ΕΛΟΧΙΜ, ΝΕΦΕΛΙΜ & ΔΕ ΣΥΜΜΑΖΕΥΕΤΑΙ!

1
Το παρόν νήμα αποτελεί συνέχεια της συζήτησης που είχε αρχίσει εδώ:
http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... 98&start=9
και άλλαξε τίτλο (όντως δεν...συμμαζεύεται εύκολα αυτό το θέμα) διότι οδηγηθήκαμε σε νέου είδους κουβέντα ερευνώντας τις προεκτάσεις που προκύπτουν από την παραδοχή της εκδοχής ότι υπήρξε πράγματι κάποτε στο απώτατο παρελθόν σαρκική ένωση μεταξύ αγγελικών πλασμάτων και γυναικών, με αποτέλεσμα την γέννηση των λεγόμενων Νεφελίμ (για να το απλουστεύσουμε).
Παρακαλούνται τα μέλη να συμμετέχουν στην παρούσα συζήτηση μόνο εφόσον έχουν να πουν κάτι σχετικό. Είναι ένα κάπως ειδικό δωμάτιο δηλαδή.
Ευχαριστώ, Σπαρτιάτης.


M__ ,

μου αρέσει πολύ ο τρόπος που αναπτύσσεις και τεκμηριώνεις τη σκέψη σου, και ειλικρινά θα ήθελα να πιάσουμε τα θέματα αυτά ένα προς ένα και να ακούσω τη γνώμη σου.

Προς το παρόν θέλω να λύσουμε άπαξ διά παντός δύο-τρία πραγματάκια, και αυτό προσπαθώ τόσο καιρό, αλλά δέχομαι πολλές παρεμβολές και παράσιτα. Θα ήθελα λοιπόν τη γνώμη σου, γιατί μετράει για μένα.

1) Υπάρχουν συντριπτικά στοιχεία ότι κάποτε ήρθαν σε σαρκική επαφή αγγελικά όντα που έπαιρναν σώμα κατά βούλησιν, με γυναίκες ανθρώπων; Ναι ή όχι;

2) Υπάρχουν συντριπτικά στοιχεία ότι από την ανίερη αυτή ένωση προέκυψαν τα υπερ-πλάσματα του απώτατου παρελθόντος που έμειναν γνωστά ως γίγαντες-νεφελίμ-αρχαίοι "θεοί" κλπ; Ναι ή οχι;

3) Υπάρχουν συντριπτικά στοιχεία ότι αυτά τα πλάσματα, αφού πρώτα καταδυνάστευσαν τον κόσμο για χιλιετίες και αναπαρήχθησαν με διάφορους τρόπους δημιουργώντας τα λεγόμενα μιαρά γένη, κλείστηκαν κάποια στιγμή και με κάποιο τρόπο στα "τάρταρα" ; Ναι ή όχι;

Ας δούμε αυτά πρώτα και συνεχίζουμε, γιατί όπως υποψιάζομαι ότι γνωρίζεις "πάει πολύ μακρυά η βαλίτσα" και πρέπει να προσπαθήσουμε να βγάλουμε μια άκρη τώρα, που μας δίνεται ακόμα η ευκαιρία.
:0607
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Υιοί του Θεού ή Άγγελοι του Θεού;

2
Spartan έγραψε:Θα ήθελα λοιπόν τη γνώμη σου, γιατί μετράει για μένα.
Κατά την γνώμη μου λοιπόν πάντα, και τίποτα παραπάνω, αφού ρωτάς.
1) Υπάρχουν συντριπτικά στοιχεία ότι κάποτε ήρθαν σε σαρκική επαφή αγγελικά όντα που έπαιρναν σώμα κατά βούλησιν, με γυναίκες ανθρώπων; Ναι ή όχι;
Ναι.
2) Υπάρχουν συντριπτικά στοιχεία ότι από την ανίερη αυτή ένωση προέκυψαν τα υπερ-πλάσματα του απώτατου παρελθόντος που έμειναν γνωστά ως γίγαντες-νεφελίμ-αρχαίοι "θεοί" κλπ; Ναι ή οχι;
Ναι.
Μια βασική διαφωνία ως προς το "θεοί" μιας και τα στοιχεία δείχνουν περισσότερο προς του εγρήγορους πατεράδες τους (Τιτάνες) σαν τους θεούς των αρχαίων λαών.
Τα παράγωγα νεφιλίμ μου ταιριάζουν σε ημίθεους όταν είχαν ανθρώπινη μορφή (πχ Ηρακλής, Περσέας, Θησέας κλπ) και σε μυθολογικά τέρατα (γοργόνες, μέδουσες, άρπυες, κένταυροι, λαμιες, μινώταυροι, σειρήνες, σάτυροι, ύδρες, φοίνικες, σφίγγες, κλπ κλπ) και επ ουδενί σε θεότητες. Ο λιακό θέλει να οδηγήσει στα νεφιλίμ σαν αρχαίους θεούς ώστε να μας δώσει μετά τους πατεράδες τους σαν ελ - σωτήρες και τον αρχηγό τους - αντίχριστο σαν πολέμαρχο του Θεού.

" Η ΟΜΑΔΑ ΩΜΕΓΑ, αποτελούμενη κυρίως από τους μαχητές Ωμέγα, Χάλκινους πολεμιστές, με το που οι Πύλες της Αβύσσου ανοίξουν, και τα Κρόνια Νεφελιμ, στην επιγανια της Γαίας ορμίσουν, θα βγουν μπροστά, ό Πολέμαρχος 780 με το Χάλκινο σπαθί, την ανθρωπότητα θα υπερασπιστεί.Τα πάντα θα αλλάξουν στον Πλανήτη, η εποχή των Πεφωτισμένων Κρόνιων τελειώνει, και η εποχή ΩΜΕΓΑ , η εποχή του ΠΟΛΕΜΑΡΧΟΥ 780 πλησιάζει."

http://swordoftheuniverse.blogspot.gr/2 ... _5514.html
3) Υπάρχουν συντριπτικά στοιχεία ότι αυτά τα πλάσματα, αφού πρώτα καταδυνάστευσαν τον κόσμο για χιλιετίες και αναπαρήχθησαν με διάφορους τρόπους δημιουργώντας τα λεγόμενα μιαρά γένη, κλείστηκαν κάποια στιγμή και με κάποιο τρόπο στα "τάρταρα" ; Ναι ή όχι;
Ναι για τη φυλάκιση στον Τάρταρο.
Για την αναπαραγωγή σε έκταση με διάφορους τρόπους ο Ενώχ έχει στοιχεία.
Για το πόσα χρόνια, για το πόσο καταδυνάστευσαν, για τα μιερά γένη κλπ τα στοιχεία κατά τη γνώμη μου γίνονται ελλειπή εώς ελλειπέστατα και ανάξιας προέλευσης. Να μη σου πω ότι μπαίνουμε πλέον στα μυστηριώδη χάλκινα βιβλία τα οποία πολύ πιθανό να σχετίζονται με αυτά:

"ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΙΑ ΣΟΛΟΜΩΝΤΑ
Έκδοση του Σ. Λίντελ Μακ Γκρέγκορ Μάθερς,
από τα χειρόγραφα του Βρετανικού Μουσείου
του Λονδίνου (1888)
σε ελληνική απόδοση από τον Νικ. Παπάζογλου

Όλοι γνωρίζουν σήμερα ότι από αμνημόνευτους χρόνους ο Σολομών κατείχε γνώση που είχε λάβει μέσα από τη διδασκαλία ενός αγγέλου, στον οποίο φάνηκε τόσο υπάκουος, ώστε μαζί με το δώρο της σοφίας που ζήτησε έλαβε και όλα τα υπόλοιπα αγαθά. Συνέβη λοιπόν αυτή η γνώση, η άξια να διατηρηθεί στην αιωνιότητα, να μην εξαφανιστεί με το θάνατό του. Γιατί ενώ βρισκόταν κοντά στο τέλος του, άφησε στο γιο του Ροβοάμ μια Διαθήκη που περιείχε όλη τη Σοφία που ήταν κτήμα του. Οι Ραββίνοι που προορίζονταν να διαφυλάξουν αυτή τη γνώση ονόμασαν αυτή τη Διαθήκη Κλειδί του Σολομώντα κι έγραψαν τα λόγια της πάνω σε κομμάτια από φλούδες δέντρων, ενώ τα Εμβλήματα χ α ρ ά χ τ η κ α ν π ά ν ω σ ε π λ ά κ ε ς α π ό χ α λ κ ό, έτσι ώστε να φυλαχτούν προσεκτικά μέσα στο Ναό που ο σοφός αυτός βασιλιάς είχε χτίσει."


Από τη στιγμή που ούτε στη Βίβλο έχουμε στοιχεία για αυτά ούτε στην πατρολογία, ούτε καν στον ενώχ, μπαίνουμε σε σφαίρα μυστικισμού, θεοσοφίας, μυθολογιών και λιακό. Τα νεφιλίμ παύουν να υπάρχουν με τον κατακλυσμό και οι μετρημένοι εγρήγοροι φυλακίζονται στον Τάρταρο. Αλλά βλέπεις και μόνος σου πόσο λεπτή γίνεται η γραμμή μεταξύ στοιχείων και "στοιχείων".
Ας δούμε αυτά πρώτα και συνεχίζουμε, γιατί όπως υποψιάζομαι ότι γνωρίζεις "πάει πολύ μακρυά η βαλίτσα" και πρέπει να προσπαθήσουμε να βγάλουμε μια άκρη τώρα, που μας δίνεται ακόμα η ευκαιρία.
:0607
Ηδη η βαλίτσα πήγε μακρυά. Πολύ μακρυά αλλά δεν μπορεί να γίνει αλλιώς και να μην εθελοτυφλεί κάποιος. Πιο μακρυά την πάει μόνο ο δημοσθένης και όπως έχω ξαναπεί το από εκεί και πέρα είναι αστήρικτο και επικίνδυνο με παντελή απουσία τεκμηρίων αξίας. Προσωπικά δεν έχω κανένα ενδιαφέρον για τέτοιου είδους πιο μακρυά.

Το μόνο πιο μακρυά που βρίσκω μεγάλης σημασίας είναι το πως συνδέονται αυτά τα γεγονότα με τα των εσχάτων και κυρίως με τα της πέμπτης σάλπιγγας όπου τα όντα που περιγράφονται να βγαίνουν από την άβυσσο, δείχνουν να έχουν άμεση συσχέτιση και με τους φυλακισμένους εγρήγορους (βλ άγγελο της αβύσσου) και με τις ορδές των τεράτων που αμολιούνται. Οπως τις ημέρες του Νώε.

Το τραγικό της υπόθεσης είναι ότι στην κατά τον δημοσθένη εσχατολογία όταν αυτά τα όντα αμοληθούν τότε θα έρθουν οι ελ να μας σώσουν ενώ οι ελ του λιακό δεν είναι τίποτα παραπάνω από τους μπαμπάδες των νεφιλίμ. Με τί μορφή και με τι θεατρικό, δεν ξέρω ακριβώς αν και έχω κάποιες σκέψεις. Η άποψή μου όμως που πλησιάζει την βεβαιότητα είναι ότι αυτοί οι έλ του δημοσθένη και ο πολέμαρχος του Θεού θα ολοκληρώσουν αυτό που είναι γνωστό σαν η μεγάλη πλάνη. Και εξ αιτίας αυτής θα πιστέψουν οι άνθρωποι ολοκληρωτικά το ψεύδος.

Κλείνω με ένα υστερόγραφο. Δεν έχω σκοπό να πείσω κανέναν για τίποτα και επ ουδενί δεν θεωρώ το θέμα αυτό δογματικό και κυρίως σωτηριολογικό (αν υπάρχει οποιαδήποτε αναφορά στους τρεις τόμους της ορθόδοξης δογματικής για οποιοδήποτε από αυτά τα ζητήματα να το δούμε με χαρά). Το συζητάω με ελάχιστους και ας το ψάχνω όπως έχω ξαναπεί από πολύ πριν την δημόσια εμφάνιση του κάθε δημοσθένη ακόμα και του alex jones (του μέντορα του λιακό) ή του david icke.
Από την άλλη θεωρώ ότι είναι σημαντικό εσχατολογικό ζήτημα με κρίσιμες προεκτάσεις για αυτά που θα παιχτούν τότε. Εξ ου και όταν βρεθώ σε ένα δωμάτιο σαν αυτό, με ανθρώπους που την παλεύουν να την ψάξουν αντικειμενικά μέχρι όπου τους πάει, και πανω απ όλα ερωτηθώ, συνήθως θα απαντήσω. Αλλά σε αντίλογο για να πείσω κάποιον δεν μπαίνω. Μόνο παρατηρήσεις επί των δεδομένων.

Ελπίζω να σε κάλυψα. Καλό βράδυ

Re: Υιοί του Θεού ή Άγγελοι του Θεού;

3
Ωραία τοποθετήθηκες και πάλι. Ας μοιραστούμε λοιπόν τις σκέψεις μας ξεκινώντας τη συζήτηση βασιζόμενοι πάνω στα 3 "ναι" που απάντησες, και θεωρώντας αυτές τις βασικές παραδοχές ως "αξιώματα", ας προσπαθήσουμε να προχωρήσουμε στην διερεύνηση τυχόν προεκτάσεων που λαβαίνουν οι παραδοχές αυτές.
M__ έγραψε: Ναι.
Μια βασική διαφωνία ως προς το "θεοί" μιας και τα στοιχεία δείχνουν περισσότερο προς του εγρήγορους πατεράδες τους (Τιτάνες) σαν τους θεούς των αρχαίων λαών.
Εννοείς τους τιτάνες ως νεφελίμ "πρώτης γενιάς" ας πούμε;
Για παράδειγμα τι εννοώ:
Ο Κρόνος ήταν τιτάνας. (Νεφελίμ 1ης γενιάς- για τα χαρακτηριστικά του δεν έχουμε πολλά στοιχεία πέρα από το ότι ήταν...τιτανιαίων διαστάσεων και μοχθηρός)
Ο Δίας ήταν γιος του Κρόνου (Νεφελίμ 2ης γενιάς - "εξελιγμένο" ως προς τις δυνάμεις-δυνατότητες, ίσως κάτοχος υψηλής τεχνολογίας, ανθρωπόμορφος, αρχαίος "θεός", φιλάνθρωπος ενίοτε, με ανθρώπινα όμως πάθη και αδυναμίες. Κατά Λιακόπουλο φιλάνθρωπο Νεφελίμ, όπως και όλοι οι Ολύμπιοι, δηλαδή "ΕΛ" )
Τα παράγωγα νεφιλίμ μου ταιριάζουν σε ημίθεους όταν είχαν ανθρώπινη μορφή (πχ Ηρακλής, Περσέας, Θησέας κλπ) και σε μυθολογικά τέρατα (γοργόνες, μέδουσες, άρπυες, κένταυροι, λαμιες, μινώταυροι, σειρήνες, σάτυροι, ύδρες, φοίνικες, σφίγγες, κλπ κλπ) και επ ουδενί σε θεότητες.
Ναι αυτά είναι παράγωγα νεφελίμ, όπως είπες.
Σε κάποιες περιπτώσεις προήλθαν από τη διασταύρωση νεφελίμ και ανθρώπων, σε άλλες από τη διασταύρωση νεφελίμ και ζώων(!) και σε άλλες ίσως να ήταν αποτέλεσμα γενετικών πειραμάτων με χρήση μυστικιστικών γνώσεων και βιοτεχνολογίας.
Μια παρατήρηση: Ο Θησέας δεν ήταν ημίθεος, απλά ήρωας. Το ίδιο νομίζω κι ο Περσέας.
Ο λιακό θέλει να οδηγήσει στα νεφιλίμ σαν αρχαίους θεούς ώστε να μας δώσει μετά τους πατεράδες τους σαν ελ - σωτήρες και τον αρχηγό τους - αντίχριστο σαν πολέμαρχο του Θεού.
Δεν έχω καταλήξει τι ακριβώς θέλει να κάνει ο Λιακό, και που θέλει να καταλήξει, αλλά το ψάχνω. Μέχρι στιγμής με αυτά που έχω καταλάβει διαβάζοντας και ακούγοντας τον ίδιο δεν καταλήγω σε αυτό που λες εδώ.
Υπάρχουν βέβαια μεγάλα ερωτηματικά που θα τα εξετάσουμε, όμως δεν νομίζω ότι θέλει να παρουσιάσει τους Ελ (Ολύμπιους και γενικά φιλάνθρωπους νεφελίμ, αλλά και απογόνους αυτών) ως σωτήρες. Από πουθενά δεν προκύπτει αυτό σε αυτά που γράφει. Ο μόνος Σωτήρας που αναγνωρίζει και ομολογεί (στα γραπτά του τουλάχιστον, αλλά και στις δημόσιες εμφανίσεις του) είναι ο Ιησούς Χριστός.
Τώρα για τον πολέμαρχο. Εδώ είναι η μεγάλη μου επιφύλαξη. Δεν έχω καταλάβει ακόμα που το πάει με αυτή την ιστορία φίλε μου, και έχω τα μάτια μου 404. Πάντως δεν τον έχω συνδέσει ούτε με τον αρχηγό των Ελ όπως λες, από πουθενά δεν προκύπτει μέσα από τα γραπτά του Λιακό αυτό, ούτε με τον αντίχριστο.
Πιθανολογώ ότι αναφέρεται σε κάποιον απέθαντο άνθρωπο. Που έχει γεννηθεί πολύ παλιά. Να το πάω λίγο πιο κάτω; Νομίζω ότι εννοεί τον Μ. Αλέξανδρο. Αυτόν που σύμφωνα με τον Άγιο Ανδρέα έκλεισε τα μιαρά γένη της Ασίας στα έγκατα της γης και σφράγισε τις εξόδους με "άθραυστον ύαλον". Μάλιστα ο Λιακό αναφέρεται συχνά στο γνωμικό της Ελληνικής παράδοσης:
" - ζει ο βασιλιάς Αλέξανδρος;
- ζει και βασιλεύει και τον κόσμο κυριεύει "
υπονοώντας ακριβώς ότι ο Αλέξανδρος θα επανέλθει ως "πολέμαρχος του Θεού", την ιδιότητα δηλαδή που είχε και επί της αυτοκρατορίας του-σύμφωνα με το Λιακό πάντα.
Βγαίνει κι από άλλα στοιχεία ότι υπονοεί αυτόν, όπως το ότι αναφέρεται στον πολέμαρχο ως "ο στρατηλάτης που ποτέ δεν έχει γνωρίσει την ήττα " κλπ.( Γενικώς υπάρχει μια μυθολογία γύρω από την καταγωγή και την πιθανότητα "θεϊκής φύσης" του Αλέξανδρου, πιστεύω κάτι να έχεις ακούσει, θα χαρώ να ακούσω τις σκέψεις σου.)
Όλα αυτά είναι προσωπικές εκτιμήσεις. Δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι σίγουρα είναι το σκεπτικό του Λιακό αυτό.
Αλλά και να είναι, και όποιο και αν είναι, δε σημαίνει ότι εγώ το αποδέχομαι και το πιστεύω, όπως έτσι πρέπει να κάνει και κάθε λογικός και σόφρων άνθρωπος. Εδώ έχουμε προ πολλού αφήσει την αξιολόγηση υπαρκτών και αντικειμενικών στοιχείων και έχουμε περάσει στη σφαίρα του μυθιστορήματος, όπως ο ίδιος ο Λιακόπουλος αρέσκεται να λέει, καλυπτόμενος έντεχνα πίσω από αυτόν τον μανδύα που του δίνει το ακαταλόγιστο.
" Η ΟΜΑΔΑ ΩΜΕΓΑ, αποτελούμενη κυρίως από τους μαχητές Ωμέγα, Χάλκινους πολεμιστές, με το που οι Πύλες της Αβύσσου ανοίξουν, και τα Κρόνια Νεφελιμ, στην επιγανια της Γαίας ορμίσουν, θα βγουν μπροστά, ό Πολέμαρχος 780 με το Χάλκινο σπαθί, την ανθρωπότητα θα υπερασπιστεί.Τα πάντα θα αλλάξουν στον Πλανήτη, η εποχή των Πεφωτισμένων Κρόνιων τελειώνει, και η εποχή ΩΜΕΓΑ , η εποχή του ΠΟΛΕΜΑΡΧΟΥ 780 πλησιάζει."

http://swordoftheuniverse.blogspot.gr/2 ... _5514.html
Κοίτα, είναι γνωστό ότι έχει ξεκινήσει μια παραφιλολογία που πουλάει πίσω από τα θέματα αυτά. Εδώ πουλάνε τα κόμικς με το Θωρ και τον Σούπερμαν, ακριβώς επειδή είναι εντυπωσιακά και δίνουν την αίσθηση της ελπίδας σε κάτι πιο δυνατό από τον κοινό άνθρωπο, δε θα πουλάει ο πολέμαρχος που έχει και υπόβαθρο "Λαϊκόπουλος" ; Δεν ξέρουμε όμως αν την τροφοδοτει και την αναπαράγει ο Λιακό, ή άλλοι "μάγκες".
Ναι για τη φυλάκιση στον Τάρταρο.
Για την αναπαραγωγή σε έκταση με διάφορους τρόπους ο Ενώχ έχει στοιχεία.
Για το πόσα χρόνια, για το πόσο καταδυνάστευσαν, για τα μιερά γένη κλπ τα στοιχεία κατά τη γνώμη μου γίνονται ελλειπή εώς ελλειπέστατα και ανάξιας προέλευσης. Να μη σου πω ότι μπαίνουμε πλέον στα μυστηριώδη χάλκινα βιβλία τα οποία πολύ πιθανό να σχετίζονται με αυτά:
Για τα μιαρά γένη υπάρχουν πολλά στοιχεία. Άγιος Ανδρέας, Αποκάλυψη (τα έχω παραθέσει όλα σε άλλα τόπικ), Πατρολογία, Αγιορείτικα χειρόγραφα, μυθολογίες, λαογραφίες, παραδόσεις κλπ.
Στα υπόλοιπα που λες εδώ συμφωνώ.
"ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΙΑ ΣΟΛΟΜΩΝΤΑ
Έκδοση του Σ. Λίντελ Μακ Γκρέγκορ Μάθερς,
από τα χειρόγραφα του Βρετανικού Μουσείου
του Λονδίνου (1888)
σε ελληνική απόδοση από τον Νικ. Παπάζογλου

Όλοι γνωρίζουν σήμερα ότι από αμνημόνευτους χρόνους ο Σολομών κατείχε γνώση που είχε λάβει μέσα από τη διδασκαλία ενός αγγέλου, στον οποίο φάνηκε τόσο υπάκουος, ώστε μαζί με το δώρο της σοφίας που ζήτησε έλαβε και όλα τα υπόλοιπα αγαθά. Συνέβη λοιπόν αυτή η γνώση, η άξια να διατηρηθεί στην αιωνιότητα, να μην εξαφανιστεί με το θάνατό του. Γιατί ενώ βρισκόταν κοντά στο τέλος του, άφησε στο γιο του Ροβοάμ μια Διαθήκη που περιείχε όλη τη Σοφία που ήταν κτήμα του. Οι Ραββίνοι που προορίζονταν να διαφυλάξουν αυτή τη γνώση ονόμασαν αυτή τη Διαθήκη Κλειδί του Σολομώντα κι έγραψαν τα λόγια της πάνω σε κομμάτια από φλούδες δέντρων, ενώ τα Εμβλήματα χ α ρ ά χ τ η κ α ν π ά ν ω σ ε π λ ά κ ε ς α π ό χ α λ κ ό, έτσι ώστε να φυλαχτούν προσεκτικά μέσα στο Ναό που ο σοφός αυτός βασιλιάς είχε χτίσει."
Ιδέα δεν είχα για όλα αυτά! Πολύ ενδιαφέροντα, ευχαριστώ!
Από τη στιγμή που ούτε στη Βίβλο έχουμε στοιχεία για αυτά ούτε στην πατρολογία, ούτε καν στον ενώχ, μπαίνουμε σε σφαίρα μυστικισμού, θεοσοφίας, μυθολογιών και λιακό. Τα νεφιλίμ παύουν να υπάρχουν με τον κατακλυσμό και οι μετρημένοι εγρήγοροι φυλακίζονται στον Τάρταρο. Αλλά βλέπεις και μόνος σου πόσο λεπτή γίνεται η γραμμή μεταξύ στοιχείων και "στοιχείων".
Ναι.
Ηδη η βαλίτσα πήγε μακρυά. Πολύ μακρυά αλλά δεν μπορεί να γίνει αλλιώς και να μην εθελοτυφλεί κάποιος. Πιο μακρυά την πάει μόνο ο δημοσθένης και όπως έχω ξαναπεί το από εκεί και πέρα είναι αστήρικτο και επικίνδυνο με παντελή απουσία τεκμηρίων αξίας. Προσωπικά δεν έχω κανένα ενδιαφέρον για τέτοιου είδους πιο μακρυά.
Μισό λεπτό. Άσε το Δημοσθένη. Για τα λεγόμενα του Αγίου Ανδρέα και τις προφητείες του Ιωάννη του Θεολόγου περί εσχάτων όπου θα βγαίνουν οι μιαροί από τη γη και θα επιτίθενται στους ανθρώπους τι λες; Αυτή κι αν είναι βαλίτσα! Ταπεινή μου γνώμη.
Το μόνο πιο μακρυά που βρίσκω μεγάλης σημασίας είναι το πως συνδέονται αυτά τα γεγονότα με τα των εσχάτων και κυρίως με τα της πέμπτης σάλπιγγας όπου τα όντα που περιγράφονται να βγαίνουν από την άβυσσο, δείχνουν να έχουν άμεση συσχέτιση και με τους φυλακισμένους εγρήγορους (βλ άγγελο της αβύσσου) και με τις ορδές των τεράτων που αμολιούνται. Οπως τις ημέρες του Νώε.
Α μπράβο. :541
Το τραγικό της υπόθεσης είναι ότι στην κατά τον δημοσθένη εσχατολογία όταν αυτά τα όντα αμοληθούν τότε θα έρθουν οι ελ να μας σώσουν ενώ οι ελ του λιακό δεν είναι τίποτα παραπάνω από τους μπαμπάδες των νεφιλίμ.
Από που το συμπέρανες ότι ο Λιακό λέει αυτό;
Και μια διόρθωση. Οι ΕΛ του Λιακό είναι ανθρωπόμορφα και φιλάνθρωπα κατά βάση νεφελίμ 2ης και 3ης γενιάς. Όχι μπαμπάδες των νεφελιμ. Κατά Λιακό πάντα. (μάθε μπαλίτσα αγόρι μου χεχε :dance2: ).
Με τί μορφή και με τι θεατρικό, δεν ξέρω ακριβώς αν και έχω κάποιες σκέψεις. Η άποψή μου όμως που πλησιάζει την βεβαιότητα είναι ότι αυτοί οι έλ του δημοσθένη και ο πολέμαρχος του Θεού θα ολοκληρώσουν αυτό που είναι γνωστό σαν η μεγάλη πλάνη. Και εξ αιτίας αυτής θα πιστέψουν οι άνθρωποι ολοκληρωτικά το ψεύδος.
Καλό είναι να έχουμε κατά νου την άποψή σου αυτή. Αλλά διαβάζοντας τα βιβλία του εμένα δεν μου δημιουργήθηκε αυτή η εντύπωση. Ίδωμεν.
Κλείνω με ένα υστερόγραφο. Δεν έχω σκοπό να πείσω κανέναν για τίποτα και επ ουδενί δεν θεωρώ το θέμα αυτό δογματικό και κυρίως σωτηριολογικό (αν υπάρχει οποιαδήποτε αναφορά στους τρεις τόμους της ορθόδοξης δογματικής για οποιοδήποτε από αυτά τα ζητήματα να το δούμε με χαρά). Το συζητάω με ελάχιστους και ας το ψάχνω όπως έχω ξαναπεί από πολύ πριν την δημόσια εμφάνιση του κάθε δημοσθένη ακόμα και του alex jones (του μέντορα του λιακό) ή του david icke.
Από την άλλη θεωρώ ότι είναι σημαντικό εσχατολογικό ζήτημα με κρίσιμες προεκτάσεις για αυτά που θα παιχτούν τότε. Εξ ου και όταν βρεθώ σε ένα δωμάτιο σαν αυτό, με ανθρώπους που την παλεύουν να την ψάξουν αντικειμενικά μέχρι όπου τους πάει, και πανω απ όλα ερωτηθώ, συνήθως θα απαντήσω. Αλλά σε αντίλογο για να πείσω κάποιον δεν μπαίνω. Μόνο παρατηρήσεις επί των δεδομένων.
Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο φίλε μου. Κι εγώ το ψάχνω το θέμα πριν δω οποιονδήποτε από αυτούς. Όσο για την στάση που κρατάς τη βρίσκω σωστή, και έτσι θα πορευτώ κι εγώ στο εξής.
Σ΄ευχαριστώ πολύ.
Ελπίζω να σε κάλυψα. Καλό βράδυ
Ναι, προς το παρόν καλά πάμε. Ελπίζω να συνεχίσουμε το διάλογο εποικοδομητικά και χωρίς πολλά παράσιτα. Να είσαι καλά.
:0607
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

ΕΛΟΧΙΜ, ΝΕΦΕΛΙΜ & ΔΕ ΣΥΜΜΑΖΕΥΕΤΑΙ!

4
Εννοείς τους τιτάνες ως νεφελίμ "πρώτης γενιάς" ας πούμε;
Για παράδειγμα τι εννοώ:
Ο Κρόνος ήταν τιτάνας. (Νεφελίμ 1ης γενιάς- για τα χαρακτηριστικά του δεν έχουμε πολλά στοιχεία πέρα από το ότι ήταν...τιτανιαίων διαστάσεων και μοχθηρός)
Ο Δίας ήταν γιος του Κρόνου (Νεφελίμ 2ης γενιάς - "εξελιγμένο" ως προς τις δυνάμεις-δυνατότητες, ίσως κάτοχος υψηλής τεχνολογίας, ανθρωπόμορφος, αρχαίος "θεός", φιλάνθρωπος ενίοτε, με ανθρώπινα όμως πάθη και αδυναμίες. Κατά Λιακόπουλο φιλάνθρωπο Νεφελίμ, όπως και όλοι οι Ολύμπιοι, δηλαδή "ΕΛ" )

Aς πάρουμε λοιπόν οτι ισχύουν όλα αυτα.

Εμένα μου γεννιούνται οι εξής απλές απορίες.

Λεμε για Νεφελιμ και γενιές.

Ας πάρουμε τον Δία που αναφέρατε ώς παράδειγμα.
Οι γονείς του Δία ήταν και οι δύο Τιτάνες....... άρα καμία μίξη με ανθρώπους.
Αρα αν ειναι ο Δίας δευτερης γεννιάς νεφελίμ,τότε οι γονείς του είναι πρώτης γεννιας,οκ?
Οι Τιτάνες όμως αυτοί(Κρόνος-Ρέα) είχαν για γονείς τον ουρανό και την Γαία που ήταν και αδέρφια.

Αληθεια ο ουρανός και η Γαία σε ποια γεννιά ανήκουν άραγες?
Βέβαια ο ουρανός είναι γιός της γαίας και το πρώτο άρρεν στοιχείο της γης.
Τωρα με ποιο στοιχείο(ουδέτερο?) την βρήκε η γαία και γέννησε τον ουρανό,όπου μετέπειτα γεννησαν τους τιτάνες είναι ένα άλλο ερώτημα.



Ας γυρίσουμε πίσω στους Τιτάνες που ας δεχτούμε ότι είναι πρώτης γεννιας νεφελίμ.
Τα δεύτερης γεννιας νεφελίμ(Διας,κτλ) προηλθαν απο μίξεις(αδελφών) των τιτάνων και άρα ούτε εδώ έχουμε μίξη με ανθρώπους.

Σε όλα τα παραπάνω να σας υπενθυμίσω ότι οι δαίμονες έχουν το ίδιο φύλλο.

Να μην το αναλύσω περαίτερω,ελπίζω να καταλάβατε που το πάω.

Οπως και να έχει όμως αυτα δεν εχουν καμία σχέση με αυτα που συζητάμε και έχουν άλλη έννοια στην αρχαία Ελλάδα.

Ναι αυτά είναι παράγωγα νεφελίμ, όπως είπες.
Σε κάποιες περιπτώσεις προήλθαν από τη διασταύρωση νεφελίμ και ανθρώπων, σε άλλες από τη διασταύρωση νεφελίμ και ζώων(!) και σε άλλες ίσως να ήταν αποτέλεσμα γενετικών πειραμάτων με χρήση μυστικιστικών γνώσεων και βιοτεχνολογίας.
Μια παρατήρηση: Ο Θησέας δεν ήταν ημίθεος, απλά ήρωας. Το ίδιο νομίζω κι ο Περσέας.
Ο Θησέας ηταν ήρωας,ο περσέας ήταν ημίθεος σαν γιός του Δία που ήταν.

Αυτο με τα γεννετικά πειράματα που λες,πάει αλλού η βαλίτσα.

ή θα μιλήσουμε καθαρά για Νεφελίμ και μίξεις με ανθρώπους ή θα μιλάμε για χαμένη υπερτεχνολογια,που εκεί θα πρέπει να αλλάξουμε όλο το ρεπερτόριο.

Δεν έχω καταλήξει τι ακριβώς θέλει να κάνει ο Λιακό, και που θέλει να καταλήξει, αλλά το ψάχνω. Μέχρι στιγμής με αυτά που έχω καταλάβει διαβάζοντας και ακούγοντας τον ίδιο δεν καταλήγω σε αυτό που λες εδώ.
Υπάρχουν βέβαια μεγάλα ερωτηματικά που θα τα εξετάσουμε, όμως δεν νομίζω ότι θέλει να παρουσιάσει τους Ελ (Ολύμπιους και γενικά φιλάνθρωπους νεφελίμ, αλλά και απογόνους αυτών) ως σωτήρες. Από πουθενά δεν προκύπτει αυτό σε αυτά που γράφει. Ο μόνος Σωτήρας που αναγνωρίζει και ομολογεί (στα γραπτά του τουλάχιστον, αλλά και στις δημόσιες εμφανίσεις του) είναι ο Ιησούς Χριστός.
Τώρα για τον πολέμαρχο. Εδώ είναι η μεγάλη μου επιφύλαξη. Δεν έχω καταλάβει ακόμα που το πάει με αυτή την ιστορία φίλε μου, και έχω τα μάτια μου 404. Πάντως δεν τον έχω συνδέσει ούτε με τον αρχηγό των Ελ όπως λες, από πουθενά δεν προκύπτει μέσα από τα γραπτά του Λιακό αυτό, ούτε με τον αντίχριστο.
Πιθανολογώ ότι αναφέρεται σε κάποιον απέθαντο άνθρωπο. Που έχει γεννηθεί πολύ παλιά. Να το πάω λίγο πιο κάτω; Νομίζω ότι εννοεί τον Μ. Αλέξανδρο. Αυτόν που σύμφωνα με τον Άγιο Ανδρέα έκλεισε τα μιαρά γένη της Ασίας στα έγκατα της γης και σφράγισε τις εξόδους με "άθραυστον ύαλον". Μάλιστα ο Λιακό αναφέρεται συχνά στο γνωμικό της Ελληνικής παράδοσης:
" - ζει ο βασιλιάς Αλέξανδρος;
- ζει και βασιλεύει και τον κόσμο κυριεύει "
υπονοώντας ακριβώς ότι ο Αλέξανδρος θα επανέλθει ως "πολέμαρχος του Θεού", την ιδιότητα δηλαδή που είχε και επί της αυτοκρατορίας του-σύμφωνα με το Λιακό πάντα.
Βγαίνει κι από άλλα στοιχεία ότι υπονοεί αυτόν, όπως το ότι αναφέρεται στον πολέμαρχο ως "ο στρατηλάτης που ποτέ δεν έχει γνωρίσει την ήττα " κλπ.( Γενικώς υπάρχει μια μυθολογία γύρω από την καταγωγή και την πιθανότητα "θεϊκής φύσης" του Αλέξανδρου, πιστεύω κάτι να έχεις ακούσει, θα χαρώ να ακούσω τις σκέψεις σου.)
Όλα αυτά είναι προσωπικές εκτιμήσεις. Δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι σίγουρα είναι το σκεπτικό του Λιακό αυτό.
Αλλά και να είναι, και όποιο και αν είναι, δε σημαίνει ότι εγώ το αποδέχομαι και το πιστεύω, όπως έτσι πρέπει να κάνει και κάθε λογικός και σόφρων άνθρωπος. Εδώ έχουμε προ πολλού αφήσει την αξιολόγηση υπαρκτών και αντικειμενικών στοιχείων και έχουμε περάσει στη σφαίρα του μυθιστορήματος, όπως ο ίδιος ο Λιακόπουλος αρέσκεται να λέει, καλυπτόμενος έντεχνα πίσω από αυτόν τον μανδύα που του δίνει το ακαταλόγιστο.
Οπως ξαναείπα κάνει καθαρή προπαγάνδα για τον Αντίχριστο(πολέμαρχο).


Μπορείτε να πάρετε μια μικρή γεύση απο το παρακάτω βίντεο που μιλάει για Αγία Σοφιά,μαρμαρωμένο βασιλιά,Πολέμαρχο και όλα τα συναφή..... δώστε λίγο μεγαλύτερη προσοχή απο το 29 λεπτό και μετά:

phpBB [video]



Κοίτα, είναι γνωστό ότι έχει ξεκινήσει μια παραφιλολογία που πουλάει πίσω από τα θέματα αυτά. Εδώ πουλάνε τα κόμικς με το Θωρ και τον Σούπερμαν, ακριβώς επειδή είναι εντυπωσιακά και δίνουν την αίσθηση της ελπίδας σε κάτι πιο δυνατό από τον κοινό άνθρωπο, δε θα πουλάει ο πολέμαρχος που έχει και υπόβαθρο "Λαϊκόπουλος" ; Δεν ξέρουμε όμως αν την τροφοδοτει και την αναπαράγει ο Λιακό, ή άλλοι "μάγκες".

Και που να ξέρες τι κρύβει ο Superman :cooll

Για τα μιαρά γένη υπάρχουν πολλά στοιχεία. Άγιος Ανδρέας, Αποκάλυψη (τα έχω παραθέσει όλα σε άλλα τόπικ), Πατρολογία, Αγιορείτικα χειρόγραφα, μυθολογίες, λαογραφίες, παραδόσεις κλπ.
Στα υπόλοιπα που λες εδώ συμφωνώ.
Μισό λεπτό. Άσε το Δημοσθένη. Για τα λεγόμενα του Αγίου Ανδρέα και τις προφητείες του Ιωάννη του Θεολόγου περί εσχάτων όπου θα βγαίνουν οι μιαροί από τη γη και θα επιτίθενται στους ανθρώπους τι λες; Αυτή κι αν είναι βαλίτσα! Ταπεινή μου γνώμη.


Tα στοιχεία αυτά δεν είναι αληθοφανής,είναι ελλειπή και δεν ξέρουμε για το πόσο αξιοπιστα είναι.
Για τον Αγιο Ανδρέα έχουμε γράψει την θέση της εκκλησίας.

Αρα μας μένει ένα μικρό κομματάκι απο την Αποκάλυψη που ίσως να συσχετίζεται με όλα αυτα.

Βέβαια η προσωπικη μου γνώμη είνα άλλη και δνε είναι του παρόντος να αναλυθει.
Το μόνο πιο μακρυά που βρίσκω μεγάλης σημασίας είναι το πως συνδέονται αυτά τα γεγονότα με τα των εσχάτων και κυρίως με τα της πέμπτης σάλπιγγας όπου τα όντα που περιγράφονται να βγαίνουν από την άβυσσο, δείχνουν να έχουν άμεση συσχέτιση και με τους φυλακισμένους εγρήγορους (βλ άγγελο της αβύσσου) και με τις ορδές των τεράτων που αμολιούνται. Οπως τις ημέρες του Νώε.

Σε ποιες ακριβώς μέρες του Νώε αναφέρεσαι?
Γίνε λίγο ποιο συγκεκριμένος και γράψε μας αναλυτικοτερα για την συσχέτιση αυτη που αναφέρεις.
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Υιοί του Θεού ή Άγγελοι του Θεού;

5
emman έγραψε:Aς πάρουμε λοιπόν οτι ισχύουν όλα αυτα.

Εμένα μου γεννιούνται οι εξής απλές απορίες.

Λεμε για Νεφελιμ και γενιές.

Ας πάρουμε τον Δία που αναφέρατε ώς παράδειγμα.
Οι γονείς του Δία ήταν και οι δύο Τιτάνες....... άρα καμία μίξη με ανθρώπους.
Αρα αν ειναι ο Δίας δευτερης γεννιάς νεφελίμ,τότε οι γονείς του είναι πρώτης γεννιας,οκ?
Οι Τιτάνες όμως αυτοί(Κρόνος-Ρέα) είχαν για γονείς τον ουρανό και την Γαία που ήταν και αδέρφια.

Αληθεια ο ουρανός και η Γαία σε ποια γεννιά ανήκουν άραγες?
Eντάξει, δεν περιμένουμε να μιλήσουμε επιστημονικά και με ακρίβεια 100% όταν χρησιμοποιούμε στοιχεία από την Ελληνική μυθολογία έμμαν. Μη νομίσει κάποιος ότι τα παίρνουμε και όλα της μετρητοίς. Υπάρχει σίγουρα το στοιχείο της αλήθειας (της πραγματικής ιστορίας αν θες), υπάρχει όμως και το στοιχείο του Μύθου και είναι πραγματικά πολύ δύσκολο έως αδύνατο να διακρίνουμε που τελειώνει το ένα και που αρχίζει το άλλο. Γι αυτό και λέγεται μυθολογία, αν και κανονικά θα έπρεπε να λέγεται μυθιστορία.
Αν ήταν 1ης γενιάς ο κρόνος, ή 2ής κλπ δεν έχει τόσο σημασία, χάριν της κουβέντας αναφέρθηκε, σημασία έχει ότι κάποια στιγμή φαίνεται να προέκυψαν φιλάνθρωπα νεφελίμ, οι λεγόμενοι ΕΛ, αυτό υποστηρίζει (και) ο Λιακό.
Σωστή παρατήρηση πάντως.
Βέβαια ο ουρανός είναι γιός της γαίας και το πρώτο άρρεν στοιχείο της γης.
Τωρα με ποιο στοιχείο(ουδέτερο?) την βρήκε η γαία και γέννησε τον ουρανό,όπου μετέπειτα γεννησαν τους τιτάνες είναι ένα άλλο ερώτημα.
Λες η Γαία να "την βρήκε" όπως λες με καναν... Ελοχίμ; :dance2:
Η γαία δεν ήταν τιτάνας απ΄ότι ξέρω και το όνομά της παραπέμπει σε κάτι γήινο, άρα ίσως και να εννοεί άνθρωπο (γυναίκα);
Αλλά πιο πολύ πλάκα κάνω εδώ παρά σοβαρολογώ, διότι είπαμε, δεν βγάζεις άκρη με την κοσμογονία των αρχαίων (Ή μήπως έτσι βγάζεις; :happy2 ). Ε να λέμε και κανα περίεργο... :χουχου
Ας γυρίσουμε πίσω στους Τιτάνες που ας δεχτούμε ότι είναι πρώτης γεννιας νεφελίμ.
Τα δεύτερης γεννιας νεφελίμ(Διας,κτλ) προηλθαν απο μίξεις(αδελφών) των τιτάνων και άρα ούτε εδώ έχουμε μίξη με ανθρώπους.

Σε όλα τα παραπάνω να σας υπενθυμίσω ότι οι δαίμονες έχουν το ίδιο φύλλο.

Να μην το αναλύσω περαίτερω,ελπίζω να καταλάβατε που το πάω.
Ότι όλα τα εξηγούμε με ένα "οι δαίμονες τα έκαναν όλα";
Προσωπικά δεν με καλύπτει όσο αναλογίζομαι το σύνολο των στοιχείων που υπάρχουν γύρω από τα θέματα που εξετάζουμε. Παίζουν το ρόλο τους, αλλά έχει ακόμα πολλούς πρωταγωνιστές, ηθοποιούς, κομπάρσους κλπ το έργο. Μιλάμε για ΤΗΝ υπερπαραγωγή!
Οπως και να έχει όμως αυτα δεν εχουν καμία σχέση με αυτα που συζητάμε και έχουν άλλη έννοια στην αρχαία Ελλάδα.
Κάτι πας να κάνεις... :cooll
Ο Θησέας ηταν ήρωας,ο περσέας ήταν ημίθεος σαν γιός του Δία που ήταν.
Σωστός.
Αυτο με τα γεννετικά πειράματα που λες,πάει αλλού η βαλίτσα.

ή θα μιλήσουμε καθαρά για Νεφελίμ και μίξεις με ανθρώπους ή θα μιλάμε για χαμένη υπερτεχνολογια,που εκεί θα πρέπει να αλλάξουμε όλο το ρεπερτόριο.
Γιατί; Γιατί να μην έχει απ΄όλα δηλαδή;
Είπαμε...Υπερπαραγωγή το έργο...
Οπως ξαναείπα κάνει καθαρή προπαγάνδα για τον Αντίχριστο(πολέμαρχο).
Και δίκιο να έχεις ότι προωθεί τον αντίχριστο ο Λιακό, σε καμία περίπτωση δεν στέκει ο πολέμαρχος να είναι ο αντίχριστος.
Το μόνο που στέκει, αν θεωρήσουμε ότι έχει τόσο σατανικό σχέδιο ο Λιακό, είναι να προωθεί τον μαρμαρωμένο βασιλιά, ο οποίος αν δεχτούμε αυτή την άποψη, είναι ο αντίχριστος. Υποθετικά πάντα, αλλά φαίνεται ότι ούτε καν τη σωστή υπόθεση δεν μπορείς να κάνεις, κι αυτό γιατί δεν έχεις καταλάβει (και πως θα μπορούσες βέβαια, αφού δεν έχεις ασχοληθεί ουσιαστικά) τι λέει ο Λιακό σε βασικά θέματα.
Όμως εδώ πράγματι υπάρχει ένα θέμα που θέλω κι εγώ να το συζητήσουμε, διότι δεν έχω καταλήξει σε άποψη και είμαι ιδιαίτερα προβληματισμένος και επιφυλακτικός.
Τι παίζει λοιπόν με το θέμα μαρμαρωμένος βασιλιάς; Τι βάση έχουν όλα αυτά; Τι κινδύνους μπορεί να ελλοχεύουν; Ποιες οι προεκτάσεις του θέματος; Τι λέει η εκκλησία; Ποιος ο πιθανός ρόλος του Λιακόπουλου;
Καλώ λοιπόν όποιον θέλει να το συζητήσουμε και να παρατεθούν στοιχεία και απόψεις να ανοίξει σχετικό νήμα.
Μπορείτε να πάρετε μια μικρή γεύση απο το παρακάτω βίντεο που μιλάει για Αγία Σοφιά,μαρμαρωμένο βασιλιά,Πολέμαρχο και όλα τα συναφή..... δώστε λίγο μεγαλύτερη προσοχή απο το 29 λεπτό και μετά:

phpBB [video]
Το είδα το βίντεο, το έχω ξαναδεί και παλιά.
Το είδα όμως όλο, απ την αρχή, όπου έχει το μεγαλύτερο ενδιαφέρον, όχι από το βιντεάκι με το νίντζα και μετά όπως μάλλον έκανες εσύ για να γελάσεις. (Μες στο μυαλό σου είμαι ρε μπαγάσα, ε; :dance2: )
Αφού το παρέθεσες όμως, θέλω να πω δυο πραγματάκια, αν και θα με μαλώσει πάλι ο φίλος μου ο Λάπτονας ότι πάμε off topic. Τι να κάνω βρε Λάπτονα, το ένα φέρνει τ' άλλο βλέπεις, δεν γίνεται να ανοίγουμε και συνέχεια νήματα με το παραμικρό, θα χάσουμε χειρότερα τη μπάλα έτσι πιστεύω. Όμως μπορεί και να κάνω λάθος, άνοιξε εσύ άμα θες, ελεύθερα.

Εγώ λοιπόν δέχομαι ότι αυτά που λέει στο βίντεο ο Λιακό είναι πάρα πολύ φευγάτα και τραβηγμένα απ τα μαλλιά. Δέχομαι την πιθανότητα κάτι να παίζει, κάτι ύποπτο. Δέχομαι το αυθαίρετο μερικών συλλογισμών του και το ανεξακρίβωτο των πηγών του (χάλκινα βιβλία και άλλα που δεν μας λέει) .Πιστέψτε με, είμαι πολύ επιφυλακτικός και καθόλου εύπιστος γενικά τύπος, οπότε πως θα μπορούσα να δεχτώ τέτοια πράγματα, αβίαστα;
Συνήθως πρέπει να δω (και να πιάσω πολλές φορές χεχε) για να πιστέψω, είμαι τόσο άπιστος Θωμάς, κι ας μη το πιστεύετε αυτό ίσως, δεν έχει σημασία.
Όμως ρε παιδιά, δεν μπορώ να μην παραξενευτώ για μερικά πραγματάκια. Είναι παράξενα, πως να το κάνουμε.
Πρώτα-πρώτα, τι δουλειά έχει ένα αρχαίο Γιαπωνέζικο σπαθί "τάτσι" μπροστά από την εικόνα του Ταξιάρχη στη Μυτιλήνη. Ειλικρινά δεν μπορώ να δώσω εξήγηση. Ο Λιακό δίνει. Δεν είπα να τον πιστέψουμε. Ας δώσει άλλος άλλη εξήγηση, να την εξετάσουμε. Ας δούμε κι ένα άλλο μικρό σχετικό βίντεο.

phpBB [video]


Δεύτερον. Είπε κάπου στο βίντεο του έμμαν ο Λιακό, ότι είχε προβλέψει την αποτυχία του περιβόητου πειράματος στο CERN που υποτίθεται θα έκαναν το 2008 για να βρουν λέει το σωματίδιο του Θεού.
Πράγματι έπεσε μέσα σ αυτό ο Λιακό.
Εδώ δείτε τι έλεγε στο Liakonews πριν το πείραμα
http://liakonews.blogspot.gr/2008/09/cern.html

Και εδώ δείτε τι έγινε τελικά με το πείραμα, όπου κάποιοι λένε ότι λίγο πριν αρχίσει, βρέθηκε ο επιταχυντής (ο σωλήνας αυτός) κομμένος σε κάποιο σημείο του απ΄άκρη σ άκρη, όπως θα κόβοταν (ολοδιαμετρικά) ένα λάστιχο ποτίσματος από ένα κοφτερό μαχαίρι (!)

phpBB [video]


Κάποιοι άλλοι λένε επίσης ότι τη μέρα που έγινε αυτό (τη νύχτα μάλλον, γιατί νύχτα έγινε) το σπαθί έλλειπε μπροστά από την εικόνα του Αρχαγγέλου!
Φήμες; Πιθανότατα. Για τα γεγονότα όμως, καθώς και για το ότι έπεσε μέσα στην πρόβλεψή του ο Λιακό, τι έχετε να πείτε;
Κυκλοφορεί και μια υποτιθέμενη προφητεία που υπήρχε για το γεγονός αυτό:
Γέρων Πορφύριος εκ Λειμωνίου:


"Κρύο το χνώτο του θεριού στον κύκλο ελλοχεύει, στην χώρα εκεί των Ελβετών, σφαιρίδιον ζητούσαν. Το του Θεού μυστήριον το μέγα ελογίσθησαν άνομα και ανίερα, λεοντόμορφα θηρία.

Του Κύριου τη βούληση άγγελος εστολίσθη και με ρομφαίαν πύρινην τον κύκλον εδιαίρει. Αλλοίμονο εις τον βρωτόν που έφαγεν τη γνώση εκ της αβύσσου του κερνού(CERN) του κύκλου και εγνώσθη"
(Όπα; "Λεοντόμορφα θηρία" λέει... Λέτε να λέει για τίποτε νεφελίμ;)
Αξίζει να δείτε περισσότερα εδώ:
http://www.alh8eia.gr/profhteies-geront ... -cern.html

Και λέω εγώ τώρα με το φτωχό μου το μυαλό:"Bρε μπας και έχουν βάση τα περί νεφελίμ και CERN";
Να ρίξουμε μια ματιά σε κάτι επίσης παράξενο;
http://apotixisi.blogspot.gr/2012/07/cern-o.html

Περίεργα πράματα.... :hmmm
Και που να ξέρες τι κρύβει ο Superman :cooll
Άντε βρε, κρύβει συμβολισμούς ο Υπεράντρας; Αλήθεια λές; :dance2:
Tα στοιχεία αυτά δεν είναι αληθοφανής,είναι ελλειπή και δεν ξέρουμε για το πόσο αξιοπιστα είναι.
Πως το λες αυτό δηλαδή; Πως το στοιχειοθετείς; Δεν είναι αξιόπιστα τα στοιχεία μέσα από την Αποκάλυψη;
Για τον Αγιο Ανδρέα έχουμε γράψει την θέση της εκκλησίας.
Για ξαναγράψτην να δούμε. Είσαι σίγουρος όμως ότι είναι η θέση της εκκλησίας; Μην είναι κάποιων παπάδων και θεολόγων η θέση; Λέω, μήπως.
Αρα μας μένει ένα μικρό κομματάκι απο την Αποκάλυψη που ίσως να συσχετίζεται με όλα αυτα.

Βέβαια η προσωπικη μου γνώμη είνα άλλη και δνε είναι του παρόντος να αναλυθει.
Τα έχουμε πει και παλιότερα άλλωστε. Αν θες παρέθεσε τα σχετικά λινκ. Διαφωνούμε και πάλι φίλε μου, τι να κάνουμε. (Να δω πότε θα συμφωνήσουμε κάπου εμείς!)
Σε ποιες ακριβώς μέρες του Νώε αναφέρεσαι?
Γίνε λίγο ποιο συγκεκριμένος και γράψε μας αναλυτικοτερα για την συσχέτιση αυτη που αναφέρεις.
Αυτό απευθύνεται στον Μ__ , άρα τον περιμένουμε να τοποθετηθεί.
:0607
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Υιοί του Θεού ή Άγγελοι του Θεού;

6
Eντάξει, δεν περιμένουμε να μιλήσουμε επιστημονικά και με ακρίβεια 100% όταν χρησιμοποιούμε στοιχεία από την Ελληνική μυθολογία έμμαν. Μη νομίσει κάποιος ότι τα παίρνουμε και όλα της μετρητοίς. Υπάρχει σίγουρα το στοιχείο της αλήθειας (της πραγματικής ιστορίας αν θες), υπάρχει όμως και το στοιχείο του Μύθου και είναι πραγματικά πολύ δύσκολο έως αδύνατο να διακρίνουμε που τελειώνει το ένα και που αρχίζει το άλλο. Γι αυτό και λέγεται μυθολογία, αν και κανονικά θα έπρεπε να λέγεται μυθιστορία.
Αν ήταν 1ης γενιάς ο κρόνος, ή 2ής κλπ δεν έχει τόσο σημασία, χάριν της κουβέντας αναφέρθηκε, σημασία έχει ότι κάποια στιγμή φαίνεται να προέκυψαν φιλάνθρωπα νεφελίμ, οι λεγόμενοι ΕΛ, αυτό υποστηρίζει (και) ο Λιακό.
Σωστή παρατήρηση πάντως.
Την καμπάλα την έχεις για ποιο αξιοπιστη?

Mπορούμε να πιάσουμε και άλλες μυθολογίες αν δεν σου κάνει η Ελληνικη.
Ομως ούτε εκείνες έχουν 100% ακριβεια.

Ομως πάνω κάτω τα ίδια λένε με την ελληνική.....

Γενικώς τρανταχτα στοιχεια περί νεφελίμ και όλα τα συναφή δεν έχουμε που να πούμε αυτο ειναι 100%.



Λες η Γαία να "την βρήκε" όπως λες με καναν... Ελοχίμ; :dance2:
Η γαία δεν ήταν τιτάνας απ΄ότι ξέρω και το όνομά της παραπέμπει σε κάτι γήινο, άρα ίσως και να εννοεί άνθρωπο (γυναίκα);
Αλλά πιο πολύ πλάκα κάνω εδώ παρά σοβαρολογώ, διότι είπαμε, δεν βγάζεις άκρη με την κοσμογονία των αρχαίων (Ή μήπως έτσι βγάζεις; :happy2 ). Ε να λέμε και κανα περίεργο...
Ετσι και αλλιώς μόνο για περιεργα λέμε :dance2:

Για την Γαία αλλλου το πήγαινα όμως δεν το επιασες.

Γενικώς αν καταλαβες γινοντουσαν μίξεις μεταξύ μάνας-γιού,αδερφό-αδερφής κ.ο.κ
Δηλαδή μια ανωμαλια-αιμομιξια αν το πάρουμε σύμφωνα με τα νεφελιμ κτλ.

Ομως ολα τα παραπάνω είναι άλλα φαινομενα και δεν έχουν να κάνουν με ολα αυτα που συζηταμε.

Ότι όλα τα εξηγούμε με ένα "οι δαίμονες τα έκαναν όλα";
Προσωπικά δεν με καλύπτει όσο αναλογίζομαι το σύνολο των στοιχείων που υπάρχουν γύρω από τα θέματα που εξετάζουμε. Παίζουν το ρόλο τους, αλλά έχει ακόμα πολλούς πρωταγωνιστές, ηθοποιούς, κομπάρσους κλπ το έργο. Μιλάμε για ΤΗΝ υπερπαραγωγή!
Δεν είπα αυτο.

Ειπα όμως ότι οι δαίμονες ολοι έχουν το ίδιο φυλλο.

Αρα οι πρώτης γενιάς αλλά και πρίν απο αυτη,όπως και η δευτερης γενιας που γράψαμε παραπάνω πως έγινε να έρθουν σε μεταξύ τους αναπαραγωγη όπως βλέπουμε απο την Μυθολογια?

Κάτι πας να κάνεις... :cooll
Τιποτα απο αυτο που καταλαβες.

Ειπα οτι στην αρχαία Ελλάδα δεν τα έβλεπαν έτσι όπως τα βλέπουμε(νεφελιμ,τιτανες,Γιγαντες κ.ο.κ) αλλά δηλωναν κάτι άλλο όπως π.χ διάστημα,πλανητες κτλ.

Γιατί; Γιατί να μην έχει απ΄όλα δηλαδή;
Είπαμε...Υπερπαραγωγή το έργο...
Διότι εδώ μπλέκουμε θέματα πίστεως και Ορθοδοξιας.

Αν δεχτούμε λοιπόν ότι τα νεφελιμ είναι θέμα τεχνολογιας τότε τα πράγματα γίνονται πολυ ευκολα και δεν μπαίνουμε σε διάφορες πλάνες.

Διότι αν υπήρχε παλιά κάποιος πολιτισμός με υπερτεχνολογια σαν την δική μας,τότε και νεφελίμ έφτιαξε,και πιπερίμ και ότι άλλο μπορεί να φανταστεί ο ανθρωπινος νούς.

Ετσι φεύγει ο παραγοντας Αγγελος-δαίμονας και πάμε στο κάτι ανθρώπινο και υπερτεχνολογικο.

Κάπως έτσι μπορούμε να συσχετίζουμε και το χωρίο απο την Αποκάλυψη που μιλάει για διάφορα τερατόμορφα πλάσματα που βγαίνουν μέσα απο την γη(υπογειες μυστικές βάσεις.....με μυστικά πειράμτα και μυστική τεχνολογία).

Αλήθεια λές ο Ιωαννης που όλα αυτα που έγραφε και ήταν απο άνωθεν να μην ήξερε να γράψει για ελοχίμ και νεφελιμ?

Επίσης επειδή το ανέφερε και ο Μ_ να παραθέσω το παρακάτω το οποίο γράφει ο Αγιος Ανδρέας και το παρομοιαζεται με το χωρίο της Αποκαλυψης:
"...Εν εκείνω γαρ τω καιρώ αποφράξει Κύριος ο Θεός τας πύλας τας εν Ινδαλία (εν άλλω Ινδία), ας έκλεισεν Αλέξανδρος ο των Μακεδόνων βασιλεύς, και εξελεύσονται οι εβδομήκοντα δύο βασιλείς μετά του λαού αυτών, τα λεγόμενα ρυπαρά έθνη, τα βδελυρώτατα πάσης συγχασίας και δυσωδίας, και διασκορπισθήσονται εν ταις χώραις ταις υπ' ουρανόν, σάρκας ζώντων ανθρώπων εσθίοντες και το αίμα πίνοντες, κύνας και μυίας και βατράχους νεμόμενοι και πάσαν ρυπαρίαν.

Ουαί δε τη οικουμένη πάση εν η πορεύσονται από προσώπου αυτών. Τας μεν ουν ημέρας εκείνας, μη έστω χριστιανός Κύριε, ει δυνατόν ην. Αλλ' οίδα ότι έσονται. ..."
Το χωρίο απο την Αποκάλυψη μας λεει ότι δεν θα μπορουν να πειράξουν τους χριστιανούς παρά μόνο αυτούς που δεν θα έχουν την σφραγιδα του Θεου.

Βέβαια και αυτούς που δεν θα έχουν την σφραγίδα του Θεού δεν θα μπορούν να τους πειράξουν παρα μόνο να τους βασανίσουν για 5 μήνες, σε αντίθεση με αυτα που γράφει ο Αγιος Ανδρέας ότι θα τους τρώνε ζωντανούς κτλ κτλ
Οι 72 βασιλείς που λέει είναι οι 72 δαίμονες με αρχηγό αν θυμάμαι καλά το Βάαλ.

Ομως αυτο είναι μια άλλη μεγάλη συζητηση....

Και δίκιο να έχεις ότι προωθεί τον αντίχριστο ο Λιακό, σε καμία περίπτωση δεν στέκει ο πολέμαρχος να είναι ο αντίχριστος.
Το μόνο που στέκει, αν θεωρήσουμε ότι έχει τόσο σατανικό σχέδιο ο Λιακό, είναι να προωθεί τον μαρμαρωμένο βασιλιά, ο οποίος αν δεχτούμε αυτή την άποψη, είναι ο αντίχριστος. Υποθετικά πάντα, αλλά φαίνεται ότι ούτε καν τη σωστή υπόθεση δεν μπορείς να κάνεις, κι αυτό γιατί δεν έχεις καταλάβει (και πως θα μπορούσες βέβαια, αφού δεν έχεις ασχοληθεί ουσιαστικά) τι λέει ο Λιακό σε βασικά θέματα.
Όμως εδώ πράγματι υπάρχει ένα θέμα που θέλω κι εγώ να το συζητήσουμε, διότι δεν έχω καταλήξει σε άποψη και είμαι ιδιαίτερα προβληματισμένος και επιφυλακτικός.
Τι παίζει λοιπόν με το θέμα μαρμαρωμένος βασιλιάς; Τι βάση έχουν όλα αυτά; Τι κινδύνους μπορεί να ελλοχεύουν; Ποιες οι προεκτάσεις του θέματος; Τι λέει η εκκλησία; Ποιος ο πιθανός ρόλος του Λιακόπουλου;
Καλώ λοιπόν όποιον θέλει να το συζητήσουμε και να παρατεθούν στοιχεία και απόψεις να ανοίξει σχετικό νήμα.


Να το κάνουμε ψευδοπροφήτη?

Ετσι καθεται ποιο καλα,ε?

Ο αντιχριστος θα ειναι ο μαρμαρωμενος βασιλιάς που θα τον "ξυπνησει" ο πολέμαρχος(ψευδπροφητης).

Το λύσαμε και αυτο,πάει..... :cooll

Εγώ λοιπόν δέχομαι ότι αυτά που λέει στο βίντεο ο Λιακό είναι πάρα πολύ φευγάτα και τραβηγμένα απ τα μαλλιά. Δέχομαι την πιθανότητα κάτι να παίζει, κάτι ύποπτο. Δέχομαι το αυθαίρετο μερικών συλλογισμών του και το ανεξακρίβωτο των πηγών του (χάλκινα βιβλία και άλλα που δεν μας λέει) .Πιστέψτε με, είμαι πολύ επιφυλακτικός και καθόλου εύπιστος γενικά τύπος, οπότε πως θα μπορούσα να δεχτώ τέτοια πράγματα, αβίαστα;
Συνήθως πρέπει να δω (και να πιάσω πολλές φορές χεχε) για να πιστέψω, είμαι τόσο άπιστος Θωμάς, κι ας μη το πιστεύετε αυτό ίσως, δεν έχει σημασία.
Όμως ρε παιδιά, δεν μπορώ να μην παραξενευτώ για μερικά πραγματάκια. Είναι παράξενα, πως να το κάνουμε.
Πρώτα-πρώτα, τι δουλειά έχει ένα αρχαίο Γιαπωνέζικο σπαθί "τάτσι" μπροστά από την εικόνα του Ταξιάρχη στη Μυτιλήνη. Ειλικρινά δεν μπορώ να δώσω εξήγηση. Ο Λιακό δίνει. Δεν είπα να τον πιστέψουμε. Ας δώσει άλλος άλλη εξήγηση, να την εξετάσουμε. Ας δούμε κι ένα άλλο μικρό σχετικό βίντεο.
Το είδα το βίντεο, το έχω ξαναδεί και παλιά.
Το είδα όμως όλο, απ την αρχή, όπου έχει το μεγαλύτερο ενδιαφέρον, όχι από το βιντεάκι με το νίντζα και μετά όπως μάλλον έκανες εσύ για να γελάσεις. (Μες στο μυαλό σου είμαι ρε μπαγάσα, ε; :dance2: )
Αφού το παρέθεσες όμως, θέλω να πω δυο πραγματάκια, αν και θα με μαλώσει πάλι ο φίλος μου ο Λάπτονας ότι πάμε off topic. Τι να κάνω βρε Λάπτονα, το ένα φέρνει τ' άλλο βλέπεις, δεν γίνεται να ανοίγουμε και συνέχεια νήματα με το παραμικρό, θα χάσουμε χειρότερα τη μπάλα έτσι πιστεύω. Όμως μπορεί και να κάνω λάθος, άνοιξε εσύ άμα θες, ελεύθερα.

Εγώ λοιπόν δέχομαι ότι αυτά που λέει στο βίντεο ο Λιακό είναι πάρα πολύ φευγάτα και τραβηγμένα απ τα μαλλιά. Δέχομαι την πιθανότητα κάτι να παίζει, κάτι ύποπτο. Δέχομαι το αυθαίρετο μερικών συλλογισμών του και το ανεξακρίβωτο των πηγών του (χάλκινα βιβλία και άλλα που δεν μας λέει) .Πιστέψτε με, είμαι πολύ επιφυλακτικός και καθόλου εύπιστος γενικά τύπος, οπότε πως θα μπορούσα να δεχτώ τέτοια πράγματα, αβίαστα;
Συνήθως πρέπει να δω (και να πιάσω πολλές φορές χεχε) για να πιστέψω, είμαι τόσο άπιστος Θωμάς, κι ας μη το πιστεύετε αυτό ίσως, δεν έχει σημασία.
Όμως ρε παιδιά, δεν μπορώ να μην παραξενευτώ για μερικά πραγματάκια. Είναι παράξενα, πως να το κάνουμε.
Πρώτα-πρώτα, τι δουλειά έχει ένα αρχαίο Γιαπωνέζικο σπαθί "τάτσι" μπροστά από την εικόνα του Ταξιάρχη στη Μυτιλήνη. Ειλικρινά δεν μπορώ να δώσω εξήγηση. Ο Λιακό δίνει. Δεν είπα να τον πιστέψουμε. Ας δώσει άλλος άλλη εξήγηση, να την εξετάσουμε. Ας δούμε κι ένα άλλο μικρό σχετικό βίντεο.

Δεν ξέρω τι δουλεια έχει(θα το ψάξω) το γιαπωνέζικο σπαθί στον Αρχαγγελο,όμως μην ξεχνάς ότι υπάρχει μόνο ένας μάρτυρας,ένας ανθρωπος απο τον οποιο προηλθε ολο αυτο.
Δεν λέω ότι είναι της φαντασίας του,όμως κρατάω απλώς τις επιφυλάξεις μου.


Δεύτερον. Είπε κάπου στο βίντεο του έμμαν ο Λιακό, ότι είχε προβλέψει την αποτυχία του περιβόητου πειράματος στο CERN που υποτίθεται θα έκαναν το 2008 για να βρουν λέει το σωματίδιο του Θεού.
Πράγματι έπεσε μέσα σ αυτό ο Λιακό.
Εδώ δείτε τι έλεγε στο Liakonews πριν το πείραμα
http://liakonews.blogspot.gr/2008/09/cern.html

Και εδώ δείτε τι έγινε τελικά με το πείραμα, όπου κάποιοι λένε ότι λίγο πριν αρχίσει, βρέθηκε ο επιταχυντής (ο σωλήνας αυτός) κομμένος σε κάποιο σημείο του απ΄άκρη σ άκρη, όπως θα κόβοταν (ολοδιαμετρικά) ένα λάστιχο ποτίσματος από ένα κοφτερό μαχαίρι (!)
Για το cern είχαν βγεί εκείνη την περιοδο 100 διαφορετικές θεωρείες.
Μέχρι και ότι το σταμάτησαν χάκερ...

Το τι έγινε στην πραγματικοτητα ουδείς γνωρίζει με βεβαιότητα.
Μονο διάφορες εικασίες.....
Κάποιοι άλλοι λένε επίσης ότι τη μέρα που έγινε αυτό (τη νύχτα μάλλον, γιατί νύχτα έγινε) το σπαθί έλλειπε μπροστά από την εικόνα του Αρχαγγέλου!
Φήμες; Πιθανότατα. Για τα γεγονότα όμως, καθώς και για το ότι έπεσε μέσα στην πρόβλεψή του ο Λιακό, τι έχετε να πείτε;
Κυκλοφορεί και μια υποτιθέμενη προφητεία που υπήρχε για το γεγονός αυτό:

Ποιοι είναι αυτοί οι κάποιοι που φιλούσαν καραούλη όλη την νύχτα στην εκκλησια και κοιτούσαν μήπως και φύγει το σπαθι του Αρχαγγελου και μάλιστα έτυχε και την συγκεκριμενη μέρα?
:119

(Όπα; "Λεοντόμορφα θηρία" λέει... Λέτε να λέει για τίποτε νεφελίμ;)
Αξίζει να δείτε περισσότερα εδώ:
http://www.alh8eia.gr/profhteies-geront ... -cern.html

Και λέω εγώ τώρα με το φτωχό μου το μυαλό:"Bρε μπας και έχουν βάση τα περί νεφελίμ και CERN";
Να ρίξουμε μια ματιά σε κάτι επίσης παράξενο;
http://apotixisi.blogspot.gr/2012/07/cern-o.html

Περίεργα πράματα....
Λεοντόμορφο θηρίο μπορεί να αποκαλέσει τον οποιοδήποτε.
Τους τρελούς και αντιχριστους πολιτικούς,επιστήμονες,γιατρούς κτλ.
Μη δείς εσύ οτιδηποτε σχετίζεται με την λέξη Θηρίο κατευθειαν να το βαπτίσεις Νεφελιμ.

Άντε βρε, κρύβει συμβολισμούς ο Υπεράντρας; Αλήθεια λές;
Εγώ λέω......εσύ άργησες να το μάθεις.
Προηγουμένος έγραφες ότι μας δίνουν ελπίδα,τώρα μην το παίζεις γνώστης.... :dance2:


Πως το λες αυτό δηλαδή; Πως το στοιχειοθετείς; Δεν είναι αξιόπιστα τα στοιχεία μέσα από την Αποκάλυψη;
Δεν ειπα αυτο,ξαναδιάβασε να δεις τι ακριβώς έγραψα.

Τα έχουμε πει και παλιότερα άλλωστε. Αν θες παρέθεσε τα σχετικά λινκ. Διαφωνούμε και πάλι φίλε μου, τι να κάνουμε. (Να δω πότε θα συμφωνήσουμε κάπου εμείς!)
Στο θέμα Λιακόπουλος,νεφελιμ,ελοχιμ και δεν συμμαζευται το ποιο πιθανό είναι ΠΟΤΕ! :happy2
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Υιοί του Θεού ή Άγγελοι του Θεού;

7
emman έγραψε:
Την καμπάλα την έχεις για ποιο αξιοπιστη?
Όχι βέβαια, τι να το κάνω το ψυγείο, έχω κόψει το κάπνισμα. Άλλωστε για κάλτσες μιλάμε, οπότε προς τι η αλληλεγγύη;
:dance2:
Mπορούμε να πιάσουμε και άλλες μυθολογίες αν δεν σου κάνει η Ελληνικη.
Ομως ούτε εκείνες έχουν 100% ακριβεια.

Ομως πάνω κάτω τα ίδια λένε με την ελληνική.....

Γενικώς τρανταχτα στοιχεια περί νεφελίμ και όλα τα συναφή δεν έχουμε που να πούμε αυτο ειναι 100%.
Εσύ μόνα άμα τα δεις μπροστά σου θα πειστείς. Έτσι ήμουν κι εγώ κάποτε...
Ετσι και αλλιώς μόνο για περιεργα λέμε :dance2:
Μα ακριβώς. Πλάκα έκανα βρε!
Για την Γαία αλλλου το πήγαινα όμως δεν το επιασες.

Γενικώς αν καταλαβες γινοντουσαν μίξεις μεταξύ μάνας-γιού,αδερφό-αδερφής κ.ο.κ
Δηλαδή μια ανωμαλια-αιμομιξια αν το πάρουμε σύμφωνα με τα νεφελιμ κτλ.
Αν και δε σε πιάνω 100% σε τέτοια δυσθεώρητα συλλογιστικά ύψη που αρέσκεσαι να πετάς, θα σου πω ότι ανωμαλία-αιμομιξία είχαμε από τα παιδιά των πρωτόπλαστων ακόμα. Αλλιώς πως πολλαπλασιάστηκαν οι άνθρωποι; :blue
Ομως ολα τα παραπάνω είναι άλλα φαινομενα και δεν έχουν να κάνουν με ολα αυτα που συζηταμε.
Οπότε γιατί τα μπλέκεις; :hmmm
Δεν είπα αυτο.

Ειπα όμως ότι οι δαίμονες ολοι έχουν το ίδιο φυλλο.

Αρα οι πρώτης γενιάς αλλά και πρίν απο αυτη,όπως και η δευτερης γενιας που γράψαμε παραπάνω πως έγινε να έρθουν σε μεταξύ τους αναπαραγωγη όπως βλέπουμε απο την Μυθολογια?
:blue :blue :blue
Πάλι απογειώθηκες εδώ και σ΄έχασα. :dance:
Τιποτα απο αυτο που καταλαβες.

Ειπα οτι στην αρχαία Ελλάδα δεν τα έβλεπαν έτσι όπως τα βλέπουμε(νεφελιμ,τιτανες,Γιγαντες κ.ο.κ) αλλά δηλωναν κάτι άλλο όπως π.χ διάστημα,πλανητες κτλ.
Ααααα εντάξει. Τώρα καλύφτηκα!
Διότι εδώ μπλέκουμε θέματα πίστεως και Ορθοδοξιας.
Λέμε απόψεις πάνω σε θέματα που δικαιούμαστε να έχουμε άποψη, διότι όπως έχω ξαναπεί τα θέματα αυτά ούτε σωτηριολογικά είναι, ούτε αλλοιώνουν το Ορθόδοξο δόγμα, ούτε έχουν γίνει αντικείμενο συζήτησης σε καμία οικουμενική σύνοδο, άρα δεν έχει αποφανθεί ποτέ πάνω σ αυτά τέτοια Σύνοδος, αλλά ούτε καν έχουμε πλήρη ταύτιση απόψεων ανάμεσα στους Πατέρες.
Οπότε... :friends:
Αν δεχτούμε λοιπόν ότι τα νεφελιμ είναι θέμα τεχνολογιας τότε τα πράγματα γίνονται πολυ ευκολα και δεν μπαίνουμε σε διάφορες πλάνες.

Διότι αν υπήρχε παλιά κάποιος πολιτισμός με υπερτεχνολογια σαν την δική μας,τότε και νεφελίμ έφτιαξε,και πιπερίμ και ότι άλλο μπορεί να φανταστεί ο ανθρωπινος νούς.

Ετσι φεύγει ο παραγοντας Αγγελος-δαίμονας και πάμε στο κάτι ανθρώπινο και υπερτεχνολογικο.

Κάπως έτσι μπορούμε να συσχετίζουμε και το χωρίο απο την Αποκάλυψη που μιλάει για διάφορα τερατόμορφα πλάσματα που βγαίνουν μέσα απο την γη(υπογειες μυστικές βάσεις.....με μυστικά πειράμτα και μυστική τεχνολογία).
Εσύ έχεις περάσει όχι το Λιακόπουλο, αλλά και το Σίτσιν, τον Τεξ Μαρς, ακόμα και τον Φουράκη!
Αλήθεια λές ο Ιωαννης που όλα αυτα που έγραφε και ήταν απο άνωθεν να μην ήξερε να γράψει για ελοχίμ και νεφελιμ?
Ενώ όλα τ΄αλλα τα έγραψε πεντακάθαρα και εύκολα να εξηγηθούν!
emman έγραψε:Επίσης επειδή το ανέφερε και ο Μ_ να παραθέσω το παρακάτω το οποίο γράφει ο Αγιος Ανδρέας και το παρομοιαζεται με το χωρίο της Αποκαλυψης:
"...Εν εκείνω γαρ τω καιρώ αποφράξει Κύριος ο Θεός τας πύλας τας εν Ινδαλία (εν άλλω Ινδία), ας έκλεισεν Αλέξανδρος ο των Μακεδόνων βασιλεύς, και εξελεύσονται οι εβδομήκοντα δύο βασιλείς μετά του λαού αυτών, τα λεγόμενα ρυπαρά έθνη, τα βδελυρώτατα πάσης συγχασίας και δυσωδίας, και διασκορπισθήσονται εν ταις χώραις ταις υπ' ουρανόν, σάρκας ζώντων ανθρώπων εσθίοντες και το αίμα πίνοντες, κύνας και μυίας και βατράχους νεμόμενοι και πάσαν ρυπαρίαν.

Ουαί δε τη οικουμένη πάση εν η πορεύσονται από προσώπου αυτών. Τας μεν ουν ημέρας εκείνας, μη έστω χριστιανός Κύριε, ει δυνατόν ην. Αλλ' οίδα ότι έσονται. ..."
Το χωρίο απο την Αποκάλυψη μας λεει ότι δεν θα μπορουν να πειράξουν τους χριστιανούς παρά μόνο αυτούς που δεν θα έχουν την σφραγιδα του Θεου.

Βέβαια και αυτούς που δεν θα έχουν την σφραγίδα του Θεού δεν θα μπορούν να τους πειράξουν παρα μόνο να τους βασανίσουν για 5 μήνες, σε αντίθεση με αυτα που γράφει ο Αγιος Ανδρέας ότι θα τους τρώνε ζωντανούς κτλ κτλ
Οι 72 βασιλείς που λέει είναι οι 72 δαίμονες με αρχηγό αν θυμάμαι καλά το Βάαλ.
Για να ματαδούμε τι λέει η Αποκάλυψη:
6 καὶ ἐν ταῖς ἡμέραις ἐκείναις ζητήσουσιν οἱ ἄνθρωποι τὸν θάνατον καὶ οὐ μὴ εὑρήσουσιν αὐτόν, καὶ ἐπιθυμήσουσιν ἀποθανεῖν, καὶ φεύξεται ἀπ' αὐτῶν ὁ θάνατος. 7 καὶ τὰ ὁμοιώματα τῶν ἀκρίδων ὅμοια ἵπποις ἡτοιμασμένοις εἰς πόλεμον, καὶ ἐπὶ τὰς κεφαλὰς αὐτῶν ὡς στέφανοι ὅμοιοι χρυσίῳ, καὶ τὰ πρόσωπα αὐτῶν ὡς πρόσωπα ἀνθρώπων, 8 καὶ εἶχον τρίχας ὡς τρίχας γυναικῶν, καὶ οἱ ὀδόντες αὐτῶν ὡς λεόντων ἦσαν, 9 καὶ εἶχον θώρακας ὡς θώρακας σιδηροῦς, καὶ ἡ φωνὴ τῶν πτερύγων αὐτῶν ὡς φωνὴ ἁρμάτων ἵππων πολλῶν τρεχόντων εἰς πόλεμον. 10 καὶ ἔχουσιν οὐρὰς ὁμοίας σκορπίοις καὶ κέντρα, καὶ ἐν ταῖς οὐραῖς αὐτῶν ἐξουσίαν ἔχουσι τοῦ ἀδικῆσαι τοὺς ἀνθρώπους μῆνας πέντε.
Ο Ιωάννης λοιπόν λέει ότι τα τέρατα αυτά, που δεν είναι ακρίδες και βατραχάκια, αλλά ΤΕΡΑΤΑ που κατέχουν και υψηλή πολεμική τεχνολογία (είδες πως πάνε και τα δύο;),
θα έχουν εξουσία να "αδικήσουν" τους ανθρώπους μήνας πέντε. Ο Ιωάννης δεν μπαίνει σε λεπτομέρειες περί του πως εννοεί την "αδικία".
Ο Ανδρέας προφανώς μπαίνει...
Ομως αυτο είναι μια άλλη μεγάλη συζητηση....
που την έχουμε ξανακάνει και ας κρατήσει λοιπόν ο καθένας τη γνώμη του. Ή είναι κι εδώ αιρετικός όποιος διαφωνεί μαζί σου;
Να το κάνουμε ψευδοπροφήτη?

Ετσι καθεται ποιο καλα,ε?

Ο αντιχριστος θα ειναι ο μαρμαρωμενος βασιλιάς που θα τον "ξυπνησει" ο πολέμαρχος(ψευδπροφητης).

Το λύσαμε και αυτο,πάει..... :cooll
Ωραίος τύπος είσαι...Προφανώς θεωρείς ότι εσύ μπορείς να καταλήγεις σε αβίαστα συμπεράσματα άνευ αποδείξεων, ενώ άλλος και αποδείξεις να έχει "δεν έχεις να σκεφτείς τίποτε" σύμφωνα με δήλωσή σου. :no
Δεν ξέρω τι δουλεια έχει(θα το ψάξω) το γιαπωνέζικο σπαθί στον Αρχαγγελο,όμως μην ξεχνάς ότι υπάρχει μόνο ένας μάρτυρας,ένας ανθρωπος απο τον οποιο προηλθε ολο αυτο.
Δεν λέω ότι είναι της φαντασίας του,όμως κρατάω απλώς τις επιφυλάξεις μου.
Άντε, ψάχτο λοιπόν! Τι εννοείς όμως όταν λες "ένας μάρτυρας"; Για κάντο τάληρα αυτό.
Για το cern είχαν βγεί εκείνη την περιοδο 100 διαφορετικές θεωρείες.
Μέχρι και ότι το σταμάτησαν χάκερ...

Το τι έγινε στην πραγματικοτητα ουδείς γνωρίζει με βεβαιότητα.
Μονο διάφορες εικασίες.....
Είπα κι εγώ ότι φήμες υπάρχουν. Όμως ο Λιακό έπεσε ή δεν έπεσε μέσα στην πρόβλεψή του;
Ποιοι είναι αυτοί οι κάποιοι που φιλούσαν καραούλη όλη την νύχτα στην εκκλησια και κοιτούσαν μήπως και φύγει το σπαθι του Αρχαγγελου και μάλιστα έτυχε και την συγκεκριμενη μέρα?
:119
Ο νεοκόρος; Ο καντηλανάφτης; Ή μήπως η παπαδιά που πήγε να πάρει λάδι στα κρυφά; Μου φαίνεται ότι ο πιο κατάλληλος για να λύσει αυτό το αίνιγμα είναι ο Πίκος Απίκος. Ναι, αυτός από τη Φρουτοπία. Ο δαιμόνιος δημοσιογράφος! :ok:
Λεοντόμορφο θηρίο μπορεί να αποκαλέσει τον οποιοδήποτε.
Τους τρελούς και αντιχριστους πολιτικούς,επιστήμονες,γιατρούς κτλ.
Μη δείς εσύ οτιδηποτε σχετίζεται με την λέξη Θηρίο κατευθειαν να το βαπτίσεις Νεφελιμ.
Δεν σκέφτηκα ότι συνήθως όλοι αυτοί που λες αναφέρονται από γεροντάδες ως...λεοντόμορφα θηρία. Συγγνώμη κιόλας... :0307
Εγώ λέω......εσύ άργησες να το μάθεις.
Προηγουμένος έγραφες ότι μας δίνουν ελπίδα,τώρα μην το παίζεις γνώστης.... :dance2:
Έλεγα ότι πουλάει γιατί ο κόσμος θέλει ελπίδα genious... :help
Στο θέμα Λιακόπουλος,νεφελιμ,ελοχιμ και δεν συμμαζευται το ποιο πιθανό είναι ΠΟΤΕ! :happy2
Aς μιλάμε λοιπόν για άλλα θέματα, (τι λες να πούμε για...ποδόσφαιρο :happy2 ) εκτός και διασκεδάζεις κι εσύ με το χαβαλέ που γίνεται...
:phil
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: ΕΛΟΧΙΜ, ΝΕΦΕΛΙΜ & ΔΕ ΣΥΜΜΑΖΕΥΕΤΑΙ!

8
Όχι βέβαια, τι να το κάνω το ψυγείο, έχω κόψει το κάπνισμα. Άλλωστε για κάλτσες μιλάμε, οπότε προς τι η αλληλεγγύη;
Τι κάνεις Γιάννη :blue

Εσύ μόνα άμα τα δεις μπροστά σου θα πειστείς. Έτσι ήμουν κι εγώ κάποτε...

Τι κάνεις Γιάννη :blue

να δώ πότε θα μπείς στο θέμα....

Μα ακριβώς. Πλάκα έκανα βρε!
Κουκιά σπέρνω.....

Αν και δε σε πιάνω 100% σε τέτοια δυσθεώρητα συλλογιστικά ύψη που αρέσκεσαι να πετάς, θα σου πω ότι ανωμαλία-αιμομιξία είχαμε από τα παιδιά των πρωτόπλαστων ακόμα. Αλλιώς πως πολλαπλασιάστηκαν οι άνθρωποι;
Κρίμα! και νόμιζα ότι ασχολείσαι με δυσθεώρητα,συλλογιστικα ύψη....

Αν και δεν είναι έτσι όπως τα λες για τους πρωτοπλαστους......... τουλάχιστον υπήρχε αρσενικο και θηλυκο φύλλο...... σε αντίθεση με τους δαίμονες που έχουν μόνο ένα φυλλο.


Οπότε γιατί τα μπλέκεις;
Εγω δεν τα μπλέκω!

Αν διάβασες στην αρχή,εγραψα <αντε να πάρουμε ότι ισχύει αυτο το ενδεχομενο που λετε>...... δεν είπα ότι το δεχομαι,απλώς τα εγραψα για να δουμε κάποια πραγματα,εκτος και εάν δεν θέλεις τελικά να τα συζητησουμε.
Και σου εκανα κάποιες ερωτησεις αλλα απαντηση δεν πήρα.

Πάλι απογειώθηκες εδώ και σ΄έχασα.
Αν δεν προσεχεις αυτα που σου γραφω και τα περνας στο τόκου φυσικό είναι να απογειωνομαι ή μάλλον να προσγειωνεσαι.....

Ααααα εντάξει. Τώρα καλύφτηκα!
Χαίρομαι....

Λέμε απόψεις πάνω σε θέματα που δικαιούμαστε να έχουμε άποψη, διότι όπως έχω ξαναπεί τα θέματα αυτά ούτε σωτηριολογικά είναι, ούτε αλλοιώνουν το Ορθόδοξο δόγμα, ούτε έχουν γίνει αντικείμενο συζήτησης σε καμία οικουμενική σύνοδο, άρα δεν έχει αποφανθεί ποτέ πάνω σ αυτά τέτοια Σύνοδος, αλλά ούτε καν έχουμε πλήρη ταύτιση απόψεων ανάμεσα στους Πατέρες.
Οπότε...
Οπως το παρει ο καθενας....

Εσύ έχεις περάσει όχι το Λιακόπουλο, αλλά και το Σίτσιν, τον Τεξ Μαρς, ακόμα και τον Φουράκη!
Ελα :blue
Και νόμιζα ότι σου αρέσουν οι συγκεκριμενοι.....

Ειπαμε αυτα ειναι φευγατα.....δεν ειναι για τον καθένα :cooll

Ενώ όλα τ΄αλλα τα έγραψε πεντακάθαρα και εύκολα να εξηγηθούν!
Οπως του βολευει το καθενος ας πω εγω?


Για να ματαδούμε τι λέει η Αποκάλυψη:
Για να την δούμε λοιπόν :cooll
Ξεχασες βεβαια να αναφερθεις στους χριστιανους που λεει ο Ανδρέας ότι μακαρι να μην υπάρχουν τότε...... διότι ο Ιωαννης λεει οτι αυτοι που έχουν την σφραγιδα του Θεού δεν θα πάθουν τιποτα...

Ομως ας πάμε στο αλλο που λες οτι δεν ειναι ετσι αν το δουμε:
Ο Ιωάννης λοιπόν λέει ότι τα τέρατα αυτά, που δεν είναι ακρίδες και βατραχάκια, αλλά ΤΕΡΑΤΑ που κατέχουν και υψηλή πολεμική τεχνολογία (είδες πως πάνε και τα δύο;),
θα έχουν εξουσία να "αδικήσουν" τους ανθρώπους μήνας πέντε. Ο Ιωάννης δεν μπαίνει σε λεπτομέρειες περί του πως εννοεί την "αδικία".
Ο Ανδρέας προφανώς μπαίνει...
Έλα μην ντρέπεσαι,βάλε και το προηγουμενο κομμάτι,μην μου κάνεις οικονομία :happy2

ΚΑΙ ΕΚ ΤΟΥ ΚΑΠΝΟΥ ΕΞΗΛΘΟΝ ΑΚΡΙΔΕΣ ΕΙΣ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΕΔΟΘΗ ΕΙΣ ΑΥΤΑΣ ΕΞΟΥΣΙΑ ΩΣ ΕΧΟΥΣΙΝ ΕΞΟΥΣΙΑΝ ΟΙ ΣΚΟΡΠΙΟΙ ΤΗΣ ΓΗΣ
4 ΚΑΙ ΕΡΡΕΘΗ ΠΡΟΣ ΑΥΤΑΣ ΝΑ ΜΗ ΒΛΑΨΩΣΙ ΤΟΝ ΧΟΡΤΟΝ ΤΗΣ ΓΗΣ ΜΗΔΕ ΚΑΝΕΝ ΧΛΩΡΟΝ ΜΗΔΕ ΚΑΝΕΝ ΔΕΝΔΡΟΝ ΕΙΜΗ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΜΟΝΟΥΣ ΟΙΤΙΝΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΣΙ ΤΗΝ ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΠΙ ΤΩΝ ΜΕΤΩΠΩΝ ΑΥΤΩΝ
5 ΚΑΙ ΕΔΟΘΗ ΕΙΣ ΑΥΤΑΣ ΝΑ ΜΗ ΘΑΝΑΤΩΣΩΣΙΝ ΑΥΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΝΑ ΒΑΣΑΝΙΣΘΩΣΙ ΠΕΝΤΕ ΜΗΝΑΣ ΚΑΙ Ο ΒΑΣΑΝΙΣΜΟΣ ΑΥΤΩΝ ΗΤΟ ΩΣ ΒΑΣΑΝΙΣΜΟΣ ΣΚΟΡΠΙΟΥ ΟΤΑΝ ΚΤΥΠΗΣΗ ΑΝΘΡΩΠΟΝ
6 ΚΑΙ ΕΝ ΤΑΙΣ ΗΜΕΡΑΙΣ ΕΚΕΙΝΑΙΣ ΘΕΛΟΥΣΙ ΖΗΤΗΣΕΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΣΙΝ ΕΥΡΕΙ ΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΣΙΝ ΕΠΙΘΥΜΗΣΕΙ ΝΑ ΑΠΟΘΑΝΩΣΙ ΚΑΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΘΕΛΕΙ ΦΥΓΕΙ ΑΠ ΑΥΤΩΝ
Κάνε μου λοιπόν μια ακριβής μετάφαση του παραπανω και μετέπειτα πάρε θέση για τον Αγιο Ανδρέα,να δω τι θα σκαρφιστείς πάλι να πεις....

που την έχουμε ξανακάνει και ας κρατήσει λοιπόν ο καθένας τη γνώμη του. Ή είναι κι εδώ αιρετικός όποιος διαφωνεί μαζί σου;
Φυσικα και ο καθενας εχει την δικη του γνώμη.

Εγώ δεν ειπα ότι οποιος έχει αντιθετη γνωμη με εμενα οτι ειναι αιρετικος.....πως τα λες αυτα ηθελα να ξέρα!!!
Θέλεις και τα λες ή σου ξεφευγουν???

Ωραίος τύπος είσαι...Προφανώς θεωρείς ότι εσύ μπορείς να καταλήγεις σε αβίαστα συμπεράσματα άνευ αποδείξεων, ενώ άλλος και αποδείξεις να έχει "δεν έχεις να σκεφτείς τίποτε" σύμφωνα με δήλωσή σου.

Εχουμε γράψει τουλάχιστον 100 σελίδες περί όλων αυτων μέσα στο φόρουμ,τωρα αν δεν σου κάνουν όλα αυτα και έχεις διαφορετικη γνώμη και καλυτερες αποδείξεις δειξτε μας να τις μάθουμε και εμεις....

Άντε, ψάχτο λοιπόν! Τι εννοείς όμως όταν λες "ένας μάρτυρας"; Για κάντο τάληρα αυτό.
Μάλλον ούτε εσυ δεν βλέπεις τα βιντεακια που μου παραθέτεις να δώ.

Αυτο με το σπαθί είναι ενα συμβάν,ενα φαινομενο που συνέβει με κάποιο άνθρωπο..... έναν ανθρωπο
Ειναι κάτι το προσωπικό και δεν ξέρουμε με 100% ακρίβεια ότι συνέβει έτσι οπως τα λεει,αυτο εννοώ.
Για αυτό κρατάω τις επιφυλάξεις μου.

Είπα κι εγώ ότι φήμες υπάρχουν. Όμως ο Λιακό έπεσε ή δεν έπεσε μέσα στην πρόβλεψή του;
Γιατί δεν μας αναφέρεις στα 10δες που έχει πέσει έξω και αναφέρεις μονο για ενα πράγμα,που και πάλι δεν κατα πόσο ισχύει.
Αν θυμαμαι καλα πολλοί ηταν αυτοί που ελεγαν οτι θα αποτυχει το cern και όχι μόνο ο Λιακοπουλος.

Ο νεοκόρος; Ο καντηλανάφτης; Ή μήπως η παπαδιά που πήγε να πάρει λάδι στα κρυφά; Μου φαίνεται ότι ο πιο κατάλληλος για να λύσει αυτό το αίνιγμα είναι ο Πίκος Απίκος. Ναι, αυτός από τη Φρουτοπία. Ο δαιμόνιος δημοσιογράφος!
Ετσι ειναι..... όταν δεν ξερουμε τι να πούμε το γυρνάμε στην πλάκα!

Οταν όμως εγώ το γυρνάω στην πλάκα σε πειραζει.
οταν λεμε να μιλησουμε σοβαρά το γυρνάς εσύ στην πλάκα.
Αποφασισε λοιπόν τι ακριβως θέλεις για να ξέρω πως να γράφω και τι...

Δεν σκέφτηκα ότι συνήθως όλοι αυτοί που λες αναφέρονται από γεροντάδες ως...λεοντόμορφα θηρία. Συγγνώμη κιόλας...
Λαθος μου....

Γενικως ότι το παραξενο κυκλοφορεί και οτι έχει να κάνει με κάτι το μή φυσικο το βαπτιζουμε ΝΕΦΕΛΙΜ!

Έλεγα ότι πουλάει γιατί ο κόσμος θέλει ελπίδα genious...
Ναι αλλα εβαλες μέσα τον Λιακοπουλο,οπου με τα βιβλια του δίνουν την αίσθηση της ελπίδας σε κάτι πιο δυνατό από τον κοινό άνθρωπο οπως ειπες.

Aς μιλάμε λοιπόν για άλλα θέματα, (τι λες να πούμε για...ποδόσφαιρο :happy2 ) εκτός και διασκεδάζεις κι εσύ με το χαβαλέ που γίνεται...
Οπως θέλεις....

Δεν το ξέρα οτι για να συζητησουμε κατι, θα πρεπει να συμφωνουμε και μεταξυ μας.

Αν ηταν ετσι καηκαμε :ex
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: ΕΛΟΧΙΜ, ΝΕΦΕΛΙΜ & ΔΕ ΣΥΜΜΑΖΕΥΕΤΑΙ!

9
Τι έγινε φίλε μου; Νόμιζα ότι σου αρέσουν οι πλακίτσες και τα καλαμπουράκια στο θέμα που συζητάμε. Όμως διαβλέπω μια ενόχληση όταν προέρχονται από εμένα;
Είδες λοιπόν που μπορεί να γίνει και ενοχλητικό καμιά φορά, έ;
Ειδικά όταν θες να μιλήσεις σοβαρά για κάτι που θεωρείς πολύ σοβαρό και έχεις τον άλλον να το διακωμωδεί και να το απαξιώνει συνεχώς με όποιον τρόπο μπορεί, εκεί να δεις πόσο ενοχλητικό μπορεί να γίνει.
Εντάξει, ας μιλήσουμε σοβαρά τώρα.
Θα σου απαντήσω λοιπόν μόνο σε ότι έχει σοβαρό χαρακτήρα από τα τελευταία που είπαμε.
Ας zoomάρουμε λοιπόν. Δεν το...τσιγκουνεύομαι.
Έλα μην ντρέπεσαι,βάλε και το προηγουμενο κομμάτι,μην μου κάνεις οικονομία :happy2


ΚΑΙ ΕΚ ΤΟΥ ΚΑΠΝΟΥ ΕΞΗΛΘΟΝ ΑΚΡΙΔΕΣ ΕΙΣ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΕΔΟΘΗ ΕΙΣ ΑΥΤΑΣ ΕΞΟΥΣΙΑ ΩΣ ΕΧΟΥΣΙΝ ΕΞΟΥΣΙΑΝ ΟΙ ΣΚΟΡΠΙΟΙ ΤΗΣ ΓΗΣ
4 ΚΑΙ ΕΡΡΕΘΗ ΠΡΟΣ ΑΥΤΑΣ ΝΑ ΜΗ ΒΛΑΨΩΣΙ ΤΟΝ ΧΟΡΤΟΝ ΤΗΣ ΓΗΣ ΜΗΔΕ ΚΑΝΕΝ ΧΛΩΡΟΝ ΜΗΔΕ ΚΑΝΕΝ ΔΕΝΔΡΟΝ ΕΙΜΗ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΜΟΝΟΥΣ ΟΙΤΙΝΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΣΙ ΤΗΝ ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΠΙ ΤΩΝ ΜΕΤΩΠΩΝ ΑΥΤΩΝ
5 ΚΑΙ ΕΔΟΘΗ ΕΙΣ ΑΥΤΑΣ ΝΑ ΜΗ ΘΑΝΑΤΩΣΩΣΙΝ ΑΥΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΝΑ ΒΑΣΑΝΙΣΘΩΣΙ ΠΕΝΤΕ ΜΗΝΑΣ ΚΑΙ Ο ΒΑΣΑΝΙΣΜΟΣ ΑΥΤΩΝ ΗΤΟ ΩΣ ΒΑΣΑΝΙΣΜΟΣ ΣΚΟΡΠΙΟΥ ΟΤΑΝ ΚΤΥΠΗΣΗ ΑΝΘΡΩΠΟΝ
6 ΚΑΙ ΕΝ ΤΑΙΣ ΗΜΕΡΑΙΣ ΕΚΕΙΝΑΙΣ ΘΕΛΟΥΣΙ ΖΗΤΗΣΕΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΣΙΝ ΕΥΡΕΙ ΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΣΙΝ ΕΠΙΘΥΜΗΣΕΙ ΝΑ ΑΠΟΘΑΝΩΣΙ ΚΑΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΘΕΛΕΙ ΦΥΓΕΙ ΑΠ ΑΥΤΩΝ

Κάνε μου λοιπόν μια ακριβής μετάφαση του παραπανω και μετέπειτα πάρε θέση για τον Αγιο Ανδρέα,να δω τι θα σκαρφιστείς πάλι να πεις....
Τι να σκαρφιστώ βρε έμμαν, πολύ μυαλό θέλει;
Εδώ ο Ιωάννης λέει για άλλα πλάσματα, όχι τα τέρατα των επόμενων στίχων. Μάλλον σαν έντομα τα περιγράφει αυτά, τα οποία θα βασανίζουν τους χαραγμένους. Πού το παράξενο δηλαδή; Σου είπα εγώ ποτέ ότι από τη γη θα βγουν μόνο τέρατα (νεφελιμ); Και ακρίδες μπορεί να βγουν, και σκορπιοί και σαρανταποδαρούσες. Πού μπερδεύεσαι; Αφού οι περιγραφές είναι σαφείς. Κανε ένα κόπο να τα δεις πάλι φίλε μου, πιο ελεύθερα αυτή τη φορά από τις παλιές σου πεποιθήσεις (και αγκυλώσεις).
Όσο για την περιγραφή του Ανδρέα ότι θα τρώνε ζωντανούς τους ανθρώπους (τα τέρατα που περιγράφει και ο Ιωάννης, όχι φυσικά οι...ακρίδες που περιγράφει σε άλλους στίχους, εννοείται) δεν λέει ότι θα τρώνε Χριστιανούς. Ανθρώπους λέει.
Παρακάτω εύχεται βέβαια "να μην υπήρχαν Χριστιανοί εκείνες τις μέρες", αλλά τι καταλαβαίνουμε από αυτό; Ότι απεύχεται την ύπαρξη των Χριστιανών; Όχι βέβαια, απλά θέλει να τονίσει τη σκληρότητα και το αποτρόπαιο εκείνων των ημερών που θα είναι εφιαλτικές για όλους, και φυσικά ακόμα και για τους μη χαραγμένους, αφού θα βρίσκονται σε απάνθρωπο διωγμό και θα γίνονται μάρτυρες σε θεάματα όπως αυτό της ανθρωποφαγίας από τους μιαρούς.
Μη μου πεις ότι έχεις την εντύπωση πως για τους Χριστιανούς (τους εκλεκτούς αν θες) εκείνες οι μέρες θα είναι μέρες σχολικής εκδρομής;
Φυσικα και ο καθενας εχει την δικη του γνώμη.

Εγώ δεν ειπα ότι οποιος έχει αντιθετη γνωμη με εμενα οτι ειναι αιρετικος.....πως τα λες αυτα ηθελα να ξέρα!!!
Θέλεις και τα λες ή σου ξεφευγουν???
Όχι δεν είπες αυτό και με συγχωρείς που σε κατηγόρησα έτσι. Αλλά σκέψου τι έχω καταπιεί κι εγώ τόσο καιρό επειδή έχω μια μη συμβατική άποψη.
Εχουμε γράψει τουλάχιστον 100 σελίδες περί όλων αυτων μέσα στο φόρουμ,τωρα αν δεν σου κάνουν όλα αυτα και έχεις διαφορετικη γνώμη και καλυτερες αποδείξεις δειξτε μας να τις μάθουμε και εμεις....
Μα αυτό προσπαθώ να κάνω εδώ και κάμποσες μέρες. Όμως συναντάω πολλά εμπόδια, και πολλά χτυπήματα κάτω από τη ζώνη...
Μάλλον ούτε εσυ δεν βλέπεις τα βιντεακια που μου παραθέτεις να δώ.

Αυτο με το σπαθί είναι ενα συμβάν,ενα φαινομενο που συνέβει με κάποιο άνθρωπο..... έναν ανθρωπο
Ειναι κάτι το προσωπικό και δεν ξέρουμε με 100% ακρίβεια ότι συνέβει έτσι οπως τα λεει,αυτο εννοώ.
Για αυτό κρατάω τις επιφυλάξεις μου.
Μα δεν λέω για την ιστορία του σπαθιού. Λέω για το ίδιο το γεγονός, ότι υπάρχει ένα Γιαπωνέζικο σπαθί των Σαμουράι μπροστά απ΄την εικόνα του Ταξιάρχη. Όσο για την ιστορία περί του πως έφτασε εκεί το σπαθί που λες ότι είναι μόνο ένας ο μάρτυρας, μικρή σημασία έχει, αν και έχουμε έναν άνθρωπο που δεν διστάζει να βγει επώνυμα μπροστά στην κάμερα και να βεβαιώσει τα λεγόμενά του, χωρίς να έχει διαψευστεί από κανέναν. Δες κι αυτή τη μαρτυρία όπου δίνονται λεπτομέρειες, και όπου βεβαιώνεται και 2ος μάρτυρας, και μάλιστα όχι ο οποιοσδήποτε ανώνυμος, αλλά ο τότε ιερέας του ναού του Ταξιάρχη.
phpBB [video]
Ετσι ειναι..... όταν δεν ξερουμε τι να πούμε το γυρνάμε στην πλάκα!

Οταν όμως εγώ το γυρνάω στην πλάκα σε πειραζει.
οταν λεμε να μιλησουμε σοβαρά το γυρνάς εσύ στην πλάκα.
Αποφασισε λοιπόν τι ακριβως θέλεις για να ξέρω πως να γράφω και τι...
Αυτά θα μπορούσαν κάλλιστα σε πολλά ποστ να είναι και δικά μου λόγια, ε;
Ναι αλλα εβαλες μέσα τον Λιακοπουλο,οπου με τα βιβλια του δίνουν την αίσθηση της ελπίδας σε κάτι πιο δυνατό από τον κοινό άνθρωπο οπως ειπες.
Όχι βρε έμμαν, δεν είπα αυτό. Είπα ότι η παραφιλολογία που έχει δημιουργηθεί γύρω απ τον πολέμαρχο φυσικό είναι να πουλάει, γιατι όπως και στα κόμικς με το Θωρ και τον σούπερμαν ο κόσμος θέλει να έχει ελπίδα σε κάτι πιο δυνατό από τον κοινό άνθρωπο. Πού διαφωνείς; Είπα εγώ ότι το εγκρίνω αυτό; Σαν διαπίστωση το ανέφερα. Είπα όμως και ότι δεν ξέρουμε ποιοι προωθούν και αναπαράγουν αυτή την παραφιλολογία, γιατί από τζιμάνια γεμάτος ο τόπος.
Οπως θέλεις....

Δεν το ξέρα οτι για να συζητησουμε κατι, θα πρεπει να συμφωνουμε και μεταξυ μας.

Αν ηταν ετσι καηκαμε :ex
Έλα έλα, πάρτο αλλιώς. Αφού ξέρεις ότι τα λέω με αγάπη. :friends:
(Εκτός από τα περί ποδοσφαίρου χιχι :0579 )
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περίεργα πλάσματα”

cron