Re: Μητροπολίτης Πειραιώς για τον Οικουμενισμό.

46
dominique έγραψε:Καλέ μου άνθρωπε,μας έχει χιλιοβρίσει,μας έχει κατακρίνει,βγάζεις συμπεράσματα και λες πραγματα που δεν έχουμε πει,αλλα λέμε ,αλλα λες,σου μιλάω για μας τους ορθοδόξους και τι κάνουμε μεταξύ μας που δεν έχει γίνει βήμα ούτε απο την μια ουτε απο την άλλη να αμβλυθούν τα χάσματα και μου λες για τους παπικούς,σου λεει ο εμμαν μην λες οτι θα σωθει μόνο η μερίδα των Χριστιανών του παλιού ημερολογίου που δεν έχει νεοτερίσει οπως λες και σου δίνει παράδειγμα τα παιδακια στην Αφρική ,τα οποία περνάνε τα χίλια δεινά και μόνο για αυτό ο Θεός μπορεί να τους σωσει,κανείς δεν ξέρει και απαντάς οτι κατηγορεί τον Θεό για το κακό στον κόσμο και οτι θεωρεί τον Θεό αδικο και οτι διδάσκουμε κακοδοξίες οτι οι αβάπτιστοι και οι άθεοι και οι αιρετικοί θα σωθούν.

Και μετά απόλα αυτά ζητάς να απαντήσουμε σε θέματα που είναι αυτονόητα για ποιο λόγο;
για να ικανοποιήθεί ο εγωισμός σου ή ο εγωισμός μας;

Λες οτι σαν εκκλησία έχουμε αποδεχτεί τα παπικά μυστήρια που υπάρχει τέτοια απόφαση;
Εγω πάντως δεν βρήκα κάτι,δεν μιλάω για μονομερείς αποφάσεις πατριαρχών,αλλά για απόφαση της συνόδου που να λέει στους πιστούς δεχόμαστε τα μυστήρια των καθολικών.

Μιλάς για παπικά ραντίσματα οτι τα κάνουμε εμεις οι κακόδοξοι,όταν δεν υπάρχει τίποτα που να δέχεται τα ραντίσματα ως αποδεκτά αλλα μάλιστα τα καταδικάζει,τώρα αν κάποιοι τα κάνουν κακώς τα κάνουν προσωπικά δεν το ήξερα,το εμαθα απο σένα,ευχαριστώ γι αυτό.
Ακολουθεί η κατ' εξοχήν Βάπτιση με τριπλή κατάδυση και ανάδυση στο νερό. Η πράξη αυτή είναι συστατικό στοιχείο του αγίου Βαπτίσματος και δεν μπορεί να αντικατασταθεί με ράντισμα η με άλλες παρόμοιες πράξεις.
Το 1990 συνήλθε στο Φράϊζινγκ της Γερμανίας η Στ' Ολομέλεια της Μικτής Θεολογικής Επιτροπής του Διαλόγου και εξέδωσε κείμενο με το οποίο καταδικάζεται η Ουνία ως μέθοδος ενότητος, επειδή αντιβαίνει στην κοινή Παράδοση και των δύο Εκκλησιών. Εκείνη όμως την εποχή κατέρρευσε ο Κομμουνισμός σε όλα τα κράτη της Κεντρικής και Ανατολικής Ευρώπης και αναβίωσε με έντονο μάλιστα τρόπο η Ουνία. Κατά την 7η Ολομέλεια της Μικτής Θεολογικής Επιτροπής στο Μπαλαμάντ του Λιβάνου (Ιούνιος 1993) απουσίαζον εννέα Ορθόδοξες εκκλησίες, μεταξύ των οποίων και η Εκκλησία της Ελλάδος. Στο Μπαλαμάντ ανετράπη η απόφαση του Φράϊζινγκ, κάτι το οποίο δεν εδέχθη η Εκκλησία της Ελλάδος. Με έγγραφο Της κοινοποίησε τις θέσεις Της επί του κειμένου του Μπαλαμάντ σε όλες τις Ορθόδοξες Εκκλησίες. Εις το έγγραφο Της αυτό τονίζεται ότι το κείμενο του Μπαλαμάντ απορρίπτεται από την Εκκλησία της Ελλάδος ως εκκλησιολογικώς απαράδεκτο και διάτριτο.
Λες οτι το νεο ημερολόγιο είναι Οικουμενισμός ,ενω και στο παλιό υπάρχουν οικουμενιστές ,αρα το θέμα μας ποιο είναι αυτη την στιγμή το ημερολόγιο ή να σταματήσει ο Οικουμενισμός και μετά κοιτάμε μεταξύ μας πως θα λυθεί και αυτό(εννοώ οι εκκλησίες)

Μετά κατηγορείς όποιον βγει και μιλάει κατα του Οικουμενισμού που κανονικά θα έπρεπε να χαίρεσαι γιατί αρχίζει και μαθάινει ο κόσμος,γιατί σύμφωνα με αυτά που λές κανείς μας επειδή είμαστε στο νεό ημερολογίο δεν πρέπει να μιλάει,αρα και οι υπόλοιποι ας μην μάθουν ποτέ τι πάνε να κάνουν και οι Οικουμενιστές αφου δεν θα μιλάει κανείς να κάνουν πάρτυ.


Δεν θα ξαναφερθώ στο θέμα,ο καθένας ας κάνει αυτό που θεωρεί σωστό.

Είπα μην παίρνετε τις ειδικές περιπτώσεις για να γενικεύσετε και να οδηγηθείτε σε λάθος συμπεράσματα.
Είπα στον Emman οτι αυτές οι απορίες που θέτει διαμέσω των εικόνων τις έχουν θέσει και ΑΘΕΟΙ για να πολεμήσουν τον Χριστό και είναι γνωστές.
Σας παρότρυνα να ξεκαθαρίσετε την θέση σας σχετικά με το αν σώζονται οι αβάπτιστοι. Πήρα την απάντησή μου δια της σιωπής σας dominique.

Έχω γράψει τόσα πολλά βαριέμαι να τα ξαναγράψω.
Δεν έχω καμία όρεξη να το συνεχίσω το θέμα.
Καλά κάνετε και διαδηλώνετε κατά του Οικουμενισμού.
Είναι όμως κοροϊδία και υποκρισία να ανήκει κανείς στο Νέο Ημερολόγιο και να μιλάει για αντι-οικουμενισμό για όλους τους λόγους που προανέφερα (αυτό πάει περισσότερο στους παπάδες σας που υποτίθεται "ξέρουν τι τους γίνεται" και λιγότερο σε εσάς που σας εξαπατάνε με διάφορους τρόπους).

Δεν μπορούν οι παπάδες σας να έχουν στο σβέρκο τους αναθέματα ΠΑΝΟΡΘΟΔΟΞΩΝ ΣΥΝΟΔΩΝ καθώς επίσης και μια πορεία 88 ετών που μόνο κινήσεις ενώσεως με τους Λατίνους και τους Αιρετικούς έχει να δείξει από την αρχή της δημιουργίας του Νέου Ημερολογίου - με τον κοινό εορτασμό με τους Λατίνους και την Εγκύκλιο του 1920 - μέχρι σήμερα και "ξαφνικά" να "θυμήθηκαν" να διαδηλώσουν εναντίων του οικουμενισμού. Είναι ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ ΑΥΤΟ.

Εσείς δεν καταλαβαίνετε τίποτα από όσα σας έχω πει και σας έχω δείξει.

Λοιπόν κάντε ο,τι θέλετε και ο,τι νομίζετε οτι είναι σωστό ο καθένας σας.
«Όσο κι αν είναι λίγοι αυτοί όπου διατηρούν την ευσέβεια, αυτοί είναι η Εκκλησία» (Αγ.Νικηφόρος)\n\n«Μὴ φοβοῦ τὸ μικρὸν ποίμνιον· ὅτι εὐδόκησεν ὁ πατὴρ ὑμῶν δοῦναι ὑμῖν τὴν βασιλείαν.» (Λουκ.ιβʼ32)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οικουμενισμός - Πανθρησκεία”