Re: Πατήρ Σάββας Αχιλλέως

19
LAPTONAS έγραψε:
Sarotos έγραψε: απο την στιγμη που λεει δημοσιως πως αυτα που λεει ο λιακοπουλος ειναι αληθειες, ενω στην πραγματικοτητα αυτα που λεει ο λιακοπουλος ειναι βλασφημιες και αιρεσεις, ειναι πλανεμενος και πλανα κοσμο.

τι αλλο δηλαδη θελεις να ακουσεις ?

ποσο πιο ξεκαθαρα μπορω να στο πω ?

ειναι σε τετοια ηλικια φιλε λαπτονα, που η κριση του ειναι τραγικα μειωμενη και αδυνατη.
δεν καταλαβαινει ο πατερ με λιγα λογια..
θες παραδειγμα ?

ιδου:

phpBB [video]
Sarotos δεν νομίζω ότι εδώ ο Πάτερ Σάββας τα έχει χάσει επειδή λέει αυτά. Είναι βέβαια γραφικός εδώ στο σημείο να διακωμωδείται, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι τα έχει χάσει.

Ο π. Σάββας είναι από τα σπάνια διαμάντια που διαθέτει ακόμα η εκκλησία μας. Μάχιμος και πραγματικός ζηλωτής της Ορθοδοξίας με την καλή έννοια. Δεν έχει κανείς να του προσάψει το παραμικρό.
Έχει κάνει θαύματα θεραπευτικά , έχει εκβάλει δαιμόνια πάρα πολλά, έχει βοηθήσει πάρα πολύ κόσμο, έχει ενημερώσει για τους κινδύνους της εποχής μας και για τον τρόπο που πρέπει να φυλαχτούμε το ποίμνιό του όσο λίγοι ιεράρχες.
Τιμάει τα ράσα και τα γένια του πανάξια.
Ας ψάξουν όλοι να δουν τι εστί π. Σάββας.

Μη λέμε λοιπόν ότι γίνεται γραφικός και διακωμωδείται, γιατί πάντα ξέρει τι λέει ο Γέροντας. Ακόμαι και εδώ που φαίνεται αστείο σ εμάς ίσως.
Αμφιβάλλετε ότι υπάρχουν αντικείμενα διαβασμένα από μάγους, τα οποία κουβαλάνε μέσα τους δαιμόνια; Αμφιβάλλετε ότι υπάρχει το βουντού στην αφρική;
Νομίζετε ότι είναι μόνο ταινίες και παραμύθια; Όχι κύριοι, υπάρχει μαγεία, και υπάρχουν πολλά είδη και συνταγές μαγείας.
Ξέρει τι λεέι ο γέροντας, να είστε σίγουροι...

Δείτε και τι λένε γι αυτόν κάποιοι συμβατικοί εκκλησιαστικοί κύκλοι:

http://www.dogma.gr/default.php?pname=A ... 10&catid=3

Προσέξτε τα στοιχεία από το βίο του γέροντα που παρατίθενται!
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Πατήρ Σάββας Αχιλλέως

20
dimitrios έγραψε:
LAPTONAS έγραψε:έχεις δίκιο στο 1:08:54 ο Σωτηρόπουλος λέει ότι ο Λιάκο χρησιμοποιεί τον πάτερ Αχιλλέα. Βέβαια .... εγώ βρήκα στο τόμο 9 ολόκληρη την εισαγωγή γραμμένη από τον πάτερ Αχιλλέα... και πολλές συζητήσεις όπου τον στηρίζει. ..και επίσης αν πράγματι ήταν έτσι.... τότε γιατί δεν βγήκε ο Πάτερ Αχιλλέας να πει κάτι ; αντιθέτως συνεχίζει να τον στηρίζει.
λογαριαζεις..παντως για τα λεφτα δεν τα κανει ο πατερας αχιλλεας...
Όχι δεν είπα κάτι τέτοιο, προς θεού .. αυτό που με απασχολεί όμως τώρα είναι ότι αφού έχει ασχοληθεί πολύ με εξορκισμούς, άρα έχει ορθή επίγνωση των δαιμόνων.... Γιατί δεν του λέει,

"ε, Δημοσθένη, έλα εδώ να σου πω, αυτά που γράφεις για τους έκπτωτους , για τους νεφελιμ κτλ είναι ψέμματα"

αλλά τον αφήνει να γράφει περί αυτών; Διότι αν είναι πλάνες αυτές με σκοπό να πλανεύσουν και να οδηγήσουν κόσμο σε απώλεια, τότε δεν νομίζω ότι θα το επέτρεπε ο γέροντας, κατά την ταπεινή μου άποψη.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Πατήρ Σάββας Αχιλλέως

21
Πάρτε μια ιδέα για τον άνθρωπο αυτόν από ομιλίες κλπ:
http://www.youtube.com/results?search_q ... 82%20&sm=3

Δείτε και τι λέει αυτός ο άνθρωπος σχετικά με τον τόμο 43:
phpBB [video]


Και κοιτάξτε κι αυτό όποιος αμφισβητεί την ικανότητα του γέροντα να...διαβάζει και να καταλαβαίνει. Ο γέροντας δεν τα χει 400. Τα έχει 1400.
phpBB [video]


Είναι δυνατόν η Παναγία που "χρησιμοποίησε" τον γέροντα όλη του τη ζωή, επειδή τώρα γέρασε να τον κατέστησε μωρό και άνίκανο να αντιληφθεί τόσο σημαντικά θέματα όπου διακυβεύονται τόσα πολλά; Τον πέταξε λέτε ο Χριστός στα γεράματα, όπως κάνουν με τα γέρικα άλογα;
Όχι φίλοι μου όποιος στη ζωή του ζει εν Χριστώ, ζει εν Χριστώ και στα νιάτα και στα γεράματά του.
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Πατήρ Σάββας Αχιλλέως

22
LAPTONAS έγραψε:
dimitrios έγραψε:
LAPTONAS έγραψε:έχεις δίκιο στο 1:08:54 ο Σωτηρόπουλος λέει ότι ο Λιάκο χρησιμοποιεί τον πάτερ Αχιλλέα. Βέβαια .... εγώ βρήκα στο τόμο 9 ολόκληρη την εισαγωγή γραμμένη από τον πάτερ Αχιλλέα... και πολλές συζητήσεις όπου τον στηρίζει. ..και επίσης αν πράγματι ήταν έτσι.... τότε γιατί δεν βγήκε ο Πάτερ Αχιλλέας να πει κάτι ; αντιθέτως συνεχίζει να τον στηρίζει.
λογαριαζεις..παντως για τα λεφτα δεν τα κανει ο πατερας αχιλλεας...
Όχι δεν είπα κάτι τέτοιο, προς θεού .. αυτό που με απασχολεί όμως τώρα είναι ότι αφού έχει ασχοληθεί πολύ με εξορκισμούς, άρα έχει ορθή επίγνωση των δαιμόνων.... Γιατί δεν του λέει,

"ε, Δημοσθένη, έλα εδώ να σου πω, αυτά που γράφεις για τους έκπτωτους , για τους νεφελιμ κτλ είναι ψέμματα"

αλλά τον αφήνει να γράφει περί αυτών; Διότι αν είναι πλάνες αυτές με σκοπό να πλανεύσουν και να οδηγήσουν κόσμο σε απώλεια, τότε δεν νομίζω ότι θα το επέτρεπε ο γέροντας, κατά την ταπεινή μου άποψη.
σε απωλεια..θα οδηγηθουμε με το χαραγμα..οχι με τις εκδοσεις λιακοπουλου..μην τρελενομαστε...και γινομαστε φενταγιν χαχαχα

Re: Πατήρ Σάββας Αχιλλέως

24
Παιδιά ,είναι άδικο,να μιλάμε για εναν παπά,οποιοδήποτε παπά,μονο και μόνο επειδή τον αναφέρει και τον καλεί ο Λιακόπουλος.
Και δεν πρέπει να τους συνδέουμε μεταξύ τους.


Δημήτρη,μια ερωτηση μπορω να κάνω αν γνωρίζεις.
Αν ενας αιρετικός δεν παρει το χαραγμα,δεν θα οδηγηθει σε απώλεια;
Σωματικά δεν έχει πάρει το χάραγμα,αλλά πνευματικά δεν έχει ηδη αρνηθεί τον Χριστό;
Το ίδιο και ένας άθεος και ένας αμετανόητος αμαρτωλός;
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Πατήρ Σάββας Αχιλλέως

25
Δεν πάμε να προωθήσουμε κανέναν Λιακόπουλο έμμαν και κόψτε επιτέλους όλοι αυτή την καραμέλα.
Την αλήθεια ψάχνουμε, και σιχαινόμαστε την κατάκριση και τη συκοφαντία. Το καταλαβαίνεις; Τόσο απλά.
Εσείς που λέτε ότι πάτε σύμφωνα με την Ορθοδοξία κλπ, ήθελα να ξέρω, πως μπορείτε και κρίνετε και κατακρίνετε και συκοφαντείτε έτσι έλαφρά τη καρδία ανθρώπους και μάλιστα και Ορθόδοξους ιερείς, γεροντάδες αναγνωρισμένους από όλους για την αξιοσύνη τους, ακόμα και απ τους εχθρούς τους, χωρίς να έχει αποδειχτεί τίποτα, χωρίς να έχετε καν ψάξει επαρκώς , και το κυριότερο, χωρίς να υπάρχει στο ελάχιστο καμία θέση της εκκλησίας περί αυτού. Απορώ πάρα πολύ δηλαδή. Δεν καταλαβαίνετε ότι μόνο Χριστιανοί δεν είστε όταν το κάνετε αυτό;
Έρχομαι να πιστέψω ότι δέχεστε δαιμονική επιρροή, δότι όπως έχω ξαναπεί "το σφάλλειν ανθρώπινον, το εμμένειν δαιμονικόν" . Και οι δαίμονες με πρώτον τον αρχηγό τους έχουν λυσσάξει βλέποντας ότι αποκαλύπτονται τα τσιράκια τους σιγά σιγά, τα οποία δρούν τόσους αιώνες από το παρασκήνιο χωρίς (σχεδόν) κανένας να πιστεύει στην ύπαρξή τους (εως τώρα...) και κάνουν ό,τι μπορούν για να φρενάρουν αυτή την αποκάλυψη. Μόνο έτσι μπορώ να εξηγήσω την στάση μερικών, που ενώ έχουν τα αδιάσειστα στοιχεία από μεγάλους Αγίους και Πατέρες της εκκλησίας πλέον μπροστά στα μάτια τους (όπως εσύ έμμαν, αν βέβαια τήρησες την υπόσχεσή σου και διάβασες όλο το βιβλίο) επιμένουν να εθελοτυφλούν και να διαστρέφουν την πραγματικότητα σε σημείο να προσβάλλουν άξιους γεροντάδες.
Λυπάμαι αλλά αυτή είναι η αλήθεια.
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Πατήρ Σάββας Αχιλλέως

26
Δεν πάμε να προωθήσουμε κανέναν Λιακόπουλο έμμαν και κόψτε επιτέλους όλοι αυτή την καραμέλα.
Την αλήθεια ψάχνουμε, και σιχαινόμαστε την κατάκριση και τη συκοφαντία. Το καταλαβαίνεις; Τόσο απλά.

Μη μου εξάπτεσαι spartan και μας πάθεις τίποτα :dance2:

Που ακριβώς την είδες την κατάκριση και την συκοφαντία?

Εσείς που λέτε ότι πάτε σύμφωνα με την Ορθοδοξία κλπ, ήθελα να ξέρω, πως μπορείτε και κρίνετε και κατακρίνετε και συκοφαντείτε έτσι έλαφρά την καρδία ανθρώπους και μάλιστα και Ορθόδοξους ιερείς, γεροντάδες αναγνωρισμένους από όλους για την αξιοσύνη τους, ακόμα και απ τους εχθρούς τους, χωρίς να έχει αποδειχτεί τίποτα, χωρίς να έχετε καν ψάξει επαρκώς , και το κυριότερο, χωρίς να υπάρχει στο ελάχιστο καμία θέση της εκκλησίας περί αυτού. Απορώ πάρα πολύ δηλαδή. Δεν καταλαβαίνετε ότι μόνο Χριστιανοί δεν είστε όταν το κάνετε αυτό;
Τι να κάνουμε βρε spartan,δεν έτυχε να γίνουμε σαν εσάς καλοί χριστιανοι.
Ομως όπως λέει και ο laptonas συχνά, δεν πάτε μια βολτίτσα στους πνευματικούς σας να τα πείτε όλα αυτα και να ρωτησετε και την γνώμη τους για τον Λιακόπουλο και για όλα αυτα τα αιρετικά που λέει να δούμε τι θα σας απαντησουν?

Ειδου η Ρόδος λοιπόν ειδού και το πήδημα!

Εκτός και εάν πατάτε επάνω ΜΟΝΟ σε ΕΝΑΝ ιερέα ο οποιος δεν έχει πεί τίποτα ανοικτά και 100% για όλα αυτα που του προσάπτεται.

Αν θέλετε σας προκαλώ να τον πάρετε και τηλέφωνω και σαν δίνω και το Ελευθερο να χρησιμοποιησετε το site Φιλουμενος και να ηχογραφησετε την ομιλια του ρωτώντας καθαρά και ξάστερα περι ποια η αποψη του για τα Νεφελιμ,ελοχιμ,πιπεριμ και δεν συμμαζεύετε.

Θα έχει πραγματικά μεγάλο ενδιαφέρον κάτι τέτοιο....

Ομως δεν θα το κάνετε διότι γνωρίζετε τι απαντήσεις θα εισπράξετε....


Έρχομαι να πιστέψω ότι δέχεστε δαιμονική επιρροή, δότι όπως έχω ξαναπεί "το σφάλλειν ανθρώπινον, το εμμένειν δαιμονικόν" . Και οι δαίμονες με πρώτον τον αρχηγό τους έχουν λυσσάξει βλέποντας ότι αποκαλύπτονται τα τσιράκια τους σιγά σιγά, τα οποία δρούν τόσους αιώνες από το παρασκήνιο χωρίς (σχεδόν) κανένας να πιστεύει στην ύπαρξή τους (εως τώρα...) και κάνει ό,τι μπορεί για να φρενάρει αυτή την αποκάλυψη. Μόνο έτσι μπορώ να εξηγήσω την στάση μερικών, που ενώ έχουν τα αδιάσειστα στοιχεία από μεγάλους Αγίους και Πατέρες της εκκλησίας πλέον μπροστά στα μάτια τους (όπως εσύ έμμαν, αν βέβαια τήρησες την υπόσχεσή σου και διάβασες όλο το βιβλίο) επιμένουν να εθελοτυφλούν και να διαστρέφουν την πραγματικότητα σε σημείο να προσβάλλουν άξιους γεροντάδες.
Λυπάμαι αλλά αυτή είναι η αλήθεια.
Για να τελιώνουμε λοιπόν κάντε τουλάχιστον αυτα και μετά ελάτε να τα πούμε εδώ παρέα,γιατί μέχρι και δαιμονισμένους μας βγάλατε εν μέσως πλήν σαφώς.

Ρωτήστε,μάθετε και μετά θα δούμε ποιος δεχεται επιρροη απο άνωθεν δυνάμεις.

Εκτός απο τους πνευματικούς σας μπορείτε να ρωτήσετε και άλλους μοναχούς απο το Αγιο Ορος που ενδεχομένως να γνωρίζετε ή να γνωρίζουν άλλα δικά σας πρόσωπα...

SO SIMPLE!!!

Μπορείτε να κάνετε έστω αυτό το απλό?

Αντε να σας δούμε λοιπόν!!!!


Οποτε το κάνετε και εάν το κάνετε, ελάτε μετά να μας πείτε τι ακριβώς σας είπαν.... και ποια είναι η ΑΛΗΘΕΙΑ!
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Πατήρ Σάββας Αχιλλέως

27
emman έγραψε:

Μη μου εξάπτεσαι spartan και μας πάθεις τίποτα :dance2:
Τώρα μάλιστα, είπε ο γάίδαρος τον πετεινό κεφάλα; Μιλας εσύ για εξάψεις; :no
Που ακριβώς την είδες την κατάκριση και την συκοφαντία?
Τώρα μας δουλεύεις; Τι άλλο κάνετε δηλαδή τόσο καιρό; Εσύ και μερικοί άλλοι εδώ μέσα; Θες να αρχίσω τις παραθέσεις με ό,τι έχετε πει;
Άστο, κι εγώ θυμάμαι, κι εσύ και όλοι.
Τι να κάνουμε βρε spartan,δεν έτυχε να γίνουμε σαν εσάς καλοί χριστιανοι.
Ομως όπως λέει και ο laptonas συχνά, δεν πάτε μια βολτίτσα στους πνευματικούς σας να τα πείτε όλα αυτα και να ρωτησετε και την γνώμη τους για τον Λιακόπουλο και για όλα αυτα τα αιρετικά που λέει να δούμε τι θα σας απαντησουν?
Μάλιστα! Σ΄επιασα μάγκα. Μάθε λοιπόν ότι και για τον Λιακόπουλο έχω πει στον πνευματικό μου, και για τον π. Σάββα και όλα.
Ξέρεις τι μου είπε: Άκου λοιπόν:
Επί λέξη: "Δεν ξέρω παιδί μου, τι να σου πω. Το μόνο που ξέρω είναι ότι ο παπα σάββας είναι Ορθόδοξος. Απ τους λίγους. Από κει και πέρα...θα το δούμε, θα δείξει. Να δούμε τι θα πει και η εκκλησία...."
ΠΑΡΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΛΟΙΠΟΝ. Και σου έχω δείξει τον πνευματικό μου. Έχεις μια ιδέα σε τι ύψος βρίσκεται ο Γέροντας. Άγιος εν ζωή.
Ειδου η Ρόδος λοιπόν ειδού και το πήδημα!
Άρχισες πάλι με τη Ρόδο και το πήδημα; Έχει κολλήσει ή μου φαίνεται;
Εκτός και εάν πατάτε επάνω ΜΟΝΟ σε ΕΝΑΝ ιερέα ο οποιος δεν έχει πεί τίποτα ανοικτά και 100% για όλα αυτα που του προσάπτεται.
ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ έμμαν; Όλοι αυτοί οι μεγάλοι άγιοι και οι Πατέρες, αλλά και οι Απόστολοι που σου δωσα να δεις και να ξεστραβωθείς, είναι ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ; Τι άλλο θες; να στο ψυθιρίσει ο Θεός στο αυτάκι γλυκά-γλυκά;
Αν θέλετε σας προκαλώ να τον πάρετε και τηλέφωνω και σαν δίνω και το Ελευθερο να χρησιμοποιησετε το site Φιλουμενος και να ηχογραφησετε την ομιλια του ρωτώντας καθαρά και ξάστερα περι ποια η αποψη του για τα Νεφελιμ,ελοχιμ,πιπεριμ και δεν συμμαζεύετε.
Πως φαίνεται ότι δεν έχεις ιδέα...
Το έχει κάνει αυτό ο παπα Σάββας φίλε μου.
Πάρτο κι αυτό λοιπόν για να μαθαίνεις και να μην (ξανα)εκτίθεσαι άλλη φορά:

phpBB [video]


Και μη μου πεις ότι βαριέσαι να ακούσεις, το 1ο δεκάλεπτο αν ακούσεις, θα πάρεις τις απαντήσεις σου. Και ειδικά στο 3'. Αλλά όλο άκουσέ το, θα σε ωφελήσει να καταλάβεις σε τι κατάκριση και τι συκοφαντία πέφτετε όλοι τόσο καιρο. Δυστυχώς...
Θα έχει πραγματικά μεγάλο ενδιαφέρον κάτι τέτοιο....
:006
Ομως δεν θα το κάνετε διότι γνωρίζετε τι απαντήσεις θα εισπράξετε....
Εσύ τις εισέπραξες; Επιτέλους; ΑΠΑΝΤΗΣΕ.
Για να τελιώνουμε λοιπόν κάντε τουλάχιστον αυτα και μετά ελάτε να τα πούμε εδώ παρέα,γιατί μέχρι και δαιμονισμένους μας βγάλατε εν μέσως πλήν σαφώς.
Ευχαρίστως φίλε μου, έγιναν ήδη! Τα υπόλοιπα που λες απ το στόμα μου τα πήρες όλα (εμμέσως πλην σαφώς).
Ρωτήστε,μάθετε και μετά θα δούμε ποιος δεχεται επιρροη απο άνωθεν δυνάμεις.
Για κάτσε σκέψου τώρα λοιπόν τα λόγια σου αυτά, αλλά από την ανάποδη. Να τα λέω εγώ και να τα ακούς εσύ.
Εκτός απο τους πνευματικούς σας μπορείτε να ρωτήσετε και άλλους μοναχούς απο το Αγιο Ορος που ενδεχομένως να γνωρίζετε ή να γνωρίζουν άλλα δικά σας πρόσωπα...

SO SIMPLE!!!

Μπορείτε να κάνετε έστω αυτό το απλό?

Αντε να σας δούμε λοιπόν!!!!


Οποτε το κάνετε και εάν το κάνετε, ελάτε μετά να μας πείτε τι ακριβώς σας είπαν.... και ποια είναι η ΑΛΗΘΕΙΑ!
Οκ έμμαν. Πάρε λοιπόν κι άλλους Γεροντάδες, Αγιορείτες, και μάλιστα κελιώτες και ερημίτες, που στηρίζουν, ενισχύουν και συμπληρώνουν τα λεγόμενα του Λιακόπουλου.
Και του δίνουν τα βιβλία τους για να τα εκδόσει, και τον τροφοδοτούν με σπανια χειρόγραφα από το Αγιο Όρος, αλλα βεβαίως και τον νουθετούν και τον καθοδηγούν πνευματικά αλλά και πρακτικά με τις συμβουλές τους όλο αυτό τον καιρό.
Και υπάρχουν κι άλλοι, κάνε τον κόπο να μάθεις γι αυτούς, να διαβάσεις τι γράφουν, αξιολόγησέ τους.
Θα εκπλαγείς!
Γι αυτό σου λέω, ψάξτο λίγο ακόμα το πράγμα. Δε σημαίνει ότι επειδή οι περισσότεροι που λένε "φευγάτα" είναι λαμόγια, όλοι όσοι λένε "φευγάτα" είναι λαμόγια.
Υπάρχουν πάντα και κάποιος εξαιρέσεις σε όλα τα πράγματα.
http://shop.liako.gr/%CE%92%CE%B9%CE%B2 ... t.tpl.html

http://shop.liako.gr/%CE%9B%CE%99%CE%91 ... t.tpl.html


ΜΑΘΕ ΠΡΩΤΑ έμμαν (& Σία) και μετά έλα να μιλήσουμε σαν φίλοι.
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κληρικοί στην υπηρεσία του Χριστού και της Ελλάδας”

cron