Re: Νίκος Λυγερός

2
Νίκος Λυγερός: Η ανατολική Μεσόγειο είναι ένα από τα τρία μέρη με τα μεγαλύτερα κοιτάσματα του κόσμου.
Με αυτά τα κοιτάσματα δεν προσβλέπουμε σε  Business αλλά στην απελευθέρωση των μικρών και μεγάλων κατεχόμενων ( μικρά κατεχόμενα=Κύπρος, μεγάλα= ανατολική Θράκη, Κων/πολης και Ελλησπόντου inkl. 

Στο 1:42:25 
https://youtu.be/N8Wa0HbNbqU

Re: Νίκος Λυγερός

3
aetos64 έγραψε: 06 Απρ 2022, 22:14 Νίκος Λυγερός: Η ανατολική Μεσόγειο είναι ένα από τα τρία μέρη με τα μεγαλύτερα κοιτάσματα του κόσμου.
Με αυτά τα κοιτάσματα δεν προσβλέπουμε σε  Business αλλά στην απελευθέρωση των μικρών και μεγάλων κατεχόμενων ( μικρά κατεχόμενα=Κύπρος, μεγάλα= ανατολική Θράκη, Κων/πολης και Ελλησπόντου inkl. 

Στο 1:42:25 
https://youtu.be/N8Wa0HbNbqU
Δεν προσβλέπουμε σε bussiness γιατί δεν είμαστε σε θέση να κάνουμε. Η επιχειρηματικότητα στην Ελλάδα είναι από τις χαμηλότερες στο κόσμο. 
"Προσβλέπουμε σε απελευθέρωση των μικρών και μεγάλων κατεχόμενων" ....... Οκ. Ωραία, στην θεωρία όμως. Στην Πράξη ; Πως το κάνουμε αυτό ;
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Νίκος Λυγερός

4
LAPTONAS έγραψε: 06 Απρ 2022, 23:01
aetos64 έγραψε: 06 Απρ 2022, 22:14 Νίκος Λυγερός: Η ανατολική Μεσόγειο είναι ένα από τα τρία μέρη με τα μεγαλύτερα κοιτάσματα του κόσμου.
Με αυτά τα κοιτάσματα δεν προσβλέπουμε σε  Business αλλά στην απελευθέρωση των μικρών και μεγάλων κατεχόμενων ( μικρά κατεχόμενα=Κύπρος, μεγάλα= ανατολική Θράκη, Κων/πολης και Ελλησπόντου inkl. 

Στο 1:42:25 
https://youtu.be/N8Wa0HbNbqU
Δεν προσβλέπουμε σε bussiness γιατί δεν είμαστε σε θέση να κάνουμε. Η επιχειρηματικότητα στην Ελλάδα είναι από τις χαμηλότερες στο κόσμο. 
"Προσβλέπουμε σε απελευθέρωση των μικρών και μεγάλων κατεχόμενων" ....... Οκ. Ωραία, στην θεωρία όμως. Στην Πράξη ; Πως το κάνουμε αυτό ;
Απλούστατα, τα παγκόσμια συμφέροντα θα βρίσκονται στην πλευρά μας. 

Re: Νίκος Λυγερός

6
aetos64 έγραψε: 06 Απρ 2022, 23:28 Ποιά συμβουλή έδωσε ο Νίκος Λυγερός στον Κυριάκο Μητσοτάκη στις 10.06.2019

Στο 54:45
https://youtu.be/rBNmr7-0jv4
και που την έδωσε ; Όπως λέει και ο ίδιος αν γράψεις ένα βιβλίο και δεν το διαβάσει κανείς μπορεί να αναρωτηθείς αν τελικά το έγραψες ...
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Νίκος Λυγερός

7
LAPTONAS έγραψε: 07 Απρ 2022, 00:22
aetos64 έγραψε: 06 Απρ 2022, 23:28 Ποιά συμβουλή έδωσε ο Νίκος Λυγερός στον Κυριάκο Μητσοτάκη στις 10.06.2019

Στο 54:45
https://youtu.be/rBNmr7-0jv4
και που την έδωσε ; Όπως λέει και ο ίδιος αν γράψεις ένα βιβλίο και δεν το διαβάσει κανείς μπορεί να αναρωτηθείς αν τελικά το έγραψες ...
Άν εσύ δεν βλέπεις να εκπληρώνεται αυτό   ΟΚ
Μη μου ζητήσεις εξηγήσεις, είναι θέμα άποψης..

Re: Νίκος Λυγερός

8
aetos64 έγραψε: 07 Απρ 2022, 00:38
Άν εσύ δεν βλέπεις να εκπληρώνεται αυτό   ΟΚ
Μη μου ζητήσεις εξηγήσεις, είναι θέμα άποψης..
 
 
 
 
Όχι στο άμεσο μέλλον, δεν το βλέπω.
 
Κοίτα, Αετέ, τίποτα δεν είναι θέμα άποψης έτσι απλά. Όλα είναι θέμα στοιχείων και βαρύτητας αυτών. Εμένα - όπως θα έχεις καταλάβει - μου αρέσει να ακούω/ ή να διαβάζω - καλά τεκμηριωμένες απόψεις.  Για παράδειγμα ο Λυγερός στο παρακάτω βίντεο λέει ότι σύντομα θα διαμελιστεί η Τουρκία από το 24:00 και μετά: 
 


Το γνωρίζουμε βέβαια ότι θα διαμελιστεί, έτσι δεν είναι ; Το προφήτευσε ο Κοσμάς ο Αιτωλός πριν δύο-μισί αιώνες. Το ίδιο και ο Παίσιος.

Θα μπορούσαμε να πούμε ότι το ίδιο λέει και ο Λυγερός, ωστόσο αυτός μας δίνει αρκετές πληροφορίες σχετικά με τους Κούρδους και τους Αρμένιους, και μάλιστα τεκμηριώνει ωραία τις απόψεις του, αλλά δεν μπορούμε να θεωρήσουμε π.χ. ότι είναι ο ποιο "έξυπνος Έλληνας" διότι αυτά που λέει δεν είναι εξυπνότερα από αυτά που είπαν κάποιοι απλοί άνθρωποι τις εκκλησίας ..που δεν είχαν και τόσο υψηλό IQ προφανώς.

Εκτός αν λέει κάπου κάτι ιδιαίτερο και δεν το έχω δει γιατί γενικώς δεν τον παρακολουθώ. Εσύ Αετέ, τι λες ; λέει ; 😉
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Νίκος Λυγερός

9
LAPTONAS έγραψε: 07 Απρ 2022, 01:43
aetos64 έγραψε: 07 Απρ 2022, 00:38
Άν εσύ δεν βλέπεις να εκπληρώνεται αυτό   ΟΚ
Μη μου ζητήσεις εξηγήσεις, είναι θέμα άποψης..
Όχι στο άμεσο μέλλον, δεν το βλέπω.
Κοίτα, Αετέ, τίποτα δεν είναι θέμα άποψης έτσι απλά. Όλα είναι θέμα στοιχείων και βαρύτητας αυτών. Εμένα - όπως θα έχεις καταλάβει - μου αρέσει να ακούω/ ή να διαβάζω - καλά τεκμηριωμένες απόψεις.  Για παράδειγμα ο Λυγερός στο παρακάτω βίντεο λέει ότι σύντομα θα διαμελιστεί η Τουρκία από το 24:00 και μετά: 


Το γνωρίζουμε βέβαια ότι θα διαμελιστεί, έτσι δεν είναι ; Το προφήτευσε ο Κοσμάς ο Αιτωλός πριν δύο-μισί αιώνες. Το ίδιο και ο Παίσιος.

Θα μπορούσαμε να πούμε ότι το ίδιο λέει και ο Λυγερός, ωστόσο αυτός μας δίνει αρκετές πληροφορίες σχετικά με τους Κούρδους και τους Αρμένιους, και μάλιστα τεκμηριώνει ωραία τις απόψεις του. 
Εγώ βλέπω πως τα τελευταία χρόνια έχουμε αναπτύξει συμμαχίες στρατηγικής σημασίας με ΗΠΑ, Γαλλία, Ισραήλ, Αίγυπτο, ΗΑΕ.
Την ίδια περίοδο το Ηνωμένο Βασίλειο με επσνειλημένες επισκέψεις του πρίγκιπα Κάρολου τίμησε την Ελλάδα, ο οποίος μάλιστα δήλωσε Έλληνας.
Τέτοιες τιμές προς την Ελλάδα παλαιότερα, έστω κι αν υπήρχαν, δεν εκδηλώνονταν τόσο εύκολα και ξεκάθαρα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Youtube video-Συλλογή”