Η παγκόσμια θρησκεία ως "Πανθρησκεία" και ο νέος Μεσσίας (Αντίχριστος)

1
Θα σας παρουσιάσω μία σύντομη μελέτη που έκανα χθες το βράδυ που είχα ...αυπνίες... και σχημάτισα από διάφορες πηγές στο διαδίκτυο. Να με συγχωρέσετε αλλά περιέχει σημεία στα αγγλικά και στα ελληνικά ένεκα των πηγών. :0607
Εικόνα
1) Καταστροφή πόλεμος και διαμάχη σε παγκόσμιο επίπεδο

Για να εμφανιστεί ο νέος Μεσσίας θα πρέπει να επικρατεί "μεγάλη Θλίψη" τις ημέρες εκείνες παγκοσμίως, αλλιώς γιατί να εμφανιστεί ; Αυτό φαίνεται στα ακόλουθα σημεία της Αποκάλυψης όπως και σε άλλα σημεία της Καινής Διαθήκης
18 και τα έθνη οργίστηκαν, και ήρθε η οργή σου, και ο καιρός των νεκρών, για να κριθούν, και να δώσεις τον μισθό στους δούλους σου, τους προφήτες, και στους αγίους, και σ' εκείνους που φοβούνται το όνομά σου, τους μικρούς και τους μεγάλους, και να φθείρεις αυτούς που φθείρουν τη γη. Αποκάλυψη 11:18

'When you hear of wars and rumours of wars, do not be alarmed. Such things must happen, but the end is still to come. Nation will rise against nation, and kingdom against kingdom. There will be earthquakes in various places, and famines. These are the beginning of birth pains . [Birth of the new age ]' - Prophecy given by Jesus. NT Mark 13:7-8
 
Επίσης, παρόμοια αναμένει και ο Βουδισμός:
'Drought, famine, disease and war will sweep the world.. Nation will fight nations, and the larger will devour the smaller. ' - The prophecy of Shambala ( Buddhist, BEF 700 CE )

'And the path of the wind will be confused and agitated and all around will be noise and uproar, and everywhere there will be conflagrations and fires will blaze on all sides. ' - The Mahabharata ( circa 3000 BCE )
2) Μεγάλη Θλίψη, Θάνατος και πνευματικό σκότος
Μαρκ κεφ 13
θα παραδώσει αδελφός τον αδελφό σε θάνατο, και πατέρας το παιδί· και θα επαναστατούν τα παιδιά ενάντια στους γονείς, και θα τους θανατώσουν.
13 Και θα είστε μισούμενοι απ' όλους εξαιτίας τού ονόματός μου· και εκείνος που θα έχει υπομείνει μέχρι τέλους, θα σωθεί.
και
19 Επειδή, εκείνες οι ημέρες θα είναι τέτοια θλίψη, που δεν έχει γίνει από την αρχή τής κτίσης, την οποία ο Θεός έκτισε, μέχρι αυτή την ώρα, ούτε πρόκειται να γίνει.
και
24 Αλλά, κατά τις ημέρες εκείνες, μετά τη θλίψη εκείνη, ο ήλιος θα σκοτεινιάσει, και το φεγγάρι δεν θα δώσει το φως του
Σχόλιο : θα χάσουμε τη μπάλα εν ολίγοις, ας δούμε τι λένε οι Βουδιστές για αυτό : Οι άνθρωποι δεν θα μπορούν να βρουν ανάπαυση σε καμία θρησκεία, θα επικρατεί ο υλισμός, η δίψα για δύναμη θα επικρατήσει της αγάπης και της αλήθειας, 
People will no longer have any religion to which they can turn for solace or liberation: the doctrines of materialism will overwhelm their minds and drive them to struggle for their own selfish ends. The lust for power and wealth will prevail over teachings of compassion and truth' - The prophecy of Shambala ( Buddhist, BEF 700 CE)

'Before the coming of the Maitreya, the holy religion will decline. How will it occur? After my decease, first will occur the five disappearances. And what are the five disappearances? The disappearance of attainments, the disappearance of the method, the disappearance of learning, the disappearance of symbols, the disappearance of the relics. These are the five disappearances that are to occur. ' - Buddhism. Anagatavamsa
και το Ισλάμ λέει : τίποτα δεν θα παραμείνει από το Ισλάμ παρά μόνο το όνομα του, και οι χώροι λατρείας δεν θα έχουν πλέον γνώση και λατρεία και οι διαβασμένοι θα είναι οι χειρότεροι από όλους
'The time is near in which nothing will remain of Islam but its name, and of the Qur'an but its mere appearance, and the mosques of Muslims will be destitute of knowledge and worship; and the learned men will be the worst people under the heavens; and contention and strife will issue from them, and it will return upon themselves. ' - Islam. Hadith.
3) Ο αναμενόμενος Μεσσίας θα διδάξει την Πανθρησκεία σε όλο το κόσμο (Αναλαμπή - αλλά όχι της Ορθοδοξίας) 

Προφανώς, εφόσον θα θέλει να κάνει ότι έκανε και ο Χριστός, θα πρέπει να παρουσιαστεί ως διδάσκαλος. Όλες οι θρησκείες θα βρεθούν ένα κάτω από έναν παγκόσμιο θρησκευτικό και θεόπνευστο ηγέτη - Μεσσία. Στον Χριστιανισμό γνωρίζουμε ότι : 
14 Και τούτο το ευαγγέλιο της βασιλείας θα κηρυχθεί σε ολόκληρη την οικουμένη, για μαρτυρία σε όλα τα έθνη· και, τότε, θα ερθει το τέλος. Ματθ 24:14
Αλλά και στο Ισλάμ διδάσκεται ότι ο Μεγάλος Ιμάμης θα βγάλει τους κρυμμένους θυσσαυρούς από την γη και θα τους μοιράσει (κάτι ανάλογο με τον Ευσεβή Βασιλέα) 
"The Imam who will create a world state will make the ruling nations pay for their crimes against society. He will bring succor to humanity. He will take out the hidden wealth from the breast of the earth and will distribute it equitably amongst the needy deserving." - Nah Balagha, Khutba 141
Αλλά και στον Ινδουισμό περιμένουν ότι ο Βισνού θα επιστρέψει και θα ταξιδέψει σε όλο το πλανήτη 
When the Kali age is well-nigh past, the Lord will appear in his divine form consisting of Sattva [ purity ] alone for protection of virtue. ', ' Vishnu will return as [ Kalki ] the last Avatar, amid fire and flames he will travel across the globe.' - The Srimad Bhagavata (circa 1500 BCE)
και θα ανακαινίσει τον φυσικό κόσμο 
He shall be the victorious Benefactor (Saoshyant) by name and World-renovator [Astavat-ereta] by name. He is Benefactor because he will benefit the entire physical world; he is World- renovator because he will establish the physical living existence indestructible. He will oppose the evil of the progeny of the biped and withstand the enmity produced by the faithful .' - Zoroastrianism- Avesta, Farvardin Yast 13.129
4) Η επιστήμη εκείνη τη περίοδο θα αποκτήσει μεταφυσικό χαρακτήρα
Η επιστήμη φαίνεται να έχει κάνει το πλήρες κύκλο της και να έχει φτάσει σε τέτοιο σημείο που δεν εξελίσσεται πλέον από ανθρώπους αλλά από υπολογιστές μόνο-βλέπε τεχνητή νοημοσύνη. Η ιστορία και την προέλευση της Επιστήμης δείχνει ότι οι πρώτοι επιστήμονες ήταν σχεδόν μυστικιστικές και με θρησκευτική κλίση. Για αυτό το λόγο η διαμάχη που ξεκίνησε μεταξύ επιστήμης και θρησκείας κατά το Διαφωτισμού θα πρέπει να σταματήσει. Όταν θα δείτε να σταματάει, τότε θα ξέρετε ότι γίνεται προσπάθεια να γεφυρωθούν οι διαφορές και να γίνει ένα ώστε η επιστήμη ουσιαστικά να αποκτήσει το μεταφυσικό της χαρακτήρα. Τα λεγόμενα εσωτερικά μυστήρια, και η σχετική ιδέα ότι ο Θεός είναι μέσα μας θα αναδειχθούν και από την επιστήμη, ως επιστημονικώς τεκμηριωμένα δεδομένα. Θα συνειδητοποιήσει τότε ο κόσμος ότι η επιστήμη και ο  ανταγωνιστής της, η θρησκεία, ήταν , στην πραγματικότητα, σε όλο το μήκος φίλος και βοηθός της, διότι είχε όλες τις απαντήσεις που η επιστήμη αναζητούσε. Κάπως έτσι επιστήμη και θρησκεία θα γίνουν ένα. 
5) Η δημιουργία παγκόσμιας κρίσης θα είναι απαραίτητη ώστε να είναι αναγκαία και η αλλαγή

Θα οργανωθεί
  • Παγκόσμια Κρίση σε Οικονομικά και Πολιτικά Θέματα
  • Παγκόσμιες καταστροφές - οικολογικές και άλλες
  • Τα Επαναστατικά Κοινωνικά Κινήματα (π.χ. αριστερά) χρειάζονται αντικατάσταση γιατί αδυνατούν πλέον να αντιταχθούν στις δομές εξουσίας (βλέπε Χρυσή Αυγή)
  • Δημιουργία νέων ομάδων πίεσης (κινήματα τα οποία θα δημιουργούν τριβές - όπως η κοινότητες ομοφυλόφιλών)
  • Σύγχυση παγκοσμίως σε θρησκευτικό επίπεδο 
  • Ανάδειξη καταδικασμένων συστημάτων-αιρέσεων  (Θεοσοφία, Ναζιστική ιδεολογία, θεοζωολογία, Χεγκελισμός, εσωτερισμός, Μαχντισμός, σεκτιασνισμός)
Όταν λοιπόν ο κόσμος θα είναι σε παγκόσμια κρίση θα είναι ευκολότερο να γίνουν αποδεκτές οι εβραικές προφητείες και η προσδοκία του Μεσσία (Αντίχριστου) 

6) Εβραϊκή Προφητείες και μεσσιανική προσδοκία

Η ίδρυση του σύγχρονου κράτους του Ισραήλ σηματοδοτεί την έλευση του Μεσσία. Η ίδρυση του σύγχρονου κράτους της Isreal λίγο μετά τον Δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο οδήγησε μερικούς να πιστεύουν ότι έρχεται το τέλος των καιρών και ως εκ τούτου η έλευση του Μεσσία είναι στο χέρι. Αυτή η πράξη της οικοδόμησης του έθνους φαίνεται να έχει ικανοποιήσει μια ενδιαφέρουσα προφητεία περί των έσχατων καιρών ..
"Κατά την ημέρα εκείνη ο Κύριος θα απλώσει το χέρι του για δεύτερη φορά για να διεκδικήσει εκ νέου το υπόλοιπο που έχει απομείνει από τους ανθρώπους του από την Ασσυρία, από την Κάτω Αίγυπτο, από την Άνω Αίγυπτο, από Χους, από το Ελάμ, από τη Βαβυλωνία, από Αιμάθ και από τα νησιά της θάλασσας θα θέσει λάβαρο για τα έθνη και θα συγκεντρώσει τους εξόριστους του Ισραήλ. θα συγκεντρώσει τα διάσπαρτα λαό του Ιούδα από τα τέσσερα σημεία της γης ». - Isaiah 11:11-12 NIV
Ωστόσο, υπολείπεται η Ανοικοδόμηση του ναού Σολομώντα. Μια ιδέα που συνδέονται με την έννοια της έλευσης του Μεσσία είναι η ανοικοδόμηση του Ναού Σολομώντα που καταστράφηκε από τους Ρωμαίους γύρω στο 70 μ.Χ. Αυτή η διαδικασία ανοικοδόμησης του ναού περιπλέκεται από το γεγονός ότι αυτό θα συνεπάγεται την καταστροφή της τρίτης ιερότερης τοποθεσίας του Ισλάμ , τη Θόλο του Βράχου. Ο σκοπός είναι η αναδημιουργία των αρχαίων τελετουργιών του ναού, συμπεριλαμβανομένης της θυσίας των ζώων. Επίσης, νεαρά αγόρια έχουν ήδη επιλεγεί για να ενεργούν ως Αρχιερείς του νέου ναού, πιθανώς με το ρόλο της θέσπισης στα αρχαία τελετουργικά και να εξυπηρετούν τον Μεσσία όταν έρθει .
Προφητείες που στηρίζουν οι Εβραίοι ότι θα δείχνουν την εποχή της έλευση του Νέου Μεσσία : Καταρχάς θα πρέπει να ανοικοδομηθεί το Ισραήλ:
34 Και η αφανισμένη γη θα γεωργηθεί, αντί να κείτεται αφανισμένη μπροστά σε καθέναν που διαβαίνει.
35 Και θα λένε: Αυτή η γη, που ήταν αφανισμένη, έγινε σαν παράδεισος της Εδέμ· και οι ερημωμένες πόλεις, και αφανισμένες, και κατεδαφισμένες, οχυρώθηκαν, κατοικήθηκαν.
36 Και τα έθνη, που είχαν εναπομείνει ολόγυρά σας, θα γνωρίσουν ότι εγώ ο Κύριος οικοδόμησα τα κατεδαφισμένα, και φύτεψα τα αφανισμένα· εγώ ο Κύριος μίλησα, και εγώ θα εκτελέσω.
37 Έτσι λέει ο Κύριος ο Θεός: Και τούτο θα ζητηθεί εκ μέρους μου, από τον οίκο Ισραήλ, να κάνω σ' αυτούς, να τους πληθύνω με ανθρώπους σαν ποίμνιο από πρόβατα.
38 Σαν το άγιο ποίμνιο, σαν το ποίμνιο της Ιερουσαλήμ, μέσα στις επίσημες γιορτές της, έτσι οι ερημωμένες πόλεις θα γεμίσουν από ποίμνια ανθρώπων· και θα γνωρίσουν ότι εγώ είμαι ο Κύριος. Ιεζεκ 36
όμως η γη εκείνη την περίοδο θα κλονισθεί 
Κι αυτός που φεύγει από τον ήχο τού φόβου, θα πέσει στον λάκκο· κι αυτός που ανεβαίνει μέσα από τον λάκκο, θα πιαστεί στην παγίδα· επειδή, οι θυρίδες από πάνω είναι ανοιχτές, και τα θεμέλια της γης σείονται.
19 Η γη κατασυντρίφτηκε, η γη διαλύθηκε ολοκληρωτικά, η γη κινήθηκε υπερβολικά.
20 Η γη θα κλονιστεί εδώ και εκεί, σαν τον μεθυσμένο, και θα μετακινηθεί σαν καλύβα· και η ανομία της θα βαρύνει επάνω της· και θα πέσει, και δεν θα σηκωθεί πλέον.
21 Και κατά την ημέρα εκείνη ο Κύριος θα παιδέψει τον στρατό των υψηλών μέσα στο ύψος, και τους βασιλιάδες τής γης επάνω στη γη.
22 Και θα συγκεντρωθούν όπως συγκεντρώνονται οι αιχμάλωτοι στον λάκκο, και θα κλειστούν στη φυλακή, και ύστερα από πολλές ημέρες θα τους γίνει επίσκεψη.
23 Τότε, το φεγγάρι θα ντραπεί, και ο ήλιος θα αισχυνθεί, όταν ο Κύριος των δυνάμεων βασιλεύσει στο βουνό Σιών και στην Ιερουσαλήμ, και θα δοξαστεί μπροστά στους πρεσβυτέρους του. Ιωβ 24:18-23
και τότε θα φανεί ο ρόλος του Μεσσία στο κόσμο, ότι δηλαδή θα παύσει το πόλεμο και θα φέρει ειρήνη : 
2 Στις έσχατες ημέρες, το βουνό τού οίκου τού Κυρίου θα στηριχθεί επάνω στην κορυφή των βουνών, και θα υψωθεί υπεράνω των βουνών· και όλα τα έθνη θα συρρέουν σ' αυτό,
3 και πολλοί λαοί, θα πάνε, και θα πουν: Ελάτε, και ας ανέβουμε στο βουνό τού Κυρίου, στον οίκο τού Θεού τού Ιακώβ· και θα μας διδάξει τους δρόμους του, και θα περπατήσουμε στα μονοπάτια του. Επειδή, από τη Σιών θα βγει νόμος, και λόγος Κυρίου από την Ιερουσαλήμ.
4 και θα κρίνει ανάμεσα στα έθνη, και θα ελέγξει πολλούς λαούς· και θα σφυρηλατήσουν τις μάχαιρές τους σε υνία, και τις λόγχες τους σε δρεπάνια· δεν θα σηκώσουν μάχαιρα, έθνος ενάντια σε έθνος, ούτε θα μάθουν πλέον τον πόλεμο. Ησαΐας 2
και ακόμα : 
2 και το πνεύμα τού Κυρίου θα αναπαυθεί επάνω του, πνεύμα σοφίας και σύνεσης, πνεύμα βουλής και δύναμης, πνεύμα γνώσης και φόβου τού Κυρίου·
3 και θα τον κάνει οξυδερκή στον φόβο τού Κυρίου, ώστε δεν θα κρίνει σύμφωνα με τη θεωρία των ματιών του ούτε θα ελέγχει σύμφωνα με την ακρόαση των αυτιών του·
4 αλλά, θα κρίνει τους φτωχούς με δικαιοσύνη, και θα υπερασπίζεται τους ταπεινούς τής γης με ευθύτητα· και θα πατάξει τη γη με τη ράβδο τού στόματός του, και με την πνοή των χειλέων του θα θανατώνει τον ασεβή.
5 Και η ζώνη τής οσφύος του θα είναι δικαιοσύνη, και η ζώνη των πλευρών του πίστη.
6 Και ο λύκος θα συγκατοικεί μαζί με το αρνί, και η λεοπάρδαλη θα αναπαύεται μαζί με το κατσικάκι· και το μοσχάρι και το λιονταράκι και τα σιτευτά μαζί, και ένα μικρό παιδί θα τα οδηγεί. Ησαΐας 11
Βλέπουμε παραπάνω ότι ο Μεσσίας θα ποιμάνει τα έθνη με ράβδο σιδηρά όπως λένε οι αναλαμπιστές για τον μαρμαρωμένο κτλ, το αρνί θα τρώει με τον λύκο, ειρήνη κτλ )
1 ΠΟΙΟΣ είναι αυτός, αυτός που έρχεται από τον Εδώμ, με ιμάτια ερυθρά από τη Βοσόρρα; Αυτός ο ένδοξος στη στολή του, αυτός που περπατάει στη μεγαλειότητα της δύναμής του; Εγώ, που μιλάω με δικαιοσύνη, που είμαι ισχυρός στο να σώζω.
2 Γιατί είναι κόκκινη η στολή σου, και τα ιμάτιά σου όμοια με άνθρωπο που πατάει σε ληνό;
3 Μόνος πάτησα τον ληνό, και κανένας από τους λαούς δεν ήταν μαζί μου· και τους καταπάτησα μέσα στον θυμό μου, και τους ποδοπάτησα μέσα στην οργή μου· και το αίμα τους ραντίστηκε επάνω στα ιμάτιά μου, και μόλυνα ολόκληρη τη στολή μου.
4 Επειδή, η ημέρα τής εκδίκησης ήταν μέσα στην καρδιά μου, και έφτασε η χρονιά των λυτρωμένων μου.
5 Και κοίταξα ολόγυρα και δεν υπήρχε κάποιος να βοηθάει· και θαύμασα ότι δεν υπήρχε κάποιος να υποστηρίζει· γι' αυτό, ο βραχίονάς μου ενέργησε σε μένα σωτηρία· και ο θυμός μου, αυτός με υποστήριξε.
6 Και καταπάτησα τους λαούς μέσα στην οργή μου, και τους μέθυσα από τον θυμό μου, και κατέβασα το αίμα τους στη γη. Ησαΐας 63
 
 
 
 
 
 
Ωστόσο, θα οργιστεί και θα μεθύσει τους λαούς με τον θυμό του και τα κατεβάσει το αίμα τους στην γη....
 
THE END - τα συμπεράσματα δικά σας.

Συναφή θέματα : 
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Η παγκόσμια θρησκεία ως "Πανθρησκεία" και ο νέος Μεσσίας (Αντίχριστος)

2
πολυ καλη ερευνα φιλε :ok: αν ψαξει κανεις θα βρει κ αλλες προφητειες αλλων θρησκειων που περιμενουν το "Μεσσια" κ ο οποιος θα κανει τα ιδια ακριβως πραγματα με τον "μαρμαρωμενο" που περιμενουμε εμεις...
εγω απορω ομως, οι γεροντες στο Αγιο Ορος ειναι σχεδον σιγουροι οτι θα εμφανιστει αυτος ο "αγιος", οτι μαλιστα τον ξερουν στο ΑΟ οι γεροντες κ περιμενει την "καταλληλη" στιγμη να εμφανιστει! :hmmm κ η απορια μου ειναι η εξης: εαν ειναι πλανη ολο αυτο τοτε οι γεροντες στο ΑΟ τι ρολο παιζουν κ για ποιο λογο διαδιδουν ολα αυτα; :scratch_one-s_head:

Re: Η Πανθρησκεία και ο νέος Μεσσίας- συνοπτική μελέτη

3
Για πολλούς και διάφορους λόγους άστα να πάνε(ονομα που βρήκες να βάλεις και εσύ στο φορουμ).

Δηλαδή για να αναφερθούμε σε σενα ρε αστα να πάνε τι θα γράφουμε κάθε φορα? το <αστα να πάνε>? :happy2
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Η παγκόσμια θρησκεία ως "Πανθρησκεία" και ο νέος Μεσσίας (Αντίχριστος)

4
Αστα Να Πανε έγραψε: πολυ καλη ερευνα φιλε :ok: αν ψαξει κανεις θα βρει κ αλλες προφητειες αλλων θρησκειων που περιμενουν το "Μεσσια" κ ο οποιος θα κανει τα ιδια ακριβως πραγματα με τον "μαρμαρωμενο" που περιμενουμε εμεις...
εγω απορω ομως, οι γεροντες στο Αγιο Ορος ειναι σχεδον σιγουροι οτι θα εμφανιστει αυτος ο "αγιος", οτι μαλιστα τον ξερουν στο ΑΟ οι γεροντες κ περιμενει την "καταλληλη" στιγμη να εμφανιστει! :hmmm κ η απορια μου ειναι η εξης: εαν ειναι πλανη ολο αυτο τοτε οι γεροντες στο ΑΟ τι ρολο παιζουν κ για ποιο λογο διαδιδουν ολα αυτα; :scratch_one-s_head:
Thanks, αν και νομίζω ότι λίγο πολύ τα έχουμε στο μυαλό μας όλοι, γιαυτό άλλωστε ψαχνόμαστε...την απορία σου εγώ προσωπικά δεν μπορώ να τη λύσω, γιατί δεν έχω πάει ποτέ στο Άγιο Όρος, είναι βέβαια άξιο απορίας, από ότι πιστεύω έχει τρυπώσει η διχόνοια και εκεί. ο emman δεν έχει και τη καλύτερη γνώμη
emman έγραψε: Για πολλούς και διάφορους λόγους άστα να πάνε(ονομα που βρήκες να βάλεις και εσύ στο φορουμ).
 
πες μας έναν λόγο. Δεν μπορεί να μην βλέπουνε ότι αναμένεται παγκοσμίως ένας Νέος Μεσσίας .... :hmmm
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Η παγκόσμια θρησκεία ως "Πανθρησκεία" και ο νέος Μεσσίας (Αντίχριστος)

5
Διοτι κάποιοι είναι ψευδοχρηστοι,κάποιοι άλλοι ψευδοπροφήτες,κάποιοι πλανεμένοι απο τους ψευδοπροφητες και τους ψευδοχρηστους,κάποιοι απλώς δεν γνωρίζουν κάποια πράγματα ή δεν θέλουν να πιστεψουν ότι ζούμε στα χρόνια του Αντιχριστου..... ....κάποιοι διαβάζουν αλλοιωμένες προφητείες και λόγια απο Αγίους και Πατέρες της Ορθοδοξίας.
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Η Πανθρησκεία και ο νέος Μεσσίας- συνοπτική μελέτη

6
emman έγραψε:Για πολλούς και διάφορους λόγους άστα να πάνε(ονομα που βρήκες να βάλεις και εσύ στο φορουμ).

Δηλαδή για να αναφερθούμε σε σενα ρε αστα να πάνε τι θα γράφουμε κάθε φορα? το <αστα να πάνε>? :happy2
τι εχει το νικ μου; εγω το βρισκω πολυ χαριτωμενο...ασε που παει σε καθε προταση μας πλεον...
:dance:

http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... 595#p61595
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος LAPTONAS την 26 Δεκ 2014, 03:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Η συζήτηση σχετικά με επίσκεψη στο Άγιο Όρος όσο αναφορά την λήψη γνώμης περί της Πανθρησκείας μεταφέρθηκε στο ανάλογο νήμα

Re: Η παγκόσμια θρησκεία ως "Πανθρησκεία" και ο νέος Μεσσίας (Αντίχριστος)

7
Σὲ Συνέδριο τοῦ Π.Σ.Ε. στὸ Montreal, τὸ 1963, «πρωτοεμφανίστηκε ἡ πρόταση γιὰ μιὰ ἀλλαγὴ κατευθύνσεως στοὺς στόχους τοῦ oiκουμενενισμοῦ, γιὰ ἕνα πέρασμα “ἀπὸ τὴ θεολογία στὴν ἀνθρωπολογία”, “ἀπὸ τὸν Θεὸ στὸν ἄνθρωπο”. Ἡ Γεν. Συνέλευση τοῦ Π.Σ.Ε. στὴν Uppsala τὸ 1968 υἱοθέτησε ἐπίσημα αὐτὴ τὴ στροφή»279. Αὐτὴ ἡ νέα τάση ὁδηγεῖ στὴν «κοινωνικοπολιτικὴ στράτευση τῆς θεολ. καὶ τῶν Ἐκκλ. Τὸ Π.Σ.Ε. μεταθέτει ὅλο καὶ περισσό-τερο τὴν προτεραιότητα τῶν ἐπιδιώξεών του στὴ λήψη θέσεων σὲ σύγχρονα κοινωνικὰ καὶ πολιτι-κὰ προβλήματα…δικαιωμάτων τοῦ ἀτόμου, ἰσότητας τῶν φύλων, τοπικῶν πολέμων, ρατσισμοῦ...»280.

«Ἂς πραγματοποιήσωμεν πρῶτον τὴν ἑνότητα, -λέγουν οἱ Προτεστάντες- δηλ. ἡνωμένην δρᾶσιν, ὅσον ἀφορᾶ τὰ ἐγκόσμια προβλήματα, καὶ κατόπιν ἂς προχωρήσωμεν εἰς συζητήσεις περὶ τῆς “ἑνώσεως” εἰς τὴν πίστιν… Ὁ προσανατολισμὸς αὐτὸς παραθεωρεῖ σαφέστατα τὴν ἐντολὴν τοῦ Χριστοῦ: “Ζητεῖτε δὲ πρῶτον τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ ...καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν” (Ματθ. 6,33)286.

Μιὰ κοινωνιολογικὴ θεώρηση τῆς Ἐκκλησίας, ἐκφράζει καὶ ἡ Οἰκουμενικὴ Χάρτα, ποὺ ἐμφανίζεται ὡς ὀρθόδοξο κείμενο. «Μελετώντας κανεὶς τὴν Οἰκουμενικὴ Χάρτα διαπιστώνει ὅτι οἱ συντάκται της δὲν ἔχουν θεολογικὰ κριτήρια ἀλλὰ κοινωνιολογικά. Ἐξυπηρετοῦν ἕνα παγκόσμιο ὅραμα: τὴν παγκοσμιοποίησι, στὰ πλαίσια τῆς ὁποίας οἱ χριστιανοί, θὰ συνυπάρχουν μὲν εἰρηνικά, χωρὶς ὅμως, συναίσθησι τῶν ὁρίων τῆς Ἀληθείας καὶ τῆς αἱρέσεως». Ὅμως «τὸ πρόβλημα δὲν εἶναι ἡ συνύπαρξις, διότι πάντοτε συνυπάρχουμε μὲ ἀλλόδοξους… καὶ εὐχόμεθα ὑπὲρ τῆς εἰρήνης τοῦ σύμπαντος κόσμου. Τὸ πρόβλημα εἶναι ἡ ἄμβλυνσις τῆς δογματικῆς συνειδήσεως, ὥστε νὰ θεωροῦμε ὅτι ἐπὶ τῆς οὐσίας ‘‘ὅλοι εἴμαστε τὸ ἴδιο’’»291.
«Γνωρίζουν οἱ ἀρχιτέκτονες τῆς Ν. Τάξεως πραγμάτων292 ὅτι ἡ παγκοσμιοποίησις θὰ εἶναι ἀνέφικτη, ἐὰν προηγουμένως οἱ θρησκεῖες δὲν συγκλίνουν», ὅτι δὲν ἀρκοῦν οἱ οἰκονομικὲς συγκλήσεις, «ὅτι οἱ διαχρ. διάλογοι…ὅπως γίνονται, δὲν φαίνεται νὰ ὁδηγοῦν σὲ ἑνότητα Πίστεως καὶ Ἀληθείας. Ὅμως, τοὺς ἐπιθυμοῦν, γιὰ νὰ ὁδηγήσουν σὲ μιά…ἐξωτερικὴ ‘‘ὁρατὴ’’ ἑνότητα… Ἡ Οἰκουμενικὴ Χάρτα… ἀδυνατεῖ νὰ ἐπιλύση …τὴν ἀπουσία τῆς χάριτος τοῦ Θεοῦ»293. οία «βρῆκε ἔδαφος καὶ στὴ ΡΚαθολικὴ θεολογία. Αὐτὸ συνέβει κυρίως μετὰ τὴ Β´ Σύνοδο τοῦ Βατικανοῦ, ἡ ὁποία υἱοθέτησε οὐσιαστικὰ τὴν κοινωνιολογικὴ θεώρηση τῆς Ἐκκλησίας. Ἡ θεολογικὴ διάσταση τῆς ἔννοιας τῆς Ἐκκλ. ποὺ ἔχει ὡς ἄξονα τὴν ἑνότητα μὲ τὸν Πάπα δὲν ἀναιρεῖ, ἀλλὰ στηρίζει περισσότερο τὴν κοινωνιολογική της θεώρηση. Εἶναι μιὰ ἐκκοσμικευμένη θεώρηση, ποὺ εὐθυγραμμίζεται μὲ τὴν παγκοσμιοποίηση»295.

Απόσπασμα από το ΔΙΑΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟΙ ΚΑΙ ΔΙΑΘΡΗΣΚΕΙΑΚΟΙ ΔΙΑΛΟΓΟΙ ΣΤΙΓΜΕΣ καὶ ΣΤΑΘΜΟΙ Σημάτη Παναγιώτη Θεολόγου
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Η παγκόσμια θρησκεία ως "Πανθρησκεία" και ο νέος Μεσσίας (Αντίχριστος)

8
Ο αναμενόμενος Μεσσίας των Ινδών Kalki - σας θυμίζει κάτι ; Ποιος είναι ο Λευκός επί ίππου Καθήμενος; (Αποκάλυψη 19:11)
Εικόνα
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οικουμενισμός - Πανθρησκεία”

cron