Re: Οι δευτερογενείς επιπτώσεις του ιού

10
aetos64 έγραψε: 14 Απρ 2022, 17:17
LAPTONAS έγραψε: 14 Απρ 2022, 01:05 η ελληνική κοινωνία χωρίστηκε, όμως η πόλωση των άκρων έχει σημαντικές διαφορές από αυτό που έγινε. Ακόμα και αν δεχτούμε ότι υπάρχει πόλωση, τότε αφορά στην υποχρεωτικότητα και μη υποχρεωτικότητα 
 
Η πόλωση που δημιουργήθηκε είναι μεταξύ αυτών που τάσωνται υπέρ της "τάξης και ασφάλειας" άνευ πνευματικών δικαιωμάτων και "αγκυλώσεων" όπως αυτά της πίστης, πχ Θεία Κοινωνία, χάραγμα κτλ.
Δεν ξέρω πόσο σημαντική "πόλωση" είναι αυτή ... όταν στην περίπτωση που είσαι α.ανεμβολίαστος και β.δεν έχεις αριθμό αρνητικού τεστ είσαι 99% κοινωνικά αποκλεισμένος και το μόνο που μπορείς να κάνεις ουσιαστικά είναι να αγοράσεις από το supermarket και τα delivery-takeaway. Αν αυτή η "Κυριαρχία" απέναντι στους προ-αναφερόμενους δεν είναι μια από τις χειρότερες δευτερογενείς  επιπτώσεις του ιού τότε τι είναι ....... 
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Οι δευτερογενείς επιπτώσεις του ιού

11
LAPTONAS έγραψε: 14 Απρ 2022, 01:05 η ελληνική κοινωνία χωρίστηκε, όμως η πόλωση των άκρων έχει σημαντικές διαφορές από αυτό που έγινε. Ακόμα και αν δεχτούμε ότι υπάρχει πόλωση, τότε αφορά στην υποχρεωτικότητα και μη υποχρεωτικότητα 
Να σου πω ένα παράδειγμα πρόσφατο, είχα συζήτηση με μια κυρία για τα μέτρα τώρα χαλάρωσης, φυσικά εμβολιασμένη.

Και έλεγε τώρα θα τα ανοίξουν όλα και θα μπαίνουν μέσα και θα μας κολήσουν όλους και της απαντάω γιατί όταν ήταν μόνο εμβολιασμένοι, δεν μπορούσαν να σας κολήσουν; Μια χαρά μπορούσαν.
Δεν πρέπει κάποια στιγμή να επιστρέψουμε στην κανονικότητα..και τι μου απαντάει;

Οχι, να παραμείνουμε έτσι για πάντα, εμείς για ποιο λόγο κάναμε τα εμβόλια για να μπαίνουν αυτοί άνετα μετά μέσα;


Και φυσικά δεν είναι η μόνη που σκέφτεται έτσι...είναι αυτό που είπαμε και σε άλλο θέμα, η πανδημία έβγαλε στην φόρα  πολλά πάθη...επικραττεί η άποψη εγώ το έκανα, εσύ που δεν έκανες θα πληρώνεις μια ζωή για να αισθάνομαι καλά εγω που το έκανα, το ίδια με τους άνω των 60, γιατί τους κόβεται το πρόστιμο;
Εγω πήγα και το έκανα για να μην πληρώνω, τώρα γιατί το κόβετε, να πληρώνουν για πάντα.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Οι δευτερογενείς επιπτώσεις του ιού

12
dominique έγραψε: 17 Απρ 2022, 22:37
LAPTONAS έγραψε: 14 Απρ 2022, 01:05 η ελληνική κοινωνία χωρίστηκε, όμως η πόλωση των άκρων έχει σημαντικές διαφορές από αυτό που έγινε. Ακόμα και αν δεχτούμε ότι υπάρχει πόλωση, τότε αφορά στην υποχρεωτικότητα και μη υποχρεωτικότητα 
Να σου πω ένα παράδειγμα πρόσφατο, είχα συζήτηση με μια κυρία για τα μέτρα τώρα χαλάρωσης, φυσικά εμβολιασμένη.

Και έλεγε τώρα θα τα ανοίξουν όλα και θα μπαίνουν μέσα και θα μας κολήσουν όλους και της απαντάω γιατί όταν ήταν μόνο εμβολιασμένοι, δεν μπορούσαν να σας κολήσουν; Μια χαρά μπορούσαν.
Δεν πρέπει κάποια στιγμή να επιστρέψουμε στην κανονικότητα..και τι μου απαντάει;

Οχι, να παραμείνουμε έτσι για πάντα, εμείς για ποιο λόγο κάναμε τα εμβόλια για να μπαίνουν αυτοί άνετα μετά μέσα;


Και φυσικά δεν είναι η μόνη που σκέφτεται έτσι...είναι αυτό που είπαμε και σε άλλο θέμα, η πανδημία έβγαλε στην φόρα  πολλά πάθη...επικραττεί η άποψη εγώ το έκανα, εσύ που δεν έκανες θα πληρώνεις μια ζωή για να αισθάνομαι καλά εγω που το έκανα, το ίδια με τους άνω των 60, γιατί τους κόβεται το πρόστιμο;
Εγω πήγα και το έκανα για να μην πληρώνω, τώρα γιατί το κόβετε, να πληρώνουν για πάντα.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Κλασσική συζήτηση, την οποία έχουμε ζήσει όλοι, όταν συνομιλεί ένας που είναι υπέρ και ένας που είναι κατά για παράδειγμα

Θα συμφωνούσες ότι  αν επιμείνει ο κατά τότε μπορεί και να υπάρξει και καυγάς. Αν υπάρξει καβγάς πάνω σε αυτό τότε έχει επιτευχθεί το πραγματικό νόημα της πόλωσης. Να τσακώνονται οι δύο για να χαίρεται ο ...τρίτος. Στην Ελλάδα, αυτό δεν έγινε θεωρώ σε μεγάλη έκταση διότι όσοι ήταν κατά το βλέπουν εκ θρησκείας και σιωπούν μετά δευτέρας και τρίτης νουθεσίας, σε άλλες περιοχές της γης έγινε, εν ονόματι της "ελευθερίας",  έγινε πολύ χαλασμός.

Καλό θα ήταν να ρίξουμε μία ματιά στο τι γίνεται αυτή τη στιγμή στην Κίνα όπου ο κόσμος φωνάζει για εφόδια και στη σοβαρότητα της κατάστασης εκεί όπου  κυριαρχεί πραγματικά απελπιστική κατάσταση, όταν πριν κάμποσο καιρό έλεγαν για "πολιτική μηδενικού ιού" zero-covid strategy

1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Οι δευτερογενείς επιπτώσεις του ιού

13
Δεν διαφωνώ, οτι δεν γίνεται καβγάς όμως δεν σημαίνει οτι δεν υπάρχει στρέβλωση στον τρόπο σκέψης, συμπεριφοράς και αντίδρασης.

Ανοιξε αν θες νέο θέμα για την Σαγκάη.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Οι δευτερογενείς επιπτώσεις του ιού

14
LAPTONAS
τότε μπορεί και να υπάρξει και καυγάς. Αν υπάρξει καβγάς πάνω σε αυτό τότε έχει επιτευχθεί το πραγματικό νόημα της πόλωσης. 
Μες την εκκλησία, όταν μου ζήτησε κάποιος (επιτρόποι και οι δού μας), με την γνωστή απαιτητική στάση, τον λόγο που δεν εμβολιάζομαι, παρουσία του πάτερ, αντέδρασα έντονα και τον ρώτησα απο που αντλεί το δικαίωμα να μου κάνει τέτοιες ερωτήσεις. Τους ανακοίνωσα ότι παραιτούμαι. Τέλος..

Re: Οι δευτερογενείς επιπτώσεις του ιού

15
aetos64 έγραψε: 17 Απρ 2022, 23:21
LAPTONAS
τότε μπορεί και να υπάρξει και καυγάς. Αν υπάρξει καβγάς πάνω σε αυτό τότε έχει επιτευχθεί το πραγματικό νόημα της πόλωσης. 
Μες την εκκλησία, όταν μου ζήτησε κάποιος (επιτρόποι και οι δού μας), με την γνωστή απαιτητική στάση, τον λόγο που δεν εμβολιάζομαι, παρουσία του πάτερ, αντέδρασα έντονα και τον ρώτησα από που αντλεί το δικαίωμα να μου κάνει τέτοιες ερωτήσεις. Τους ανακοίνωσα ότι παραιτούμαι. Τέλος..
Ήταν άδικο! Σωρός οι αδικίες επί των ημερών μας. Όμως...

Ο γέροντας Παΐσιος έλεγε : 

Στην πνευματική ζωή είναι ανάποδα τα πράγματα. Άμα κρατάς εσύ το άσχημο, τότε νιώθεις όμορφα. Άμα το δίνης στον άλλον, τότε νιώθεις άσχημα.
Όταν δέχεσαι την αδικία και δικαιολογείς τον πλησίον σου, δέχεσαι τον πολυαδικιμένο Χριστό στην καρδιά σου. Τότε ό Χριστός μένει με το ενοικιοστάσιο μέσα σου και σε γεμίζει με ειρήνη και αγαλλίαση. Για δοκιμάστε, βρε παιδιά, να ζήσετε αυτήν την χαρά! Να μάθετε να χαίρεσθε με αυτήν την πνευματική χαρά, όχι με την κοσμική. Πάσχα θα έχετε τότε κάθε μέρα. Δεν υπάρχει μεγαλύτερη χαρά από την χαρά πού νιώθεις, όταν δέχεσαι την αδικία. Μακάρι να με αδικούσαν όλοι οι άνθρωποι!
Ειλικρινά σας λέω, την γλυκύτερη πνευματική χαρά την ένιωσα μέσα στην αδικία. Ξέρετε πόσο χαίρομαι, όταν κάποιος με πει πλανεμένο; ¨Δόξα Σοι ό θεός, λέω, από αυτό έχω μισθό, ενώ αν με πουν άγιο, χρωστάω
Γλυκύτερο πράγμα από την αδικία δεν υπάρχει!
Άγιος Παΐσιος
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Οι δευτερογενείς επιπτώσεις του ιού

16
LAPTONAS έγραψε: 19 Απρ 2022, 00:00
aetos64 έγραψε: 17 Απρ 2022, 23:21
LAPTONAS
τότε μπορεί και να υπάρξει και καυγάς. Αν υπάρξει καβγάς πάνω σε αυτό τότε έχει επιτευχθεί το πραγματικό νόημα της πόλωσης. 
Μες την εκκλησία, όταν μου ζήτησε κάποιος (επιτρόποι και οι δού μας), με την γνωστή απαιτητική στάση, τον λόγο που δεν εμβολιάζομαι, παρουσία του πάτερ, αντέδρασα έντονα και τον ρώτησα από που αντλεί το δικαίωμα να μου κάνει τέτοιες ερωτήσεις. Τους ανακοίνωσα ότι παραιτούμαι. Τέλος..
Ήταν άδικο! Σωρός οι αδικίες επί των ημερών μας. Όμως...

Ο γέροντας Παΐσιος έλεγε : 

Στην πνευματική ζωή είναι ανάποδα τα πράγματα. Άμα κρατάς εσύ το άσχημο, τότε νιώθεις όμορφα. Άμα το δίνης στον άλλον, τότε νιώθεις άσχημα.
Όταν δέχεσαι την αδικία και δικαιολογείς τον πλησίον σου, δέχεσαι τον πολυαδικιμένο Χριστό στην καρδιά σου. Τότε ό Χριστός μένει με το ενοικιοστάσιο μέσα σου και σε γεμίζει με ειρήνη και αγαλλίαση. Για δοκιμάστε, βρε παιδιά, να ζήσετε αυτήν την χαρά! Να μάθετε να χαίρεσθε με αυτήν την πνευματική χαρά, όχι με την κοσμική. Πάσχα θα έχετε τότε κάθε μέρα. Δεν υπάρχει μεγαλύτερη χαρά από την χαρά πού νιώθεις, όταν δέχεσαι την αδικία. Μακάρι να με αδικούσαν όλοι οι άνθρωποι!
Ειλικρινά σας λέω, την γλυκύτερη πνευματική χαρά την ένιωσα μέσα στην αδικία. Ξέρετε πόσο χαίρομαι, όταν κάποιος με πει πλανεμένο; ¨Δόξα Σοι ό θεός, λέω, από αυτό έχω μισθό, ενώ αν με πουν άγιο, χρωστάω
Γλυκύτερο πράγμα από την αδικία δεν υπάρχει!
Άγιος Παΐσιος
 
 
Ναι, θα μπορούσα να καθησυχάσω τα πνεύματα. Ωστόσο, πρώτον θα συγκατέθετα στην παράλογη και παράνομη απο εκκλησιαστικής μεριάς επέμβαση στη ελεύθερη βούληση του ανθρώπου, εφόσον, ούτε η εκκλησία ούτε το κράτος επέβαλε υποχρεωτικό εμβολιασμό και άρα ήταν προσπάθεια εκβιασμού, και δεύτερον, όταν σου δείξουν πως είσαι ανεπιθύμητος, όχι για λόγους ηθικής αλλά για λόγους αμφισβήτησης των κατεστημένων απόψεων, συγνώμη αλλά τινάζω και τη σκόνη απο τα ρούχα μου και φεύγω.

ΥΓ
Αρκετή υπομονή έκανα δύο χρόνια όπου η Θεία κοινωνία δίδονταν με το σταγωνόμετρο, όσο το δυνατόν ελαχιστοποίησης λόγω "κιδύνου".. 

Re: Οι δευτερογενείς επιπτώσεις του ιού

17
Άλλαξε εκκλησία τότε, υπάρχουν άλλες που δεν καταπιέζουν, εδώ θέσανε σε αργία ιερείς επειδή δεν εμβολιάστηκαν!!!, τι να πούμε;
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Yγεία”