Οι κινέζοι θανατοποινίτες γδαρμένοι σα σφαχταρια στην Τεχνόπολη...

1
Και πάλι αλιευμένο από το μπλογκ του Μίσα:



Ουκ αρνησόμεθά σε φίλη Ορθοδοξία,\nου ψευσόμεθά σε πατροπαραδοτον σέβας,\nεν σοι εγεννήθημεν, εν σοι ζώμεν, εν σοι κοιμηθησόμεθα.\nΕι δε και καλέσει καιρός,\nκαι μυριάκις υπερ σου τεθνηξόμεθα.\n ΙΩΣΗΦ ΒΡΥΕΝΙΟΣ

Re: Οι κινέζοι θανατοποινίτες γδαρμένοι σα σφαχταρια στην Τεχνόπολη...

2
"και του οποίου την ανάσταση προσδοκούμε"

Σύμφωνα με την ανάλυση στο άλλο forum, η Ορθοδοξία δεν προσδοκά ανάσταση του ίδιου σώματος, αλλά ομοίου σώματος πιο λαμπρού και χωρίς τυχόν αναπηρίες. Κάτι σαν επανενσάρκωση σε καλύτερο σώμα δηλαδή, όπου το καινούριο σώμα σχετίζεται με το παλιό "όπως το στάχυ με τον σπόρο από τον οποίο προήλθε".

Δηλαδή και τελείως να καεί ένα πτώμα, ο άνθρωπος παρ' όλα αυτά θα έχει σώμα στην ζωή του μέλλοντος αιώνος, σύμφωνα με την Ορθοδοξία. Σε αυτή την περίπτωση η λέξη ανάσταση χρησιμοποιείται χαλαρά (όπως οι περισσότερες λέξεις στα Ορθόδοξα κείμενα, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία). Οι περισσότεροι δεν πρέπει να το ξέρουν αυτό το μέρος της Ορθόδοξης πίστης.

Οπότε η βεβήλωση της μνήμης των νεκρών είναι το μόνο ουσιαστικό πρόβλημα με την έκθεση. Επίσης, σύμφωνα με τους Ορθόδοξους ιερείς, στερείται η δυνατότητα από τα πτώματα να βγάλουν... μύρο, όπως μερικοί Άγιοι. Και μετά να πάνε ο κόσμος κατά χιλιάδες και να προσκυνάνε τα πτώματα, μερικές φορές κομμένα σε κομματάκια ώστε να έχουν από ένα τα μοναστήρια!!!!

Στην θετική πλευρά, εγώ που έχω πάει πριν 10 χρόνια, νομίζω ήταν μια αρκετά διδακτική εμπειρία για την ανατομία. Τα διαγράμματα ανατομίας σε βιβλία συνήθως είναι πολύ ανακριβή.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Σημεία των Καιρών”