Re: Περι του βωμού Αγνώστω Θεώ

10
giannisanastasia έγραψε: Δεν θα σταθώ στο αν οι πρόγονοί μας έφτιαχναν ναούς και αγάλματα για να "μαντρώσουν" μέσα θεούς.....
νομίζω είναι προσβλητικό για το επίπεδο του ιστιολογίου, αλλά και για όποιον είχε την τύχη να μετέχει της ελληνικής παιδείας ......
αλλά στο ότι στόχος τους ήταν, είναι και θα είναι ο Ελληνισμός.
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Το να λέμε ότι ο ελληνισμός ήταν θύμα του χριστιανισμού, μετά απο 2000 χρόνια, χωρίς να έχουμε ζήσει την αρχαία κατάσταση, εἰναι μέγα διαστρέβλωση, είναι η άρνηση τις πραγματικότητας , είναι άρνηση της προόδου, είναι άρνηση της εξέλιξης!

Ο ελληνισμός αποτέλεσε την απαιτούμενη πνευματική βάση ώστε να φτάσει ο άνθρωπος την Αλήθεια!!!

Αυτό που κάνει σήμερα το χριστιανισμό να φαίνεται ως απάνθρωπος "πολιτισμός" είναι το γεγονός ότι, αυτή η γνώση της αλήθειας έχει περιέλθει σε κατάχρηση απο τα μέλη του, καί αυτό σε συντριπτικά πλειοψηφικό βαθμό!

Αυτό όμως ήταν προφητευμένο!!!

Re: Περι του βωμού Αγνώστω Θεώ

13
aetos64 έγραψε:
giannisanastasia έγραψε:Σοφότατος τελικά ο Κίσινγκερ
Ναί, για τα δικά σου δεδομένα σοφός είναι.
Επεξεργάζεται την επιστροφή του κόσμου στην ειδωλολατρία!
Μόνο έτσι θα δεχτεί η ανθρωπότητα τον νέο Αυτοκράτορα-Θεό!!!
Απο τις μελετες σου τι συμπερασμα εβγαλες;;
Θα τα καταφερει ή θα δει τα ραδικια αναποδα;;

Re: Περι του βωμού Αγνώστω Θεώ

14
αιτωλος έγραψε:
aetos64 έγραψε:
giannisanastasia έγραψε:Σοφότατος τελικά ο Κίσινγκερ
Ναί, για τα δικά σου δεδομένα σοφός είναι.
Επεξεργάζεται την επιστροφή του κόσμου στην ειδωλολατρία!
Μόνο έτσι θα δεχτεί η ανθρωπότητα τον νέο Αυτοκράτορα-Θεό!!!
Απο τις μελετες σου τι συμπερασμα εβγαλες;;
Θα τα καταφερει ή θα δει τα ραδικια αναποδα;;
Αιτωλέ, μέχρι και απο αυτά τα λόγια μου διέκρινες ελπίδα αναλαμπής;

Όχι βέβαια, δεν θα τα καταφέρει, θα ρηφθεί κι αυτός μαζί με τον αρχιμάστορα στη λύμνη του πυρός!

Re: Περι του βωμού Αγνώστω Θεώ

15
aetos64 έγραψε:
αιτωλος έγραψε:
aetos64 έγραψε:
giannisanastasia έγραψε:Σοφότατος τελικά ο Κίσινγκερ
Ναί, για τα δικά σου δεδομένα σοφός είναι.
Επεξεργάζεται την επιστροφή του κόσμου στην ειδωλολατρία!
Μόνο έτσι θα δεχτεί η ανθρωπότητα τον νέο Αυτοκράτορα-Θεό!!!
Απο τις μελετες σου τι συμπερασμα εβγαλες;;
Θα τα καταφερει ή θα δει τα ραδικια αναποδα;;
Αιτωλέ, μέχρι και απο αυτά τα λόγια μου διέκρινες ελπίδα αναλαμπής;

Όχι βέβαια, δεν θα τα καταφέρει, θα ρηφθεί κι αυτός μαζί με τον αρχιμάστορα στη λύμνη του πυρός!
Συνελθε βρε ανθρωπε μου,γιαυτον τον κοσμο μιλαμε.
Εχουμε πολλα ακομη μεχρι την λιμνη του πυρος.

Re: Περι του βωμού Αγνώστω Θεώ

16
Όπως τα λες είναι φίλε μου, ευτυχώς σήμερα
δεν φτιάχνουμε ναούς αφιερωμένους σε θεούς......
δεν φτιάχνουμε αγάλματα ούτε ξύλινα είδωλα για να μπούν μέσα τους θεοί.....
δεν προσφέρουμε τάματα στον εκάστοτε θεό "προστάτη".....
δεν θυσιάζουμε κανέναν οβελία.....
δεν έχει η κάθε πόλη τον πολυούχο θεό προστάτη της......
δεν δίνουνε καμιά διακοσιαριά προσωνύμια στον κάθε θεό.....
δεν έχουμε χρησμούς για τα μελλούμενα.....
δεν διώχθηκε ποτέ κανένας με διαφορετική άποψη απο εμάς....
δεν τρέχουμε στους ιερείς στις συμφορές μας.......

Πριν απο 2000 χρόνια απαλλαγήκαμε απο όλα αυτά και πολλά άλλα δεισιδαιμονικά και ειδωλολατρικά και γνωρίσαμε την αλήθεια.
Και πρέπει να αγρυπνούμε μη τυχόν και επιστρέψουμε σε όλα αυτά, αλλιώς θα έρθει ο νέος αυτοκράτορας θεός.

Re: Περι του βωμού Αγνώστω Θεώ

17
giannisanastasia έγραψε:Πριν απο 2000 χρόνια απαλλαγήκαμε απο όλα αυτά και πολλά άλλα δεισιδαιμονικά και ειδωλολατρικά και γνωρίσαμε την αλήθεια.
Και πρέπει να αγρυπνούμε μη τυχόν και επιστρέψουμε σε όλα αυτά, αλλιώς θα έρθει ο νέος αυτοκράτορας θεός.
Ο νέος αυτοκράτορας-Θεός είναι ήδη εδώ.... μαζί με την ειδωλολατρία καί μερικοί δεν τον αντιλαμβάνονται και τον νοσταλγούν!!!

Re: Περι του βωμού Αγνώστω Θεώ

18
η επίσκεψη και η ομιλία του αποστόλου Παύλου αναφέρεται ΜΟΝΟ απο χριστιανικές πηγές. Δυστυχώς απο όσο γνωρίζω, δεν υπάρχει ούτε ΜΙΑ εξωχριστιανική πηγή που να αναφέρει το συγκεκριμένο γεγονός.
Kαλησπέρα Γιάννη,

καταρχάς το επιχείρημα περί μη υπάρξεως ΜΗ χριστιανικών πηγων,άρα αμφισβητούμε την γνησιότητα των γεγονότων είναι κατα την γνώμη μου άτοπο και επικίνδυνο.

Άτοπο, γιατι υπάρχουν πολλές περιπτώσεις στην ανθρώπινη ιστορία και ειδικά στην αρχαιοελληνική ιστορία όπου η περιγραφή ενός γεγονότος γινόταν απο έναν και μόνο συγγραφέα.Παρά την μοναδική αυτή αναφορά,ουδέποτε αμφισβητήθηκε η γνησιότητα του γεγονότος (εκτός εκ ελαχίστων ανθελλήνων).

Για παράδειγμα , τα ταξίδια του Οδυσσέα αναφέρθηκαν μόνο απο τον Όμηρο,μοναδική περιγραφή χωρίς καμία άλλη πηγή και όμως ουδέποτε αμφισβητήθηκε.

Ο Χριστός απο την άλλη,παρά την υποτιθέμενη μη ύπαρξη εξωχριστιανικών πηγών στο πρόσωπό Του και την μοναδική αναφορά σ' Αυτόν απο την Αγία Γραφή αμφισβητείται ακόμα και ως υπαρκτό πρόσωπο.

Άπο την άλλη σκέψου οτι για να υπάρχει μη εξωχριστιανική πηγή για την επίσκεψη του Παύλου,έπρεπε κάποιος να το καταγράψει.

Για να το καταγράψει,θα έπρεπε να υπάρχει κάποιος που να καταγράφει τις συζητήσεις που γίνονταν καθημερινά στην Αθήνα.

Δεν γίνεται σε όλα τα γεγονότα να υπάρχει επιβεβαίωση απο πολλαπλές πηγές.Απο κει και πέρα είναι στην ευχέρεια ή προκατάληψη του καθενός να δεχτεί ή να αμφισβητήσει γεγονότα.

Αλλωστε απόδειξη της επίσκεψης είναι και ο άγιος Διονύσιος ο αεροπαγίτης και ο άγιος Ιερόθεος ,οι οποιοι ήταν αεροπαγίτες και απο την ομιλία του Παύλου πίστεψαν και έγιναν Χριστιανοί.

Ω άνδρες Αθηναίοι, φτιάχνετε ναούς και λατρεύετε τους θεούς σας και φτιάχνετε αγάλματα και τα λατρεύετε σα να κατοικεί μέσα τους ο θεός.


Αυτό σε ποιο σημείο το είπε ο Απόστολος Παύλος;



Γιάννη ,κατά την γνώμη μου η θρησκεία των αρχαίων Ελλήνων αρχικά δεν έχει καμία σχέση με την μετέπειτα,ούτε με αυτή των σημερινών αρχαιοελληνιστικών οργανώσεων,που οι περισσότεροι είναι μασώνοι ,μετά τις εισαγωγές θεοτήτων και τις κακές επιρροές απο Αίγυπτο και Βαβυλωνία.

Η απόδοση τιμής σε αγάλματα με θυσίες και σπονδές ή και χειρότερα και κατ' επέκταση στις υποτιθέμενες θεότητες οι οποίες μίλαγαν μέσω των αγαλμάτων,οι οποίες τώρα εξαφανίστηκαν , είναι προσβλητικό για όποιον μετέχει της ελληνικής παιδείας και δεν αντιλαμβάνομαι την συνεχή προπαγανδιστική κατηγορία εναντίον του Χριστιανισμού ως εχθρό και καταστροφέα του Ελληνισμού.


Είμαι Χριστιανός και είμαι Ελλην,γιατί ο ελληνισμός ζει μέσα στο καθένα μας και δεν περιορίζεται εντός των ορίων της αρχαιοελληνικής θρησκείας.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Eλληνισμός-Χριστιανισμός”

cron