Re: Πόσο Ήρωες σταθήκαμε συγκριτικά από τον Β' παγκόσμιο έως σήμερα;

19
LAPTONAS έγραψε: 31 Οκτ 2022, 22:38
aetos64 έγραψε: 31 Οκτ 2022, 22:28 Λάπτονα, δεν συγκρίνω τι γίνεται στην Ευρώπη. Τι γίνεται στην Ελλάδα συγκρίνω η οποία αρέσκεται όλο και περισσότερο στην ευρωπαϊκή νοοτροπία, συγκρίνω.
Πριν την Κρίση για παράδειγμα δεν υπήρχαν στην Ελλάδα ζητιάνοι, αυτό συγκρίνω.
Ναι αλλά δε πρέπει να συγκρίνεις την Ελλάδα μόνο με την Ελλάδα, πρέπει να τη συγκρίνεις και με τον υπόλοιπο κόσμο ξεκινόντας από την Ευρώπη. 

Ωραία, έχουμε περισσότερους ζητιάνους. Από τη στιγμή που η οικονομία μας δεν πάει το ίδιο καλά είναι φυσικό. Τι πρέπει να γίνει κατά τη γνώμη σου για να μην έχουμε ζητιάνους; Αφού θες να συγκρίνεις έτσι πρέπει να προτείνεις και λύσεις κατά τη γνώμη μου .... ή απλά θα γκρινιάζουμε και θα κάνουμε καφενείο; 
 
 
 
Και με την Ευρώπη να τη συγκρίνεις την Ελλάδα πάλι ξεπερνά κατά πολύ σε απρέπεια.
Στην Ευρώπη για παράδειγμα δεν υπήρξε τέτοια καταπίεση προς εμβολιασμό.
Ή είσαι υποχρεωμένος απο νόμο ή δεν είσαι.
Όχι τέτοιες αυταρχικές συμπεριφορές και απαιτήσεις...

Re: Πόσο Ήρωες σταθήκαμε συγκριτικά από τον Β' παγκόσμιο έως σήμερα;

20
aetos64 έγραψε: 31 Οκτ 2022, 22:50
 
Και με την Ευρώπη να τη συγκρίνεις την Ελλάδα πάλι ξεπερνά κατά πολύ σε απρέπεια.
Στην Ευρώπη για παράδειγμα δεν υπήρξε τέτοια καταπίεση προς εμβολιασμό.
Ή είσαι υποχρεωμένος απο νόμο ή δεν είσαι.
Όχι τέτοιες αυταρχικές συμπεριφορές και απαιτήσεις...
Αυτό όμως είναι διαφορετικό παράδειγμα από το προηγούμενο. 
Στην Ελλάδα ως προς τα εμβόλια η Κυβέρνηση τα έκανε θάλασσα. Και στον Β' παγκόσμιο πόλεμο τα έκανε θάλασσα, πέραν της άρνησης του Μεταξά, στην πορεία όμως ο λαός συνέχισε να πολεμάει ακόμα και μετά την κατάκτηση με μορφή ανταρτοπόλεμου.Το ίδιο έγινε και με τα εμβόλια. Για αυτό το λόγο πολύς λαός ήταν αντίθετος με την εφαρμογή των εμβολιαστικών νόμων και για αυτό έγιναν και τόσες κολωτούμπες. Υπό αυτό το πρίσμα, μπορεί στην Ευρώπη να να μην υπάρχει καταπίεση, αλλά εκεί έτρεξαν μόνοι τους και το έκαναν για αυτό και τα ποσοστά εμβολιασμού είναι υψηλότερα. Προσωπικά χαίρομαι πολύ που την περίοδο 2020-2022 ήμουν στην Ελλάδα διότι αν ήμουν σε οποιαδήποτε άλλη χώρα της Ευρώπης δε ξέρω πως θα τα κατάφερνα. Το ίδο και τώρα με το ενεργειακό πρόβλημα. 
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Πόσο Ήρωες σταθήκαμε συγκριτικά από τον Β' παγκόσμιο έως σήμερα;

21
LAPTONAS έγραψε: 31 Οκτ 2022, 23:00
aetos64 έγραψε: 31 Οκτ 2022, 22:50
 
Και με την Ευρώπη να τη συγκρίνεις την Ελλάδα πάλι ξεπερνά κατά πολύ σε απρέπεια.
Στην Ευρώπη για παράδειγμα δεν υπήρξε τέτοια καταπίεση προς εμβολιασμό.
Ή είσαι υποχρεωμένος απο νόμο ή δεν είσαι.
Όχι τέτοιες αυταρχικές συμπεριφορές και απαιτήσεις...
Αυτό όμως είναι διαφορετικό παράδειγμα από το προηγούμενο. 
Στην Ελλάδα ως προς τα εμβόλια η Κυβέρνηση τα έκανε θάλασσα. Και στον Β' παγκόσμιο πόλεμο τα έκανε θάλασσα, πέραν της άρνησης του Μεταξά, στην πορεία όμως ο λαός συνέχισε να πολεμάει ακόμα και μετά την κατάκτηση με μορφή ανταρτοπόλεμου.Το ίδιο έγινε και με τα εμβόλια. Για αυτό το λόγο πολύς λαός ήταν αντίθετος με την εφαρμογή των εμβολιαστικών νόμων και για αυτό έγιναν και τόσες κολωτούμπες. Υπό αυτό το πρίσμα, μπορεί στην Ευρώπη να να μην υπάρχει καταπίεση, αλλά εκεί έτρεξαν μόνοι τους και το έκαναν για αυτό και τα ποσοστά εμβολιασμού είναι υψηλότερα. Προσωπικά χαίρομαι πολύ που την περίοδο 2020-2022 ήμουν στην Ελλάδα διότι αν ήμουν σε οποιαδήποτε άλλη χώρα της Ευρώπης δε ξέρω πως θα τα κατάφερνα. Το ίδο και τώρα με το ενεργειακό πρόβλημα. 

Αρνείσαι να παραδεχτείς πως σε θέματα προσωπικών δικαιωμάτων είμαστε σαν λαός πολύ πίσω. 
Είναι ένα από τα κακά που έχουμε χωρίς διάθεση ισοπέδωσης των πάντων.

Re: Πόσο Ήρωες σταθήκαμε συγκριτικά από τον Β' παγκόσμιο έως σήμερα;

22
aetos64 έγραψε: 31 Οκτ 2022, 23:07
Αρνείσαι να παραδεχτείς πως σε θέματα προσωπικών δικαιωμάτων είμαστε σαν λαός πολύ πίσω. 
Είναι ένα από τα κακά που έχουμε χωρίς διάθεση ισοπέδωσης των πάντων.
Δεν ξέρω τι να σου απαντήσω εδώ γιατί δε καταλαβαίνω τι εννοείς επί παραδείγματι; 
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Πόσο Ήρωες σταθήκαμε συγκριτικά από τον Β' παγκόσμιο έως σήμερα;

23
LAPTONAS έγραψε: 31 Οκτ 2022, 23:08
aetos64 έγραψε: 31 Οκτ 2022, 23:07
Αρνείσαι να παραδεχτείς πως σε θέματα προσωπικών δικαιωμάτων είμαστε σαν λαός πολύ πίσω. 
Είναι ένα από τα κακά που έχουμε χωρίς διάθεση ισοπέδωσης των πάντων.
Δεν ξέρω τι να σου απαντήσω εδώ γιατί δε καταλαβαίνω τι εννοείς επί παραδείγματι; 
Αυτό που καταλαβαίνω είναι πως οι Έλληνες της Έλλάδας. που δέν έζησαν δηλαδή εκτός, ούτε καν αισθάνονται την καταπίεση που επικρατεί. Τους είναι φυσιολογική η κατάσταση. Φυσιολογικό όπως λέει πχ. και η dominique, φεύγεις πχ. από την εκκλησία και πας σε άλλη, παρόλο που στις 99,9 % το ίδιο συμβαίνει.

Re: Πόσο Ήρωες σταθήκαμε συγκριτικά από τον Β' παγκόσμιο έως σήμερα;

24
aetos64 έγραψε: 31 Οκτ 2022, 23:15
Α, αυτό εννοείς. Όντως επικρατεί πολύ καταπίεση στην Ελλάδα ...αλλά έχουμε και ελευθερίες και άλλα αγαθά που δεν έχουν στο εξωτερικό. Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα, κατ εμένα διαλέγεις και παίρνεις. Αν σου αρέσει ο ήλιος και η θάλασσα και το καλό φαγητό και θέλεις και πειθαρχία και ελευθερία και όχι αυτό το χάος που επικρατεί εδώ πήγαινε στην Νότια Γαλλία - ή στην Ιταλία. Θέλω να πω ότι το να προσπαθείς να αλλάξεις το κατεστημένο της Ελλάδος είναι χάσιμο χρόνου. Βρίσκεις αυτά που σου κάνουν στην Ελλάδα και τα υπερασπίζεσαι αλλιώς πηγαίνεις αλλού. Είσαι στην Γερμανία, προσωπικά δεν θα άντεχα να δουλέψω πάνω από ένα μήνα στην Γερμανία. Τι σημαίνει αυτό ότι πρέπει να αλλάξω την γερμανία ; Ή να θυμώνω και να τα βάζω με τα μειονεκτήματα της ; Το ίδιο είναι και η Ελλάδα, μπορείς να βάλεις στην άκρη τα αρνητικά και να εστιάσεις στα θετικά της. 
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχαία Ελλάδα”