18χρονος άνεργος πήδηξε απο τρόλευ για να αποφύγει τους ελεγκτές και έχασε την ζωή του.

1
«Να δούμε πως θα κοιμάστε τα βράδια» φώναζαν οι επιβάτες σε οδηγό και ελεγκτή μετά το μοιραίο ατύχημα!

Συγκλονίζουν οι λεπτομέρειες που έρχονται στο φως της δημοσιότητας, πάντα σύμφωνα με πληροφορίες και μαρτυρίες ανθρώπων που ισχυρίζονται ότι ήταν επιβάτες του μοιραίου τρόλεϊ όπου επέβαινε και ο άτυχος 18χρονος.
«Είμαι άνεργος, κι εγώ και η οικογένειά μου. Δεν έχω χρήματα, ούτε για το εισιτήριο, ούτε
για το πρόστιμο» έλεγε σύμφωνα με μαρτυρίες ο 18χρονος στον ελεγκτή λίγα λεπτά πριν χάσει τη ζωή του.
Αφού έχει σημειωθεί η τραγωδία στο Περιστέρι όπου ο 18χρονος στην προσπάθεια του να αποφύγει τους ελεγκτές επειδή δεν είχε εισιτήριο, πήδηξε από το τρόλεϊ που επέβαινε με αποτέλεσμα να χτυπήσει το κεφάλι του και χάσει τη ζωή του, οι επιβάτες επιτέθηκαν στον ελεγκτή και τον οδηγό.

Στο σημείο είχαν καταφθάσει 5 περιπολικά ωστόσο η κατάσταση ήταν ηλεκτρισμένη. Επιβάτες και περαστικοί τα βάζουν με τον ελεγκτή ενώ ένας από τους επιβαίνοντες έρχεται στα χέρια μαζί του.

Οπως αναφέρει και το eurospy που δημοσιεύει το βίντεο, μία κοπέλα, που κάθεται στο πεζοδρόμιο σε κατάσταση «αμόκ» μη μπορώντας να πιστέψει τι συνέβη λίγα λεπτά πριν, σηκώνεται και εκσφενδονίζει ένα μπουκάλι νερό προς τον ελεγκτή λέγοντάς του «Σε ακούω τόση ώρα πάνω από το κεφάλι μου. Πήρες τη ζωή του παιδιού το καταλαβαίνεις;» Αμέσως τα αίματα ανάβουν και πάλι. Ο ελεγκτής ζητά να πάει αυτόφωρο η κοπέλα ενώ κάποιοι επιβάτες απευθυνόμενοι στον οδηγό και τον ελεγκτή λένε «Να δούμε πως θα κοιμάστε τα βράδια».


phpBB [video]


olympia
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: 18χρονος άνεργος πήδηξε απο τρόλευ για να αποφύγει τους ελεγκτές και έχασε την ζωή του.

3
Πάτησε το κουμπι κινδύνου,ακινητοποιηθηκε το λεωφορείο,μάλλον άνοιξαν οι πόρτες αυτόματα,αλλά πάνω στην βιασύνη του,έχασε την ισορροπία του,έπεσε και χτύπησε το κεφάλι του.
Ετσι το περιγράφουν απο αυτά που διάβασα.
Ο ελεγκτής και ο οδηγός πήγαν στον εισαγγελέα,αλλά αφέθηκαν ελεύθεροι.


Για ένα εισητήριο!
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: 18χρονος άνεργος πήδηξε απο τρόλευ για να αποφύγει τους ελεγκτές και έχασε την ζωή του.

5
Αν αληθεύει ότι υπήρξε τράβηγμα από τον ελεγκτή την ώρα που προσπαθούσε να φύγει το παιδί, (είχε άκουσα σκισμένη τη μπλούζα του μετά το περιστατικό), τότε αυτό το ΑΝΘΡΩΠΑΚΙ πρέπει να πάει για φόνο εξ αμελείας. Διότι σίγουρα έπαιξε ρόλο στην πτώση το τράβηγμα. Είναι καιρός η κοινωνία να συσπειρωθεί ενάντια σε τέτοιες πρακτικές και συμπεριφορές.
Ούτε συγγνώμη ούτε μετάνοια, ούτε καν στεναχώρια δεν έδειξε ο κύριος "ελεγκτής".
"Να πάει στο αυτόφορο τώρα" έλεγε στους μπατσάκους για την κοπέλα που αγανάκτησε.
Αυτή είναι συμπεριφορά χούντας και χειρότερη. Και γιατί; Επειδή νομίζει ότι έχει εξουσία πάνω στον κοσμάκη. Ο υπαλληλάκος που για τρεις κι εξήντα δείχνει υπερβάλλοντα ζήλο. Τελικά η δουλειά σου δείχνει ποιος είσαι... Άντε με τους ρουφιάνους!
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: 18χρονος άνεργος πήδηξε απο τρόλευ για να αποφύγει τους ελεγκτές και έχασε την ζωή του.

6
phpBB [video]
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: 18χρονος άνεργος πήδηξε απο τρόλευ για να αποφύγει τους ελεγκτές και έχασε την ζωή του.

7
Άρα όπως είπα και πριν:

Κάτεργα στους ρουφιάνους ! Αυτοί σκότωσαν το παιδί (ελεγκτής και οδηγός) τραβώντας το από τη μπλούζα την ώρα που πήδαγε έξω. Είναι ηθικά και νομικά έκθετοι διότι δεν επιτρέπεται επ' ουδενί αυτή η εξευτελιστική συμπεριφορά και βεβαίως κανενός είδους σωματική επαφή -πόσο μάλλον χειροδικία- από τον κάθε υπαλληλίσκο- κοτζαμπασάκο του κράτους και ειδικά για ένα γαμοεισιτήριο!
Αμείλικτη τιμωρία για φόνο ώστε να παραδειγματιστούν και τα υπόλοιπα τσιράκια. (Δύσκολο βέβαια με αυτή τη "δικαιοσύνη" που έχουμε, αλλά πρέπει να υπάρξει όσο το δυνατόν μεγαλύτερη πίεση από όλους μας).

Συγχωρέστε μου τον τόνο, αλλά έχω δει κι εγώ πολλές τέτοιες συμπεριφορές από υπαλληλάκια με ύφος χιλίων καρδιναλίων και θέλω πραγματικά να μπουν επιτέλους στη θέση τους όλοι αυτοί οι γλύφτες των 3,60 + μπόνους με το κεφάλι "θύματος"
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: 18χρονος άνεργος πήδηξε απο τρόλευ για να αποφύγει τους ελεγκτές και έχασε την ζωή του.

8
Spartan έγραψε:Άρα όπως είπα και πριν:

Κάτεργα στους ρουφιάνους ! Αυτοί σκότωσαν το παιδί (ελεγκτής και οδηγός) τραβώντας το από τη μπλούζα την ώρα που πήδαγε έξω. Είναι ηθικά και νομικά έκθετοι διότι δεν επιτρέπεται επ' ουδενί αυτή η εξευτελιστική συμπεριφορά και βεβαίως κανενός είδους σωματική επαφή -πόσο μάλλον χειροδικία- από τον κάθε υπαλληλίσκο- κοτζαμπασάκο του κράτους και ειδικά για ένα γαμοεισιτήριο!
Αμείλικτη τιμωρία για φόνο ώστε να παραδειγματιστούν και τα υπόλοιπα τσιράκια. (Δύσκολο βέβαια με αυτή τη "δικαιοσύνη" που έχουμε, αλλά πρέπει να υπάρξει όσο το δυνατόν μεγαλύτερη πίεση από όλους μας).

Συγχωρέστε μου τον τόνο, αλλά έχω δει κι εγώ πολλές τέτοιες συμπεριφορές από υπαλληλάκια με ύφος χιλίων καρδιναλίων και θέλω πραγματικά να μπουν επιτέλους στη θέση τους όλοι αυτοί οι γλύφτες των 3,60 + μπόνους με το κεφάλι "θύματος"

ΕΝΑ ΤΥΧΑΙΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΘΑ ΤΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΟΛΑ...

Εικόνα

Θάνατος 19χρονου στο τρόλεϊ: "Πολύ τυχερή η κυβέρνηση γιατί συνέβη τώρα" ...
16/08/13 - 23:27


"Η κυβέρνηση είναι πολύ τυχερή που του ατύχημα με τον 19χρονο στο τρόλεϊ έγινε στο αποκορύφωμα των θερινών διακοπών. Συνήθως τέτοιες καταστάσεις οδηγούν σε σοβαρά προβλήματα με μαζικές διαδηλώσεις ακόμα και σε χώρες που δεν αντιμετωπίζουν το οικονομικό πρόβλημα της Ελλάδας. Π.χ. στις ΗΠΑ ειδικά να το θύμα ήταν έγχρωμος θα είχε καεί ολόκληρη η πόλη" σχολίαζε στο defencenet.gr πολιτικός αναλυτής μεγάλης δυτικής πρεσβείας.

Και από μόνη της η παρατήρηση δείχνει τους κινδύνους κλιμάκωσης των κινδύνων εσωτερικής ασφάλειας σε μία κοινωνία που απλά δεν αντέχει άλλο.

Το ίδιο το πόρισμα είναι κόλαφος για τον ελεγκτή: Σύμφωνα με το πόρισμα, ο 19χρονος «διαπληκτίστηκε με τον ελεγκτή, ο οποίος τον τράβηξε από την μπλούζα, για να μην αποβιβαστεί. Στη συνέχεια, ενώ του ξέφυγε, έτρεξε προς την πόρτα. Πάτησε το μπουτόν κινδύνου, το όχημα επιβράδυνε και με το άλλο χέρι του έσπρωξε την πόρτα για να ανοίξει. Όταν άφησε το χέρι του από το μπουτόν, η πόρτα έκλεισε, με αποτέλεσμα να του "πιάσει" το πόδι και να γυρίσει το σώμα του. Ο άτυχος νέος, στην προσπάθειά του να απεγκλωβιστεί, έπεσε».

Οι μάρτυρες μεταδίδουν προσβλητική και απαξιωτική συμπεριφορά του ελεγκτή και του οδηγού κατά του 19χρονου.

Εμείς να πούμε ότι απλά δεν είχε κανένα δικαίωμα να τον αγγίξει και να προσπαθήσει να τον συλλάβει. Aυτό είναι δουλειά της αστυνομίας...

Οδηγός και ελεγκτής απλά προσωποποιούν το απεχθές πρόσωπο της τρόικας και της κυβέρνησης που από την μία στέλνει στην ανεργία 7 στους 10 νέους της ηλικίας του άτυχου Θανάση Καναούτη από την άλλη έχει απαίτηση από τους πολίτες να είναι συνεπείς στις οικονομικές τους υποχρεώσεις που ξεκινούν από το απλό εισιτήριο του τρόλεϊ και φτάνουν μέχρι τις πληρωμες φόρων που εξεπερνούν ακόμα και την πιο άρρωστη φαντασία...

Τα επεισόδια που ακολούθησαν την κηδεία είναι απλά το πρελούδιο αυτού που έρχεται σε λίγες ημέρες.

Ένα τυχαίο γεγονός μπορεί ανά πάσα στιγμή να τα τινάξει όλα στον αέρα...

Τμήμα ειδήσεων defencenet.gr
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: 18χρονος άνεργος πήδηξε απο τρόλευ για να αποφύγει τους ελεγκτές και έχασε την ζωή του.

9
Πραγματογνώμονας οικογένειας 18χρονου: Δεν πάτησε το θύμα το μπουτόν κινδύνου...



Σε κατάθεση μήνυσης κατά του οδηγού και του ελεγκτή του μοιραίου τρόλεϊ για ανθρωποκτονία με ενδεχόμενο δόλο προχώρησε η οικογένεια του αδικοχαμένου 18χρονου Θανάση Καναούτη, με τον πραγματογνώμονα της οικογένειας να εκτιμά ότι δεν ήταν το θύμα που πάτησε το μπουτόν κινδύνου.


"Από τα μέχρι τώρα στοιχεία που έχουν τεθεί υπόψη μας από μαρτυρίες και δημοσίως αναφερόμενα, φαίνεται ότι το παιδί ωθήθηκε ψυχολογικά και σωματικά προς τον τραγικό θάνατο", σημείωσε στο NEWS 247 η δικηγόρος της οικογένειας Αρετή Παπαναγιώτου.
Η πλευρά της οικογένειας κατέθεσε νωρίτερα μήνυση κατά του οδηγού και του ελεγκτή του μοιραίου τρόλεϊ για ανθρωποκτονία με ενδεχόμενο δόλο.
Μετά τα όσα έχουν γίνει γνωστά για το πόρισμα της πραγματογνωμοσύνη ανέλαβε να πραγματοποιήσει αφιλοκερδώς πραγματογνωμοσύνη για την οικογένεια ο τεχνικός σύμβουλος Παναγιώτης Μαδιάς.
Αυτό που αιτείται από την πλευρά της οικογένειας είναι να πραγματοποιηθεί δακτυλοσκοπική εξέταση στα καίρια σημεία του μοιραίου τρόλεϊ σε αντιπαραβολή των αποτυπωμάτων του αδικοχαμένου 18χρονου Θανάση Καναούτη, του ελεγκτή και του οδηγού.
"Αφού πραγματοποιήθηκε τεχνικός έλεγχος στο τρόλεϊ με κυρίαρχο αντικείμενο έρευνας το καθεστώς λειτουργίας των θυρών παρουσία του διορισμένου από την Τροχαία πραγματογνώμονα, από την έρευνα σε συνδυασμό με το πόρισμα της ιατροδικαστικής έκθεσης ότι το παιδί έφερε τραύμα στο πίσω μέρος του κεφαλιού του, που ήρθε σε γνώση μου από τα ΜΜΕ, εκτίμησή μου είναι ότι το θύμα δεν πάτησε το μπουτόν κινδύνου της μεσαίας θύρας.
Το μπουτόν κινδύνου θέλει συνεχή και παρατεταμένη πίεση με μεγάλη δύναμη συνέχεια για να εκτονωθεί ο αέρας που κρατά την πόρτα κλειστή. Η πόρτα όμως σε αυτή τη φάση δεν ανοίγει.
Θέλει επιπλέον σπρώξιμο με δύναμη για να ανοίξει με την προϋπόθεση ότι το μπουτόν θα είναι συνέχεια πατημένο.
Σε αυτή την περίπτωση, με δεδομένες τις μαρτυρίες ότι συντελείται καυγάς μεταξύ των δύο ατόμων (σκίσιμο μπλούζας), δεν έχει τον χρόνο το θύμα για να προβεί σε αυτή την ενέργεια.
Ο απαιτούμενος χρόνος αυτός είναι 4 με 5 δευτερόλεπτα. Σε κάθε περίπτωση, εάν το θύμα ήθελε εξέλθει του οχήματος με αυτόν τον τρόπο, κατ' ανάγκη θα είχε χτυπήματα στο εμπρόσθιο μέρος του σώματός του και όχι στο πίσω μέρος όπως αναφέρεται στην ιατροδικαστική έκθεση.
Διερευνήσιμο είναι ακόμα το εάν το θύμα έπεσε στιγμή κατά την οποία το όχημα ήταν ακινητοποιημένο ή εν κινήσει έστω και με μικρή ταχύτητα. Διερωτώμαι εάν τελικά ήταν ένα τροχαίο ατύχημα ή κάτι άλλο", δήλωσε στο NEWS 247 ο μηχανολόγος ηλεκτρολόγος μηχανικός πραγματογνώμονας τροχαίων ατυχημάτων Παναγιώτης Μαδιάς.


news247
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ειδησεις απο την Ελλάδα”

cron