Re: Με λυπεί ιδιαιτέρως....

82
Το ΑΠΕ "βαφτίζει" με τουρκική ονομασία τα νησιά του Αιγαίου και την Ελλάδα



Ερωτηματικά, θλίψη και οργή προκαλεί η πρακτική που έχει υιοθετήσει το Αθηναϊκό Πρακτορείο Ειδήσεων, το οποίο στο τουρκόφωνο δελτίο του χρησιμοποιεί τις… τουρκικές ονομασίες των νησιών του Αιγαίου, κάτι που εδώ και δεκαετίες διεκδικεί η Τουρκία θέλοντας έτσι να υπονομεύσει την ελληνική κυριαρχία στα νησιά.

Έτσι το εθνικό Πρακτορείο Ειδήσεων σε μια σημαντική στιγμή για την Ελλάδα όπου ο Γενικός Γραμματέας του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών Μπαν κι Μουν επισκέφθηκε τη Μυτιλήνη, προσφέροντας και μια μοναδική ευκαιρία προβολής του ελληνικού νησιού το όποιο σηκώνει το βάρος της προσφυγικής κρίσης, με ευθύνη της Τουρκίας, έσπευσε να βαφτίσει την Λέσβο, «Midilli Adasi» υιοθετώντας την τουρκική ονομασία του νησιού.

Είναι χαρακτηριστικό ότι το ΑΠΕ ξαναβαφτίζει και την Ελλάδα, αναφέροντας την χώρα μας ως «Yunanistan», ενώ σε άλλο ρεπορτάζ ειδαμε την Χιο να αναφερεται ως «Sakiz Adasi»…

Η υιοθέτηση της τούρκικης ονομασίας δεν είναι απλό τεχνικό θέμα, καθώς το ΑΠΕ που ουσιαστικά επιτελεί και εθνικό έργο εμφανίζεται να προβάλλει διεθνώς την οθωμανική ονομασία ενός εκ των πιο σημαντικών και πιο ευαίσθητων εθνικά, νησιών του Ανατολικού Αιγαίου, προκαλώντας τουλάχιστον σύγχυση, ενώ πρακτικά δημιουργεί συνειρμούς στους τουρκόφωνους αναγνώστες του, για συνεχιζόμενους δεσμούς του Midilli Adasi με την διάδοχη της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας Τουρκία.

Είναι επίσης χαρακτηριστικό ότι σχεδόν καθημερινά στον πόλεμο ανακοινώσεων και ΝΟΤΑΜ που ανταλλάσσουν οι αρμόδιες αρχές των δυο χωρών, η Αθήνα καταγγέλλει την μη χρήση των διεθνώς αναγνωρισμένων ονομασιών των Ελληνικών νησιών από την Τουρκία. Το ίδιο ακριβώς δηλαδή που διαπράττει σήμερα το ίδιο το "Εθνικό" Πρακτορείο Ειδήσεων.








http://www.liberal.gr/arthro/58878/amyn ... llada.html
ΙΔΙΑ ΦΥΛΛΑΤΤΕ-ΕΧΘΡΟΥΣ ΑΜΥΝΟΥ-ΘΝΗΣΚΕ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΙΔΟΣ\n\n-Δάσκαλε γιατί με διδάσκεις πολεμικές τέχνες και παράλληλα μου μιλάς για ειρήνη; \n-Γιατί καλύτερα να είσαι μαχητής σε κήπο παρά κηπουρός σε μάχη…

Re: Με λυπεί ιδιαιτέρως....

83
Ροζίτα Σώκου για Μελίνα Μερκούρη: «Στην Κατοχή τα είχε με το πιο γνωστό συνεργάτη των Γερμανών»

Η Ροζίτα Σώκου ήταν καλεσμένη στο Parole της Αννίτας Πάνια και για μια ακόμα φορά καταφέρθηκε εναντίον της Μελίνας Μερκούρη. Αυτή τη φορά, ωστόσο, η κ. Σώκου έφτασε στα άκρα με τις περιγραφές της:

«Εμείς τη Μελίνα… τα ξέραμε όλα της τα κουτσομπολιά. Στα 17 της σηκώθηκε κι έφυγε και πήγε στην Κωνσταντινούπολη με τον Γιώργο Παππά, ο οποίος ήταν και κ…λάγνος! Θέλω να πω, ότι εμένα δεν με απασχολούσε καθόλου κι εγώ τη λάτρεψα όταν έκανε τη Στέλλα παρότι σε όλη την Κατοχή τα είχε με τον πιο φανερό συνεργάτη των Γερμανών, τον Γιαδικιάρογλου, ο οποίος έδωσε σε συνάδελφο δικό μου ένα μπουκάλι λάδι κι εκείνος του έδωσε ένα χρυσό μενταγιόν με αλυσίδα και το φορούσε η Μελίνα και καμάρωνε»!

phpBB [video]







http://www.pronews.gr/portal/20160629/l ... ihe-me-pio




Κι άλλα.....υπέροχα κι εδώ.....:

http://historia-hellas.blogspot.gr/2012 ... -post.html
ΙΔΙΑ ΦΥΛΛΑΤΤΕ-ΕΧΘΡΟΥΣ ΑΜΥΝΟΥ-ΘΝΗΣΚΕ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΙΔΟΣ\n\n-Δάσκαλε γιατί με διδάσκεις πολεμικές τέχνες και παράλληλα μου μιλάς για ειρήνη; \n-Γιατί καλύτερα να είσαι μαχητής σε κήπο παρά κηπουρός σε μάχη…

Re: Με λυπεί ιδιαιτέρως....

85
Παράσταση με τον Κολοκοτρώνη – γυναίκα ανεβάζει ο Κραουνάκης στην Επίδαυρο!...

Η καθεστηκυία αριστερίστικη υπο-κουλτούρα που μονοπωλεί την πολιτιστική ζωή του τόπου μας, με τις ευλογίες και την κάθε είδους πριμοδότηση του Ελληνικού Κράτους, ξαναχτυπά, αυτήν την φορά με μια παράσταση του Σταμάτη Κραουνάκη ο οποίος επέλεξε να θέσει ως ηθοποιό του αφηγηματικού μονολόγου της συγκεκριμένης παράστασης την Ελένη Ουζουνίδου. Με την διαφορά ότι ο προκείμενος μονόλογος θα είναι ο λόγος που εκφώνησε ο… Θεόδωρος Κολοκοτρώνης στην Πνύκα! Πού αλλού θα λάμβανε χώρα αυτή η «μουσικοθεατρική παράσταση» από το φεστιβάλ της… Αρχαίας Επιδαύρου; Δεν αρκεί στους κουλτουριάρηδες και τους «καλλιτέχνες» η συνεχής κατακρεούργηση των αρχαίων έργων μέσα από παραστάσεις βυθισμένες στην μεταμοντέρνα κιτσαρία, τώρα βάλθηκαν να «αναμορφώσουν» και τους ήρωες του ’21… Η ίδια η ηθοποιός δηλώνει «εκστασιασμένη που δημιουργούμε αυτό το παράξενο πράγμα». Δεν παραλείπει βέβαια να αναφέρει ότι « η άνοδος των ακροδεξιών κομμάτων δεν είναι καθόλου θετική για το πρόσωπο της κοινωνίας μας». Και μη χειρότερα…...




http://www.elkosmos.gr/parastasi-me-ton ... -epidavro/



Σχόλιο δικό μου:
Τι θα κάναμε χωρίς εσένα μεγάλε (και βάλε) καλλιτέχνα......Άμα το πέρας του αριστουργήματος αυτού, σου προτείνω ένα.....νησάκι να πας να ξεκουραστείς......Ψάθα λέγεται.....
ΙΔΙΑ ΦΥΛΛΑΤΤΕ-ΕΧΘΡΟΥΣ ΑΜΥΝΟΥ-ΘΝΗΣΚΕ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΙΔΟΣ\n\n-Δάσκαλε γιατί με διδάσκεις πολεμικές τέχνες και παράλληλα μου μιλάς για ειρήνη; \n-Γιατί καλύτερα να είσαι μαχητής σε κήπο παρά κηπουρός σε μάχη…
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιστορικά θέματα”