Re: Ανθρωποειδή Ρομπότ !?

12
aetos64 έγραψε: 14 Μάιος 2022, 10:37 Αρχίζω πολύ να αμφιβάλλω πως δεν υπάρχουν ήδη άνθρωποι με εμφυτεύματα στον εγκέφαλο της τεχνητής ή και ψηφιακής νοημοσύνης..
Για την νέα startup του Έλον μιλάς ; Θέμα χρόνου να γίνει κι αυτό μόδα
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Ανθρωποειδή Ρομπότ !?

13
LAPTONAS έγραψε: 15 Μάιος 2022, 23:04
aetos64 έγραψε: 14 Μάιος 2022, 10:37 Αρχίζω πολύ να αμφιβάλλω πως δεν υπάρχουν ήδη άνθρωποι με εμφυτεύματα στον εγκέφαλο της τεχνητής ή και ψηφιακής νοημοσύνης..
Για την νέα startup του Έλον μιλάς ; Θέμα χρόνου να γίνει κι αυτό μόδα
Όχι, εννοώ πως ο ιδρυτής μάλλον είναι ήδη συνδεδεμένος.. Και αυτά που θα διαθέσει στο κοινό μάλλον θα είναι κατώτερης τάξης..

Re: Ανθρωποειδή Ρομπότ !?

14
aetos64 έγραψε: 15 Μάιος 2022, 23:08
LAPTONAS έγραψε: 15 Μάιος 2022, 23:04
aetos64 έγραψε: 14 Μάιος 2022, 10:37 Αρχίζω πολύ να αμφιβάλλω πως δεν υπάρχουν ήδη άνθρωποι με εμφυτεύματα στον εγκέφαλο της τεχνητής ή και ψηφιακής νοημοσύνης..
Για την νέα startup του Έλον μιλάς ; Θέμα χρόνου να γίνει κι αυτό μόδα
Όχι, εννοώ πως ο ιδρυτής μάλλον είναι ήδη συνδεδεμένος.. Και αυτά που θα διαθέσει στο κοινό μάλλον θα είναι κατώτερης τάξης..
Αν μπορεί να αντλήσει πληροφορίες θα γίνει Θεός. χμ............
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Ανθρωποειδή Ρομπότ !?

16
Μάνος Δανέζης:

"Η τεχνολογία που έχουμε, δεν είναι αυτή που επαγγελόμαστε. Όταν έχουμε επιστήμονες που λένε ότι δέν υπάρχει κβαντικός υπολογιστής και εγώ φαφλατάς και...λέω..κτλ. Κι έχει γεμήσει κβαντικούς υπολογιστές όλος ο κόσμος... Μα αυτοί (οι επιστήμονες) είναι "τιτλούχοι", για ποιά επιστήμη μιλάμε; Δηλαδή, έχουμε να δούμε θαύματα. Όταν μιλάμε για τεχνιτή νοημοσύνη, κοιτάξτε να καταλάβετε που βρισκόμαστε: πριν απο λίγους μήνες, μάθαμε στις εφημερίδες ότι ο Έλον Μάσκ, ο οποίος έχει ένα ινστιτούτο, επιστημονικό, εκπληκτικό, που χαλάει 10 δις γι αυτό το ινστιτούτο του, κάνει δορυφόρους κάνει ..ότι θέλετε.. εκτόξευσε 1500 δορυφόρους, κι εμείς ...βγήκαμε το βράδυ και τους χαζεύαμε..."

στο  29:35

Re: Ανθρωποειδή Ρομπότ !?

17
Οι Έλληνες "επιστήμονες" που είναι π.χ.  καθηγητές στα πανεπιστήμια είναι όλοι κοιμισμένοι και αυτό το ξέρω από πρώτο χέρι. Για αυτούς μιλάει ο Δανέζης. Έξω από την Ελλάδα, ο κόσμος είναι εντελώς διαφορετικός, κι αυτό επίσης από πρώτο χέρι, όπως κι εσύ Αετέ. 

Σχετικά με το starlink :



αυτά γινόνοντουσαν το βραδάκι όταν ήμασταν σε lockdown............. 
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Ανθρωποειδή Ρομπότ !?

18
LAPTONAS έγραψε: 24 Μάιος 2022, 23:48 Οι Έλληνες "επιστήμονες" που είναι π.χ.  καθηγητές στα πανεπιστήμια είναι όλοι κοιμισμένοι και αυτό το ξέρω από πρώτο χέρι. Για αυτούς μιλάει ο Δανέζης. Έξω από την Ελλάδα, ο κόσμος είναι εντελώς διαφορετικός, κι αυτό επίσης από πρώτο χέρι, όπως κι εσύ Αετέ. 



 
 
 
 
 
"Η τεχνολογία που έχουμε, δεν είναι αυτή που επαγγελόμαστε."
Αυτή η θέση του Δανέζη είναι που επιβεβαίωσε και την δική μου πεποίθηση όπως ανέφερα πιο πάνω για τον Μάσκ, όπου αμφισβήτησα πως δέν υπάρχουν ήδη συνδεδεμένοι με τεχνητή/ψηφιακή  νοημοσύνη, άνθρωποι.
Όσο για τους επιστήμονες, θεωρώ πως αυτοί στη συντριπτική πλειοψηφία, εντός και εκτός Ελλάδας, είναι μονόπλευρα στο συγκεκριμένο προς εξερεύνηση αντικείμενό τους επικεντρωμένοι σε βαθμό που δεν αντιλαμβάνονται το ευρύτερο περιβάλλον τους, και αυτό νομίζω πως εννοεί και ο Δανέζης. 
Απάντηση

Επιστροφή στο “Νεοταξικές Τεχνολογίες και Μαυρα Προγραμματα”

cron