Re: Γκιόλβας : Οι έλληνες ήταν σπορά εξωγήινων

19
LAPTONAS έγραψε:Συμφωνώ απόλυτα , απλά δεν μπορώ να φιλτράρω τα πάντα μόνος μου, που και που θέλω βοήθεια :0307

Ναι φίλε μου, όμως αλίμονο αν καθόμαστε να φιλτράρουμε οτιδήποτε και οποιονδήποτε. Να (προσπαθήσουμε να) φιλτράρουμε τους αρχαίους σοφούς, ναι. Όπως και άλλες σοβαρές πηγές (Μυθολογία, Π.Δ., αρχαία μνημεία, ευρήματα, ιστορικές αναφορές, επικαιρότητα κλπ).
Όμως με τους διάφορους "φωστήρες" της εποχής μας, νομίζω ότι δεν θα βγάλουμε άκρη. Έχουμε και μόνοι μας θεωρίες, οι οποίες πρέπει πάντα όμως να βασίζονται σε ακλόνητα αξιώματα, (όπως για παράδειγμα ότι υπάρχει Θεός), οπότε δεν πιστεύω ότι τους χρειαζόμαστε.
Το νερό για να πόσιμο όταν φιλτραριστεί πχ πρέπει να έχει απ την αρχή μια στοιχειώδη καθαρότητα. Εάν είναι γεμάτο ουσίες και προσμίξεις σε βαθμό μόλυνσης, ποιο το όφελος;
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Γκιόλβας : Οι έλληνες ήταν σπορά εξωγήινων

23
Εγώ λέω ότι ασχέτως να φαίνεται τρελάρας από αυτά
α) πλανήτης που υπάρχει σε αντίθετη τροχιά από τη γη και κρύβεται από τον ήλιο.
β) οι Θεοί των Αρχαίων δεν ήταν θεοί αλλά "θεοί" - επιστήμονες που ήρθαν από άλλο πλανήτη και θεοποιήθηκαν ως θεοί.
γ) ο Όλυμπος (ολό-λαμπος) στο Τιμαίο δεν ήταν βουνό αλλά κάτι άλλο
δ) οι εξωγήινοι μας επισκέπτονται (κουμπώνει με το θέμα περί βιομηχανίας υποταγής συνειδήσεων....) και έχει έρθει μαζί τους σε "επαφή"
ε) ένας βοσκός έχασε ένα πρόβατο και ανακάλυψε τα ανάκτορα των θεών (όπως ακριβώς δηλαδή ανακαλύφθηκε ο άνθρωπος των Πετραλώνων)
στ) Χρήση τεχνολογίας στη Mahabharata (ινδικό κείμενο που περιγράφει την τιτανομαχία)
ζ) Υπάρχουν "επαφικά" άτομα , όχι μέντιουμ. Για αυτά τι άποψη άραγε έχουν οι γέροντες μας; Γιατί οι δεύτεροι (μέντιουμ) σίγουρα ανακατεύονται με διάφορα.
η) Οι "εξωγήινοι" ήρθαν από το άλφα λαγού στο Σείριο
θ) ο ίδιος παραδέχεται ότι όσοι τον ξέρουν λένε πως είναι "εξωγήινος" δηλαδή από άλλο "πλανήτη"
ι) η σκέψη είναι πλήρως αντιληπτή - η πονηρή σκέψη δεν είναι αρεστή.
κ) οι "εσωχθόνιοι" (που ζουν δηλαδή;) συνέβαλαν και αυτοί στη δημιουργία
τα μισά είναι αλήθεια
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Γκιόλβας : Οι έλληνες ήταν σπορά εξωγήινων

27
Θα τα παίρνω όμως ένα ένα : και θα ξεκινήσω με αυτό :

ι) η σκέψη είναι πλήρως αντιληπτή - η πονηρή σκέψη δεν είναι αρεστή.

Πιστεύει κανείς ότι ο Δημιουργός μας δεν καταλαβαίνει την σκέψη μας ; και ότι απεχθάνεται την πονηρή σκέψη;

ο Γκίολβας βέβαια θεωρεί δημιουργός μας είναι οι εξωγήινοι , στο Χριστιανισμός λέμε ότι μας έπλασε ο Θεός, οι Αρχαίοι τα αδέλφια Επιμηθέας/προμηθέας και γενικά άλλος ο δημιουργός ανά φυλή (αυτό σίγουρα είναι στοιχείο διχογνωμίας). ... σε όλους τους πολιτισμούς όμως ο Δημιουργός μας που μας έπλασε γνωρίζει απόλυτα αν εμείς έχουμε πονηρές ή όχι σκέψεις.

και ο Χριστός τι είπε; για να μπούμε στη Βασιλεία του Ουρανού πρέπει να ήμαστε σαν παιδιά. Άρα στέκει ή όχι αυτό που λέει ο Γκιόλβας;
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οι επιστήμες στην αρχαία Ελλάδα”

cron