Re: ΟΙ ΜΥΣΑΡΕΣ ΒΙΒΛΟΙ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ

37
george1 έγραψε:Μια καλοπροαιρετη ερωτηση, επειδη δεν γνωριζω τα μελη του forum. Εισαι χριστιανος ορθοδοξος ;
είμαι Χριστιανός Ορθόδοξος, το σύμβολο της πίστης μου είναι το Σύμβολο της Νίκαιας / Κωνσταντινουπολεως. Είμαι όμως και Έλληνας.
Ως προς την Ελλάδα αναγνωρίζω ότι είναι μία ευλογημένη Χώρα η οποία στηρίζει την Ορθοδοξία ακριβώς επειδή είναι Ελληνική και χρειάζεται στήριξη αληθινή γιατί δέχεται συνεχώς πολιτιστικές και θρησκευτικές πιέσεις. Πιστεύω ότι οι Έλληνες Χριστιανοί έχουμε γίνει τα μεγαλύτερα θύματα της ιστορίας, είμαι λοιπόν Έλληνας Χριστιανός Ορθόδοξος, και αναγνωρίζω ότι οι πρόγονοι μου και ειδικότερα οι φιλόσοφοι Έλληνες μας όχι μόνο δεν έγραψαν "μυσαρές βίβλους" αλλά έγραψαν αριστουργήματα για τα οποία θυσιάστηκαν με την ζωή τους για να τα βοηθήσουν τους σκλαβωμένους ανθρώπους μία εποχή που οι η τυραννία βασίλευε στο κόσμο. Αυτοί οι φιλόσοφοι που συγκεκριμένα αναφέρει ο Gladiator είναι αναπόσπαστο κομμάτι της σημερινής Ελλάδας και των σημερινών Ελλήνων Χριστιανών, είναι οι μεγαλύτεροι φιλόσοφοι που έζησαν στην ανθρωπότητα προ Χριστού κατά κοινή ομολογία χριστιανών και μη Χριστιανών. Είναι αυτοί που δίδαξαν Παιδεία στον Μέγα Αλέξανδρο τον οποίο τιμούμε ως τον μεγαλύτερο Έλληνα Βασιλέα της αρχαιότητας που έζησε ποτέ, είναι αυτοί που δίδαξαν παιδεία σε όλη την ανθρωπότητα. Και παρά τους επαίνους , ήταν άνθρωποι που έζησαν και πέθαναν ταπεινά και καταφρονεμένα πιστεύοντας σε Ένα Θεό.

Αυτούς τους φιλοσόφους ο Gladiator τους αναφέρει σαν παράδειγμα φιλοσόφων υπονοώντας παραδείγματα που συμμετείχαν στην συγγραφή "μυσαρών βίβλων".

Σε καλώ λοιπόν, στο όνομα του Ιησού Χριστού φίλε george1 να υποστηρίξεις τη αλήθεια σχετικά με τους Έλληνες φιλόσοφους ώστε να ξεκαθαριστεί πάσα αμφιβολία για το όνομα τους.
george1 έγραψε: Δεν γνωριζω κατα ποσο θα συμφωνουσε ο αγιος Φιλουμενος, του οποιου το ονομα εχει το forum, με το υφος που ειδα.
Τι είδες που σε ενόχλησε τόσο πολύ ;
george1 έγραψε:Θα περιμενω την απαντηση του πρωτα.
Ο Gladiator απάντησε, περιμένω λοιπόν να του δείξεις με τον δικό σου τρόπο την αλήθεια (στη πράξη - όχι στη θεωρία) απέναντι στον Gladiator. Εγώ προσωπικά θα σας ακούσω με πολύ προσοχή και αν πράγματι δω ότι δεν υπάρχει κανενός είδους λασπολογία, παραπλάνηση, ψευδολογία κτλ κατά των Ελλήνων προγόνων μας τότε θα παραδεχτώ ότι έκανα λάθος ενώπιον όλων.

Σημειώνω πάντως ότι ακόμα δεν έλαβα απάντηση από κανέναν σας, για το ποια βιβλία ακριβώς θεωρείτε μυσαρά και ποια όχι σύμφωνα με την δική σας γνώμη - τεκμηριωμένα όμορφα , λογικά και φιλικά.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: ΟΙ ΜΥΣΑΡΕΣ ΒΙΒΛΟΙ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ

38
LAPTONAS έγραψε:
Ο Gladiator απάντησε, περιμένω λοιπόν να του δείξεις με τον δικό σου τρόπο την αλήθεια (στη πράξη - όχι στη θεωρία) απέναντι στον Gladiator. Εγώ προσωπικά θα σας ακούσω με πολύ προσοχή και αν πράγματι δω ότι δεν υπάρχει κανενός είδους λασπολογία, παραπλάνηση, ψευδολογία κτλ κατά των Ελλήνων προγόνων μας τότε θα παραδεχτώ ότι έκανα λάθος ενώπιον όλων.

Σημειώνω πάντως ότι ακόμα δεν έλαβα απάντηση από κανέναν σας, για το ποια βιβλία ακριβώς θεωρείτε μυσαρά και ποια όχι σύμφωνα με την δική σας γνώμη - τεκμηριωμένα όμορφα , λογικά και φιλικά.
Απορώ και εξίσταμαι
δεν εννόησες αγαπητέ φίλε πως λέγοντας μυσαράς βίβλους εννοεί ο Αγιος τας συνήθειας και παρεκτροπάς ΄΄των χρόνων΄΄
που είχαν οι αρχαίοι προ Χριστού;
Για εμάς τους Χριστιανούς παραδείγματα προς μίμησιν είναι ο Χριστός μας και οι άγιοι Του οι οποίοι είναι ΄΄φορείς Πνεύματος Αγίου΄΄..
Κανένας Πλάτωνας και κανένας απο τους αξιόλογους φιλοσόφους δεν είναι παράδειγμα προς μίμησιν για τους Χριστιανούς...

Ο έκλυτος βίος και η επαναφορά του Δωδεκάθεου θα είναι πράγματα που θα οικιοποιηθεί ο υιος της απωλείας..

Μα αυτά είναι άλλο θέμα θα το δούμε στη συνέχεια..συν Θεώ
Αυτό αγαπητέ φίλε έγραψα και εννοώ..


Σου δίδω και ένα παράδειγμα
Όραμα της μέλλουσας κρίσης

Του αγίου Νήφωνα Επισκόπου Κωνσταντιανής
Μια βραδιά, αφού τελείωσε την καθιερωμένη νυχτερινή του προσευχή, ξάπλωσε να κοιμηθεί πάνω στις πέτρες του, όπως πάντα. Ήταν μεσάνυχτα και αγρυπνούσε ακόμη κοιτάζοντας το φεγγάρι και τα αστέρια στον ουρανό.

Μόνος καθώς ήταν, αναλογίσθηκε τις αμαρτίες του και θρηνούσε γοερά, γιατί έφερνε στον νου του τη φοβερά ώρα της Κρίσεως. Έξαφνα βλέπει να αποτραβιέται το στερέωμα του ουρανού σαν σεντόνι....
Ο Κύριος ένευσε στον στρατηγό του ενός τάγματος....
Τα λόγια αυτά που βροντοφώνησε ο Κύριος στον αρχιστράτηγο Μιχαήλ, γέμισαν δέος τις αναρίθμητες Δυνάμεις των αγγέλων.

Έπειτα πρόσταξε να του φέρουν τους Επτά Αιώνες της συστάσεως του κόσμου. Ο Μιχαήλ ανέλαβε την εκτέλεση κι αυτής της προσταγής. Γι’ αυτό πήγε αμέσως στο οίκο της διαθήκης και τους έφερε. Ήταν σαν μεγάλα βιβλία και τα τοποθέτησε μπροστά στον Κριτή. Έπειτα στάθηκε παράμερα παρατηρώντας με ευλάβεια πως ξεφυλλίζει ο Κύριος την ιστορία των αιώνων.

Πήρε Εκείνος τον πρώτο Αιώνα, τον άνοιξε και διάβασε:
http://www.oodegr.com/oode/swthria/krisis1.htm
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GLADIATOR την 28 Φεβ 2014, 15:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα

Re: ΟΙ ΜΥΣΑΡΕΣ ΒΙΒΛΟΙ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ

39
Όχι δεν το κατάλαβα, θεώρησα ότι επιτήθεσαι στην Ελληνική φιλοσοφία και στην Ιατρική -Θεαπευτική όταν λες :
GLADIATOR έγραψε:ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΜΥΣΑΡΕΣ ΒΙΒΛΟΙ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ?

ΟΡΦΙΚΑ,ΕΡΜΗΤΙΚΗ ΦΙΛΙΣΟΦΙΑ,ΚΑΒΗΡΕΙΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ,ΕΛΕΥΣΙΝΙΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΜΥΣΤΙΚΙΣΜΟΣ,ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ,
ΝΕΟΠΛΑΤΩΝΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ,ΑΛΧΗΜΕΙΑ,ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΗ.

ΚΑΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ
ΕΜΠΛΕΚΕΙ ΕΙΔΩΛΟΛΑΤΡΕΙΑ ΤΩΝ ΨΕΥΔΟΘΕΩΝ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ.

προφανώς κατάλαβα λάθος, δεν είμαι και αλάθητος ξέρεις.

Υ.Γ. Περιμένω να μου ονομάσεις μερικές "μυσαρές" βίβλους Ελλήνων.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: ΟΙ ΜΥΣΑΡΕΣ ΒΙΒΛΟΙ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ

40
Για εμάς τους Χριστιανούς παραδείγματα προς μίμησιν είναι ο Χριστός μας και οι άγιοι Του οι οποίοι είναι ΄΄φορείς Πνεύματος Αγίου΄΄..
Κανένας Πλάτωνας και κανένας απο τους αξιόλογους φιλοσόφους δεν είναι παράδειγμα προς μίμησιν για τους Χριστιανούς...

Ο έκλυτος βίος και η επαναφορά του Δωδεκάθεου θα είναι πράγματα που θα οικιοποιηθεί ο υιος της απωλείας..

Μίλησε κανείς απο τους αρχαίους φιλοσόφους με τόση αυθεντία όπως ο Θεάνθρωπος Ιησούς Χριστός;
Όχι.
Γιατί;
Διότι είναι Αυτός που κατέχει την Αλήθεια
΄΄ΕΓΩ ΕΙΜΙ Η ΟΔΟΣ ΚΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ΄΄.
Εικόνα

Re: ΟΙ ΜΥΣΑΡΕΣ ΒΙΒΛΟΙ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ

41
GLADIATOR έγραψε:Για εμάς τους Χριστιανούς παραδείγματα προς μίμησιν είναι ο Χριστός μας και οι άγιοι Του οι οποίοι είναι ΄΄φορείς Πνεύματος Αγίου΄΄..
Κανένας Πλάτωνας και κανένας απο τους αξιόλογους φιλοσόφους δεν είναι παράδειγμα προς μίμησιν για τους Χριστιανούς...
Είπε κανείς ότι είναι ; Έβαλε κανείς κάποιον φιλόσοφο ποιο πάνω από τον Χριστό; Αυτά που λες από που τα συμπέραινες ;
GLADIATOR έγραψε: Ο έκλυτος βίος και η επαναφορά του Δωδεκάθεου θα είναι πράγματα που θα οικιοποιηθεί ο υιος της απωλείας..
Τι σχέση έχει η επαναφορά του δωδεκάθεου με το Πλάτωνα ή τον Αριστοτέλη; Αγνοείς ότι ο Σωκράτης ήταν κατά του "Δωδεκάθεου" ;
GLADIATOR έγραψε: Μίλησε κανείς απο τους αρχαίους φιλοσόφους με τόση αυθεντία όπως ο Θεάνθρωπος Ιησούς Χριστός;
Όχι.
Γιατί;
Διότι είναι Αυτός που κατέχει την Αλήθεια
΄΄ΕΓΩ ΕΙΜΙ Η ΟΔΟΣ ΚΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ΄΄.
Είπε κανείς ότι ο Χριστός δεν είναι η Οδός ;

Στα άλλα και να μην απαντήσεις δεν με ενδιαφέρει τόσο, όσο σε αυτό που θα σε ρωτήσω τώρα : Πιστεύεις πραγματικά ότι όλα τα επιχειρήματα σου μαζί δίνουν το δικαίωμα να αποκαλείς μυσαρές βίβλους την φιλοσοφία του Πυθαγόρα, του Σωκράτη, Του Πλάτωνα, του Αριστοτέλη ;
Έχεις να ονομάσεις κάποιο από αυτών έργο που να είναι μυσαρό στο σύνολο του;

Υ.Γ. Σε ρωτάω γιατί θέλω να μου κάνεις σαφές αν θεωρείς τα έργα τους μυσαρά ή όχι
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: ΟΙ ΜΥΣΑΡΕΣ ΒΙΒΛΟΙ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ

42
LAPTONA
Χειρουργικά οι πρόδρομοι του αντιχρίστου θα οικιοποιηθούν κομμάτια της ελλήνικής φιλοσοφίας (π.χ.μετενσάρκωση)άσχετα προς τον Χριστιανισμό
της ελληνικής θρησκείας
(π.χ.δωδεκάθεο,διονυσιακές λατρείες)άσχετα με τον Χριστιανισμό....

Τα παραπάνω καμμία σχέση δεν έχουν με τον Ιησού Χριστό,
άρα είναι αντίθετα προς Αυτόν και στους υπηκόους Του.

Κομμάτια ιδεών εννοιών είναι οι μυσαρές βίβλοι
οι οποίες βρίσκονται και στην Ελληνική φιλοσοφία και στην Ιουδαική και στην Ινδουιστική
όμως όλες αυτές έχουν ένα κοινό στοιχείο
όλες αυτές αποτελούν την απατηλή γνώση και το ψεύδος (συγκρινοντάς αυτές )με την Αλήθεια που είναι μόνον ο Ιησούς Χριστός...

Αν διαβάζαμε Αγιο Μάξιμο Ομολογητή δεν θα είχαμε ανάγκη καμμία φιλοσοφία και καμμία θεωρία(αποψή μου)....

Αυτά εννοώ φίλτατε και απάντησα εν ειλικρινεία και εν Αληθεία...
Μετριότητες τούτες τις μέρες δεν υπάρχουν..
Και απο το να διάλεξω ανάμεσα στη μετριότητα (φιλοσοφίες κ.λπ)
διαλέγω την Τελειότητα που το ονομά της είναι Ιησούς Χριστός ο Ναζαρηνός ο εσταυρωμένος και Αναστάς εκ των νεκρών.
Εικόνα

Re: ΟΙ ΜΥΣΑΡΕΣ ΒΙΒΛΟΙ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ

43
Κάπου τα μπερδευετε αν δεν κάνω λάθος.
GLADIATOR έγραψε:Για εμάς τους Χριστιανούς παραδείγματα προς μίμησιν είναι ο Χριστός μας και οι άγιοι Του οι οποίοι είναι ΄΄φορείς Πνεύματος Αγίου΄΄..
Κανένας Πλάτωνας και κανένας απο τους αξιόλογους φιλοσόφους δεν είναι παράδειγμα προς μίμησιν για τους Χριστιανούς...

Ο έκλυτος βίος και η επαναφορά του Δωδεκάθεου θα είναι πράγματα που θα οικιοποιηθεί ο υιος της απωλείας..

Μίλησε κανείς απο τους αρχαίους φιλοσόφους με τόση αυθεντία όπως ο Θεάνθρωπος Ιησούς Χριστός;
Όχι.
Γιατί;
Διότι είναι Αυτός που κατέχει την Αλήθεια
΄΄ΕΓΩ ΕΙΜΙ Η ΟΔΟΣ ΚΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ΄΄.

Gladiator εσύ δεν ήσουν που έλεγες οτι ο Σωκράτης πρό Χριστού,Χρηστός :blue

Και για τον Αριστοτέλη και για άλλους πιστευω ότι έχεις παρόμοια άποψη απο τα λίγα που έχεις γράψει στο φόρουμ.

Δεν νομίζω να έχεις άλλαξει γνώμη,έτσι?

Χειρουργικά οι πρόδρομοι του αντιχρίστου θα οικιοποιηθούν κομμάτια της ελλήνικής φιλοσοφίας (π.χ.μετενσάρκωση)άσχετα προς τον Χριστιανισμό
της ελληνικής θρησκείας
(π.χ.δωδεκάθεο,διονυσιακές λατρείες)άσχετα με τον Χριστιανισμό....

Τα παραπάνω καμμία σχέση δεν έχουν με τον Ιησού Χριστό,
άρα είναι αντίθετα προς Αυτόν και στους υπηκόους Του.
Αρα καλό είναι να ξεκαθαρισετε ως προς ποια ατομα και όχι μόνο μιλάτε, για να μην λέτε τα ίδια και τα ίδια με αποτέλεσμα να τα μπερδευετε.
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: ΟΙ ΜΥΣΑΡΕΣ ΒΙΒΛΟΙ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ

44
GLADIATOR έγραψε:LAPTONA
Χειρουργικά οι πρόδρομοι του αντιχρίστου θα οικιοποιηθούν κομμάτια της ελλήνικής φιλοσοφίας (π.χ.μετενσάρκωση)άσχετα προς τον Χριστιανισμό
της ελληνικής θρησκείας
(π.χ.δωδεκάθεο,διονυσιακές λατρείες)άσχετα με τον Χριστιανισμό....

Τα παραπάνω καμμία σχέση δεν έχουν με τον Ιησού Χριστό,
άρα είναι αντίθετα προς Αυτόν και στους υπηκόους Του.

Κομμάτια ιδεών εννοιών είναι οι μυσαρές βίβλοι
οι οποίες βρίσκονται και στην Ελληνική φιλοσοφία και στην Ιουδαική και στην Ινδουιστική
όμως όλες αυτές έχουν ένα κοινό στοιχείο
όλες αυτές αποτελούν την απατηλή γνώση και το ψεύδος (συγκρινοντάς αυτές )με την Αλήθεια που είναι μόνον ο Ιησούς Χριστός...

Αν διαβάζαμε Αγιο Μάξιμο Ομολογητή δεν θα είχαμε ανάγκη καμμία φιλοσοφία και καμμία θεωρία(αποψή μου)....

Αυτά εννοώ φίλτατε και απάντησα εν ειλικρινεία και εν Αληθεία...
Μετριότητες τούτες τις μέρες δεν υπάρχουν..
Και απο το να διάλεξω ανάμεσα στη μετριότητα (φιλοσοφίες κ.λπ)
διαλέγω την Τελειότητα που το ονομά της είναι Ιησούς Χριστός ο Ναζαρηνός ο εσταυρωμένος και Αναστάς εκ των νεκρών.


Απαπητε GLADIATOR,

O γεροντας Αμβροσιος Λαζαρης τα εξης,
Ελεγε ο γεροντας Αμβροσιος Λαζαρης

35. Λέει ο θείος Παύλος ότι θα έρθει ένας καιρός, και είναι αυτός ο καιρός, τον οποίο
διερχόμεθα εμείς, που ο άνθρωπος θα αποστατήσει από την πίστη του στον Θεό και θα
στραφεί στην παλαιά δοξασία, στους θεούς του ψεύδους. Θα επαναφέρουν το Δωδεκάθεο.
Και άρχισε να γίνεται αυτό, το έχει ξεκινήσει ένας Οργανισμός και πάνε στον Όλυμπο και
ετοιμάζουν το Δωδεκάθεο. Θα στραφούνε, λέει, στην παλαιά δοξασία, που ήτανε η αθεΐα, και θα
χάσει ο άνθρωπος την ανθρωπιά του, θα χάσει την αλήθεια, θα χάσει την ειλικρίνεια, την πίστη
του. Δεν θα υπάρχει πίστη στους ανθρώπους. Στους χίλιους έναν θα βρίσκεις που θα μιλάει
την αλήθεια και οι άλλοι θα τον λένε τρελό. Πόσα θ’ αλλάξουν! Κι όσο πας, χειρότερα θα
γίνονται... (σελ. 110)
Τους αρχαιους φιλοσοφους δεν πρεπει ουτε να τους υποτιμαμε αλλα ουτε να τους υπερτιμαμε.Αν τους υπερτιμησουμε υπαρχει παντα ο κινδυνος οι ασθενεις τη πιστη να σκανδαλισθουν στο μελλον απο δοξασιες αρχαιων φιλοσοφων οταν ο πλανος και οι προδρομοι του με καθε τροπο θα χρησιμοποιουν επιχειρηματα απο καθε πλευρα. Και οπως ελεγε ο αποστολος της περασμενης Κυριακης, εαν ειναι να σκανδαλισω τον αδελφο μου που ειναι ασθενης τη πιστη δεν θα φαγω κρεας εις τον αιωνα.

Εχω τη γνωμη οτι αν θα μπορουσαμε να ακουσουμε τη φωνη των αρχαιων φιλοσοφων θα μας ελεγαν τα εξης, <<καναμε λαθη, οχι ομως απο προθεση, αλλα εξ αγνοιας. Εσεις που ειδατε το Φως το Αληθινο εχετε ολες τις προυποθεσεις να κρατησετε τα ωφελιμα και να αποριψετε αυτα που ειναι διδασκαλιες ψευτικων Θεων, δηλαδη δαιμονιων αλλα και αυτες που ειναι προσωπικες εσφαλμενες αποψεις.>>
καί συγκόψουσι τάς μαχαίρας αυτών είς άροτρα καί τάς ζιβύνας αυτών είς δρέπανα, καί ού λείψετε έθνος επ έθνος μάχαιραν, καί ού μή μάθωσιν έτι πολεμείν (Προφητης Ησαιας β 4 )

Re: ΟΙ ΜΥΣΑΡΕΣ ΒΙΒΛΟΙ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ

45
george1 έγραψε:Εχω τη γνωμη οτι αν θα μπορουσαμε να ακουσουμε τη φωνη των αρχαιων φιλοσοφων θα μας ελεγαν τα εξης, <<καναμε πολλα και μεγαλα λαθη, οχι ομως απο προθεση, αλλα εξ αγνοιας. Εσεις που ειδατε το Φως το Αληθινο εχετε ολες τις προυποθεσεις να κρατησετε τα ωφελιμα και να αποριψετε αυτα που ειναι διδασκαλιες ψευτικων Θεων, δηλαδη δαιμονιων αλλα και αυτες που ειναι προσωπικες εσφαλμενες αποψεις.>>
Η γνώμη σου είναι γνώμη σου και είναι σεβαστή,αλλά είναι εσφαλμένη,όπως και η αντίληψή σου για την αρχαία ελληνική θεολογία,λατρεία και φιλοσοφία.Όμως δεν φταίς ούτε εσύ ούτε και οι άλλοι γιατί έτσι σας τα μάθανε κάποιοι όπως τους βόλευε και επίσης φταίει το ότι δεν υπάρχει σωστή παιδεία.
Να μη φανερώνεις στους πολλούς και αδαείς την γνώμη σου για τον Θεό. Να μην αποκαλύπτεται η γνώση και τα μυστικά στους αμόρφωτους και στους αδαείς, διότι δεν μπορούν να τα κατανοήσουν και θα τα διαστρεβλώσουν.\nΠυθαγόρας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Eλληνισμός-Χριστιανισμός”