Re: Σολομώντας και Σολομωνική

28
Υπάρχει δηλαδή περίπτωση αυτοί που ήταν στον Αδη να μην μετανόησαν?

Εκτός και αν είναι ωραίο το μέρος του Αδη και περνάνε καλά.

Οπως και να έχει όμως αν μετανόησε ή δεν μετανόησε,ποιος μπορεί να το ξέρει αυτό με ακρίβεια?
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Σολομώντας και Σολομωνική

29
Πραγματικά μου κάνει εντύπωση που ερμηνεύεις τόσο καλά αυτά που διαβάζεις αγαπητέ Gladiator. Πες μου γιατί το έχω απορία μεγάλη, και δεν τον καταλαβαίνω.... υπάρχουν και άλλοι θεοί πλην του εσταυρωμένου ; διότι αυτός που αποκαλύφθηκε στον Όσιο λέει πως υπάρχουν και άλλοι θεοί...
“Δεν χάθηκε η ψυχή του βασιλιά, όπως οι περισσότεροι νομίζετε. Γιατί δεν με αρνήθηκε τελείως. Παρασύρθηκε, βέβαια, από τις ασεβείς εκείνες γυναίκες και έχτισε ναούς στα είδωλα και πρόσφερε θυμίαμα σ’ αυτά, σύμφωνα με το θέλημά τους. Ποτέ όμως δεν με αρνήθηκε ρητά. Μάλιστα, μετά το θάνατό του και μέχρι τη σταύρωσή μου, καθόταν τόσα χρόνια “εν σκότει και σκιά θανάτου” (Λουκ.1:79), υποφέροντας φοβερά. Όταν εγώ λοιπόν κατέβηκα στον άδη και ανέστησα τους νεκρούς από τα καταχθόνια, λύτρωσα και τη δική του ψυχή και την αξίωσα ν’ απολαύσει τη μακαριότητα. Αποφάσισα δηλαδή να τον ελεήσω, με την άπειρη φιλανθρωπία μου, επειδή, παραβάλλοντας τις πολλές του αρετές και τα μακροχρόνια βάσανά του μέσα στο σκοτάδι με το αμάρτημά του, έκρινα ότι αυτό ξεπλύθηκε. Έτσι τον ελευθέρωσα από τα ζοφερά δεσμά του άδη. Γιατί είμαι Θεός των θεών και κάνω ό,τι θέλω στα πλάσματά μου και σώζω όποιους νομίζω με το άπειρο έλεός μου και δεν μπορεί κανείς να κρίνει τις βουλές μου!
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Σολομώντας και Σολομωνική

30
LAPTONAS έγραψε:Πραγματικά μου κάνει εντύπωση που ερμηνεύεις τόσο καλά αυτά που διαβάζεις αγαπητέ Gladiator. Πες μου γιατί το έχω απορία μεγάλη, και δεν τον καταλαβαίνω.... υπάρχουν και άλλοι θεοί πλην του εσταυρωμένου ; διότι αυτός που αποκαλύφθηκε στον Όσιο λέει πως υπάρχουν και άλλοι θεοί...
“Δεν χάθηκε η ψυχή του βασιλιά, όπως οι περισσότεροι νομίζετε. Γιατί δεν με αρνήθηκε τελείως. Παρασύρθηκε, βέβαια, από τις ασεβείς εκείνες γυναίκες και έχτισε ναούς στα είδωλα και πρόσφερε θυμίαμα σ’ αυτά, σύμφωνα με το θέλημά τους. Ποτέ όμως δεν με αρνήθηκε ρητά. Μάλιστα, μετά το θάνατό του και μέχρι τη σταύρωσή μου, καθόταν τόσα χρόνια “εν σκότει και σκιά θανάτου” (Λουκ.1:79), υποφέροντας φοβερά. Όταν εγώ λοιπόν κατέβηκα στον άδη και ανέστησα τους νεκρούς από τα καταχθόνια, λύτρωσα και τη δική του ψυχή και την αξίωσα ν’ απολαύσει τη μακαριότητα. Αποφάσισα δηλαδή να τον ελεήσω, με την άπειρη φιλανθρωπία μου, επειδή, παραβάλλοντας τις πολλές του αρετές και τα μακροχρόνια βάσανά του μέσα στο σκοτάδι με το αμάρτημά του, έκρινα ότι αυτό ξεπλύθηκε. Έτσι τον ελευθέρωσα από τα ζοφερά δεσμά του άδη. Γιατί είμαι Θεός των θεών και κάνω ό,τι θέλω στα πλάσματά μου και σώζω όποιους νομίζω με το άπειρο έλεός μου και δεν μπορεί κανείς να κρίνει τις βουλές μου!
Και σε εμένα,
κάνει εντύπωση που προσπαθείς να ερμηνεύσεις τα ΄΄δύσκολα΄΄
και στα εύκολα παρασύρεσαι...
Τί λέγει η πρώτη εντολή;
Ἐγώ εἰμι Κύριος ὁ Θεός σου, οὐκ ἔσονται σοὶ θεοὶ ἕτεροι πλὴν ἑμοῦ.
Ἕνας Κύριος εἶναι ὁ Κύριος ὁ Θεός σου, Αὐτὸς ποὺ φανερώνεται (μὲ τρία πρόσωπα, δηλ.) σὰν Πατέρας καὶ σὰν Υἱὸς καὶ σὰν Ἅγιο Πνεῦμα..
Ποιοί είναι οι θεοί που αναφέρει ο Κύριος;
Για αυτό
(Πρόσεξε) μήπως ἀκούγοντας τίποτα σχετικὸ μὲ τὴν (ἠθική) ἀπάθεια τῶν ἀγγέλων καὶ μὲ τὴν ἰδιότητά τους νὰ εἶναι ἀόρατοι
, ἢ γιὰ τὴν μεγάλη (κι ἐκπληκτική) πονηρία τοῦ (διαβόλου, πού) ἐκπέσοντος ἀπὸ τὸ ὕψος τὸ ἀγγελικό, καὶ γιὰ τὴν (μεγάλη του) ἐπινοητικότητα καὶ ἐξυπνάδα καὶ εὐστροφία γιὰ κάθε πλάνη, ἐξ αἰτίας ὅλων αὐτῶν ἀποδόσεις σὲ κάποιο ἀπὸ αὐτὰ (τὰ πνεύματα-ἀγαθὰ ἢ πονηρά) τιμὴ ποὺ ἀνήκει στὸν Θεό.


Οἱ μὲν γὰρ καλούμενοι θεοί, δαίμονες ὤφθησαν πονηροί.(Μ. Ἀθανάσιος)
Εικόνα

Re: Σολομώντας και Σολομωνική

31
ε δεν έχουμε όλοι τη σοφία σου Gladiator

.... αλλά πες μου τώρα κάτι άλλο ένα μόνο αμάρτημα έκανε ο Σολομώντας ή πολλά ; γιατί εδώ λέει ένα
Αποφάσισα δηλαδή να τον ελεήσω, με την άπειρη φιλανθρωπία μου, επειδή, παραβάλλοντας τις πολλές του αρετές και τα μακροχρόνια βάσανά του μέσα στο σκοτάδι με το αμάρτημά του, έκρινα ότι αυτό ξεπλύθηκε.
εμείς όμως ξέρουμε ότι αφού εξέπεσε και πόρνος ήταν και φιλάργυρος, και είδωλα έφτιαξε, και δεν μετανόησε όσο ήταν εν ζωή
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Σολομώντας και Σολομωνική

32
Ε παιδιά, και έχετε ξεφύγει απο το θέμα και δεν θα ελέγξουμε εμεις την ζωή του Σολομώντα,πόσο αμαρτωλός ήτανε και αν μετανόησε ή οχι!
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Σολομώντας και Σολομωνική

33
Ίσως, αλλά dominique, που ξέρουμε τι έγραψε την περίοδο που έστησε τα είδωλα; άλλωστε η τιμωρία που έπεσε στην συνέχεια στο Ισραήλ όπου έγινε διάσπαση με αποτέλεσμα να φύγουν 10 φυλές από τις 12 οφείλεται ακριβώς σε αυτό το γεγονός, ότι τιμωρήθηκε λόγω του ότι εξέπεσε ο Σολομώντας, αφού παρασύρθηκε και λάτρεψε και έστησε και ιερά σε άλλους "θεούς"..... Συνεπώς πρέπει είτε να εγκαταλείψουμε είτε να δούμε ολόκληρη την ιστορία σε συνδυασμό μάλιστα με τις Γραφές (Σοφία Σολομώντος), και όσα αφορούν ακόμα και το Ναό του Σολομώντα, αλλά και τους μύθους που λένε ότι ο Σολομώντας έχτισε το Ναό με την βοήθεια ... δακτυλιδιού που του έδωσε κατά τους μύθους ο Αρχάγγελος Μιχαήλ. Τώρα βέβαια από ηθικής πλευράς έχει κάποια σημασία και αν μετανόησε ή όχι, διότι δεν είναι φανερό απόλυτα για ποιο λόγο είναι Άγιος ; Για ποιο λόγο εμπιστεύτηκε σε αυτόν ο θεός ένα δακτυλίδι με το οποίο μπορούσε να ορίζει πνεύματα ; και αν ισχύει το προηγούμενο τότε γιατί όχι να μην είναι ο ίδιος αυτός ο συγγραφέας της Κλείδας την περίοδο που είχε εκπέσει ; και γιατί έχουν στο Βατικανό ένα αντίγραφο που είναι το ...αγαθό πρωτότυπο ; Αν όλα αυτά μπορούν να απαντηθούν θα ήταν το καλύτερο.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Σολομώντας και Σολομωνική

34
LAPTONAS έγραψε: Τώρα βέβαια από ηθικής πλευράς έχει κάποια σημασία και αν μετανόησε ή όχι, διότι δεν είναι φανερό απόλυτα για ποιο λόγο είναι Άγιος ;
Ο Βασιλεύς Σολομώντας εσώθη φίλτατε.Κοίτα να σώσεις τη δική σου ψυχή,και άφησε των δικαίων...

ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΩΝ ΑΓΙΩΝ ΠΡΟΠΑΤΟΡΩΝ


ΕΙΣ ΤΟΝ ΕΣΠΕΡΙΝΟΝ



Πατέρων μνήμην σήμερον, σκιρτῶντες φιλοπάτορες, τοῦ Ἀβραὰμ συνελθόντες, καὶ Ἰσαὰκ κατὰ χρέος, καὶ Ἰακὼβ ὑμνήσωμεν· ἐξ ὧν Χριστὸς ὁ Κύριος, τὸ κατὰ σάρκα ὡράθη, διὰ πολλὴν εὐσπλαγχνίαν.



Ἀδὰμ ἀνευφημήσωμεν, Ἄβελ, Σὴθ καὶ τὸν Ἐνώς, Ἐνὼχ καὶ Νῶε Ἀβραάμ, Ἰσαὰκ καὶ τὸν Ἰακώβ, Μωσῆν, Ἰὼβ καὶ τὸν Ἀαρών, Ἐλεάζαρ, Ἰησοῦν, Βαράκ, Σαμψών, Ἰεφθάε, Δαυΐδ καὶ τὸν Σολομῶντα.
Εικόνα

Re: Σολομώντας και Σολομωνική

35
Η Κυριακή των Αγίων Πάντων
είναι η τελευταία Κυριακή του «Πεντηκοσταρίου». Με αυτήν τελειώνει ο κινητός κύκλος των εορτών που άρχισε από την Α΄Κυριακή του Τριωδίου (Τελώνου και Φαρισαίου).

Εικόνα
Στην εικόνα της σύναξης των Αγίων Πάντων, το άνω τμήμα το καταλαμβάνει σε κυκλική διάταξη η δόξα του Χριστού στο κέντρο, και γύρω οι χοροί των δικαίων. Η Ετοιμασία του θρόνου βρίσκεται πάνω από τη δόξα και οι δύο προφήτες Δαβίδ και Σολομών γονατιστοί με ανοιχτά ειλητάρια.Κάτω εικονίζεται ο παράδεισος και οι προπάτορες Αβραάμ, Ισαάκ και Ιακώβ καθισμένοι σε θρόνους. Μεταξύ τους παρεμβάλλεται ο ληστής, ντυμένος μόνο με περίζωμα και κρατώντας το σταυρό. Δηλαδή, γυμνός από αρετές, αλλά πρώτος στο παράδεισο.
Εικόνα

Re: Σολομώντας και Σολομωνική

36
Αμα ειναι ο Σολομώντας Άγιος,τότε εγώ είμαι αστροναύτης!


Επειδή τον έβαλε ο Δαβίδ στον θρόνο,αυτοί οι δύο πάνε πακέτο σε όλα?


Οσο για την εικόνα που λες gladiator για δείξε μας ποιον ακριβώς λες οτι ειναι ο Σολομώντας και απο που το κατάλαβες?
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»
Απάντηση

Επιστροφή στο “Άλλες θρησκείες & αιρέσεις,σἐκτες & παραθρησκείες,”

cron