλλά έως τότε, ας είμαστε πιο προσεκτικοί αδελφοί μου και πιο επιφυλακτικοί με τέτοιου είδους ανθρώπους όπως ο Μουλατσιώτης π.χ., που αντί να μας αφυπνίσουν, προσπαθούν εν τέλει να μας οδηγήσουν στην απόγνωση.
Ο καλός Θεός να χαρίζει φώτιση και μετάνοια σε όλους μας.

ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ ΕΝ ΟΨΕΙ


phpBB [video]

Re: Tι σημαίνει το να πλανήση ει δυνατόν και τους εκλεκτούς;

36
aetos64 έγραψε:
Galis έγραψε: Συνεπως το ακολουθο ειναι ακρως επικινδυνο. Να τονισω επισης οτι σε σε πολυ στενο πνευματικο του τεκνο ο αγιος Παισιος ειχε δωσει εντολη να μην ασχοληθει καθολου με τα εσχατολογικα. Και ασφαλως γνωριζω οτι ο ιερομοναχος αυτος δεν ανηκει στη κατηγορια που αναφερει ο πατηρ Νεκταριος, δηλαδη σε αυτους που δεν εχουν μυστηριακη ζωη. Αντιθετα ειναι παρα πολυ προχωρημενος πνευματικα και πολυ γνωστος σε ολη την Ελλαδα.
Απορώ ακούγοντας μερικούς μοναχούς, ιερείς και αρχιερείς που λέγουν στους πιστούς να μην ασχολούνται με τα σημεία των καιρών. Δεν διάβασαν ποτέ Γραφή και Πατέρες για να δουν ότι ο Ίδιος ο Χριστός μας προτρέπει να ασχολούμεθα με τα σημεία των καιρών; Απορώ, αδελφοί μου, και λυπούμαι για την πλάνη που υπάρχει σε αυτούς τους ανθρώπους και είναι καιρός να απομακρυνθούμε από αυτούς τους κληρικούς παντός βαθμού. Διότι δυστυχώς οι κληρικοί αυτοί αποδεικνύουν εμπράκτως ότι δεν υπακούουν στο Χριστό και στο Ευαγγέλιο, αφού κηρύσσουν τα εντελώς αντίθετα από όσα κήρυξε ο Χριστός μας και είναι γραμμένα μέσα στο Ευαγγέλιο. - See more at: http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... hGMrM.dpuf
Gali, δυστυχώς, η εμπάθειά σου, έχει εφεύρει ένα μοναδικό τρόπο τεχνικής να ανακατεύει τα πράγματα καθε φορά που βρίσκεται σε λογικό αδιέξοδο, τόσο, ώστε να ανακυκλώνεται και να ξεκινά το ζήτημα ξανά καί ξανά απο την αρχή, καί να χάνεται κάθε δυνατότητα επίλυσης των ζητημάτων! Δυστυχώς!
Τα θέματα περί ζωής μετά του Αντιχρίστου, δέσιμο του Σατανά καί χιλιετούς βασιλείας, πράγματα τα οποία ΕΣΥ ΣΥΜΠΕΡΑΙΝΕΙΣ λόγω εμπάθειας καί προσωπικής επιθυμίας απο τα λεγόμενα καί του Μητροπολίτη, αλλά κυρίως των Αγιών Παισίου καί Πορφυρίου, στα μέτρα σου, βασιζόμενος καί σε άλλους ομοιδεάτες σου, ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΜΕΝΑ!!!

Έχουμε το χειρόγραφο του Αγίου Παισίου ''Τα Σημεία των Καιρών'' καί εσύ μας λές πως ο Άγιος ''είχε δώσει εντολή να μην δίνουμε σημασία σε αυτά!!! Εντολή σε κάποιο έμπιστο πρόσωπο! ΚΑΠΟΙΟ!!!

Πιό διεφθαρμένα δεν γίνεται!!!! ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!!!
Η πρωτη παραγραφος σου ειναι ασχετη με αυτα που ειχα γραψει. Μια και το ανεφερες ομως να και μια αλλη αποψη στο 9 :15


phpBB [video]



Ως προς το χειρογραφο παρεθεσα video συμφωνα με το οποιο ο αγιος Παισιος σταματησε να μοιραζει το φυλλαδιο κατοπιν επικοινωνιας με τον Πορφυριο.

Το προσωπο αυτο για σενα ειναι καποιο. Για μενα ειναι γνωστο, και οπως μου ειπε:<<οσο και να ψαξει κανεις μονο δυο ομιλιες εχω κανει για αυτο το θεμα, και καμια αλλη . Ο αγιος Παισιος μου ειχε δωσει εντολη να μην ασχοληθω με τα εσχατολογικα.>>

Η αληθεια δεν ειναι διεφθαρμενη αλλα αντιθετα διωχνει το σκοτος.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά θέματα”

cron