Τι έγινε ρε παιδιά; Τη γλυτώσαμε τη Συντέλεια; Ο Αντί; Ακόμα να φανεί;

1
:D :dance2: :dance2: :dance2: :D

Χωρίς παρεξήγηση, αλλά κουράστηκα με την αριθμοημερολαγνία και τις "προφητείες" των καταστροφολόγων.

Τα γεγονότα που προφήτευσαν οι άγιοι θα γίνουν, είναι κοντά, αλλά κανείς δε μπορεί να προβλέψει με ακρίβεια πότε.

Ο Κύριός μας ήταν σαφής: Με λίγα λόγια είπε:
"Δείτε τα σημάδια, έστε έτοιμοι πάντα, αλλά από κει και πέρα ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΤΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΑ ΕΛΘΩ ΠΑΛΙ. ΜΟΝΟ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΞΕΡΕΙ."

Από κει και πέρα τι συζητάμε. Ας προσπαθήσουμε να γνωρίσουμε και να αγαπήσουμε το Χριστό, τον άνθρωπο και την πλάση. Οι τρόποι δόθηκαν. Όλα τα άλλα είναι για να πουλάνε κάποιοι βιβλία και να σπέρνουν το φόβο καθιστώντας τους ανθρώπους υποχείρια.
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Τι έγινε ρε παιδιά; Τη γλυτώσαμε τη Συντέλεια; Ο Αντί; Ακόμα να φανεί;

2
spartan, το "ουτε εγω, αλλα μονο ο Πατερας μου το γνωριζει", εχει χιλιοεξηγηθει απο τους Πατερες της Εκκλησιας. ο Χριστος βεβαιως και γνωριζει το ποτε θα ερθει, αφου τα παντα του Πατρος ανοικουν και σε εκεινον.
με αυτο που ειπε ο Χριστος, ηθελε να δειξει την ανθρωπινη φυση Του. με την ανθρωπινη Του φυση, δεν γνωριζε. γνωριζε ομως με την Θεικη Του φυση, αφου ειναι εκ της ουσιας του Πατρος. δεν υπαρχει κατι που να γνωριζει ο Πατηρ και να μην το ξερει ο Υιος. εξου και ο Θεος μας, ειναι 3 προσωπα, αλλα 1 ουσια.

απο εκει και περα, ο γιωργος δυστηχως εχει χασει τα αυγα και τα πασχαλια.

Re: Τι έγινε ρε παιδιά; Τη γλυτώσαμε τη Συντέλεια; Ο Αντί; Ακόμα να φανεί;

3
Eδω,δεν έχουμε βρει τον Χριστό και ψάχνουμε για τον Αντίχριστο.Τι σημασία έχει ποιος θα είναι;
Πόσο χρόνο αφιερώνουμε στον Χριστό και πόσο χρόνο αφιερώνουμε στο κοσμικό φρόνημα;
Απο αυτό θα καταλάβουμε οτι τον Αντίχριστο ακόμα και αν δεν ξέρουμε ονομαστικά ποιος είναι,οχι μόνο τον έχουμε βρει,αλλά μας έχει δέσει χειροπόδαρα.

Τόσα χρονια μας ζαλίζανε για τις 21/12 και κάποιοι βγάλανε εκατομμύρια,τώρα το γυρισανε και μιλάνε οχι για καταστροφή ,αλλά για αλλαγή και πνευματική αφύπνιση και αυτή μόνο για μυημένους,αντε πάλι θα βγάλουν άλλα τόσα εκατομμύρια για να "μυηθούν" κάποιοι.Και πως θα μυηθούν και απο ποιους;

Πάντως καμία σχεση δεν θα έχει με τον Χριστό αυτή η μύηση.Να ασχολούμαστε με οτιδήποτε άλλο εκτός απο τον Χριστό.Η προσευχή και η εγκράτεια είναι δύσκολα,ο διαλογισμός,η γιόγκα και όλα τα νεοποχίτικα ,είναι πιο μοντέρνα και εύκολα.
Ο γέροντας Παίσιος ελεγε: «Σε μια εποχή που ο Σατανάς οργιάζει και οι άνθρωποί του οργανώνονται, οι Έλληνες βρίσκονται σε νάρκη. Τον εαυτό του μόνο κοιτάει να βολέψη ο καθένας και τίποτε περισσότερο. Και ό,τι να τους κάνεις, όσο κι αν τους κουνήσης, με τίποτε δεν ξυπνούν».
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Σημεία των Καιρών”