Το σφράγισμα του Θηρίου

1
Το σφράγισμα του Θηρίου






Τι ξερουμε για το σφραγισμα του Αντιχριστου, το χαραγμα δηλαδη που περιγραφεται στην Αποκαλυψη; Ο Αγιος Ιωαννης ο Θεολογος και οι Αγιοι της Ορθοδοξιας μας, και οχι μονο, εχουν πει τα οσα γραφονται παρακατω. Δεν μπορω ουτε εγω ουτε και εσεις να πειτε οτι ολα αυτα ειναι λογια φαντασιας γιατι πολυ απλα εχουν υπωθει απο διαφορετικα προσωπα σε διαφορετικες εποχες:

"Το θηρίο υποχρεώνει όλους, μικρούς και μεγάλους, πλούσιους και φτωχούς, ελεύθερους και δούλους, να χαράξουν σημάδι πάνω στο δεξί τους χέρι ή στο μέτωπό τους. Κανείς δε θα μπορεί να αγοράσει ή να πουλήσει, παρά μόνο αυτός που έχει χαραγμένο το όνομα του θηρίου ή τον αριθμό του ονόματός του. Εδώ χρειάζεται η σοφία. Όποιος έχει μυαλό ας λογαριάσει τον αριθμό του θηρίου, που είναι αριθμός ανθρώπου· ο αριθμός του είναι χξστ' (666)" (Αποκ. 13, 16-1

"Η Σφραγίδα σημαίνει το εξής: Αρνούμαι τον Ποιητή τ' ουρανού και της γης, αρνούμαι το άγιο Βάπτισμα' αρνούμαι τη λατρεία στο Χριστό και γίνομαι δούλος σου' αρνούμαι τη Βασιλεία των Ουρανών, και επιθυμώ την κόλαση' αρνούμαι το Σταυρό και δέχομαι το σφράγισμά σου" (Άγιος Ιππόλυτος Ρώμης)

"Ο Αντίχριστος, επειδή είναι εχθρός του Θεού, επιθυμεί να χαθούμε όλοι και αυτός ο τύραwος θα χρησιμοποιήσει όλους τους τρόπους για να πάρουν όλοι τη σφραγίδα του θηρίου, μόλις θα έρθει για να παραπλανήσει όλο τον κόσμο. Να προσέχετε αδελφοί μου, τους διάφορους πονηρούς τρόπους που θα χρησιμοποιήσει το θηρίο. Η αρχή γίνεται από την κοιλιά, ώστε όταν κανείς βρεθεί σε δύσκολη θέση, αφού δε θα έχει τροφές, θ' αναγκαστεί να πάρει το σφράγισμα του Αντίχριστου στο δεξί χέρι και στο μέτωπο, όχι τυχαία, αλλά για να μην μπορεί ο άνθρωπος να κάνει με το δεξί του χέρι το σημείο του Σταυρού, και να μην μπορεί να σημειώνει το Άγιο όνομα του Κυρίου στο μέτωπο. Επειδή ξέρει ο πανάθλιος, ότι όταν ο άνθρωπος σφραγισθεί με το σημείο του Σταυρού, ελευθερώνεται ο άνθρωπος απ' τις δυνάμεις του διαβόλου. Γι αυτό το λόγο σφραγίζει το δεξί χέρι του ανθρώπου" (Οσιος Εφραίμ ο Σύρος)

"Οι Χριστιανοί έχουν ήδη σφραγιστεί πάνω στα μέτωπά τους με το σφράγισμα του ονόματος του Χριστού και του Πατέρα του" (Μέγας Βασίλειος)

"Εσύ λοιπόν, Δέσποτα, βασιλιά των πάντων, σπλαχνικέ, χάρισε σ' αυτόν και τη σφραγίδα της δωρεάς του αγίου και παντοδύναμου και αξίου προσκύνησης Πνεύματός Σου και τη μετάληψη του Αγίου Σώματος και του Τιμίου Αίματος του Χριστού Σου. Φύλαξε αυτόν στον αγιασμό Σου. Στερέωσε τον στην ορθόδοξη πίστη. Γλίτωσέ τον από τον πονηρό κι απ' όλα τα τεχνάσματά του και με το σωτήριο φόβο Σου διατήρησε την ψυχή του σε καθαρότητα και σε αρετή. Έτσι ώστε να σου είναι ευάρεστος με κάθε έργο και λόγο και να γίνει υιός και κληρονόμος της επουράνιας βασιλείας Σου" (Ακολουθία του Βαπτίσματος, Ευχή του Μύρου)

"Οι Χριστιανοί με το Μυστήριο του Βαπτίσματος, είναι σφραγισμένοι νεοσύλλεκτοι στρατιώτες Χριστού" (Μέγας Βασίλειος)

"Οι Χριστιανοί θα φέρουν πάνω τους τη σφραγίδα του Σταυρού, που δίνει ζωή, χωρίς δισταγμό και με θάρρος, μπροστά στους ασεβείς και κατ' αυτό τον τρόπο θα ξεχωρίζουν απ' αυτούς" (Ανδρέας Καισαρείας)

"Ο Αντίχριστος θα σφραγίζει όσους πιστεύουν σ' αυτόν και η σφραγίδα θα 'χει αυτή τη σημασία: «Αυτός είναι δικός μου δούλος και ήρθε σ' εμένα με τη θέλησή του και όχι αναγκαστικά». Τότε θα δημιουργηθούν μεγάλες ταραχές και αλίμονο στους σφραγισμένους. Θα φεύγουν από χώρα σε χώρα και από μέρος σε μέρος και θα βρίσκουν μπροστά τους τις ίδιες θλίψεις και κακουχίες" (Άγιος Νείλος ο Μυροβλύτης)

"Μετά τους ακολούθησε ένας άλλος, τρίτος άγγελος, που έλεγε με δυνατή φωνή: «'Όποιος προσκυνάει το θηρίο και το άγαλμά του και σημαδεύεται με το χάραγμα στο μέτωπο ή στο χέρι του, θα πιει και αυτός απ' το κρασί του θυμού του Θεού, που το 'χουν βάλει ανόθευτο στο ποτήρι της οργής του. Και θα βασανιστεί με φωτιά και θειάφι μπροστά στους άγιου ς αγγέλους και στο Αρνίο. Ο καπνός απ' τα βασανιστήριά τους θ' ανεβαίνει αιώνια, και δε θα βρίσκουν ανάπαυση μέρα και νύχτα όσοι προσκυνούν το θηρίο και το άγαλμά του κι όποιος έχει πάνω του χαραγμένο το όνομα του θηρίου" (Αποκ.14, 9-11)

"Όταν οι άνθρωποι σφραγισθούν απ' τον Αντίχριστο, θα πάνε σ' αυτόν πεινασμένοι και διψασμένοι και θα του πουν: «Ορίστε, εμείς σε προσκυνήσαμε και δεχθήκαμε το σφράγισμά σου' επειδή πολύ πεινά με, δώσε μας τώρα να φάμε και να πιούμε. Μετέτρεψε σε ευωδιά τη δυσοσμία της θάλασσας, επειδή πεθαίνουμε. Πρόσταξε να τρέξουν νερό τα πηγάδια. Κάνε τον ουρανό να ρίξει βροχή και τη γη να καρποφορήσει' απομάκρυνε από εμάς τα ανθρωποφάγα θηρία, επειδή όλοι από σένα περιμένουμε για να επιζήσουμε». Εκείνος τότε άσχημα θα τους απαντήσει και θα τους πει: «Από πού να σας προσφέρω εγώ ψωμί; Που να βρω νερό και κρασί; Μήπως είμαι εγώ Θεός για να σας τα δώσω; Η γη δε δίνει καρπούς, ο ουρανός δε βρέχει, από πού να βρω εγώ φαγητό να σας δώσω; Δώστε μου κι εσείς». Μόλις οι άνθρωποι ακούσουν αυτά από τον Αντίχριστο, θα συνειδητοποιήσουν ότι αυτός είναι ο Αντίχριστος και θα κλάψουν απαρηγόρητοι χτυπώντας με δύναμη το στήθος και το πρόσωπό τους, αφού θα έχουν καταλάβει ότι ξεγελάστηκαν και απατή θηκαν απ' αυτόν. Αργότερα οι άνθρωποι θα αναρωτηθούν: «Γιατί δεν ακούσαμε τις Άγιες Γραφές; Αυτά δε παράγγελναν τα βιβλία της Εκκλησίας μας; Πως παραπλανηθήκαμε; Πόσες φορές δε μας τα δίδασκαν αυτά στην Εκκλησία; Πως σφραγιστήκαμε;»" (Άγιος Ιππόλυτος Ρώμης)

"Είναι πιο ασφαλές και πιο ακίνδυνο να αναμένουμε να εκπληρωθεί η προφητεία, παρά να προσπαθούμε να μαντέψουμε από πριν το όνομα του Αντιχρίστου" (Ειρηναίος)

"Ο αριθμός αυτός του σφραγίσματος, ίσως είναι και αλληγορικός" (Αρέθας)

"Ψάχνοντας για την ερμηνεία του αριθμού μπορούν να βρεθούν πολλά ονόματα και γενικά και ειδικά" (Ανδρέας Καισαρείας)
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»
Απάντηση

Επιστροφή στο “MicroChip- rfid Το Χάραγμα της Νέας Εποχής?”