Re: Η προφητεία του Ιερομόναχου Αγαθάγγελου (1279) για τη Ρωσία

10
http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... 52&t=14656

Σε αυτο το λινκ,έχει την ερμηνεία του Φλαμιατού.
Ξεκινάει στην σελ.50 η ερμηνεία για αυτό το κεφάλαιο που αναφέρεις.
Για να καταλάβουμε τι εννοεί,κατα την γνώμη μου ,πρέπει να δούμε τι λέει πιο πριν και πιο μετά για να προσδιοριστεί πιο σωστά.

Ο Φλαμιατός λέει οτι αυτά έγιναν κατα το τέλος του 18ου αιώνα,επι Μεγάλης Αικατερίνης και ρωσοτουρκικών πολέμων και τις ρωσικές νίκες.

Ίσως αναφέρεται σε αυτό και ίσως με αυτό εννοεί την έβδομη εκατοντάδα.
Λίγα χρόνια μετά την άλωση της Πόλης, το 1475, έγινε η εισβολή των Τούρκων στην χερσόνησο της Κριμαίας. Εκεί οι Τούρκοι ίδρυσαν το Χανάτο της Κριμαίας, το οποίο διατηρήθηκε μέχρι το 1774. Τελικά το 1783 οι Ρώσοι απελευθέρωσαν την Κριμαία, και η αυτοκράτειρα της Ρωσικής Αυτοκρατορίας Αικατερίνη η Μεγάλη υπέγραψε μανιφέστο όπου η Κριμαία συντάχθηκε στην Ρωσική Αυτοκρατορία.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Η προφητεία του Ιερομόναχου Αγαθάγγελου (1279) για τη Ρωσία

11
Εγω προσωπικα δεν θα συνιστουσα την ερμηνεια του Κοσμα Φλαμιατου,η οποια ειναι τουλαχιστον ατυχης.
Τα λεγομενα του συγκεκριμενου κεφαλαιου,συνδιαζονται με τον τριτακη βασιλεα(Πουτιν)και την παραχωρηση της Σαρματιας(Ουκρανιας)στην επιρροη του Σαξω(ΗΠΑ-ΔΝΤ)

Re: Η προφητεία του Ιερομόναχου Αγαθάγγελου (1279) για τη Ρωσία

12
Aπλά η ιστορία επαναλαμβάνεται φίλε μου.
Τα στοιχεία υπάρχουν απο πολύ παλιά.

phpBB [video]


Περισσότερα στοιχεία εδω

http://www.karaberopoulos.gr/karaberopo ... ggelos.pdf

στην Θ.Η.Ε. ΣΕΛ. 64
http://www.scribd.com/doc/40973189/%CE% ... %80%A2-1-3

Re: Η προφητεία του Ιερομόναχου Αγαθάγγελου (1279) για τη Ρωσία

14
Βιάστηκα ως προς τι;

Λες οτι εσυ πιστεύεις οτι αναφέρονται στα τωρινά γεγονότα ,λέγοντας οτι είναι ατυχής η παραπάνω ερμηνεία.
Εγω δεν πιστεύω οτι ειναι ατυχής,αμα διαβάσεις και τι ακολουθεί του σημείου που αναφέρεσαι.

Όπως και αν διαβάσεις και τα λινκ που παρέθεσα περί της λεγόμενης προφητείας.

Αύριο ,πρώτα ο Θεός, θα σου παρεθέσω περισσότερα απο ενα βιβλίο του 1920,που το έγραψε ένας λαογράφος.

Re: Η προφητεία του Ιερομόναχου Αγαθάγγελου (1279) για τη Ρωσία

16
Ευχαριστώ πολύ για τις παραθεσεις domin και οι λοιποί.

Ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο, λιγάκι οφ τόπικ.
Σε κάποιο βίντεο άκουσα ότι ο γέρων Σωφρόνιος του Εσσεξ (αν θυμάμαι καλά) είχε πει ότι το 2020 θα έχουμε την Πόλη.Το γνωρίζετε, το έχετε ακουστά ή είναι μπαρούφα;

Re: Η προφητεία του Ιερομόναχου Αγαθάγγελου (1279) για τη Ρωσία

17
iroas έγραψε:Ευχαριστώ πολύ για τις παραθεσεις domin και οι λοιποί.

Ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο, λιγάκι οφ τόπικ.
Σε κάποιο βίντεο άκουσα ότι ο γέρων Σωφρόνιος του Εσσεξ (αν θυμάμαι καλά) είχε πει ότι το 2020 θα έχουμε την Πόλη.Το γνωρίζετε, το έχετε ακουστά ή είναι μπαρούφα;
Ναι,έχεις δίκιο,έτσι έχει πει,οτι το 2020 η Κωνσταντινούπολη θα είναι ελληνική....Αλλα αν είναι να περιμένουμε μέχρι τότε,την βάψαμε!!!

Re: Η προφητεία του Ιερομόναχου Αγαθάγγελου (1279) για τη Ρωσία

18
Γιώργος έγραψε: Ναι,έχεις δίκιο,έτσι έχει πει,οτι το 2020 η Κωνσταντινούπολη θα είναι ελληνική....Αλλα αν είναι να περιμένουμε μέχρι τότε,την βάψαμε!!!
Αν κατάλαβες, ψάχνω αξιόπιστη πηγή.
Το ''ναι, το είπε'' δε μου λέει τίποτα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες Γερόντων”