Re: Βρέθηκαν αδιάσειστα αποδεικτικά στοιχεία για εξωγήινους που παρουσιάζονται από επιστήμονες

19
Omg, το βιβλίο δεν το θεωρώ πανάκεια,ουτε και οτι οτιδήποτε αν λέει το παίρνουμε ως κανόνα,ως προς το σημείο που ανέφερες,συμφωνώ μαζί σου,αλλά περισσότερο το βλέπω,ως κατι που χρησιμοποιούν οσοι δεχονται τους εξωγηινους,οτι και ο Χριστιανισμός μιλάει εμμέσως για ύπαρξη εξωγήινων.
Καλά έκανες και το ανέφερες γιατί έχεις δίκιο,σε όλα χρειάζεται προσοχή,αν και μετά το βιβλίο αναφέρει οτι δεν έχει λογική ,η υπαρξη εξωγηινων πολιτισμών,γιατι θα έπρεπε να ενσαρκωθεί και σε αυτούς ο Χριστός και αμα υπάρχουν 100 τέτοιοι,θα ενσαρκωνόταν 100 φορές;
Αυτό που θέλω να προσέξει για οποιον ασχολείται με το θέμα,είναι το πως συνδέει τους πνευματιστές με τους εξωγήινους και τις ομοιότητες με τους δαίμονες.Αξίζει να τα διαβάσει κανείς.

Και οσον αφορά το ερώτημα,οτι δεν γίνεται σε ενα τεράστιο σύμπαν να είμαστε μόνοι.

Παραθέτω απο την σελίδα 155 του εν λόγω βιβλίου


Ας υποθέσουμε ότι ο Δημιουργός ήθελε να φτιάξει το ανθρώπινο είδος μόνο στη γη, ως κορωνίδα της δημιουργίας. Τότε θα υπήρχε μόνο ο πλανήτης Γη και κανένα άλλο ουράνιο σώμα στο σύμπαν; Θα έπρεπε δηλαδή να είναι άδειο όλο το σύμπαν για να πειστούμε ότι μόνο στη Γη υπάρχει ζωή;
Γι' Αυτόν, άλλωστε, το να φτιάξει έναν κοκκο άμμου και ολόκληρο το Σύμπαν είναι το ίδιο και το αυτό. Όπως επίσης χίλια χρόνια γι' Αυτόν είναι σαν μία μέρα (Πέτρου Β' 3,8). Γι' αυτό δεν έχει καμία σημασία το ότι κάποια σημεία του σύμπαντος δεν θα τα δει μάλλον ποτέ ανθρώπινο μάτι.
Και κάτω από τις θάλασσες και τούς ωκεανούς, που καλύπτουν το 70% περίπου της επιφάνειας του πλανήτη, υπάρχουν αχανείς ανεξερεύνητες εκτάσεις. Αυτό δε σημαίνει ότι εκεί ζουν όπωςδήποτε υποθαλάσσια οντα και πολιτισμοί!
Ίσως το σύμπαν να είναι ή «ατμόσφαιρα» της Γης, αν σκεφτούμε πέρα από περιορισμούς χώρου και χρόνουυ. Ίσως ο κάθε πλανήτης του σύμπαντος, το κάθε ηλιακο σύστημα, ο κάθε γαλαξίας, ν' αποτελούν καθαρά λειτουργικά κομμάτια και να εξυπηρετούν την ισορροπία και το φωτισμο του σύμπαντος - και τίποτα περισσότερο. Μπορεί να μοιάζει αδιανοητο για μας, αλλά και το ηλιακο μας σύστημα, μία μικρογραφία της συμπαντικής δομής, λειτουργεί κατ' αυτόν τον τρόπο.
Σε κάθε κοινωνία, σε κάθε δάσος, στη θάλασσα, τίποτε δεν είναι άχρηστο και μία μονάδα εξυπηρετείται από πολλές επιμέρους μονάδες. Όλα εξυπηρετούν κάποιο σκοπο, αθέατα και μη. Όλα πάνω στον πλανήτη (χλωρίδα, πανίδα κλπ.), αθέατα και μη, ίσως είναι απαραίτητα, κατά μυστηριώδη τρόπο, για να διατηρείται η ισορροπία πάνω στον πλανήτη αυτόν, που έχει φτιαχτεί για να εξυπηρετεί και τον άνθρωπο.
Δεν είναι λοιπόν εγωιστικο, αντίθετα, αναδεικνύει την αξία μας, μας τιμά, αλλά και μας γεμίζει ευθύνη να δεχτούμε ότι και όλα τα ουράνια σώματα στο σύμπαν ίσως να υπάρχουν για λογους ισορροπίας και αρμονίας, για τη διατήρηση της δημιουργίας, ώστε να εξυπηρετείται και να προστατεύεται ο πλανήτης μας και η «κατ' εικόνα και ομοίωση» ζωή πάνω σ' αυτόν.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Βρέθηκαν αδιάσειστα αποδεικτικά στοιχεία για εξωγήινους που παρουσιάζονται από επιστήμονες

20
omg:

Καταρχήν σ ΄ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σου.Θα πω δυο πράγματα πάνω στις σκέψεις σου, αν και θα προσπαθήσω πολύ να συγκεντρωθώ, έχω βλέπεις αυτή την ίωση που κυκλοφορεί και το μυαλό μου δε λειτουργεί και πολύ καλά αυτή τη στιγμή.
Λοιπόν αγαπητέ, για να ξεδιαλύνω άπαξ διά παντός κάτι. Είμαι Ορθόδοξος Χριστιανός, εκκλησιάζομαι , εξομολογούμαι και κοινωνώ των Αχράντων Μυστηρίων, όποτε κρίνω τον εαυτό μου άξιο (ή μάλλον ο πνευματικός μου). Μακρυά από μένα οποιαδήποτε υπόνοια ή σκέψη να ανακατέψω το ψέμμα με την Αλήθεια, ή να μπερδέψω και να πλανέψω ψυχές με παραπλανητικές και αντίθετες (ή έστω μη συμβατές) με το Ορθόδοξο δόγμα θεωρίες και αιρέσεις.
Όχι, δεν έχω καμία μύγα, ούτε μυγιάζομαι, ξέρω ότι κατά 99% αναφέρεσαι στο συγγραφέα του βιβλίου στον εν λόγω ιστότοπο, και όχι σε μένα, απλώς μπορεί και κάποιος να το πάρει αλλιώς διαβάζοντας τα γραφόμενά σου, και έτσι εξηγούμαι.
Μπαίνω τώρα στην ουσία του θέματος. Άκου τη γνώμη μου.
Το Ευαγγέλιο γράφτηκε στα Ελληνικά και μάλιστα στα αρχαία Ελληνικά. Η γλώσσα αυτή είναι τόσο τέλεια, που δε χρήζει καμίας μετάφρασης και καμίας ερμηνείας από μετέπειτα εκφυλισμένες μορφές της όπως είναι η δημοτική καθομιλουμένη. Θα γνωρίζεις βέβαια ότι μια μετάφραση από τα αρχαία στα νέα Ελληνικά πάντα χάνει του πρωτοτύπου. Αυτό βέβαια ισχύει όταν ο μελετητής είναι βαθύς γνώστης της αρχαίας Ελληνικής. Για ένα τέτοιο άνθρωπο, η μετάφραση στη δημοτική είναι "πιθηκισμός", χωρίς παρεξήγηση.
Έτσι και η (αξιόλογη μεν, επισφαλής δε) μετάφραση του κου Τρεμπελά, είναι μια πράξη που ενέχει την πιθανότητα σφάλματος, ή τουλάχιστον όχι απόλυτα σωστής και πλήρους αποδόσεως-ερμηνείας.

Διαβάζοντας το πρωτότυπο κείμενο δεν μπορεί κανείς να αποκλείσει την πιθανότητα να εννοείται εδώ η ύπαρξη άλλων όντων και ζωή σε άλλους κόσμους. Πρόσεξέ το λίγο:

«Και άλλα πρόβατα έχω, α ουκ εστίν εκ της αυλής ταύτης»
(Ιησούς Χριστός, κατά Ιωάννη 10, 16).

και

< 38.πέπεισμαι γὰρ ὅτι οὔτε θάνατος οὔτε ζωὴ οὔτε ἄγγελοι οὔτε ἀρχαὶ οὔτε δυνάμεις οὔτε ἐνεστῶτα οὔτε μέλλοντα
39. οὔτε ὕψωμα οὔτε βάθος οὔτε τις κτίσις ἑτέρα δυνήσεται ἡμᾶς χωρίσαι ἀπὸ τῆς ἀγάπης τοῦ Θεοῦ τῆς ἐν Χριστῷ ᾿Ιησοῦ τῷ Κυρίῳ ἡμῶν.>
(Απ. Παύλος, προς Ρωμαίους 8-38,39, περί "κτίσης εταίρας" )


Για τον προσεκτικό μελετητή, η ερμηνεία των χωρίων αυτών αφήνει ανοιχτό το ενδεχόμενο να υποννοείται η ύπαρξη άλλων κόσμων και άλλων "κτίσεων" στο απέραντο σύμπαν που ο Θεός δημιούργησε.

Το ότι ο Τρεμπελάς το ερμήνευσε έτσι:

"Έχω όμως και άλλα πρόβατα, τα οποία δεν είναι από την μάνδραν αυτήν της ιουδαικής συναγωγής, αλλ' είναι διεσκορπισμένα μεταξύ του ειδωλολατρικού κόσμου. Και πρέπει εγώ να οδηγήσω και εκείνα και να τα ενώσω με τα άλλα. Και όταν εγώ θα τα καλώ δια να τα συναθροίσω, ωρισμένως εκείνα θα ακούσουν την φωνήν μου, και έτσι θα γίνη από τα εδώ πρόβατα και από εκείνα μία ποίμνη, η χριστιανική Εκκλησία, και ένας ποιμήν ο Χριστός."

δε σημαίνει ότι είναι και απόλυτα δεκτό και αλάνθαστο. Άλλωστε είναι εμφανής η προβολή της προσωπικής γνώμης του μεταφραστή. Πες μου τι σχέση έχει όλο αυτό το κατεβατό με τη λακωνική ρήση του Χριστού.

Το ίδιο και με τη ρήση του Απ. Παύλου, το ίδιο και με τη ρήση του Ιωάννη στην Αποκάλυψη , όταν λέει:

< 13.καὶ πᾶν κτίσμα ὃ ἐν τῷ οὐρανῷ καὶ ἐπὶ τῆς γῆς καὶ ὑποκάτω τῆς γῆς καὶ ἐπὶ τῆς θαλάσσης ἐστί, καὶ τὰ ἐν αὐτοῖς πάντα, ἤκουσα λέγοντας· τῷ καθημένῳ ἐπὶ τοῦ θρόνου καὶ τῷ ἀρνίῳ ἡ εὐλογία καὶ ἡ τιμὴ καὶ ἡ δόξα καὶ τὸ κράτος εἰς τοὺς αἰῶνας τῶν αἰώνων.>
(Αποκάλυψη, 5-13)

και ακόμα στο κατά Μάρκον 13-27 διαβάζουμε:

<27. καὶ τότε ἀποστελεῖ τοὺς ἀγγέλους αὐτοῦ καὶ ἐπισυνάξει τοὺς ἐκλεκτοὺς αὐτοῦ ἐκ τῶν τεσσάρων ἀνέμων, ἀπ' ἄκρου τῆς γῆς ἕως ἄκρου τοῦ οὐρανοῦ.>

και στο κατά Ματθαίον 24-31 λέει:

<31. καὶ ἀποστελεῖ τοὺς ἀγγέλους αὐτοῦ μετὰ σάλπιγγος φωνῆς μεγάλης, καὶ ἐπισυνάξουσι τοὺς ἐκλεκτοὺς αὐτοῦ ἐκ τῶν τεσσάρων ἀνέμων ἀπ᾿ ἄκρων οὐρανῶν ἕως ἄκρων αὐτῶν.>

Εμένα, κατά την ταπεινή μου γνώμη, όλες αυτές οι αναφορές θα μπορούσαν να υπονοούν ζωή σε άλλους κόσμους.

Θα μου πεις, ότι η μετάφραση του Τρεμπελά έχει σφραγίδες, βούλες και εγκρίσεις από τα Πατριαρχεία, τις συνόδους και δε ξέρω τι άλλο.
Σύμφωνοι, είναι μια πολύ καλή μετάφραση, κι εγώ αυτή έχω στο σπίτι μου, και αυτή πρωτοδιάβασα σε ηλικία 15 χρονών.(Και ακόμα αυτή διαβάζω). Διευκολύνει πολύ τον απλό άνθρωπο, να κατανοήσει καλύτερα και πιο εύκολα τα μεγάλα (και παράλληλα τόσο απλά!) νοήματα του Ευαγγελίου.
Όμως, αγαπητέ, εδώ θα θέσουμε κάποια ερωτήματα.
Οι Χριστιανοί μελετητές της Καινής Διαθήκης προ Τρεμπελά, ήτο στο σκότος; Πως ερμήνευαν (θα μπορούσαν να ερμηνέψουν τέλος πάντων) αυτοί τα εν λόγω χωρία; Απαγορεύει ή αποκλείει σε κάποιο σημείο της η Καινή Διαθήκη τις σκέψεις περί άλλων κόσμων; Κατά την ταπεινή μου γνώμη, όχι, το αντίθετο μάλιστα.

"Μελετάτε τας γραφάς" όχι "μελετάτε τας μεταφράσεις των".

Και μη μου πεις ότι οι Αρχιερείς, τα Πατριαρχεία, οι Σύνοδοι κλπ είναι ολόσωστα, χωρίς την πιθανότητα -ανθρώπινου- λάθους , γιατί τότε πώς δικαιολογούνται τόσες Οικουμενικές Σύνοδοι; για ποιο λόγο έγιναν, αν όχι και για να διορθώσουν λάθη ή έστω δυσδιάκριτα και αμφιλεγόμενα σημεία που μέχρι τότε υφίσταντο μέσα στο Δόγμα;
Είμαστε σίγουροι ότι σήμερα έχουν διορθωθεί όλα τα λάθη; Ή έστω ότι κατέχουμε το 100% της αλήθειας του Δόγματος;
Θα σου πω ένα παράδειγμα. Η περίφημη ρήση
"πίστευε και μη ερεύνα " σε βρίσκει σύμφωνο;
Διότι εμένα καθόλου. Πιστεύω ακράδαντα ότι κάποτε υπήρχε ένα κόμμα (,) μετά το "μη".
Και τώρα κοίτα πως αλλάζει όλο το νόημα:
" πίστευε και μη , ερεύνα!"
Δηλαδή πίστευε, μην είσαι κακόπιστος, έχε πίστη στα μεγάλα αξιώματα, (π.χ. ότι υπάρχει Θεός, ψυχή κλπ), αλλά και μη πιστεύεις ό,τι σου σερβίρεται ως απόλυτο και αλάνθαστο. Ερεύνα, ΨΑΞΤΟ.
Είδες πως ένα κόμμα (κάποιος Πάπας το έβαλε εκεί, είμαι σίγουρος), αλλαξε τη νοοτροπία τόσων εκατομμυρίων ψυχών μέσα στους αιώνες, διαμόρφωσε κοινωνίες, θέσπισε νόμους και καθόρισε τη ζωή και την εξέλιξη στον πλανήτη. Πόσο διαφορετικά θα είχαν εξελιχθεί τα πράγματα αν υπήρχε αυτό το κόμα στη θέση του! Είδες τι μπορεί να κάνει μια λάθος μετάφραση-ερμηνεία ;
Και τέλος, θέλω να σε επιπλήξω για κάτι. Αν πρόσεξες σε όλες τις δημοσιεύσεις μου, επιμένω πάρα πολύ να διαβαστεί ΟΛΟ το κείμενο του ιστότοπου http://geoment.e-e-e.gr/ejogiinoi.htm
Εσύ, με το που σε ξένισε κάτι, σταμάτησες να διαβάζεις, λες και θα σε "έτρωγε" το κείμενο. Αυτό δε δείχνει και τόσο ανοιχτό μυαλό, ελπίζω βέβαια να κάνω λάθος.
Αν έκανες τον κόπο να διαβάσεις όλο το κείμενο, κατά πάσα πιθανότητα δε θα γινόταν τώρα αυτή η κουβέντα, γιατί θα είχες καταλάβει ότι ο συγγραφέας είναι κι αυτός 100% Ορθόδοξος, και όχι μασώνος-αιρετικός, και όλα αυτά που του καταλογίζεις. Σε καμία περίπτωση δεν πάει να πλανέψει, πάει να ξεδιαλύνει. Και τα καταφέρνει πάρα πολύ καλά, κατ΄εμέ. Όμως απ΄την άλλη, καλώς γίνεται αυτή η συζήτηση, γιατί μπορεί να αποτελέσει κι αυτή ένα λιθαράκι στο δρόμο για την αλήθεια. Η αλήθεια είναι προϊόν έρευνας, μόχθου,αγάπης, πίστης αλλά και αμφισβήτησης των ανθρωπίνων πορισμάτων.
"Γνώσεσθαι την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς" .
Πόσο σημαντική και σπουδαία είναι λοιπόν η εύρεση της αλήθειας... Μας ελευθερώνει! Από τί, άραγε; (Άλλο μεγάλο θέμα)
Πρέπει να σταματήσω κάπου εδώ, κουράστηκα και σας κούρασα. Ελπίζω να συνεχιστεί ο εποικοδομητικός μας - θέλω να πιστεύω- διάλογος ή μάλλον συζήτηση, αφού συμμετέχουν και άλλα μέλη. Μακάρι να αυξηθούν οι συμμετέχοντες.

Υ.Γ.
Για τα βίντεο που παρατίθενται τί έχεις να πεις; Τα είδες; Προσεκτικά; Πως εξηγείς τα όσα συγκλονιστικά δείχνουν; (Μη βιαστείς να μου απαντήσεις πριν διαβάσεις ΟΛΟ το κείμενο της παραπομπής. :132 )

Dominique:

Συμφωνώ κατά βάση με όσα αναφέρεις και επικροτώ τον τρόπο που σκέφτεσαι
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Βρέθηκαν αδιάσειστα αποδεικτικά στοιχεία για εξωγήινους που παρουσιάζονται από επιστήμονες

21
Spartan έγραψε:omg:

Καταρχήν σ ΄ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σου.Θα πω δυο πράγματα πάνω στις σκέψεις σου, αν και θα προσπαθήσω πολύ να συγκεντρωθώ, έχω βλέπεις αυτή την ίωση που κυκλοφορεί και το μυαλό μου δε λειτουργεί και πολύ καλά αυτή τη στιγμή.

---> Και εγώ είμαι "κάπως" αυτές τις μέρες. Το μυαλό δεν είναι διαυγές. Σαν κάτι να με γυροφέρνει. Σαν ίωση που δεν με ρίχνει όμως στο κρεβάτι...!!!

Λοιπόν αγαπητέ, για να ξεδιαλύνω άπαξ διά παντός κάτι. Είμαι Ορθόδοξος Χριστιανός, εκκλησιάζομαι , εξομολογούμαι και κοινωνώ των Αχράντων Μυστηρίων, όποτε κρίνω τον εαυτό μου άξιο (ή μάλλον ο πνευματικός μου).

----> Εγώ είμαι Χριστιανός Ορθόδοξος, και μάλιστα "κατ' όνομα" χριστιανός (και όχι κατ' ουσίαν) διότι εκκλησιαζόμουν μόνο τα Χριστούγεννα και το Πάσχα, δεν νήστευα, είχα να εξομολογηθώ καμια 25αριά χρόνια, φυσικά χωρίς εξομολόγηση δεν κοινωνούσα, αλλά ούτε και μπορώ να κοινωνήσω (μόνο Αγιασμό κάνει) λόγω των αμαρτιών μου (βλέπε "πορνεία"--> δηλαδή το να συννουσιάζεσαι με γυναίκες χωρίς να είσαι παντρεμένος, για όσους δεν γνωρίζουν (δεν επιτρέπετε να μεταλάβουν όσοι είναι πόρνοι, για 3 ή 7 χρόνια? δεν θυμάμαι καλά τις αντιστοιχίες των χρόνων σε σχέση με τα αμαρτήματά τους) , κλπ θανάσιμων αμαρτημάτων...). Δηλαδή όσον αφορά τον "βίο" μου είχα παααρα πολές πτώσεις. Επίσης είμαι "αφορισμένος" (σύμφωνα με τους ιερούς κανόνες του Πηδαλίου) καθώς η αποχή αδικαιολογήτως για περισσότερο από 3 ημέρες συνεχόμενα από την εκκλησία (το να μην πας την Κυριακή στην εκκλησία δηλαδή) σε οδηγεί σύμφωνα με τους Ιερούς Κανόνες σε Αφορισμό (δηλαδή αφορισμός = παύεις να είσαι μέσα στην ΜΙΑ Αγία καθολική και Αποστολική Εκκλησία του Χριστού - εκδιώχνεσαι (πνευματικώς) μέχρι να εξομολογηθείς και να διορθωθείς φυσικά...!!!! Με τα μπούνια μέσα στην κόλαση δηλαδή σαν να λέμε είμαι...!!!! Αν πεθάνω πχ. Αυριο, πάει...!!!! Θα είμαι στην κόλαση εις τους αιώνες των αιώνων. Το μόνο που σύμφωνα με τους Ιερούς κανόνες ΔΕΝ έχω είναι "αναθέματα" (δηλαδή στήσιμο τοίχους μεταξύ της εκκλησίας και εμού, λόγω του ότι ΔΕΝ είμαι αιρετικός αλλά ούτε και συμπροσεύχομαι και ούτε συγκοινωνώ και ούτε συλειτουργώ με αιρετικούς). Πλέον προσπαθώ να γίνω "Χριστιανός κατ' ουσίαν" (και όχι "χλιαρός" που θα με "ξεράσει ο Θεός"---> τα λέει μέσα στις γραφές αυτά) και να μπω σε τάξη (αν προλάβω) μπας και δεί ο θεός οτι προσπαθώ... και σώσει την τρισ-άθλια ψυχή μου.

Μακρυά από μένα οποιαδήποτε υπόνοια ή σκέψη να ανακατέψω το ψέμμα με την Αλήθεια, ή να μπερδέψω και να πλανέψω ψυχές με παραπλανητικές και αντίθετες (ή έστω μη συμβατές) με το Ορθόδοξο δόγμα θεωρίες και αιρέσεις.
Όχι, δεν έχω καμία μύγα, ούτε μυγιάζομαι, ξέρω ότι κατά 99% αναφέρεσαι στο συγγραφέα του βιβλίου στον εν λόγω ιστότοπο, και όχι σε μένα, απλώς μπορεί και κάποιος να το πάρει αλλιώς διαβάζοντας τα γραφόμενά σου, και έτσι εξηγούμαι.

----> Καλά κάνεις και εξηγείσαι. Ούτως ή άλλως δεν εννοούσα εσένα. Εννοούσα τον συντάκτη του άρθρου στο εν λόγω Site το οποίο από οτι είδα όταν έκανα και λίγο "zoom-out" (έριξα μια γρήγορη ματιά και στο υπόλοιπο Site να δω τι "χροιά" έχει το site) το γυρνάει κάπως σε ομάδα "Εψιλον", αρχαιοελληνικό "κάτι", δωδεκαθεισμό? Ε, τεσπά το γυρνάει σε κάτι "μη ορθόδοξο". (έτσι μου φάνηκε)
Το αν το κάνει με ύπουλο τρόπο ή όχι, δεν μπορώ να το ξέρω (μόνο να υποθέσω μπορώ). Μόλις όμως βρω τον χρόνο ίσως το διαβάσω όλο το άρθρο.


Μπαίνω τώρα στην ουσία του θέματος. Άκου τη γνώμη μου.
Το Ευαγγέλιο γράφτηκε στα Ελληνικά και μάλιστα στα αρχαία Ελληνικά. Η γλώσσα αυτή είναι τόσο τέλεια, που δε χρήζει καμίας μετάφρασης και καμίας ερμηνείας από μετέπειτα εκφυλισμένες μορφές της όπως είναι η δημοτική καθομιλουμένη. Θα γνωρίζεις βέβαια ότι μια μετάφραση από τα αρχαία στα νέα Ελληνικά πάντα χάνει του πρωτοτύπου.

--> Όχι πάντα, αλλά ενδέχεται να χάνει. Ναι είναι πολύ πιθανών.

Αυτό βέβαια ισχύει όταν ο μελετητής είναι βαθύς γνώστης της αρχαίας Ελληνικής. Για ένα τέτοιο άνθρωπο, η μετάφραση στη δημοτική είναι "πιθηκισμός", χωρίς παρεξήγηση.

---> Δυστυχώς όμως όλοι μας δεν γνωρίζουμε καλά Αρχαία Ελληνικά (παίζει αυτό ανάλογα με την Δέσμη που ακολούθησε ο καθένας...χιχι).
Δεν είναι κακό να μάθουνε όμως κάποιοι Αρχαία Ελληνικά, μελετώντας την Καινή Διαθήκη μέσω της μεταφράσεώς της στην καθαρεύουσα. Το να ήταν μεταφρασμένο στην δημοτική νομίζω οτι θα ήταν βάρβαρο και βάναυσο, αλλά προκειμένου να μπορούσε να το διαβάζει ο κόσμος ίσως και να έκανα μια παραχώρηση και να το δεχόμουν. Αυτό που δεν θα δεχόμουν με τίποτα όμως είναι να αλλάξει το τυπικό της λειτουργίας και να τα λέγανε όλα στην δημοτική (κίνδυνος - θάνατος για παραποίηση των γραφών κλπ)


Έτσι και η (αξιόλογη μεν, επισφαλής δε) μετάφραση του κου Τρεμπελά, είναι μια πράξη που ενέχει την πιθανότητα σφάλματος, ή τουλάχιστον όχι απόλυτα σωστής και πλήρους αποδόσεως-ερμηνείας.



--->Εφόσον έγιναν Ιερές Σύνοδοι (σε διάφορους τόπους) και επισφράγισαν με τις υπογραφές τους την ορθότητα του νοήματος της "Ερμηνίας" που έχει δώσει ο Τρεμπελάς, νιώθω σίγουρος ως προς την ύπαρξη έστω ΜΙΑΣ ερμηνίας που φέρει σφραγίδες και υπογραφές ανθρώπων που έχουν διαβάσει πολύ περισσότερα από εμάς (και που δεν είναι ΕΝΑΣ άνθρωπος αλλά πολλοί μαζί).
Ο τρεμπελάς δεν έκανε απλώς μετάφραση, αλλά προχώρησε και σε σύντομη "Ερμηνία". Άλλο πράγμα η μετάφραση και άλλο πράγμα ερμηνία, όπως επίσης και άλλο πράγμα η "φαντασία".

Ανάμεσα στην Ερμηνία του Τρεμπελά (οτι θα μαζέψει και τους άλλους ΠΛΗΝ των Εβραίων) και στην Ερμηνία του αρθρογράφου του εν λόγω Site περί UFO, κλπ, θα επιλέξω συνειδητά την ερμηνία του Τρεμπελά διότι αυτό που με ενδιαφέρει είναι να σωσω την ψυχή μου και όχι να μάθω αν υπάρχουν ή όχι εξωγήινοι (δηλαδή είτε υπάρχουν είτε δεν υπάρχουν, εγώ προτιμώ να παραμείνω προσκολλημένος στον Χριστό και την διδασκαλία του μιας και ο ίδιος το λέει οτι για να σωθούμε πρέπει να πιστέψουμε σε αυτόν - όπως επίσης και οτι τους αίσχατους καιρούς του αντιχρίστου ΠΡΟ της ΔΕΥΤΕΡΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣ του Δεσπότη Χριστού μας ο αντίχριστος και το επιτελείο του "θα πλανήσει ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΚΛΕΚΤΟΥΣ").

Άν ήθελα να διαβάσω "ελεύθερη φαντασία" κάπου, γιατί να μην έγραφα και εγώ πχ. ένα σύγγραμα για τον Νώε οτι τάχα είχε φτάσει η γενιά των τότε ανθρώπων σε πολύ υψηλά επίπεδα πολιτισμού και τεχνολογίας. Πως αλλιώς θα μπορούσαν "να τον βλέπουν" ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ της γής όταν έχτιζε την "Κιβωτό" έτσι ώστε στην συνέχεια να τον κοροϊδεύουν, αν δεν υπήρχε πχ. Camera, Τηλεόραση, κανένα τηλέφωνο να τον πάρουν να του πούνε ---> Νώε? Τι γίνεται? Ακόμα βλέπω στις ειδήσεις "χτίζεις την κιβωτό σου" για την συντέλεια του κόσμου ε? χαχαχα. Και που θα τους πας όλους αυτούς ρε μεγάλε? Θα κάνεις αποικία στον Ωρίονα με καμιά σκουληκότρυπα μήπως? (το ξέρεις οτι δεν έγινε έτσι τότε? Αμ δεν το ξέρεις..!!!! Εγώ όμως με το που στο λέω αυτό σε βάζω σε πειρασμό να σκέφτεσαι διάφορα "περίεργα"? Σε βάζω...!!!! Αν είμαι καλός στην "ρητορία" μου, νομίζεις δεν θα μπορούσα εύκολα να οδηγήσω αν όχι όλους, τους περισσότερους αναγνώστες μου στα μονοπάτια που θα ήθελα εγω??? Για σκέψου το λίγο..!!! ;-)

Αντιλαμβάνεστε αγαπητοί οτι "άλλο πράγμα η εκκλησιαστική οδός για την σωτηρία της ψυχής" και "άλλο πράγμα η ελεύθερη φαντασία που καλπάζει και μπορεί να οδηγήσει στην πλάνη" (μιλάω εκκλησιαστικώς).
Δηλαδή με άλλα λόγια, δεν έχει καμία απολύτως σημασία για εμάς - δεν θα μας ωφελήσει πνευματικά όσον αφορά την σωτηρία της ψυχής μας, ΑΝ ο Θεός θέλησε να φτιάξει άλλα όντα σε άλλους πλανήτες. Δεν μας ενδιαφέρει αυτό για την σωτηρία της ψυχής μας. Εμείς ξέρουμε οτι ΓΙΑ ΕΜΑΣ κατέβηκε ο Χριστός στην ΓΗ και για ΕΜΑΣ σταυρώθηκε.
Ξέρουμε οτι ΓΙΑ ΕΜΑΣ έφτιαξε όλα όσα έφτιαξε.




Διαβάζοντας το πρωτότυπο κείμενο δεν μπορεί κανείς να αποκλείσει την πιθανότητα να εννοείται εδώ η ύπαρξη άλλων όντων και ζωή σε άλλους κόσμους. Πρόσεξέ το λίγο:

«Και άλλα πρόβατα έχω, α ουκ εστίν εκ της αυλής ταύτης»
(Ιησούς Χριστός, κατά Ιωάννη 10, 16).

και

< 38.πέπεισμαι γὰρ ὅτι οὔτε θάνατος οὔτε ζωὴ οὔτε ἄγγελοι οὔτε ἀρχαὶ οὔτε δυνάμεις οὔτε ἐνεστῶτα οὔτε μέλλοντα
39. οὔτε ὕψωμα οὔτε βάθος οὔτε τις κτίσις ἑτέρα δυνήσεται ἡμᾶς χωρίσαι ἀπὸ τῆς ἀγάπης τοῦ Θεοῦ τῆς ἐν Χριστῷ ᾿Ιησοῦ τῷ Κυρίῳ ἡμῶν.>
(Απ. Παύλος, προς Ρωμαίους 8-38,39, περί "κτίσης εταίρας" )


Για τον προσεκτικό μελετητή, η ερμηνεία των χωρίων αυτών αφήνει ανοιχτό το ενδεχόμενο να υποννοείται η ύπαρξη άλλων κόσμων και άλλων "κτίσεων" στο απέραντο σύμπαν που ο Θεός δημιούργησε.

Το ότι ο Τρεμπελάς το ερμήνευσε έτσι:

"Έχω όμως και άλλα πρόβατα, τα οποία δεν είναι από την μάνδραν αυτήν της ιουδαικής συναγωγής, αλλ' είναι διεσκορπισμένα μεταξύ του ειδωλολατρικού κόσμου. Και πρέπει εγώ να οδηγήσω και εκείνα και να τα ενώσω με τα άλλα. Και όταν εγώ θα τα καλώ δια να τα συναθροίσω, ωρισμένως εκείνα θα ακούσουν την φωνήν μου, και έτσι θα γίνη από τα εδώ πρόβατα και από εκείνα μία ποίμνη, η χριστιανική Εκκλησία, και ένας ποιμήν ο Χριστός."

δε σημαίνει ότι είναι και απόλυτα δεκτό και αλάνθαστο. Άλλωστε είναι εμφανής η προβολή της προσωπικής γνώμης του μεταφραστή. Πες μου τι σχέση έχει όλο αυτό το κατεβατό με τη λακωνική ρήση του Χριστού.

Το ίδιο και με τη ρήση του Απ. Παύλου, το ίδιο και με τη ρήση του Ιωάννη στην Αποκάλυψη , όταν λέει:

< 13.καὶ πᾶν κτίσμα ὃ ἐν τῷ οὐρανῷ καὶ ἐπὶ τῆς γῆς καὶ ὑποκάτω τῆς γῆς καὶ ἐπὶ τῆς θαλάσσης ἐστί, καὶ τὰ ἐν αὐτοῖς πάντα, ἤκουσα λέγοντας· τῷ καθημένῳ ἐπὶ τοῦ θρόνου καὶ τῷ ἀρνίῳ ἡ εὐλογία καὶ ἡ τιμὴ καὶ ἡ δόξα καὶ τὸ κράτος εἰς τοὺς αἰῶνας τῶν αἰώνων.>
(Αποκάλυψη, 5-13)

και ακόμα στο κατά Μάρκον 13-27 διαβάζουμε:

<27. καὶ τότε ἀποστελεῖ τοὺς ἀγγέλους αὐτοῦ καὶ ἐπισυνάξει τοὺς ἐκλεκτοὺς αὐτοῦ ἐκ τῶν τεσσάρων ἀνέμων, ἀπ' ἄκρου τῆς γῆς ἕως ἄκρου τοῦ οὐρανοῦ.>

και στο κατά Ματθαίον 24-31 λέει:

<31. καὶ ἀποστελεῖ τοὺς ἀγγέλους αὐτοῦ μετὰ σάλπιγγος φωνῆς μεγάλης, καὶ ἐπισυνάξουσι τοὺς ἐκλεκτοὺς αὐτοῦ ἐκ τῶν τεσσάρων ἀνέμων ἀπ᾿ ἄκρων οὐρανῶν ἕως ἄκρων αὐτῶν.>

Εμένα, κατά την ταπεινή μου γνώμη, όλες αυτές οι αναφορές θα μπορούσαν να υπονοούν ζωή σε άλλους κόσμους.

Θα μου πεις, ότι η μετάφραση του Τρεμπελά έχει σφραγίδες, βούλες και εγκρίσεις από τα Πατριαρχεία, τις συνόδους και δε ξέρω τι άλλο.
Σύμφωνοι, είναι μια πολύ καλή μετάφραση, κι εγώ αυτή έχω στο σπίτι μου, και αυτή πρωτοδιάβασα σε ηλικία 15 χρονών.(Και ακόμα αυτή διαβάζω). Διευκολύνει πολύ τον απλό άνθρωπο, να κατανοήσει καλύτερα και πιο εύκολα τα μεγάλα (και παράλληλα τόσο απλά!) νοήματα του Ευαγγελίου.
Όμως, αγαπητέ, εδώ θα θέσουμε κάποια ερωτήματα.
Οι Χριστιανοί μελετητές της Καινής Διαθήκης προ Τρεμπελά, ήτο στο σκότος; Πως ερμήνευαν (θα μπορούσαν να ερμηνέψουν τέλος πάντων) αυτοί τα εν λόγω χωρία; Απαγορεύει ή αποκλείει σε κάποιο σημείο της η Καινή Διαθήκη τις σκέψεις περί άλλων κόσμων; Κατά την ταπεινή μου γνώμη, όχι, το αντίθετο μάλιστα.

---> Ο ίδιος ο Θεός λέει οτι μας έχει ετοιμασμένο τον Παράδεισο. Σε νοιάζει δηλαδή αν ο παράδεισος είναι σε "Παράλληλο Σύμπαν" ή στον αστερισμό του Ωρίωνα ή κάπου εντελώς πνευματικά? Ή σε νοιάζει να μπορέσεις δια μέσω του Χριστού να πας στον πολυ-πόθητο παράδεισο??? ;-)

"Μελετάτε τας γραφάς" όχι "μελετάτε τας μεταφράσεις των".

--->Και τι να κάνουμε δηλαδή τώρα που δεν ομιλούμε πλέον Αρχαία Ελληνικά αλλά αντ'αυτού ομιλούμε την Δημοτικήν.
Δεν λές πάλι καλά που υπάρχουν και οι μεταφράσεις?
Αλλά προσοχή, άλλο πράγμα η μετάφραση και άλλο πράγμα η "Ερμηνία". Μην τα μπερδεύεις.


Και μη μου πεις ότι οι Αρχιερείς, τα Πατριαρχεία, οι Σύνοδοι κλπ είναι ολόσωστα, χωρίς την πιθανότητα -ανθρώπινου- λάθους , γιατί τότε πώς δικαιολογούνται τόσες Οικουμενικές Σύνοδοι; για ποιο λόγο έγιναν, αν όχι και για να διορθώσουν λάθη ή έστω δυσδιάκριτα και αμφιλεγόμενα σημεία που μέχρι τότε υφίσταντο μέσα στο Δόγμα;
Είμαστε σίγουροι ότι σήμερα έχουν διορθωθεί όλα τα λάθη; Ή έστω ότι κατέχουμε το 100% της αλήθειας του Δόγματος;

--->
α) Ήρθε Ο Χριστός
β) Δίδαξε ο Χριστός
γ) Έγραψαν οι Απόστολοι όσα είπε ο Χριστός
δ) Ευαγγέλια / Καινή Διαθήκη + Επιστολές των Αποστόλων (ΓΡΑΠΤΩΣ)
ε) Ο,τι λάθη (αιρέσεις κλπ) πήγαν να δημιουργηθούν αργότερα, τα τσάκισαν οι Εννέα Οικουμενικές Σύνοδοι θεσπίζοντας κανόνες και την ΜΙΑ αγία καθολική και αποστολική Εκκλησία όπως την γνωρίζουμε σήμερα.
στ) Οι των οικουμενικών συνόδων ήταν θεοφώτιστοι. Αυτο το καταλαβαίνουμε από το γεγονός οτι οι νόμοι/κανόνες που θέσπισαν "κλειδώνουν" την πίστη μας κατά κάποιο τρόπο για περεταίρω τυχόν μελλοντικές αλλοιώσεις και νεοτερισμούς. Για αυτό είναι πάρα πολύ σημαντικό να ΜΗΝ ΝΕΟΤΕΡΙΖΟΥΜΕ με κανένα τρόπο (αν και ο ΔΙΑΟΛΟΣ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΠΟΔΑΡΙΑ). Μόνον έτσι διασφαλίζουμε οτι δεν θα αλλιώσουμε την παραδοτέα αλήθεια του Χριστού δια μέσω των αιώνων αλλά και οτι ΟΥΤΕ θα ΔΙΑΣΠΑΣΟΥΜΕ την ΜΙΑ (ΜΙΑ, όχι πολλές) αγία καθολική και Αποστολική Εκκλησία του Δεσπότη ημών Χριστού. Όταν κάποιος "επιλέγει" (αίρει) μόνο αυτά που θέλει και όχι όλα οσα παράδωσαν οι πατέρες, τότε δημιουργούνται οι λεγόμενες "αιρέσεις". Συνεπώς εμείς οι "Ορθόδοξοι" ΝΑΙ είμαστε ΣΙΓΟΥΡΟΙ οτι έχουμε την αλήθεια. Οι καθολικοί και οι κάθε αιρετικοί γενικώς όμως ΔΕΝ την έχουν την αλήθεια, γιαυτό και η χάρις του Αγίου Πνεύματος δεν βρίσκεται σε αυτούς αλλά σε όσους είναι Ορθόδοξοι. Οι καθολικοί για παράδειγμα ΔΕΝ έχουν μυστήρια. ΔΕΝ είναι η ΜΙΑ αγία καθολική και αποστολική Εκκλησία του Χριστού.


Θα σου πω ένα παράδειγμα. Η περίφημη ρήση
"πίστευε και μη ερεύνα " σε βρίσκει σύμφωνο;
Διότι εμένα καθόλου. Πιστεύω ακράδαντα ότι κάποτε υπήρχε ένα κόμμα (,) μετά το "μη".
Και τώρα κοίτα πως αλλάζει όλο το νόημα:
" πίστευε και μη , ερεύνα!"
Δηλαδή πίστευε, μην είσαι κακόπιστος, έχε πίστη στα μεγάλα αξιώματα, (π.χ. ότι υπάρχει Θεός, ψυχή κλπ), αλλά και μη πιστεύεις ό,τι σου σερβίρεται ως απόλυτο και αλάνθαστο. Ερεύνα, ΨΑΞΤΟ.
Είδες πως ένα κόμμα (κάποιος Πάπας το έβαλε εκεί, είμαι σίγουρος), αλλαξε τη νοοτροπία τόσων εκατομμυρίων ψυχών μέσα στους αιώνες, διαμόρφωσε κοινωνίες, θέσπισε νόμους και καθόρισε τη ζωή και την εξέλιξη στον πλανήτη. Πόσο διαφορετικά θα είχαν εξελιχθεί τα πράγματα αν υπήρχε αυτό το κόμα στη θέση του! Είδες τι μπορεί να κάνει μια λάθος μετάφραση-ερμηνεία ;

----> για το "Πίστευε και μη, ερεύνα" ή για το "Πίστευε και μή ερεύνα" (με και χωρίς κόμμα), θα σου απαντήσω πονηρά, με ερώτηση (ελπίζοντας να σε καθοδηγήσω με την πονηρή μου αυτή ερώτηση στην αλήθεια).

Η ερώτηση είναι:
Σε παρακαλώ υπόδειξέ μου εμένα τον "αμαθή" σε ποιό κεφάλαιο και σε ποιό στίχο της Καινής Διαθήκης αναφέρεται το "πίστευε και μή, ερεύνα"????
Αν δεν αναφέρεται εκεί, τότε ποιός κανόνας του Ιερού μας Πηδαλίου το αναγράφει? Ποιανής Οικουμενικής Συνόδου?
Αν ΔΕΝ αναγράφεται ΟΥΤΕ ΕΚΕΙ, τότε υπέδειξέ μου ΠΟΙΟΣ Άγιος της ΟΡΘΟΔΟΞΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗΣ πίστεώς μας το είπε?
Θα ήθελα να το διαβάσω παρακαλώ γραμμένο στο βιβλίο που το διάβασες και εσύ για να ΠΕΙΣΤΩ οτι ανήκει στην ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ παράδοσή μας (αλλιώς λυπούμαι, αλλά θα το απορρίψω, και ο λόγος που θα το απορρίψω είναι οτι ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΛΑΝΗΘΩ και ΔΕΝ ΘΕΛΩ να ΑΛΛΟΙΩΣΩ την ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ μου ΠΙΣΤΗ)
Με άλλα λόγια απορρίπτω και τις δυο εκδοχές του "πιστευε και μη ερευνα" (με κόμμα και χωρίς) και αντ' αυτού σου λέω "μελετάτε τας γραφάς". ;-)

Όσο και να μελετήσει ο κόσμος επιστήμες, Θεός δεν θα γίνει. Γιαυτό και το να έχει κανείς την ευλογία του Αγίου Πνεύματος είναι ανώτερο από κάθε επιστήμη.
Η επιστήμη μπορεί μετά από χίλια χρόνια να αποδείξει οτι υπάρχει Θεός. Το ξέρεις? Δεν το ξέρεις...!!!! Με το Άγιο Πνεύμα όμως μέσα του, ακόμα και με χαμηλό δείκτη νοημοσύνης να είναι κάποιος, ΝΙΩΘΕΙ, αντιλαμβάνεται τον Θεό....!!!! Τον έχει δίπλα του...!!!!
Ο άνθρωπος, όσο έξυπνος και να είναι δεν μπορεί να χωρέσει μέσα στο μυαλό του το μεγαλείο και την διάννοια του Θεού. Απλά δεν χωράει το άπειρο στο πεπερασμένο και μικρό.

Όλα αυτά είναι "εννοιες" που φυσικά ΔΕΝ μπορεί να καταννοήσει ένας αιρετικός.
Ο αιρετικός καταννοεί μόνο οτι 1+1 κάνουν δυο (ή και μηδέν και ένα το κρατούμενο, στην ψηφιακή λογική) :P :P :P χιιιχιχιχ




Και τέλος, θέλω να σε επιπλήξω για κάτι. Αν πρόσεξες σε όλες τις δημοσιεύσεις μου, επιμένω πάρα πολύ να διαβαστεί ΟΛΟ το κείμενο του ιστότοπου http://geoment.e-e-e.gr/ejogiinoi.htm
Εσύ, με το που σε ξένισε κάτι, σταμάτησες να διαβάζεις, λες και θα σε "έτρωγε" το κείμενο.

---> Σταμάτησα να διαβάζω και ήρθα εδώ να σχολιάσω.

Αυτό δε δείχνει και τόσο ανοιχτό μυαλό, ελπίζω βέβαια να κάνω λάθος.

--->Είμαι πολύ περισσότερο ανοικτό μυαλό από όσο φαίνεται διαμέσου του γραπτού μου λόγου. :-)
(όπως επίσης και έχω διαβάσει πολύ περίσσοτερο "ανοιχτομυαλα" άρθρα από το εν λόγω αναφερόμενο περί υπάρξεως ή όχι των εξωγήινων. :P

Ξανα-θυμίζω όμως. Τι θα μας σώσει? Η ύπαρξη η μη των εξωγήινων ή πχ. η προσευχή και η πίστη στον Θεό?
Αφού λοιπόν λες οτι είσαι ευλαυής Χριστιανός Ορθόδοξος (και σε πιστεύω - μην πάει το μυαλό σου οτι σε ειρωνεύομαι. Δεν έχω κανένα λόγο να σε ειρωνευτώ - ούτε καν σε ξέρω - και θεωρώ και πολύ ενδιαφέρον όσα παρουσίασες στο θέμα εδώ και τα διάβασα και με ευχαρίστηση...και καλά έκανες και τα έβαλες. Δεν βάλλομαι εναντίον σου ή εναντίων οποιονδήποτε information κλπ. Εγώ απλά λέω "προσοχή μην πλανηθούμε". Αυτό και μόνον αυτό), τι προτείνεις στους υπόλοιπους Χριστιανούς Ορθόδοξους να κάνουν για να σώσουν την ψυχή τους?
Να διαβάσουν το άρθρο ή να προσευχηθούν στον Θεό να τους Φωτίσει με το Αγιο Πνεύμα, και να διαβάσουν αν τους περισσέψει χρόνος (από την δύσκολη καθημερινότητα) την Καινή Διαθήκη και τους βίους των Αγίων?

(Η ερώτησή μου είναι πονηρή, το δηλώνω. Σε παρακαλώ όμως μην προσβληθείς. Δεν βάλλομαι εναντίων σου. Απλά σε χρησιμοποιώ για να προβληματίσω τον κόσμο που διαβάζει, και ίσως ΚΑΙ εσένα) :-)

Εάν αντιλαμβάνεσαι (και εσύ αλλά και Κάθε Αναγνώστης) οτι είμαστε όντως στα αίσχατα χρόνια του Αντιχρίστου, δεν προβληματίζεσαι όσον αφορά το "γιατί τώρα" όλα αυτά?
Τώρα βρήκαν να ανακαλύψουν τα πάντα για τους εξωγήινους? Τους πιστεύεις?
Τι εννοούνε οι γραφές μας που λένε "και πλανήσει ακόμα και τους εκλεκτούς"? Τόσο χαζοί είναι πια αυτοί οι εκλεκτοί? Τι θα ισχυριστεί / λέγει ο αντίχριστος για να πλανήσει "ακόμα και τους εκλεκτούς"?

Ε, μα ντιπ, πια? :P :P :P χιχιιχ (κάνω και λίγο χιούμορ για να μην είναι η ανάγνωση έτσι "ξερή" και "σοβαροφανής" - να σπάσουμε λίγο τον "πάγο"). :-)



Αν έκανες τον κόπο να διαβάσεις όλο το κείμενο, κατά πάσα πιθανότητα δε θα γινόταν τώρα αυτή η κουβέντα, γιατί θα είχες καταλάβει ότι ο συγγραφέας είναι κι αυτός 100% Ορθόδοξος, και όχι μασώνος-αιρετικός, και όλα αυτά που του καταλογίζεις. Σε καμία περίπτωση δεν πάει να πλανέψει, πάει να ξεδιαλύνει. Και τα καταφέρνει πάρα πολύ καλά, κατ΄εμέ. Όμως απ΄την άλλη, καλώς γίνεται αυτή η συζήτηση, γιατί μπορεί να αποτελέσει κι αυτή ένα λιθαράκι στο δρόμο για την αλήθεια. Η αλήθεια είναι προϊόν έρευνας, μόχθου,αγάπης, πίστης αλλά και αμφισβήτησης των ανθρωπίνων πορισμάτων.
"Γνώσεσθαι την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς" .

---> Πόσοι από αυτούς που θα τύχει να διαβάσουν όλο το κείμενο νομίζεις οτι έχουν διαβάσει όλη την Παλιά και την Καινή διαθήκη (και μετάφραση και ερμηνία), τους βίους των Αγίων, τους Ιερούς Κανόνες (Ιερό Πηδάλιο), κλπ?

Πόσο σημαντική και σπουδαία είναι λοιπόν η εύρεση της αλήθειας... Μας ελευθερώνει! Από τί, άραγε; (Άλλο μεγάλο θέμα)

---> Εμείς οι "Ορθόδοξοι Χριστιανοί" λέμε οτι το Φως είναι ο γλυκύτατος Ιησούς Χριστός μας.
Εικόνα


"Jesus Christ - The Lost Lamb - by Del Parson" Image URL: http://brooklyncream.files.wordpress.co ... s-lamb.jpg
(Φανταστική αγιογραφία. Πολύ όμορφη και ίσως συγκινητική - για όσους έχουν διαβάσει πέντε πράγματα για τον Ορθόδοξο Χριστιανισμό και τον Ιησού Χριστό μας - τι δίδαξε)


Ο Σφακιανάκης (και κάθε ομο-ιδεάτης του) λέει οτι το φώς προέρχεται από αυτόν που "φέρει το φως". Δηλαδή από τον Εωσφόρο, που τυχαίνει να είναι και άρχοντας τουτου του κόσμου που ζούμε. Συνεπώς όσοι δεν είναι υπο του Εωσφόρου, είναι στο ΣΚΟΤΟΣ...!!!!!!!!!!! :O


[video]http://www.youtube.com/watch?v=44fOlSRJ ... r_embedded[/video]

Video URL: http://www.youtube.com/watch?v=44fOlSRJ ... r_embedded

Εικόνα


Εικόνα


Ποιός λέει αλήθεια και γιατί? Λες να έχει δίκειο ο Σφακιανάκης και ο "κακός Εωσφόρος" να είναι ο Καλός θεούλης και ο "Καλός Θεούλης" να είναι ο "Κακός Θεούλης"?

Νομίζεις οτι ο Σφακιανάκης ΔΕΝ είναι πλανημένος? Αυτός "από τι" νομίζεις οτι πλανήθηκε? Από την ανάγνωση της Καινής Διαθήκης και την Προσευχή? :-)



Πρέπει να σταματήσω κάπου εδώ, κουράστηκα και σας κούρασα. Ελπίζω να συνεχιστεί ο εποικοδομητικός μας - θέλω να πιστεύω- διάλογος ή μάλλον συζήτηση, αφού συμμετέχουν και άλλα μέλη. Μακάρι να αυξηθούν οι συμμετέχοντες.


---> Αχ, πόσο κουραστικές είναι αυτές οι κουβέντεςςςςςς λέεεμεεεεε..!!!! :-) :-)
(και εγώ κουράζομαι απίστευτα να γράφω. Απορώ γιατί κάθομαι και γράφω, ωρες ωρες?) :P :P :P χιχιιχιχ



Υ.Γ.
Για τα βίντεο που παρατίθενται τί έχεις να πεις; Τα είδες; Προσεκτικά; Πως εξηγείς τα όσα συγκλονιστικά δείχνουν; (Μη βιαστείς να μου απαντήσεις πριν διαβάσεις ΟΛΟ το κείμενο της παραπομπής. :132 )

---> Πωπω....κουράστηκα..!!! :-)
Ασε μωρέ, αυτό δεν το απαντάω. Βαριέμαι. :P :P χιχιχι


Dominique:

Συμφωνώ κατά βάση με όσα αναφέρεις και επικροτώ τον τρόπο που σκέφτεσαι
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος omg την 06 Μαρ 2012, 02:03, έχει επεξεργασθεί 6 φορές συνολικά.
«Όσο κι αν είναι λίγοι αυτοί όπου διατηρούν την ευσέβεια, αυτοί είναι η Εκκλησία» (Αγ.Νικηφόρος)\n\n«Μὴ φοβοῦ τὸ μικρὸν ποίμνιον· ὅτι εὐδόκησεν ὁ πατὴρ ὑμῶν δοῦναι ὑμῖν τὴν βασιλείαν.» (Λουκ.ιβʼ32)

Re: Βρέθηκαν αδιάσειστα αποδεικτικά στοιχεία για εξωγήινους που παρουσιάζονται από επιστήμονες

22
Ε, διάβασέ το ντε!

Τελικά ο συγγραφέας καταλήγει ότι όλα τα σχετικά περί ufo κλπ είναι τερτίπια του διαβόλου, είναι αυτός ο παγκάκιστος από πίσω που παίζει στους ανθρώπους "σινεμά" που λέει κι ο μακαριστός Γέρων Παϊσιος.
Χωρίς λόγο μάλλον γράφουμε με τις ώρες, διότι κατ΄ουσίαν συμφωνούμε φίλε μου. (Ή μάλλον το παίρνω πίσω, όλα γίνονται για κάποιο λόγο).
Δε σημαίνει ότι η Καινή Διαθήκη στα χωρία που παρέθεσα υπονοεί εξωγήινους και ufo με πράσινα ανθρωπάκια μέσα. Απλά ξεκινάει έτσι ο συγγραφέας, για να μη "προγκήξει" τους φανατικούς υποστηρικτές της ύπαρξης "εξωγήινων", με τη στενή (στενόμυαλη) έννοια του όρου. Αφήνει ανοικτό το ενδεχόμενο-πιθανότητα να υπονοείται και αυτό.
Στη συνέχεια, αν κάνεις τον κόπο να διαβάσεις, με μεγάλη μαεστρία "αποκαθιστά την τάξη" .
ΔΕ ΛΕΩ ΑΛΛΑ, ΝΑ ΚΑΤΣΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ! χεχε
Απλά είναι πολλοί, πάρα πολλοί οι άνθρωποι που τους απασχολεί σοβαρά το θέμα αυτό, και οι περισσότεροι πέφτουν σε λούμπες, με κυριότερη το να απορρίψουν την Ορθόδοξη πίστη από τη στιγμή που νομίζουν ότι η Ορθοδοξία "δε θέλει ν ΄ακούσει για το θέμα".
Οπότε, καλό κάνει σε αυτούς να καταλάβουν ότι το εύρος της Ορθοδοξίας είναι μεγάλο και παρέχει ικανοποιητικές εξηγήσεις σε όλα τα θέματα που τους απασχολούν.
Όταν κάποιος συνειδητοποιήσει αυτό, τότε μπορεί και να αρχίσει να πιστεύει, να προσεύχεται, να πράττει και να ζει Ορθόδοξα. Μη κοιτάς που εσύ μπορεί να βρίσκεσαι σ΄αυτό το σημείο, και αν είναι έτσι χαίρομαι γι αυτό, οι περισσότεροι είναι στο στάδιο αμφισβήτησης, δυστυχώς.
Ο εν λόγω ιστότοπος, με προσεκτική και καλοπροαίρετη-ανοιχτόμυαλη μελετη, πιστεύω ότι θα βοηθήσει πολλούς να κατανοήσουν και να ερμηνεύσουν τα μυστήρια που μας περιβάλλουν, χωρίς να ξεφύγουν απ τον Ορθόδοξο δρόμο.
Το αποτέλεσμα είναι περισσότεροι άνθρωποι με Ορθόδοξο πνεύμα (για αρχή).
Κουράστηκα ήδη. Απλά κάνε μου αυτή τη ΜΕΓΑΛΗ ΧΑΡΗ, ΚΙ ΕΣΥ ΚΑΙ ΟΛΟΙ που μας διαβάζουν, να μελετήσετε καλά ΌΛΟ το βιβλίο στο

http://geoment.e-e-e.gr/ejogiinoi.htm

Και μετά, αν υπάρχουν ενστάσεις, ξαναμιλάμε.

Α, και αφού το διαβάσεις, κάνε ένα κόπο να ξαναδείς τα βίντεο. Θα τα δεις με άλλο μάτι, πίστεψέ με...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Spartan την 04 Μαρ 2012, 23:26, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Βρέθηκαν αδιάσειστα αποδεικτικά στοιχεία για εξωγήινους που παρουσιάζονται από επιστήμονες

23
Spartan έγραψε:Ε, διάβασέ το ντε!

Τελικά ο συγγραφέας καταλήγει ότι όλα τα σχετικά περί ufo κλπ είναι τερτίπια του διαβόλου, είναι αυτός ο παγκάκιστος από πίσω που παίζει στους ανθρώπους "σινεμά" που λέει κι ο μακαριστός Γέρων Παϊσιος.
Χωρίς λόγο μάλλον γράφουμε με τις ώρες, διότι κατ΄ουσίαν συμφωνούμε φίλε μου. (Ή μάλλον το παίρνω πίσω, όλα γίνονται για κάποιο λόγο).
Δε σημαίνει ότι η Καινή Διαθήκη στα χωρία που παρέθεσα υπονοεί εξωγήινους και ufo με πράσινα ανθρωπάκια μέσα. Απλά ξεκινάει έτσι ο συγγραφέας, για να μη "προγκήξει" τους φανατικούς υποστηρικτές της ύπαρξης "εξωγήινων", με τη στενή (στενόμυαλη) έννοια του όρου. Αφήνει ανοικτό το ενδεχόμενο-πιθανότητα να υπονοείται και αυτό.
Στη συνέχεια, αν κάνεις τον κόπο να διαβάσεις, με μεγάλη μαεστρία "αποκαθιστά την τάξη" .
ΔΕ ΛΕΩ ΑΛΛΑ, ΝΑ ΚΑΤΣΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ! χεχε
Απλά είναι πολλοί, πάρα πολλοί οι άνθρωποι που τους απασχολεί σοβαρά το θέμα αυτό, και οι περισσότεροι πέφτουν σε λούμπες, με κυριότερη το να απορρίψουν την Ορθόδοξη πίστη από τη στιγμή που νομίζουν ότι η Ορθοδοξία "δε θέλει ν ΄ακούσει για το θέμα".
Οπότε, καλό κάνει σε αυτούς να καταλάβουν ότι το εύρος της Ορθοδοξίας είναι μεγάλο και παρέχει ικανοποιητικές εξηγήσεις σε όλα τα θέματα που τους απασχολούν.
Όταν κάποιος συνειδητοποιήσει αυτό, τότε μπορεί και να αρχίσει να πιστεύει, να προσεύχεται, να πράττει και να ζει Ορθόδοξα. Μη κοιτάς που εσύ μπορεί να βρίσκεσαι σ΄αυτό το σημείο, και αν είναι έτσι χαίρομαι γι αυτό, οι περισσότεροι είναι στο στάδιο αμφισβήτησης, δυστυχώς.
Ο εν λόγω ιστότοπος, με προσεκτική και καλοπροαίρετη-ανοιχτόμυαλη μελετη, πιστεύω ότι θα βοηθήσει πολλούς να κατανοήσουν και να ερμηνεύσουν τα μυστήρια που μας περιβάλλουν, χωρίς να ξεφύγουν απ τον Ορθόδοξο δρόμο.
Το αποτέλεσμα είναι περισσότεροι άνθρωποι με Ορθόδοξο πνεύμα (για αρχή).
Κουράστηκα ήδη. Απλά κάνε μου αυτή τη ΜΕΓΑΛΗ ΧΑΡΗ, ΚΙ ΕΣΥ ΚΑΙ ΟΛΟΙ που μας διαβάζουν, να μελετήσετε καλά ΌΛΟ το βιβλίο στο

http://geoment.e-e-e.gr/ejogiinoi.htm

Και μετά, αν υπάρχουν ενστάσεις, ξαναμιλάμε.

Α, και αφού το διαβάσεις, κάνε ένα κόπο να ξαναδείς τα βίντεο. Θα τα δεις με άλλο μάτι, πίστεψέ με...

Τίποτα δεν είναι τυχαίο αγαπητέ.


Αν ισχύουν όσα λες, τότε λογικά πρέπει να συμφωνούμε, απλά δεν το ξέραμε. Όμως είδες πόσο ωραία και ζουμερά κείμενα βγήκαν προς ανάγνωση (προς τρίτους) μέσα από την - όπως τελικώς φαίνεται - "ανύπαρκτη αντιπαράθεσή μας"?

Και να προσθέσω εδώ μερικά πράγματα σχετικά με το "Τίποτα δεν είναι τυχαίο".

Νιώθετε πόσο δύναμη έχει ο Θεός και την απεραντοσύνη του?
Νιώθετε πόσο δύναμη έχει η προσευχή στον Θεό?
Πόσες φορές νιώσατε μετά από προσευχή οτι ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΓΥΡΝΑΕΙ ΑΝΑΠΟΔΑ προκειμένου να συμβεί αυτό που επιθυμείτε, όταν αυτό μάλιστα είναι για το καλό σας και δεν βλάπτει άλλους.
Πόσες φορές σας έτυχε να σας κάνει κάποιος κακό και να αντιληφθείτε αργότερα στον χρόνο οτι τελικά το κακό που σας έκανε ήταν "ευεγερσία" μακροπρόθεσμα...(ίσως μάλλον γιαυτό λέει ο Χριστός μας "ευεγερτείτε τους εχθρούς σας").
Πόσοι από εσάς υποφέρετε από προβλήματα υγείας και αντιληφθήκατε οτι αυτό είναι "ευεγερσία" που σας έδωσε ο Θεός για να φρενάρει τις τυχόν αμαρτίες σας για να σας σώσει την ψυχή σας (διότι το σώμα μας θα λιώσει και θα το φάνε ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ τα σκουλήκια, ο,τι και να κάνουμε όλοι μας).
Τι αμαρτίες θα κάνατε εάν δεν είχατε την τάδε πάθηση?
Γιατί προλαβαίνετε να εξομολογείστε και να μεταλαμβάνετε όσοι παθαίνετε καρκίνο η ασθένειες με αργό θάνατο και μετά πεθαίνετε? (έχει άραγε σημασία αν θα πεθάνετε 5 ετών, 30 ετών ή 120 ετών, αν η ψυχή σας πάει στην "απώλεια" - πάει χαμένη στην κόλαση)?
Γιατί το "μικρό παιδί" όταν παίζει και το φωνάζει η "μαμά του" για να "φάει το υπέροχο φαγητό που ετοίμασε για αυτό", δεν την ακούει και την αγνοεί , αλλά όταν χτυπάει πχ. το κεφάλι του ή το πόδι του, κλαίει και φωνάζει "μαμάααααα". Πρέπει δηλαδή να "χτυπήσει" για να φωνάξει την μαμά του που την έχει τόσο μα τόσο ανάγκη να το βοηθήσει??????? ;-)

Αντιλαμβάνεστε οτι ο Θεός ΔΕΝ έχει ανάγκη από εμάς.
ΕΜΕΙΣ έχουμε ανάγκη από το Θεό.
Επίσης αντιλαμβάνεστε οτι ο Θεός μας αγαπάει και θέλει το καλό μας, χωρίς να έχει να κερδίσει κάτι από εμάς (δεν μας έχει ανάγκη καμία και όμως μας αγαπάει και θέλει το καλό μας).

Ε, λοιπόν όλα αυτά, αλλά και πολλά άλλα είναι ο Θεός...!!!!
Γιατί λοιπόν αναζητάτε συνεχώς θαύματα και UFO και δεν ανοίγετε τα μάτια σας να τα δείτε να συμβαίνουν καθημερινά γύρω σας? Ακόμα αναρρωτιέστε ΑΝ υπάρχει Θεός?


Σας φαίνονται "περίεργα (και άσχετα) όσα διαβάζετε" σε αυτό εδώ το post??? Προβληματιστείτε. Ψαχτείτε...!!!!

Υστερόγραφο: Ε, τωρα με ψήσατε να ψάξω πιο εντατικά να βρώ χρόνο να διαβάσω το άρθρο στο URL:

http://geoment.e-e-e.gr/ejogiinoi.htm

χιχιχ :P
«Όσο κι αν είναι λίγοι αυτοί όπου διατηρούν την ευσέβεια, αυτοί είναι η Εκκλησία» (Αγ.Νικηφόρος)\n\n«Μὴ φοβοῦ τὸ μικρὸν ποίμνιον· ὅτι εὐδόκησεν ὁ πατὴρ ὑμῶν δοῦναι ὑμῖν τὴν βασιλείαν.» (Λουκ.ιβʼ32)

Re: Βρέθηκαν αδιάσειστα αποδεικτικά στοιχεία για εξωγήινους που παρουσιάζονται από επιστήμονες

25
Αγαπητοί φίλοι τα πράματα είναι σε γενικές γραμμές απλά. Προσεξτε να δείτε να σας πω καποια πραγματάκια.
Στη φύση είναι όλα ιεραρχημένα..
Η φύση γεννα ελάχιστους έξυπνους και ικανούς ανθρώπους και η πλειοψηφία είναι μετριότητες ή ηλίθιοι..
Είναι φυσικό λοιπόν ο εξυπνότερος να εξουσιάζει τον λιγότερο έξυπνο ή ικανό.
Όχι μόνο φυσικό αλλά και αναγκαίο...
Τώρα εάν οι έξυπνοι άνθρωποι ολιγάρχες αυτή την εξυπνάδα τους την συνοδεύουν με απληστία για πλούτο και δύναμη και καταλήστευση των αγαθών και πρώτων υλών τότε υποφέρει ολο το κοπάδι και ολη η ανθρωπότητα και ο πλανητης.
Κατ'επέκταση τώρα σκεφτείτε έναν εξωγήινο πολιτισμό που ταξιδεύει για εκατομμύρια χρόνια στο σύμπαν..
Υπαρχει περιπτωση να συγκριθεί με τους ανθρώπους και την τωρινη τεχνολογια των γηινων; Όχι βέβαια
Αυτοί είναι οι ασυγκρίτως εξυπνότεροι και οι γηινοι οι εντελώς χαζοι και πρωτόγονοι..
Συνεπώς έαν έρθουν εδώ είναι φυσικό και αναγκαίο να μας εξουσιάζουν..
Και μάλιστα το επιπεδο εξυπναδας τους και τεχνολογίας τους ειναι τέτοιο που δεν θα παίρνουμε κιολας καν χαμπάρι ότι μας εξουσιάζουν..
Θυμηθειτε τι ειχε γραψει παλιοτερα για την τεχνολογια που ηδη υπαρχει εν μερει στη Γη οπως με μικροκυματα μειζερ μπορεις να εμφυτευσεις σκεψεις και βουλήσεις ή ακόμα και αισθήματα στο μυαλό και στην καρδιά ενος στοχου-ανθρωπου..
Τι ποιο βολικο λοιπον για τους εξωγηινους αυτους να εχουν και αυτοι τετοια τεχνολογια με αυτοματη σκοπευση σε καθε γηινο και να μας εξουσιαζουν κατ'αυτο τον τροπο. Να εξουσιαζουν το κοπαδι με εμφυτευση σκεψεων εξ αποστασεως (τηλεπαθητικα) και με αυτοματη σκοπευση μειζερ απο τους δορυφορους τους σε καθε γηινο στοχο..
Τωρα αν αυτοι οι πανεξυπνοι εξωγηινοι συνοδευουν την εξυπνάδα τους με απληστία για πλούτο και δύναμη και καταλήστευση των αγαθών και πρώτων υλών τότε παλι αντιστοιχα υποφέρει ολο το κοπάδι και ολη η ανθρωπότητα και ο πλανητης, κατ'αναλογια των λιγων ελαχιστων γηινων εξουσιαστων υπερ-εξυπνων αλλα απληστων κατ'ομοιωση των εξωγηινων επικυριαρχων.. Δηλαδη ολοι εμεις ακομα και οι εξουσιαστες οι γηινοι στην ουσια ειναι τηλεπαθητικοι δουλοι αυτων των ακομα πιο ανωτερων εξωγηινων εξουσιαστών..
Ο πλανητης και το ηλιακο μας συστημα εχει ηλικια 5 δισεκατομμυρια χρονια
Το Συμπαν εχει συμφωνα με τελευταιους υπολογισμους ηλικια πανω απο 13 δισεκατομμυρια χρονια..
Η γηινη γνωστη ιστορια ομως ειναι μολις 5000 ετων! Αντε εως 10000 μεχρι την προιστορια..
Οποτε μιλαμε για δισεκατομμυρια χρονια που μπορει να προηγουνται αυτοι οι εξωγηινοι πολιτισμοι απο εμας και να ταξιδεύουν στο γαλαξία εδώ και δισεκατομμύρια χρόνια!!!
Οποτε τι πιο βολικο γι'αυτους να μας εκτρεφουν και να μας καλιεργουν ως αγέλη ζώων ενω παραλληλα μας χρησιμοποιουν ως δουλους παραγωγης και μεταποίησης και εξορυξης των πρωτων υλων..
Μερικοι φανταζονται τους εξωγηινους οπως στην ταινια idependence day που θα ρθουν με τις ναυαρχιδες τους και τα υπεροπλα τους και θα μας εξαφανισουν με στρατιωτικη επιθεση σε χρονο ντε-τε..
Ομως τι ειναι πιο βολικο και περισσότερο ενεργειακα εξοικονομητικό γι'αυτούς;
Η στρατιωτική επίθεση ή να μας εξουσιαζουν και να μας κατευθυνουν ως δουλους μεσω υπερτερης τεχνολογιας και να μη το παιρνουμε κιολας καν ειδηση.. εδώ κολάει άψογα και το "ο δουλος του κυρίου" που επικαλούνται οι θρησκείες!
Επισης η πολυ υψηλη τεχνολογια που κατεχουν στα μάτια των γήινων δεν θα διαφερει απο θαυμα..
ετσι εξηγουνται και ολα τα θαυματα των διαφορων θρησκειων, οσα απο αυτα δεν εχουν ήδη αποδειχτει απατες και ταχυδαχτυλουργικά τρυκ των γηινων ιερεων, κλπ!
Μιλουν οι χριστιανοι για το blue beam σε σχεση με τα UFO αλλα δεν παει το μυαλο τους οτι blue beam και υπερτερη άγνωστη τεχνολογία (ταχυδακτυλουργικών τρυκ)
Οι θρησκειες και τα ιερατεια επισης θα αποτελουν και ενα πολυ καλο επιπροσθετο μεσο χειραγωγησης των δουλων..
για να μενουν πιο καλα προσκολημενοι στην αγελη και στο κοπαδι.. και να ειναι πιο υπάκουοι..
Φυσικα τα ιερατεια μπορει να ειναι και ψευδο-επιστημονικά ή πολιτικά ιερατεία (κομματα) ή κοινωνικά ιερατεία ή μασονικά ιερατεία ... το μάντρωμα παραμένει πάντα το ίδιο...
αυτά τα ολίγα για σήμερα..

Re: Βρέθηκαν αδιάσειστα αποδεικτικά στοιχεία για εξωγήινους που παρουσιάζονται από επιστήμονες

26
«Εισί γαρ πνεύματα δαιμονίων ποιούντα σημεία»
(είναι σημεία θαυμαστά από πνεύματα δαιμονίων για να προκαλούν την έκπληξη και να παραπλανούν τους ανθρώπους), γράφεται στην Αποκάλυψη (16, 14), για τις τερατουργίες του θηρίου στις έσχατες μέρες. Γιατί στην επίδειξη, στα ορατά και υλικά σημάδια (στον αέρα ίσως), θα βασιστεί το θηρίο για να πραγματοποιήσει τους βρώμικους σκόπους του.
Τα υπερήφανα και επιδεικτικά πνεύματα καθοδηγούν και πολλούς μάγους και θαυματοποιούς της εποχής μας, όπως ο Ντ. Κοπερφιλντ ή ο Γιούρι Γκέλλερ. Ο τελευταίος μάλιστα ισχυριζόταν ότι τις δυνάμεις του τις έδιναν «ανώτερα εξωγήινα όντα». Οι δυνάμεις αυτές του εξασφάλιζαν μία σειρά από απίθανα πνευματιστικά κόλπα, που του απέφεραν και τα ανάλογα κέρδη. Όμως, όλα αυτά τα «θαύματα» ξεπερνούν τα όρια της ψυχαγωγίας και μεταδίδουν στο κοινο επικίνδυνες τάσεις μιμητισμού, μαζί με έναν αλαζονικό - βλάσφημο τρόπο σκέψης.
Ένα θείο όραμα της Παναγίας στην περιοχή Βίγλα του Αγ. Ορους, αποκάλυψε την πονηρία και το δόλο των επιδεικτικών πνευμάτων. Το όραμα αξιώθηκε να δει ένας μαθητής του Αγ. Γρηγορίου του Σιναϊτη, ο Μάρκος. Είδε λοιπόν προς ανατολάς ένα χρυσόκτιστο πύργο, με ένα θρονο, πάνω στον οποίο καθόταν η Υπεραγία Θεότοκος, έχοντας στην αγκαλιά της το Χριστό. Γύρω - γύρω την περιστοίχιζαν οι δώδεκα Απόστολοι, άγγελοι και Αγιορείτες πατέρες, αλλά και ένα πλήθος Χριστιανών, που δοξολογούσαν το Θεό.
Και καθώς βλέπει αυτό το υπέρλαμπρο όραμα, γυρίζει δυτικά και βλέπει μια «τσιγγάνα» ή «γύφτισσα», η οποία έκανε διάφορα σκέρτσα, αστεία, θεατρικές κινήσεις, ξεγυμνώματα και άλλες επιδεικτικές παραστάσεις. Τότε, με φρίκη παρατήρησε πως, λίγοι - λίγοι από τους Χριστιανούς, και καλόγεροι ακόμα, άρχισαν, από σατανική περιέργεια, να εγκαταλείπουν την πάμφωτη Παναγία, τους Αγίους και τα Ουράνια Τάγματα των Αγγέλων και να πηγαίνουν στη «γύφτισσα», συνεπαρμένοι από τα κόλπα της. Στις Ουράνιες Δυνάμεις παρέμειναν σταθεροί πολύ λίγοι από τους αρχικούς Χριστιανούς και Αγιορείτες πατέρες. Ένα αληθινά προφητικό δράμα για την εποχή μας, αφού οι άνθρωποι γοητεύονται από τις τσιγγάνες, τις χαρτορίχτρες, τους επίδοξους θαυματοποιούς και τα UFΟ! Τα τερτίπια αυτού που «πλάνα την οικουμένη όλη»... (Απόκάλυψη 12,9) [3].
Τα UFΟ λοιπόν επιδιώκουν να γίνεται «ντόρος» γι' αυτά, ίσα-ίσα για να επικρατεί η σύγχυση και το σκοτάδι. Χρησιμοποιούν δηλαδή, όπως είπαμε προηγουμένως, το λεγόμενο «χαοτικό όριο». Και μάλλον όλα αυτά επιδιώκουν (και όσα θα διαβάσετε στη συνέχεια), γιατί τα UFΟ έχουν το «πάνω χέρι» στις επαφές τους μαζί μας. Εμείς, τις πιο πολλές φορές, αρκούμαστε στο να παρακολουθούμε ανίσχυροι, «μαρμαρωμένοι», τα καμώματα τους, το θέατρο τους που παίζεται γύρω μας και μέσα μας...


[3] Αγιορείτου μοναχού Ανδρέου - Χαραλάμπους Θεοφιλόπουλου, Γεροντικό του Αγίου Όρους, τόμος Α σελ. 201.

πηγή:
http://geoment.e-e-e.gr/ejogiinoi.htm

Τα τερτίπια αυτά, τα ταχυδακτυλουργικά αυτά κόλπα, είναι πάρα πολύ φτηνιάρικα και ευτελή αγαπητέ φίλε yermak.
Oυδεμία σχέση δεν έχει αυτή η καθαρή εξαπάτηση με το Θαύμα της Δημιουργίας του ενός Θεού, ούτε με την αλήθεια της Ορθόδοξης πίστης, για την οποία δεν μπορείς να έχεις άποψη, πίστεψέ με, λόγω προκατάληψης, και εν μέρει (εξ΄ολοκλήρου αν θες, δε θα σε κρίνω εγώ) σε δικαιολογώ.
Εύχομαι κάποια στιγμή της ζωής σου να δεις και να νιώσεις πέραν κάθε αμφισβήτησης κι εσύ την Αλήθεια του Χριστού, πραγματικά στο εύχομαι ολόψυχα.
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Βρέθηκαν αδιάσειστα αποδεικτικά στοιχεία για εξωγήινους που παρουσιάζονται από επιστήμονες

27
το Θαύμα της Δημιουργίας του ενός Θεού
Και τον Θεό ποιος τον Δημιούργησε;;
Φίλε δεν ξέρω αν γνωρίζεις τα τεστ IQ της Mensa αλλά μόλις ξεπεράσεις το IQ σου δεν μπορείς να διακρίνεις την σωστή λύση του τεστ ακόμα και αν σου την δείξουν.. Απλά δεν μπορείς διότι ξεπερνάει τα όρια της νοημοσύνης σου!!
Και μου λες ότι οι εξωγήινοι που ταξιδεύουν στο σύμπαν για δισεκατομμύρια χρόνια μπορείς εσύ να καταλάβεις ποιο τεχνολογικό θαύμα είναι δικό τους ή οχι;; Εδώ ακόμα και ενας μέτριος γήινος ταχυδακτυλουργος μπορεί άνετα να σου δημιουργήσει illusions -ψευδαισθήσεις που να ψάχνεσε για μέρες και να σου γυρίσει ο κόσμος τούμπα...τι μου λες και εσύ τώρα.. Ακόμα και την διάθεση σου και τα συναισθήματα σου μπορούν να ελένξουν σήμερα μέσω υπαρκτής ΓΗΙΝΗΣ τεχνολογίας (mood control), πόσο μάλλον εξωγήινης..εκεί πλέον χάνεις τον λογαριασμό και την μπάλα τελείως...
Ο Θεός , Το Σύμπαν δηλαδή δεν του καίγεται καρφί και δεν ασχολείτε με κόκκους άμμου και μικρόβια εκτός και αν τα μικρόβια αυτά αρχίσουν και αποκτούν επικύνδινα παιχνίδια όπως πυρηνικά όπλα (σπίρτα για παιδάκια στο σπίτι) καθώς και άλλα επικίνδυνα μπιχλιμπίδια...οπότε αρχίζει και τον πιάνει μια ελάχιστη φαγούρα στην παρανυχίδα ... και έτσι μια ωραία πρωϊα καταλλήγει και στέλνει το ιππικό..
Απάντηση

Επιστροφή στο “Βιντεάκια με UFO,μεταφυσικά και ανεξήγητα φαινόμενα.”