Re: ΓΕΡΟΝΤΑΣ ΙΩΣΗΦ: ΤΙ ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ

37
Συμφωνώ μ΄ αυτά που λέει ο Gladiator. Δεν έχουμε δικαίωμα να κατακρίνουμε γιατί δεν ξέρουμε τη μετάνοια που έχει ο άλλος ή το αντίθετο. Μπορεί να ξέρουμε κάποιον και να λέμε ότι αυτός είναι άνθρωπος του Θεού και να μην είναι καθόλου του Θεού. Δεν μπορούμε να ξέρουμε. Όσο για τον Κύριο και το Ναό και τους εμπόρους είπε κάποια στιγμή όμως ο Κύριος: οργίζεστε και μην αμαρτάνεται. Το καταφέρνουμε αυτό;; Όσο για τους πολιτικούς που κρίνουμε κατά κόρον. Από τη στιγμή που καλούμαστε να τους ψηφίσουμε θα πρέπει να τους κρίνουμε για να δούμε αν και ποιον πρέπει να ψηφίσουμε. Δε ξέρω έτσι νομίζω τουλάχιστον. Αν και δε τα πάω και γω καλά με δαύτους. Πάντως σε κάποια συζήτηση που είχα με κάποιους ανθρώπους του Θεού γι αυτό ακριβώς. Τους πολιτικούς δηλ. και τους Ιερείς κι όλα αυτά γύρω από τη κρίση και τη κατάκριση. Μου ειπαν ότι εγώ βλέπω την επιφάνεια κι ο Κύριος βλέπει τα μέσα, ποιός θα κρίνει καλύτερα; Κι επίσης ότι γι αυτούς που σκανδαλίζουν όλο το κόσμο μας, μου είπαν είναι να τους λυπάσαι η κόλαση που τους περιμένει είναι φοβερή και θα είναι αιώνια. Ναι νομίζω ότι δε πρέπει να κρίνουμε και να κατακρίνουμε κανένα. Ο ίδιος ο Κύριος είπε ότι η κρίση είναι δική ΤΟΥ. Μη κρίνετε ίνα μη κριθείτε. Κάποτε κάποιος γέροντας πέθαινε χαρούμενος και χαμογελαστός και τον ρωτούσαν αυτοί που ήταν δίπλα του και τον πρόσεχαν. Μα γέροντα έρχεται η ώρα να φύγεις και δε φοβάσαι καθόλου τι θα βρεις εκεί που πας; Γιατί να φοβηθώ τους απάντησε ποτέ στη ζωή μου δεν έκρινα και δεν κατέκρινα κανένα και σύμφωνα με αυτά που είπε ο Κύριος μου δεν έκρινα και δεν πρόκειται να με κρίνει. Είναι φοβερό τελώνιο το της κατακρίσεως μη το βλέπουμε έτσι κάτι το απλό. Και πάλι ο Θεός να μας λυπηθεί όλους. ΟΥΔΕΙΣ ΑΝΑΜΑΡΤΗΤΟΣ.Το είπε ο Κύριος όταν ήθελαν να λιθοβολήσουν τη πόρνη. Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλέτω.....
.\n.\n.\n\n
Εικόνα

Re: ΓΕΡΟΝΤΑΣ ΙΩΣΗΦ: ΤΙ ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ

38
Ο καθένας πράττει όπως πιστευει ότι ειναι το καλύτερο.

Το αν κρίνω κάποιον ειναι συμφωνα με αυτά που βλέπω και όχι τι εχει στην ψυχη.

Ετσι και αλλιώς η ψυχη ειναι ο καθρέφτης μας.

Αν για παράδειγμα σας σκοτώσει κάποιος το παιδί σας ,εσεις μην το πείτε δολοφόνο,εσωστρεφή,ψυχοπαθή και όλα τα συναφή.
Πείτε ο Θεός γνωρίζει και βλέπει τι εχει στην ψυχή..... και αφηστε τον να συνεχιζει το θεαρεστο εργο του.

Να το πείτε όμως......Οχι μονο εκει που σας συμφερει τα ωραια και δογματικα λογακια.

Γιατι πάντα σε παρόμοιες συζητησεις πάντα εκεί το γυρνάνε όσοι δεν μπορούν να υπαρασπιστούν αυτά που θέλουν.

Αφήστε λοιπόν την πιπίλα της κρίσης....
Οτι βλέπω και δεν μου αρέσει κάτι θα το κρίνω και θα το επικρίνω,είτε είναι πολιτικός,ειτε είναι ιερεας είτε είναι ότι θέλει.

Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα...



Και επειδή είμαστε :0595 ας γυρίσουμε στο θέμας και να πούμε για τους μαρμαρωμένους βασιλιάδες κτλ
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: ΓΕΡΟΝΤΑΣ ΙΩΣΗΦ: ΤΙ ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ

39
Καταρχάς θα πρέπει να ξανα-ψάξεις ως προς την εγκυρότητα των "πηγών" σου...!!!!

Προσωπικά λυπάμαι αλλά δεν δέχομαι τον κάθε Παϊσιο ή κάθε άλλο παπούλη του τελευταίου περίπου αιώνα που ανήκει στην κρατούσα εκκλησία (μετά το 1924 για την ακρίβεια),.......ως "Υποδειγμα Ορθοδοξίας" ή "Άγιο" κλπ.... για πολλούς λόγους, δυο εκ των οποίων είναι και οι παρακάτω....

Ο Παϊσιος που είπε οτι ο ΑΛΛΑΧ είναι ο Ουράνιος Πατέρας;
http://thriskeftika.blogspot.gr/2012/05 ... t_894.html

Ο Γέροντας Παίσιος με τον ...καλύτερο Πατριάρχη
http://ellhnkaichaos.blogspot.gr/2010/0 ... st_31.html
Όταν φτάνουμε στο σημείο, "οράματα και λεγόμενα Επισκόπων, παπούλιδων και γερόντων" να θεωρούνται από τον αμαθή κόσμο ΑΝΩΤΕΡΑ από Οικουμενικές και Πανορθόδοξες Συνόδους και από όσα λέει η ίδια η Ορθοδοξία, οι πατέρες και οι ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΟΙ Αγιοι....τότε τα λόγια περιτεύουν...
Πρέπει να γνωρίζετε όμως οτι ο Χριστιανός ΟΦΕΙΛΕΙ να τον ΕΛΕΓΞΕΙ τον αδελφό του - ακόμα και ο Αφέντης προς τον δούλο του - για κάποιο παράπτωμά του διότι λέει νομίζω μέσα στο Εξομολογητάριον του Αγ. Νικοδήμου του Αγιορίτη (αν θυμάμαι καλά) οτι είναι σαν με την σιωπή του να συγκαταβαίνει. (παίρνει δηλαδή αμαρτία όποιος σιωπεί - κάπως έτσι τα λέει μέσα) (αν βρω χρόνο και κάτσω να το βρω θα το παραθέσω)

Παλιά είχα και εγώ αμφιβολία ως προς το "τι είναι τελικά η κατάκριση".

Συγνώμη αν τυχόν υπέπεσα σε "κατάκριση" ή άλλο αμάρτημα - (άνθρωπος είμαι και εγώ - όλο αμαρτίες κάνω), αν και σύμφωνα με όσα έχω μάθει (που δεν τα ξέρω και όλα - ούτε το παίζω κανας δάσκαλος κλπ) υπάρχει διάκριση μεταξύ κρίσης, κατάκρισης, ελέγχου, κλπ.

Υπάρχει δηλαδή ΔΙΑΒΑΘΜΙΣΗ της αμαρτίας και έτσι έχουμε από το ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΤΗΣ ΚΑΤΑΚΡΙΣΗΣ.....στο "Ουδέτερο" (πχ. απλή αναφορά γεγονότων) μέχρι και τη ΚΑΤΑΚΡΙΣΗ. Δείτε για να καταλάβετε.
Πχ.
Κλέβει ένα παιδάκι καραμέλες από το βάζο του σπιτιού.

Το αντιλαμβάνεται ο πατέρας (ή ο αδελφός) και το ελέγχει (Διαβάθμιση: ξεκινάμε από το Θεάρεστο (δεν είναι αμαρτία) και καταλήγουμε στην Κατάκριση κλπ).

α) Με δάκρυα πολλά κλπ και προσευχές και μετάνοιες και λοιπά και λοιπά.....Αχ, Θεε μου γιατί το παιδί μου να πέσει σε τέτοιο παράπτωμα. Συγχώρεσέ το και βοήθησέ το να διορθωθεί...
β) Θεε μου συγχώρα το που έκανε τέτοιο λάθος. Ευχομαι να ξαναβρεί το σωστό το δρόμο γρήγορα.
-- γ) Ουδέτερο--> Χμμ.. Έκλεψε...!!!! Αυτό είναι πολύ κακό. Δεν έπρεπε να το κάνει. Είναι Θανάσιμο αμάρτημα η κλοπή.
-- δ) Ελεγχος--> Ελα εδώ Κωστάκη...!!! Γιατί ΕΚΛΕΨΕΣ? Δεν γνωρίζεις οτι αυτό που έκανες είναι πολύ κακό και οτι είναι αμαρτία? (ο Έλεγχος είναι κάτι θεάρεστο. Ο Χριστιανός είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να ελέγξει τον "αδελφό του" (συνάνθρωπο) για την αμαρτία του - με γνώμονα το να διορθωθεί και να μην το ξανακάνει (από χριστιανική αγάπη και όχι για λόγους εγωιστικούς όπως πχ. είναι το να δείξει οτι αυτός που δεν έκλεψε... είναι καλύτερος, κλπ). Μπορεί να είναι και ΠΟΛΥ αυστηρός αν θέλει - πάντα με μέτρο και ζύγισμα των καταστάσεων. Αν είναι παραπάνω αυστηρός από όσο πρέπει υποπέφτει σε αδικία και δεν είναι σωστό να είναι κάποιος άδικος).
ε) Εδώ αρχίζει η κατάκριση--> Έλα εδώ ΚΛΕΦΤΑΡΑ Κωστάκη...!!! Γιατί Έκλεψες? (προσδιορίζει τον Κωστάκη ως "ΚΛΕΦΤΑΡΑ" και όχι την πράξη του Κωστάκη ως Κλεψιά. Έχει μεγάλη διαφορά. Αυτό, ΝΑΙ είναι κατάκριση - δείτε παρακάτω τα επόμενα στάδια για να καταλάβετε καλύτερα)
στ) Μεγαλώνει η κατάκριση περισσότερο--> Κωστάκη είσαι ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΚΛΕΦΤΡΟΝΙ....ΕΚΛΕΨΕΣ το βάζο με τις καραμέλες και έγινες ΚΛΕΦΤΗΣ ΜΕΓΑΛΟΣ....!!!!
ζ) Κώστα είσαι μεγάλος ΚΛΕΦΤΗΣ και Μ.....ας και Π.....ης.....και Αρ......δι...και Μο......ανο.....που πας και κατακλέβεις τον κόσμο...!!! Και σήμερα έκλεψες το βάζο με τις καραμέλες και έγινες ΑΡΧΙΚΛΕΦΤΑΡΟΣ και ΛΩΠΟΔΥΤΗΣ και ΚΑΤΕΡΓΑΡΗΣ, και ΚΑΚΟΠΟΙΟΣ....και ποιος ξέρει τι θα κάνεις αύριο....!!!! Χάσου από τα μάτια μου ΑΛΗΤΗ...μή σε ξαναδώ μπροστά μου ΧΛΕΜΠΟΝΙΑΡΗ, ΧΤΙΚΙΑΡΗ, ΑΛΗΤΑΡΑ.....
η) Προφανώς υπάρχει και μεγαλύτερη κατάκριση από την παραπάνω ...αλλά ας μην το παραξηλώσουμε...!!! Νομίζω οτι μάλλον έγινα αντιληπτός...

Καταλάβατε περίπου το πως πάει το πράγμα σχετικά με την κατάκριση? Νομίζω οτι κάπως έτσι έχουν τα πράγματα πάντως..!!!

Άλλο πράγμα να αναφέρεις ένα γεγονός (οκ θα μπορούσαμε να μην το διαπομπεύουμε --> ούτως ή άλλως ο λεγόμενος "έλεγχος" δεν γίνεται "πίσω από την πλάτη" του άλλου αλλά στα ίσια. Τον πιάνεις και του λες οτι αυτό που κάνει ΔΕΝ είναι σωστό, αλλά άλλοι τα δημοσίευσαν σε εφημερίδα.
Εγώ απλά ανέφερα τα γεγονότα, την είδηση... και είπα οτι όλα αυτά δεν είναι σωστά και είναι "image making" και "Marketing" και οτι είναι βαθύτερο το θέμα...κλπ κλπ..!!!
Με είδατε πουθενά να τον κατακρίνω και να τον λέω τον ιερομένο "Κλέφτη" ή "Φιλάργυρο" ή "Πλεονέκτη"? Εγώ προσδιορίζω και κρίνω τις πράξεις. Όχι τον άνθρωπο.

Επίσης είναι εύκολα αντιληπτό οτι τα λεφτά που ξοδεύτηκαν για να αγοράσει αυτός τις 200 ιεράτικές στολές μέσα σε 15 χρόνια, είναι ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΛΕΦΤΑ.

Τέλος, δεν στάθηκα στον συγκεκριμένο ιερωμένο αλλά χρησιμοποίησα τις ειδήσεις που ακούστηκαν για να θέσω επιχείρημα και να αναλύσω περί "παπούληδων" του σήμερα, περί "μαρμαρωμένων βασιλιάδων" και περί "αναλαμπής" και ως "αδρανιακός παρατηρητής" ξεζούμαρα από το σύστημα και σας έδειξα μια γενικότερη ματιά για το "πως συμπληρώνεται το puzzle" σε "άλλα θέματα"....!!!

Εμένα πάντως σχετικά όχι μόνο με την κατάκριση αλλά και σχετικά με όλες τις υπόλοιπες αμαρτίες (όπως η περηφάνεια, η έπαρση, ο εγωισμός - πολλές φορές δεν το καταλαβαίνουμε κιόλας οτι τις διαπράττουμε τις αμαρτίες αυτές - κλπ) που μπορεί κάποιος να διαπράξει όταν γράφει σε ένα Thread, η λογική μου με οδηγεί (καθώς και εγώ - όπως και εσείς - κάνω τον αγώνα μου για να είμαι όσο πιο σωστός έναντι του Θεού γίνεται) στο να τείνω να θέλω να επιλέξω την σιωπή (θεωρητικά τουλάχιστον)....!!!!
Μάλλον η σιωπή σε προφυλλάσει πιο πολύ από τις αμαρτίες παρά η "επεξήγηση" διαφόρων πραγματων σε τρίτους (έστω και για το καλό τους - να τους ανοίξεις τα μάτια που λέμε).

Οπότε και πάλι συγνώμη αν τυχόν υπέπεσα σε αμαρτήματα. Συγχωρέστε με...!!!!

χμμ...πάντως θέλει περισσότερη φιλοσόφηση και διάβασμα από όσο νομίζουμε το πράγμα...!!!
Και αυτό διότι ο Διάολος μας την έχει φυλαγμένη παντού και πάντα...!!!!

Συνεχίστε λοιπόν για τους "μαρμαρωμένους βασιλιάδες" και για την "αναλαμπή", κλπ...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος omg την 12 Ιούλ 2012, 15:37, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
«Όσο κι αν είναι λίγοι αυτοί όπου διατηρούν την ευσέβεια, αυτοί είναι η Εκκλησία» (Αγ.Νικηφόρος)\n\n«Μὴ φοβοῦ τὸ μικρὸν ποίμνιον· ὅτι εὐδόκησεν ὁ πατὴρ ὑμῶν δοῦναι ὑμῖν τὴν βασιλείαν.» (Λουκ.ιβʼ32)

Re: ΓΕΡΟΝΤΑΣ ΙΩΣΗΦ: ΤΙ ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ

40
Ας αφήσουμε τον Γεροντα Παίσιο και ας δούμε τί λέγει ο αγιος Νεκτάριος..

ΑΓΙΟΥ ΝΕΚΤΑΡΙΟΥ
ΤΟ ΓΝΩΘΙ ΣΑΥΤΟΝ


ΠΕΡΙ ΚΑΤΑΚΡΙΣΕΩΣ, ΛΟΙΔΟΡΙΑΣ, ΚΑΤΑΛΑΛΙΑΣ, ΣΥΚΟΦΑΝΤΙΑΣ

Περί κατακρίσεως.

Κατάκριση σημαίνει να κρίνεις και να καταδικάζεις κάποιον για ένα αμάρτημα.

Ο Γρηγόριος ο Θεολόγος λέει ότι « τίποτα δεν είναι τόσο ευχάριστο για τους ανθρώπους, όσο το να κατακρίνουν τις πράξεις των άλλων». Και ο Χρυσόστομος λέει ότι «με την κατάκριση ανατράπηκαν και βυθίστηκαν ψυχές».


Ο κατάλαλος αφαιρεί την τιμή του ανθρώπου, όπως ο φονιάς την ζωή. Και οι δυο είναι εξίσου ανθρωποκτόνοι.
Εικόνα

Re: ΓΕΡΟΝΤΑΣ ΙΩΣΗΦ: ΤΙ ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ

41
ΟMg,να με συγχωρείς ,αλλα τους βάζεις όλους στο ίδιο τσουβάλι....εκτος αν πιστεύεις οτι δεν υπάρχει ουτε ενας σωστός παπας,οπότε δεν χρειάζεται να συνεχίσω την συζήτηση.

Προσωπικά εμενα δεν με πειράζει να παίρνουν λεφτά γιατί κάπως πρέπει να ζήσουν,να πληρώσουν ενοικιο ή το δάνειο αν έχουν δικο τους σπίτι,να φάνε και πιούνε νερό,εκτός και αν αυτό είναι κακό.Τώρα αν μας πειράζει αν τα παίρνουν απο το κράτος για να τους χαρακτηρίζουμε ως δημόσιο υπαλληλήκι...(να με συγχωρείς πάλι,αλλά οτι και να είναι λίγο σεβασμός..και ο πατέρας σου να τα έκανε αυτά με σεβασμό δεν θα μιλούσες;)δηλαδή αν χωρίστει η εκκλησία απο το κράτος και τους πληρώνει η εκκλησία,τότε δεν θα είναι κακό;

Απο την άλλη ναι θα με πείραζε να δουλευει σε κάποια άλλη δουλειά,οχι γιατί η δουλειά είναι ντροπή,αλλά γιατί θέλω ο παπάς μου να ασχολείται ολημερις με την προσευχή και με τις ψυχές των πιστών..αυτό είναι το λειτούργημα του.



«ο μισθωτός ποιμήν ουκ έστι ποιμήν»
Δεν λέει αυτό...αυτό λέει

Ὁ μισθωτὸς δὲ καὶ οὐκ ὢν ποιμήν, οὗ οὐκ εἰσὶ τὰ πρόβατα ἴδια, θεωρεῖ τὸν λύκον ἐρχόμενον καὶ ἀφίησι τὰ πρόβατα καὶ φεύγει· καὶ ὁ λύκος ἁρπάζει αὐτὰ καὶ σκορπίζει τὰ πρόβατα. Ὁ δἑ μισθωτὸς φεύγει, ὅτι μισθωτός ἐστι καὶ οὐ μέλει αὐτῷ περὶ τῶν προβάτων.

Ο μισθωτός παίρνει μισθό,για να κανει την δουλειά του,ο παπάς δεν παίρνει τον μισθό για να είναι παπάς ,αλλά για να ζήσει.Γιατί ο μισθωτός οταν σταματήσουν να τον πληρώνουν,σταματαει και την δουλειά του..οπότε...ας χωριστεί απο το κράτος ,ας σταματήσει να τους πληρώνει,ας δουλεύουνε...για να δούμε αν όντως είναι μισθωτοί ή ποιμένες...για οσους αμφιβάλουν.

Και τον Θεό φοβόμαστε..γιατί είπε..τις ει ο κρίνων αλλότριον ικέτην...

Για το image making,δεν θέλω να σχολιάσω,εκτός αν θέλουμε οι παπάδες να μιλάνε για όσα μας αρέσουν εμας και για τα άλλα όχι,λες και δεν ήταν σημαντικό οτι ονόμασαν το κτιστό σωματίδιο ως Θεό.(Είπε κάτι λάθος; γιατί του την λένε κάποιοι άλλοι ιερεις επειδή βγήκε και μίλησε...;)Επίσης φαντάζομαι δεν ειναι σημαντικό να μιλανε και για όλα τα υπόλοιπα,πρέπει να μην μιλάνε καθόλου για να μην τους σχολιάσουν οτι φτιάχνουν την εικόνα τους.

ΟMG,o Kαντιώτης μιλούσε για πολλά,οπως φαντάζομαι αν ζούσε θα σχολιάζε και όλα όσα ήταν ενάντια στην εκκλησία και φαντάζομαι,αν και δεν ξέρω οτι και αυτός πληρωνόταν απο το δημόσιο,οπότε μην έχουμε 2 μέτρα και σταθμά.Δεν σημαίνει οτι επειδή παίρνει μισθό ,έγινε μισθωτός,αλλά ο τρόπος που τον χρησιμοποιεί,υπάρχουν και καλοί τρόποι και κακοί τρόποι.
Oπως υπάρχουν καλοί και κακοί παπάδες,παπάδες που αγωνίζονται και παπαδες που δεν αγωνίζονται.

Εκτός αν οπως είπα στην αρχή πιστεύεις οτι όλοι οι παπάδες είναι λάθος(τους δικούς μας εννοώ,γιατί αυτούς φαντάζομαι κρίνεις).
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: ΓΕΡΟΝΤΑΣ ΙΩΣΗΦ: ΤΙ ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ

42
GLADIATOR έγραψε:Ας αφήσουμε τον Γεροντα Παίσιο και ας δούμε τί λέγει ο αγιος Νεκτάριος..

ΑΓΙΟΥ ΝΕΚΤΑΡΙΟΥ
ΤΟ ΓΝΩΘΙ ΣΑΥΤΟΝ


ΠΕΡΙ ΚΑΤΑΚΡΙΣΕΩΣ, ΛΟΙΔΟΡΙΑΣ, ΚΑΤΑΛΑΛΙΑΣ, ΣΥΚΟΦΑΝΤΙΑΣ

Περί κατακρίσεως.

Κατάκριση σημαίνει να κρίνεις και να καταδικάζεις κάποιον για ένα αμάρτημα.

Ο Γρηγόριος ο Θεολόγος λέει ότι « τίποτα δεν είναι τόσο ευχάριστο για τους ανθρώπους, όσο το να κατακρίνουν τις πράξεις των άλλων». Και ο Χρυσόστομος λέει ότι «με την κατάκριση ανατράπηκαν και βυθίστηκαν ψυχές».


Ο κατάλαλος αφαιρεί την τιμή του ανθρώπου, όπως ο φονιάς την ζωή. Και οι δυο είναι εξίσου ανθρωποκτόνοι.
Ε, τώρα μάλιστα..!!!
Δεκτές οι παραθέσεις.
Και σε ευχαριστώ που έκανες τον κόπο να ψάξεις να βρεις λόγια πραγματικών Αγίων της Ορθοδοξίας μας.
«Όσο κι αν είναι λίγοι αυτοί όπου διατηρούν την ευσέβεια, αυτοί είναι η Εκκλησία» (Αγ.Νικηφόρος)\n\n«Μὴ φοβοῦ τὸ μικρὸν ποίμνιον· ὅτι εὐδόκησεν ὁ πατὴρ ὑμῶν δοῦναι ὑμῖν τὴν βασιλείαν.» (Λουκ.ιβʼ32)

Re: ΓΕΡΟΝΤΑΣ ΙΩΣΗΦ: ΤΙ ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ

43
dominique έγραψε:ΟMg,να με συγχωρείς ,αλλα τους βάζεις όλους στο ίδιο τσουβάλι....εκτος αν πιστεύεις οτι δεν υπάρχει ουτε ενας σωστός παπας,οπότε δεν χρειάζεται να συνεχίσω την συζήτηση.

Προσωπικά εμενα δεν με πειράζει να παίρνουν λεφτά γιατί κάπως πρέπει να ζήσουν,να πληρώσουν ενοικιο ή το δάνειο αν έχουν δικο τους σπίτι,να φάνε και πιούνε νερό,εκτός και αν αυτό είναι κακό.Τώρα αν μας πειράζει αν τα παίρνουν απο το κράτος για να τους χαρακτηρίζουμε ως δημόσιο υπαλληλήκι...(να με συγχωρείς πάλι,αλλά οτι και να είναι λίγο σεβασμός..και ο πατέρας σου να τα έκανε αυτά με σεβασμό δεν θα μιλούσες;)δηλαδή αν χωρίστει η εκκλησία απο το κράτος και τους πληρώνει η εκκλησία,τότε δεν θα είναι κακό;

Απο την άλλη ναι θα με πείραζε να δουλευει σε κάποια άλλη δουλειά,οχι γιατί η δουλειά είναι ντροπή,αλλά γιατί θέλω ο παπάς μου να ασχολείται ολημερις με την προσευχή και με τις ψυχές των πιστών..αυτό είναι το λειτούργημα του.



«ο μισθωτός ποιμήν ουκ έστι ποιμήν»
Δεν λέει αυτό...αυτό λέει

Ὁ μισθωτὸς δὲ καὶ οὐκ ὢν ποιμήν, οὗ οὐκ εἰσὶ τὰ πρόβατα ἴδια, θεωρεῖ τὸν λύκον ἐρχόμενον καὶ ἀφίησι τὰ πρόβατα καὶ φεύγει· καὶ ὁ λύκος ἁρπάζει αὐτὰ καὶ σκορπίζει τὰ πρόβατα. Ὁ δἑ μισθωτὸς φεύγει, ὅτι μισθωτός ἐστι καὶ οὐ μέλει αὐτῷ περὶ τῶν προβάτων.

Ο μισθωτός παίρνει μισθό,για να κανει την δουλειά του,ο παπάς δεν παίρνει τον μισθό για να είναι παπάς ,αλλά για να ζήσει.Γιατί ο μισθωτός οταν σταματήσουν να τον πληρώνουν,σταματαει και την δουλειά του..οπότε...ας χωριστεί απο το κράτος ,ας σταματήσει να τους πληρώνει,ας δουλεύουνε...για να δούμε αν όντως είναι μισθωτοί ή ποιμένες...για οσους αμφιβάλουν.

Και τον Θεό φοβόμαστε..γιατί είπε..τις ει ο κρίνων αλλότριον ικέτην...

Για το image making,δεν θέλω να σχολιάσω,εκτός αν θέλουμε οι παπάδες να μιλάνε για όσα μας αρέσουν εμας και για τα άλλα όχι,λες και δεν ήταν σημαντικό οτι ονόμασαν το κτιστό σωματίδιο ως Θεό.(Είπε κάτι λάθος; γιατί του την λένε κάποιοι άλλοι ιερεις επειδή βγήκε και μίλησε...;)Επίσης φαντάζομαι δεν ειναι σημαντικό να μιλανε και για όλα τα υπόλοιπα,πρέπει να μην μιλάνε καθόλου για να μην τους σχολιάσουν οτι φτιάχνουν την εικόνα τους.

ΟMG,o Kαντιώτης μιλούσε για πολλά,οπως φαντάζομαι αν ζούσε θα σχολιάζε και όλα όσα ήταν ενάντια στην εκκλησία και φαντάζομαι,αν και δεν ξέρω οτι και αυτός πληρωνόταν απο το δημόσιο,οπότε μην έχουμε 2 μέτρα και σταθμά.Δεν σημαίνει οτι επειδή παίρνει μισθό ,έγινε μισθωτός,αλλά ο τρόπος που τον χρησιμοποιεί,υπάρχουν και καλοί τρόποι και κακοί τρόποι.
Oπως υπάρχουν καλοί και κακοί παπάδες,παπάδες που αγωνίζονται και παπαδες που δεν αγωνίζονται.

Εκτός αν οπως είπα στην αρχή πιστεύεις οτι όλοι οι παπάδες είναι λάθος(τους δικούς μας εννοώ,γιατί αυτούς φαντάζομαι κρίνεις).
omg έγραψε:
Αν και το θέμα "γκαρνταρόμπα 3.000.000 ευρώ" έχει να κάνει ΚΑΙ με το θέμα της κατάντιας των "ιερωμένων" (όχι όλων φυσικά) που πλέον έχουν γίνει σαν βασιλιάδες και έχουν χάσει την ταπεινοφροσύνη τους και αγωνίζονται για το ποιος θα πουλάει μεγαλύτερη μούρη από τους άλλους και ποιος θα ανέβει πιο ψηλά - εδώ στα γήινα εννοώ...!!!

Εσύ λες οτι τα έβαλα όλα στο ίδιο τσουβάλι.
Όχι εγώ...
Σαφώς και υπάρχουν αξιοι ιερείς....

Για το image making και την χρήση "ειδικών τεχνικών Marketing" λυπάμαι αλλά δεν θα σου κάνω ανάλυση μάρκετινγκ για να στο αποδείξω οτι έτσι πράττουν. Βαριέμαι. Ψάξε όμως το θέμα και θα βρεις....ίσως τότε καταλάβεις τι λέω...!!!
Για τα Μπονζόνια Χιγκς βγαίνουν να μιλήσουν...για πράγματα ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ όμως όπως η ΠΡΟΔΟΣΙΑ, το ΦΡΑΓΚΕΜΑ κλπ... που έχει γίνει στην ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ, δεν βγαίνει κανείς...!!! Κατάλαβες dominique? Οπότε άσε τα λόγια του αέρα...!!! Στα αυτιά μου όλα αυτά ακούγονται σαν "δικαιολογίες" και στάχτες στα μάτια...!!!


Για τους μισθούς των ιερέων...ψάξτο καλύτερα....δες "Τι άλλα γεγονότα" είχαν γίνει τότε και μετά συλλογίσου ΓΙΑΤΙ στα ΞΑΦΝΙΚΑ το κράτος αποφάσισε να κάνει τους Ιερωμένους Δημοσίους Υπαλληλους...
Αφού "ανακαλύψεις" αυτά που σου λέω..., μετά φέρε στο μυαλό σου το παρακάτω που πιο σωστά παρέθεσες

Ὁ μισθωτὸς δὲ καὶ οὐκ ὢν ποιμήν, οὗ οὐκ εἰσὶ τὰ πρόβατα ἴδια, θεωρεῖ τὸν λύκον ἐρχόμενον καὶ ἀφίησι τὰ πρόβατα καὶ φεύγει· καὶ ὁ λύκος ἁρπάζει αὐτὰ καὶ σκορπίζει τὰ πρόβατα. Ὁ δἑ μισθωτὸς φεύγει, ὅτι μισθωτός ἐστι καὶ οὐ μέλει αὐτῷ περὶ τῶν προβάτων.

και παραλλήλησέ το με αυτό εδώ...

phpBB [video]


Μήπως τώρα αρχίζεις να καταλαβαίνεις ΓΙΑΤΙ οι ΜΙΣΘΩΤΟΙ ποιμένες ΔΕΝ είναι ποιμένες αληθινοί....και οτι ΦΕΥΓΟΥΝ και αφήνουν το ΠΟΙΜΝΙΟ στο ΣΤΟΜΑ ΤΟΥ ΛΥΚΟΥ? (Διότι πχ. ΣΙΩΠΟΥΝΕ στην ΠΡΟΔΟΣΙΑ της ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ που έγινε το 1924 και συνεχίζει να πραγματώνεται μέχρι σήμερα (το λεγόμενο "Φράγκεμα", οικουμενισμός...αυτά που έλεγε η εγκύκλιος...κλπ)...!!?!!!)

Εσύ λες οτι οι ποιμένες (ιερωμένοι) έλαβαν μισθό από το κράτος για να ..."ζήσουν"...!!!
Και τα προηγούμενα 2.000 χρόνια πριν την αλλαγή από απλοί "ποιμένες" σε.... "μισθωτοί ποιμένες", που τους ζούσε ο λαός δηλαδή και που δεν ήταν μισθωτοί,.... τι έκαναν? Ψοφούσαν?


Έλα τώρα dominique.....όχι σε εμένα τέτοια κόλπα...!!! Δεν πιάνουν....

Αλλοι ήταν οι λόγοι που έκαναν ΜΙΣΘΟΦΟΡΟΥΣ τους παπάδες...!!! Διότι θέλανε να τους ΕΛΕΓΧΟΥΝ...(και επίσης θέλανε ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΦΥΓΟΥΝ...να έχουν αφορμή να κάτσουν εκεί που είναι το "κοκό"....)

Πλέον ο κόσμος σου λέει--> με τόση ανεργία δεν πάω να γίνω παπάς να παίρνω και το παχυλό μου μισθάκο και να είμαι cool??? Λίγοι είναι αυτοί που πάνε και γίνονται ιερείς λόγω του ότι έχουν ΖΗΛΟ για τον Θεό μέσα τους...!!!
Έτσι δεν τους πολυνοιάζει τι γίνεται εκεί μέσα....
Άλλοι σιωπούν λόγω Φόβου, άλλοι δεν τους νοιάζει και άλλοι είναι ΜΑΣΟΝΟΙ και πράκτορες των σκοτεινών δυνάμεων.,.,.!!!

Αμφιβάλεις? Αν ναι....τότε ΑΠΑΝΤΗΣΕ μου, ΓΙΑΤΙ αυτό που ΕΣΥ ονομάζεις "ΜΕΤΑΛΑΒΙΑ" ή "ΘΕΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ" (βλέπε βίντεο πιο πάνω με τον Πάπα--> "Τον Πάπα να καταράσθε") ΤΟΛΜΑΣ / ΔΕΝ ΑΙΣΧΥΝΕΣΑΙ να το βάζεις στο στόμα σου...!!!! Σαν σωστή χριστιανή θα έπρεπε να γνωρίζεις τι σημαίνει "έχω κοινωνία", έτσι...???
Αν δεν γνωρίζεις, να σου πω εγώ τι σημαίνει. Σημαίνει οτι είτε σε μεταλαμβάνει ο παπάς της γειτονιάς σου είτε ο Βαρθολομαίος με παρέα τον....................Πάπα / ΛΑΤΙΝΟ / ΦΡΑΓΚΟ......είναι ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟ...!!!
ΤΗΝ ΙΔΙΑ (ΦΡΑΓΚΕΜΕΝΗ) ΜΕΤΑΛΑΒΙΑ ΠΑΙΡΝΕΤΕ ΟΛΟΙ διότι "έχετε κοινωνία" μεταξύ σας ....!!!!


Επίσης θα ήθελα να μου πεις (σε περίπτωση που το παραπάνω βίντεο ΔΕΝ σε πείθει και μου αρχίσεις τα τις "αλαμπουρνέζικες δικαιολογίες" της κακιάς ώρας οτι αυτό που βάζεις στο στόμα σου έχει "Θεία Χάρη")....αν πραγματικά πιστεύεις πχ, οτι η ΕΝΩΣΗ (Λατίνων/Φράγκων με τους ΟΡΘΟΔΟΞΟΥΣ) ΕΓΙΝΕ ή όχι....

Για διαβασε το παρακάτω και πες μου....έγινε ή δεν έγινε η "Ενωση"?

ΕΓΙΝΕ ΑΠΟ ΤΟ 1965 Η ΕΝΩΣΗ ΤΩΝ ΕΚΚΛΗΣΙΩΝ - ΤΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΣΑΚΑΡΕΛΛΟΥ
http://www.scribd.com/doc/50617854/%CE% ... E%A9%CE%9D

Τέλος θα ήθελα αφού ζορίζεις την τύχη σου....να μου απαντήσεις με ένα απλό ΝΑΙ Η ΟΧΙ στο παρακάτω...

Θεωρείς ότι ο Οικουμενισμός είναι αίρεση και ότι οι Πατριάρχες και οι αρχηγοί των τοπικών εκκλησιών είναι φορείς αυτής της αίρεσης? Ναι ή Ού?

Για πες μας?

Και αφού έχεις απαντήσει σε όλα τα παραπάνω,,..έλα να μου πεις μετά αν θα λάβεις τα λεγόμενα του κάθε γέροντα της Πλάνας εποχής του Αντιχρίστου (όπως πχ. του Γέροντα
Ιωσήφ ή δεν ξέρω και εγώ ποιός άλλος έχει πει διάφορα) για "Μαρμαρωμένους Βασιλιάδες" ή για "Αναλαμπές"...κλπ .......τόσο σοβαρά υπόψην έτσι ώστε να είσαι πεποισμένη για την ορθότητα όσων λένε ή αν τελικά για να μην πλανηθείς και για να είσαι σίγουρη θα προτιμήσεις τους ΣΙΓΟΥΡΟΥΣ και ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΟΥΣ αγίους της Ορθοδοξίας...!!!!

Τεσπα...!!!!
Ξέρω εκ των πραγμάτων οτι οι ερωτήσεις είναι σκληρές - κατευθείαν στο ψαχνό και οτι θα μείνουν το πιο πιθανόν "αναπάντητες"....ή οτι απλώς θα προκαλέσουν αντιδράσεις...!!!

Σημασία δεν έχει να απαντήσετε σε εμένα...
Σημασία έχει να ανοίξετε τα μάτια σας να δειτε τι γίνεται....


Συνεχίστε εκει .....με τις αναλαμπές και τους μαρμαρωμένους βασιλιάδες....
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος omg την 12 Ιούλ 2012, 16:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
«Όσο κι αν είναι λίγοι αυτοί όπου διατηρούν την ευσέβεια, αυτοί είναι η Εκκλησία» (Αγ.Νικηφόρος)\n\n«Μὴ φοβοῦ τὸ μικρὸν ποίμνιον· ὅτι εὐδόκησεν ὁ πατὴρ ὑμῶν δοῦναι ὑμῖν τὴν βασιλείαν.» (Λουκ.ιβʼ32)

Re: ΓΕΡΟΝΤΑΣ ΙΩΣΗΦ: ΤΙ ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ

44
Προσωπικά εμενα δεν με πειράζει να παίρνουν λεφτά γιατί κάπως πρέπει να ζήσουν,να πληρώσουν ενοικιο ή το δάνειο αν έχουν δικο τους σπίτι,να φάνε και πιούνε νερό,εκτός και αν αυτό είναι κακό.Τώρα αν μας πειράζει αν τα παίρνουν απο το κράτος για να τους χαρακτηρίζουμε ως δημόσιο υπαλληλήκι...(να με συγχωρείς πάλι,αλλά οτι και να είναι λίγο σεβασμός..και ο πατέρας σου να τα έκανε αυτά με σεβασμό δεν θα μιλούσες;)δηλαδή αν χωρίστει η εκκλησία απο το κράτος και τους πληρώνει η εκκλησία,τότε δεν θα είναι κακό;

Το να παίρνουν μέσο όρο 1500 ευρώ τον μήνα για 3 ώρες λειτούργιας την εβδομάδα είναι πολύ προκλητικό.
Αμα βάλεις δε,ότι παίρνουν άλλα τόσα απο μαύρα χρήματα(κηδείες,βαπτίσεις,γαμους,τρισαγια κτλ) τότε φτάνουμε να μιλάμε για εξωπραγματικά ποσά χωρίς να προσφέρουν σχεδόν τίποτα.

Να μην βάλω για παγκαρια κτλ που δεν ξέρουμε αν τα παίρνουν απο εκεί...... αλλά αυτό δεν τον γνωρίζω και δεν μπορώ να πώ κάτι με σιγουρια..... σίγουρα κάποιοι το κάνουν και αυτό.


Οταν λοιπόν παίρνει ο ιερέας τόσες χιλιάδες ευρώ τον μήνα χωρίς να κάνει τίποτα είναι πέρα για πέρα προκλητικό..... και ειδικά στις μέρες μας.


Βέβαια ποιο προκλητικοί είναι οι Δεσποτάδες,αρχιεπισκοποι,αρχιμανδρίτες κτλ οι οποίοι ούτε σπίτια έχουν,ούτε γυναίκα,ούτε παιδιά.... τρώνε πίνουν μέσα στην Μητρόπολη και ο μήνας έχει 9.

Αυτοί γιατί να παίρνουν 2000-3000 ευρω????????????

Θα μας τρελάνετε τελείως???????????

Το μαύρο όσο και να προσπαθείτε να το κάνετε άσπρο δεν θα μπορέσετε ποτέ.

Παρόλα αυτά ο κόσμος αυτοκτονεί και δεν έχει ένα κομμάτι ψωμί να φάει.


Να μην πιάσουμε τωρα για τα δις που έχουν σε ελβετία και σε άλλα κράτη..... την ώρα που το 1/3 των Ελλήνων "πεθαίνει" απο την πείνα!

Αλλά ξέρω ξέρω αυτά τα κρατάνε για ποιο ειδικούς σκοπούς :0307


Απο την άλλη ναι θα με πείραζε να δουλευει σε κάποια άλλη δουλειά,οχι γιατί η δουλειά είναι ντροπή,αλλά γιατί θέλω ο παπάς μου να ασχολείται ολημερις με την προσευχή και με τις ψυχές των πιστών..αυτό είναι το λειτούργημα του.
Εμένα δεν θα με πειραζε καθόλου.

Οι τεμπελχανάδες να δούνε και λίγο πως βγαίνει το ψωμί.

Ας παραδειγματιστούνε απο τους μοναχούς και τους αγιορείτες που όλη μέρα δουλευουν για να έχουν ενα πιάτο φαι να φάνε.

Για αυτό οι περισσότεροι μοναχοί είναι λεπτοί,ενώ οι υπολοιποι ιερείς απο την καλοπέραση είναι στα πρότυπα του santa claus :cooll
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: ΓΕΡΟΝΤΑΣ ΙΩΣΗΦ: ΤΙ ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ

45
Σαφώς και υπάρχουν αξιοι ιερείς....
Δοξα τω Θεω,τουλάχιστον αυτό το αναγνωρίζεις,αλλά οταν μιλάμε για τους παπάδες γενικά,καλό είναι να λέμε οτι υπάρχουν και άξιοι ιερείς....γιατί φαίνεται οτι τα βάζουμε όλα στο ίδιο τσουβάλι...αποψή μου βέβαια..οπως και να λέμε οτι κάνουν και καλά πράγματα που συνάδουν με το λειτουργημα τους και οχι να λέμε μόνο τα κακά και τα καλά να τα αποκρύπτουμε σαν τα ΜΜΕ.


Για το image making και την χρήση "ειδικών τεχνικών Marketing" λυπάμαι αλλά δεν θα σου κάνω ανάλυση μάρκετινγκ για να στο αποδείξω οτι έτσι πράττουν. Βαριέμαι. Ψάξε όμως το θέμα και θα βρεις....ίσως τότε καταλάβεις τι λέω...!!!
Για τα Μπονζόνια Χιγκς βγαίνουν να μιλήσουν...για πράγματα ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ όμως όπως η ΠΡΟΔΟΣΙΑ, το ΦΡΑΓΚΕΜΑ κλπ... που έχει γίνει στην ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ, δεν βγαίνει κανείς...!!! Κατάλαβες dominique? Οπότε άσε τα λόγια του αέρα...!!! Στα αυτιά μου όλα αυτά ακούγονται σαν "δικαιολογίες" και στάχτες στα μάτια...!!!
Μιλάνε για όλα και για οικουμενισμό και για τα συλείτουργα και για τον παπισμό(μιλάω για τον συγκεκριμένο που αναφέρεσαι),γενικώς ναι δεν υπάρχουν πολλοί που μιλάνε,αλλά υπάρχουν και αυτοί που μιλάνε και πληροφορούν τον λαό.Μην το πάμε πάλι σε θέμα ημερολογίου.
Εσύ λες οτι οι ποιμένες (ιερωμένοι) έλαβαν μισθό από το κράτος για να ..."ζήσουν"...!!!
Και τα προηγούμενα 2.000 χρόνια πριν την αλλαγή από απλοί "ποιμένες" σε.... "μισθωτοί ποιμένες", που τους ζούσε ο λαός δηλαδή και που δεν ήταν μισθωτοί,.... τι έκαναν? Ψοφούσαν?

Κάτσε δηλαδη μας πειράζει που τους πληρώνουμε εμεις μεσω του κράτους και τους θεωρούμε μισθωτούς... και αν τους πληρώνουμε και τους συντηρούμε εμεις κατευθείαν δεν ειναι μισθωτός;Και πάλι λεφτά δεν παίρνουν...;δηλαδή μου λες κάποιος σκέφτεται να γίνει παπάς μονο επειδή θα τον πληρώνει το κράτος και δεν θα σκέφτεται να γινει παπάς..επειδη θα τους τα δίνουν οι πιστοί;
Στην μια περίπτωση θα είναι cool και στην άλλη οχι;

Και επιμένω δεν έχει σημασία για μένα αν παίρνουνε λεφτά και πόσα και απο ποιον ,αλλά και πως τα χρησιμοποιούν..δηλαδή καποιος μπορεί να παίρνει 3000 και τα 2500 να τα δίνει σε ιδρύματα και φτωχούς,ενω άλλος να τα κρατάει όλα αυτός.Υπάρχουν και οι 2 περιπτώσεις.
Αλλοι ήταν οι λόγοι που έκαναν ΜΙΣΘΟΦΟΡΟΥΣ τους παπάδες...!!! Διότι θέλανε να τους ΕΛΕΓΧΟΥΝ...(και επίσης θέλανε ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΦΥΓΟΥΝ...να έχουν αφορμή να κάτσουν εκεί που είναι το "κοκό"....)
Μα το θέμα δεν είναι τι θέλουν να κάνουν οι άλλοι,αλλά το τι έχει ο καθένας μέσα του και τι θέλει να κάνει αυτός..το να δίνω μισθό σε κάποιον επειδή θέλω να τον ελέγχω,δεν σημαίνει οτι τον ελέγγω κιόλας...ας χωρίστει σου ξαναλέω η εκκλησία απο το κράτος και θα δούμε ποιοι είναι ποιοί... εγω πιστεύω οτι θα συνεχίσουν πολλοί να είναι παπάδες και θα συνεχίσουν να γίνονται και ας μην πληρώνονται απο το κράτος,βέβαια φαντάζομαι υπαρχουν και αυτοί που οπως λες κάθονται λόγω του "κοκο".

Σημαίνει οτι είτε σε μεταλαμβάνει ο παπάς της γειτονιάς σου είτε ο Βαρθολομαίος με παρέα τον....................Πάπα / ΛΑΤΙΝΟ / ΦΡΑΓΚΟ......είναι ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟ...!!!
ΤΗΝ ΙΔΙΑ (ΦΡΑΓΚΕΜΕΝΗ) ΜΕΤΑΛΑΒΙΑ ΠΑΙΡΝΕΤΕ ΟΛΟΙ διότι "έχετε κοινωνία" μεταξύ σας ....!!!!

Επίσης θα ήθελα να μου πεις (σε περίπτωση που το παραπάνω βίντεο ΔΕΝ σε πείθει και μου αρχίσεις τα τις "αλαμπουρνέζικες δικαιολογίες" της κακιάς ώρας οτι αυτό που βάζεις στο στόμα σου έχει "Θεία Χάρη")....αν πραγματικά πιστεύεις πχ, οτι η ΕΝΩΣΗ (Λατίνων/Φράγκων με τους ΟΡΘΟΔΟΞΟΥΣ) ΕΓΙΝΕ ή όχι....
Καλώς ,εχω πιστεύω οτι έχει θεία Χάρη,δεν έχει σημασία αν είναι τα θεωρείς αλαμπουρνέζικα ,αλλά το τι δίνει ο Θεός και αυτό φαίνεται.
Θεωρείς ότι ο Οικουμενισμός είναι αίρεση και ότι οι Πατριάρχες και οι αρχηγοί των τοπικών εκκλησιών είναι φορείς αυτής της αίρεσης?
Τι θες να κάνω ομολογία πίστεως;Λες να μιλάμε εναντι του Οικουμενισμού και να μην το θεωρούμε αιρετικο;Και ναι εφόσον δέχονται,οποιοι δέχανται και το δηλώνουν οτι οι παπικοί έχουν εκκλησία και έχουν έγκυρα μυστήρια δέχονται τον παπισμό που η ορθοδοξια τον θεωρεί αιρεση.

Και σε παρακαλώ μην πεις για το νεο ημερολόγιο πάλι οτι ειναι Οικουμενσιμός, ξέρω ποια είναι η αποψη σου.

Ο καθένας ας έχει τις δικές του απόψεις,δεν θα σας πω οτι η δική μου είναι σωστή και η δική σας λαθος γιατί οα καθένας έχει την δική του λογική και την δική του οπτική.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες Γερόντων”

cron